Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty i snowboard?

narty_snowboard

Wyjazd na narty czy snowboard to bez wątpienia świetna zabawa i sposób na aktywne spędzenie czasu. Tego typu sporty bardziej niż inne wiążą się jednak z ryzykiem kontuzji. Co zrobić, jeśli w trakcie zimowego urlopu ulegniemy wypadkowi na stoku? Jak uniknąć wysokich kosztów leczenia oraz jak zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Planując podróż, której celem ma być aktywny wypoczynek na nartach lub snowboardzie, nie można zapominać, że obydwa sporty mogą okazać się niebezpieczne. Nie tylko wyczynowa jazda i niebezpieczne atrakcje, lecz również zwykłe zjazdy ze stoków, a nawet nauka jazdy mogą skończyć się poważną kontuzją.

Co więcej, podczas wypadku na stoku, często jego ofiara jest również sprawcą szkody innych turystów. Konsekwencje zarówno urazów jak i innych nieszczęść są natomiast nierzadko wysokie koszty, jakie trzeba ponieść w ramach leczenia lub zadośćuczynienia. Tych natomiast nie pokrywa podstawowe ubezpieczenie ani standardowa polisa zdrowotna.

Aby bez niepotrzebnego stresu i niepokoju móc cieszyć się urlopem i odpoczynkiem, warto wykupić specjalną, turystyczną polisę, która zabezpieczy nas na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń podczas zimowego szaleństwa. W naszym artykule podpowiadamy, jakie ubezpieczenie wybrać, kiedy wyjeżdżamy na snowboard albo narty oraz jakie elementy powinny wchodzić w jego skład.

Czym jest ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów?

Polisa na wyjazd na narty czy snowboard choć podobna, to jednak różni się nieco od typowego turystycznego ubezpieczenia. Dostosowana jest przede wszystkim do warunków i zagrożeń związanych z uprawianiem sportów zimowych oraz aktywnym wypoczynkiem, w związku z czym zapewnia większą ochronę w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Jazda na snowboardzie - podobnie jak narciarstwo - są uważane za sporty zwiększonego ryzyka, a nawet sporty ekstremalne. Oznacza to, że ich uprawianie z definicji wiąże się z ponadprzeciętnym narażeniem na urazy, złamania, czy trwałe kontuzje. Dlatego właśnie polisa dla osób uprawiających zimowe sporty musi zawierać w sobie wszystkie elementy niezbędne do uzyskania pomocy i ograniczenia ewentualnych kosztów wynikających ze spowodowanych szkód. Taka ochrona zapewnia bowiem bowiem uniknięcie materialnej odpowiedzialności również w sytuacjach, w których w wyniku naszego działania ucierpią osoby trzecie.

Ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów zapewni kompleksową ochronę podczas całego wyjazdu oraz aktywności na stoku. Zapewni specjalistyczną opiekę oraz zabiegi medyczne, transport medyczny oraz transport do kraju, pomoc asystenta, oraz wypłatę odszkodowania.

 Jaką ochronę zapewnia EKUZ i czy dodatkowa polisa jest niezbędna?

EKUZ, czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, które w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przysługuje każdej ubezpieczonej osobie. Uprawnia ona do otrzymania nieodpłatnej opieki medycznej w podstawowym, niezbędnym w danej chwili zakresie  zarówno na terenie Polski jak i podczas zagranicznego wyjazdu.

Karta pozostaje ważna tylko na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Ochrona jaką gwarantuje EKUZ nie jest jednak kompletna. Obejmuje ona najczęściej jedynie najważniejsze, bardzo podstawowe usługi medyczne. Zakres pomocy, jaką otrzymamy w ramach Karty jest bardzo podobny w kraju i poza jego granicami.

Mamy prawo do nieodpłatnych świadczeń głównie w sytuacjach nagłych, takich jak wypadek czy nieprzewidziana choroba. Jeśli jednak nasze życie nie jest zagrożone, lub jeśli potrzebujemy specjalistycznych badań czy zabiegów, za interwencja medyczne możemy musieć zapłacić z własnej kieszeni.

EKUZ gwarantuje także dostęp do publicznej opieki medycznej tylko pod warunkiem, że konkretna placówka ma podpisaną umowę z lokalną kasą chorych. To zabezpieczy nas czasami również przed ponoszeniem pełnego kosztu wykupienia recepty. Publiczna opieka medyczna nie zawsze jest adekwatna, a jej poziom uzależniony jest często od kraju, w którym spędzamy wakacje.

Nie można jednak zapominać, że EKUZ nie jest polisą ubezpieczeniową. To szczególnie ważne, jeżeli planujemy wypoczywać aktywnie, jeżdżąc na nartach lub snowboardzie. Odpowiednia polisa turystyczna powinna być bowiem podstawowym elementem podróży każdego narciarza i snowboardzisty, ponieważ urazy do których dochodzi na stoku bywają poważne i najczęściej wymagają nagłej interwencji. Wokół ośrodków narciarskich nie ma jednak publicznych placówek, a ceny w tych prywatnych są niezwykle wysokie. Drogi jest również transport medyczny oraz ewentualne akcje ratownicze, których kosztów EKUZ również nie pokrywa. 

Koszty ratownictwa medycznego oraz koszty leczenia

Jednym z największych obciążeń finansowych w razie wypadku podczas urlopu, zwłaszcza zagranicznego, są koszty leczenia oraz ratownictwa i transportu do kraju. EKUZ uprawnia najczęściej również do odzyskania jedynie części środków wydanych na leki. Specjalistyczna wizyta u specjalisty, badania, zabiegi, pobyt w szpitalu, a nawet transport karetką to usługi, za które nie posiadający ubezpieczenia turysta będzie musiał zapłacić samodzielnie.

Niezwykle kosztowny jest również transport osoby poszkodowanej do kraju. Jeśli nie posiadamy wykupionej odpowiedniej polisy, taka podróż może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Poza Polską całkowicie odpłatne jest również korzystanie z usług i pomocy ratownictwa górskiego. Jedna interwencja to wydatek od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy Euro. Samo sprowadzenie śmigłowca ratunkowego to koszt rzędu 5000 Euro.

Przykładowe ceny usług medycznych oraz transportu medycznego w krajach najchętniej odwiedzanych przez polskich narciarzy i snowboardzistów:

 

Wizyta lekarska (nagłe przypadki)

Pobyt w szpitalu

Stomatolog

Transport karetką

Transport medyczny do Polski

Ratownictwo górskie

Czechy

30 Kč

90 Kč

90 Kč

90 Kč

Odpłatnie

Odpłatnie

Słowacja

Bezpłatnie

2-10 Euro

2 Euro

0,10 EUR/km

Odpłatnie

Odpłatnie

Austria

Bezpłatnie

12-20 Euro

Częściowe

Bezpłatnie

Odpłatnie

Odpłatnie

Francja

7-8 Euro

18 Euro

7-8 Euro

Częściowe

Odpłatnie

Odpłatnie

 

Co powinna zawierać polisa dla narciarzy lub snowboardzistów?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) - dzięki niemu nie będziemy musieli ponosić wysokich kosztów leczenia oraz transportu medycznego w przypadku na przykład kontuzji, złamania, czy nagłej choroby. Przewóz karetką, wizyta u specjalisty, także stomatologa, refundacja leków, a nawet pobyt w szpitalu i specjalistyczne zabiegi to drogie usługi, których koszt pokryć może odpowiednio wysoka polisa. W zależności od miejsca pobytu i warunków, sumy gwarantowane mogą mieć różna wysokość, jednak niepowinny być niższe niż 30 000 euro.
  • Assistance - ten pakiet zagwarantuje ochronę zarówno osobie ubezpieczonej jak i jej bliskim w sytuacji w której dojdzie do wypadku lub innego nieprzewidzianego zdarzenia. Assistance to nie tylko telefoniczna forma pomocy, lecz również pokrycie pierwszej potrzeby kosztów, takich jak choćby zakwaterowanie, powrót do kraju, lub sprowadzenie na miejsce kogoś do opieki. W niektórych wariantach pakiet zapewnia także opiekę nad dziećmi, jeżeli ich rodzice zostali poszkodowani w wypadku.
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) - szczególnie ważny element, jeśli planujemy spędzić wyjazd uprawiając sporty takie jak snowboard i narciarstwo. Na stoku łatwo bowiem o wypadek, w którym poza naszą szkodą, ucierpieć mogą także osoby trzecie. Jeśli dojdzie do tego z naszej winy, będziemy zobowiązani pokryć wszelkie wynikające z tego koszty. OC uchroni nas przed tym, gwarantując wypłatę odpowiedniego odszkodowania osobom pokrzywdzonym.
  • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - to na jego podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z tytułu poniesienie szkód osobowych (takich jak choćby trwały uszczerbek na zdrowiu). Warto upewnić się, że suma gwarantowana takiego ubezpieczenia jest wystarczająco wysoka.
  • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego - szczególnie istotne, kiedy w podróż wybieramy się z własnym sprzętem, który zazwyczaj jest wartościowy. Ten element polisy gwarantuje zwrot pieniędzy w sytuacji, gdy nasz bagaż zostanie zagubiony lub ulegnie zniszczeniu (w niektórych przypadkach rekompensacie podlega także opóźnienie).

Czy potrzebne są rozszerzenia?

Jak każde ubezpieczenie, polisa turystyczna zawiera w sobie pewne ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do odmowy wypłaty odszkodowania lub pokrycia innych powstałych w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia kosztów. Dzieje się tak wtedy, gdy do zdarzenia doszło z winy lub rażącej nieodpowiedzialności osoby ubezpieczonej.

 Aby uchronić się przed niespodziewanymi kosztami, warto rozszerzyć swoją polisę o takie elementy, które zapewnią ochronę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Do najbardziej praktycznych rozszerzeń dla narciarzy i snowboardzistów należą:

  • Klauzula alkoholowa - dzięki niej unikniemy finansowej odpowiedzialności za zdarzenia i szkody, które spowodujemy będąc pod wpływem alkoholu. W skrócie - pozwoli ona otrzymać również zwrot kosztów leczenia, nawet jeśli w trakcie wypadku czy urazu nie byliśmy trzeźwi. W przeciwnym wypadku, jeżeli w momencie wypadku osoba ubezpieczona była nietrzeźwa (zgodnie z polskim prawem jest to powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Dotyczy to zarówno ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jak i kosztów leczenia czy transportu medycznego.

Przykład: Podczas wyjazdu na narty do Austrii Pani Anna łamie rękę w wyniku poważnego wypadku na stoku. Konieczne jest przewiezienie jej do szpitala, dalsza hospitalizacja, a także wykonanie  specjalistycznych badań. Przed tym zdarzeniem Pani Anna piła jednak alkohol. Jeśli nie wykupiła rozszerzenia o klauzulę alkoholową, ubezpieczyciel odmówi jej pokrycia kosztów medycznych związanych z leczeniem.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której klauzula alkoholowa nie będzie obowiązywała. Nie obejmie ona na przykład ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). To oznacza, że jeśli z naszej winy dojdzie do zdarzenia, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie lub ich mienie, ubezpieczyciel nie musi wziąć odpowiedzialności za finansowe konsekwencje takich sytuacji. Klauzula alkoholowa - jak każda inna - nie obowiązuje także w przypadkach standardowych wyłączeń, jak złamanie prawa czy rażące zaniedbanie.

Przykład: Podczas wiosennego wyjazdu do narciarskiego kurortu we francuskich Alpach Pan Jan doprowadza do wypadku samochodowego. W chwili zdarzenia jest jednak pod wpływem alkoholu, w związku z czym znacznie przekracza prędkość, łamiąc tym samym przepisy ruchu drogowego. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów leczenia i nie wypłaci odszkodowania, nawet jeśli Pan Jan posiadał rozszerzenie o klauzulę.

  • Sporty ekstremalne - Zarówno narciarstwo jak i snowboard przez większość ubezpieczycieli traktowane są jako sporty zwiększonego ryzyka, a pewne ich odmiany nawet jako sporty ekstremalne. Dlatego też, aby zabezpieczyć się na wypadek kontuzji czy nieszczęścia podczas uprawiania jazdy, trzeba wykupić takie rozszerzenie. Nie każda odmiana sportów zimowych musi jednak zostać objęta wyjątkową ochroną. Jeśli chodzi o narty i snowboard, za szczególnie niebezpieczne, wymagające dodatkowego elementu ich odmiany uważa się przede wszystkim:

◦       Freeskiing

◦       Heliskiing

◦       Snowboarding i narciarstwo poza wyznaczonymi trasami

◦       Skiboby

◦       Narciarstwo akrobatyczne

 

Przykładowe ceny dwudniowego ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej do Austrii:

 

 

AXA

Nationale Nederlanden

Signal Iduna

Aviva

Dzienny koszt

7,39 PLN

11,75 PLN

12,55 PLN

15,00 PLN

Suma ubezpieczenia

200000 PLN

150000 PLN

20000 Euro

60000 PLN

Ratownictwo

200000 PLN

50000 PLN

6000 Euro

12000 PLN

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie ambulatoryjne

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do Polski

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport zwłok

TAK

TAK

TAK

TAK

Stomatolog

900 PLN

1000 PLN

250 Euro

150 Euro

NNW

TAK

NIE

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia NNW

20000 PLN

NIE

15000 PLN

10000 PLN

Uszczerbek na zdrowiu

20000 PLN

NIE

15000 PLN

10000 PLN

Śmierć

10000 PLN

NIE

15000 PLN

10000 PLN

Ubezpieczenie dla aktywnych

TAK

TAK

TAK

TAK

OC

NIE

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia OC

-

150000 PLN

60000 Euro

100000 PLN

Szkody osobowe

-

150000 PLN

60000 Euro

100000 PLN

Szkody w mieniu

-

150000 PLN

60000 Euro

100000 PLN

Zdarzenia po alkoholu

NIE

TAK

NIE

NIE

Opóźnienie lotu

O 6h – 200 PLN

O 6h – 2000 PLN

O 5h – 250 Euro

-

 

Jeśli chcesz sprawdzić i porównać oferty najważniejszych ubezpieczycieli, skorzystaj z naszego kalkulatora. Dzięki niemu nie tylko poznasz zakres danej polisy, lecz również dopasujesz ją do swoich indywidualnych potrzeb i w wygodny, prosty sposób kupisz ubezpieczenie online. 

                                                                                                                            

Średnia ocena: 5.00

Twoja ocena: 5

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Axa