Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Aby wyrobić kartę EKUZ, wystarczy:

Z tego poradnika dowiesz się:

 • udać się do siedziby oddziału wojewódzkiego NFZ,
 • poprosić o wniosek o wydanie karty EKUZ,
 • złożyć wypełniony wniosek z własnoręcznym podpisem  
 • lub pobrać wniosek ze strony internetowej: ekuz.nfz.gov.pl, wysłać go tradycyjną pocztą na adres oddziału, faksem, mailem lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (zalecane jest dołączenie aktualnego dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie).

 

EKUZ możesz odebrać osobiście bądź otrzymać drogą pocztową na wskazany we wniosku adres. Karta jest wydawana z reguły już w dniu złożenia wniosku. Wyjątkiem jest okres wakacyjny – w tym czasie mnóstwo osób planuje wyjeżdżać za granicę, dlatego należy się liczyć z koniecznością oczekiwania w kolejce. 

Istnieje również możliwość upoważnienia osoby trzeciej do wypełnienia i/lub odebrania wniosku o wydanie EKUZ. Upoważnienie może się przydać np. w momencie gdy ważność EKUZ mija przed planowanym powrotem do Polski lub gdy osoba przebywająca za granicą w dalszym ciągu ubezpiecza się w NFZ.

We wniosku zostaniesz poproszony o takie informacje jak: 

 • dane osobowe,
 • status ubezpieczenia: odznaczenie z jakiego tytułu masz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ np. jesteś pracownikiem na umowę o pracę lub rencistą,
 • informacje dotyczące terminu oraz miejsca wyjazdu,
 • dane odnośnie sposobu oraz miejsca odebrania EKUZ.


Osobom wyjeżdżającym turystycznie karta EKUZ wydawana jest na podstawie danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych (CWU) bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów. W przypadku wątpliwości co do sytuacji ubezpieczeniowej osoby wnioskującej do EKUZ, oddział NFZ ma prawo zażądać aktualnych dokumentów potwierdzających prawo do ubezpieczenia np. legitymacja ubezpieczeniowa, RMUA, zaświadczenie od pracodawcy, potwierdzenie opłacenia składki. 

Gdzie mogę wyrobić EKUZ?


W wojewódzkich oddziałach NFZ:

 1. Dolnośląski OW NFZ,
 2. Kujawsko-Pomorski OW NFZ,
 3. Lubelski OW NFZ,
 4. Lubuski OW NFZ,
 5. Łódzki OW NFZ,
 6. Małopolski OW NFZ,
 7. Mazowiecki OW NFZ,
 8. Opolski OW NFZ,
 9. Podkarpacki OW NFZ,
 10. Podlaski OW NFZ,
 11. Pomorski OW NFZ,
 12. Śląski OW NFZ,
 13. Świętokrzyski OW NFZ,
 14. Warmińsko-Mazurski OW NFZ,
 15. Wielkopolski OW NFZ,
 16. Zachodniopomorski OW NFZ.

 

WAŻNE: NFZ ostrzega, że samo EKUZ nie wystarczy i że warto wykupić także ubezpieczenie turystyczne i narciarskie. Dotyczy to szczególnie osób, które będą uprawiać sporty w trakcie wakacji. 

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa