Włochy to nie tylko rosnące w słońcu pomarańcze, najlepsza na świecie pizza, obowiązkowa sjesta, dolce vita i espresso pite z namaszczeniem przy uroczym stoliku na rozgrzanym placu miejskim. To też ośnieżone stoki, najdłuższe trasy narciarskie, śnieg skrzący się w mocnym włoskim słońcu i niesamowite widoki - północne Włochy to raj dla snowboardzistów i zaawansowanych narciarzy.
Włoskie tereny narciarskie znane są z dużego nasłonecznienia, wysokości nawet powyżej 3 tys. m n.p.m. (na terytorium Włoch znajduje się 36 szczytów o wysokości powyżej 4000 m n.p.m.) oraz długiego sezonu, trwającego od listopada do kwietnia/maja.
Gdzie jechać na narty do Włoch, by znaleźć świetnie przygotowane stoki, doskonałe tereny narciarskie i mnogość długich tras? Włochy - trasy narciarskie. Sprawdzamy!
Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty do Włoch
Lokalizacja: Kronplatz zlokalizowany jest w północnych Włoszech, w regionie Trentino-Adige/Südtirol, w prowincji Bolzano (Bolzano-Bozen) w Dolomitach Północnych tuż przy granicy z Austrią. Z Warszawy Kronplatz dzieli odległość ok. 1145 km.
Trasy narciarskie: Kronplatz posiada przeszło 120 km doskonałych tras narciarskich. Bezdrzewny szczyt sprawia, że widok na okoliczne góry jest bezbłędny, a niesamowite widoki towarzyszą narciarzom na każdym etapie zjazdu. Początkujący narciarze znajdą tu szerokie stoki i dobrą pokrywę śnieżną, ale trasy zostały przygotowane dla wszystkich poziomów zaawansowania. Dzięki połączeniu w ramach Dolomiti Superski, Kronplatz stanowi część jednego z największych terenów narciarskich na świecie.
O ośrodku: Ośrodek znany też jako Plan de Corones. Położony na wysokości 2750 m n.p.m. Dzięki swojej lokalizacji stanowi część obszaru narciarskiego Dolomiti Superski, w skład którego wchodzi wiele miejscowości narciarskich w tym regionie. Szczyt Kronplatz tj. Kronplatz 2000, stanowi nie tylko punkt startowy licznych tutejszych tras narciarskich, ale też fantastyczny punkt widokowy, zapewniający zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry Dolomity. Najdłuższe trasy nie byłyby taką atrakcją, gdyby ośrodek nie posiadał doskonałej infrastruktury (szybkie gondole, liczne, sprawnie działające wyciągi), która zapewnia komfortowe korzystanie ze zjazdów.
Lokalizacja: Region narciarski Val Di Sole znajduje się w północnych Włoszech w regionie Trydent-Górna Adyga, w otoczeniu masywów górskich: Adamello, Grupa Brenta oraz Ortler. Od Warszawy dzieli go ponad 1336 km.
Trasy narciarskie: Val Di Sole to raj dla narciarzy - 400 km fantastycznych tras narciarskich i skrzący się w słońcu śnieg, którego nie brakuje tu przez cały długi sezon. Długie i szerokie trasy dla narciarzy i snowboardzistów to nie wszystko. Także fani narciarstwa biegowego będą usatysfakcjonowani przyjazdem w to miejsce - wzdłuż doliny między Dimaro i Passo Tonale, a częściowo także na terenach narciarskich rozciąga się ponad 45 km tras do narciarstwa biegowego.
O ośrodku: Val Di Sole to inaczej Dolina Słońca - trudno o inną nazwę, gdy słońce świeci tu ponad 90% czasu, czyniąc te najdłuższe trasy narciarskie wyjątkowo przyjemnymi w doznaniach i widokach. Jest to ogromny ośrodek narciarski, liczący 610 km kwadratowych, z najwyższym szczytem Cima Palu 3013 m n.p.m. Miłośnicy sportów zimowych znajdą tu liczne rozrywki, nie ograniczające się wyłącznie do nart - np. łyżwy, rakiety śnieżne, wspinaczka na zamarznięty wodospad i wiele innych. Niesamowite widoki, zróżnicowane trasy, słoneczne widoki na okoliczne góry i doskonała infrastruktura czynią z Val Di Sole miejsce doskonałe na zimowe ferie.
Lokalizacja: Cortina D'Amprezzo to region, na który składają się trzy ośrodki narciarskie, usytuowane niedaleko granicy z Austrią, w regionie Veneto w samym centrum Dolomitów. Nie bez powodu zwana jest zimową stolicą Włoch. Miasto leży w dolinie otoczonej szczytami sięgającymi nawet do 3243 metrów nad poziomem morza.
Trasy narciarskie: teren narciarski obejmuje szyty aż do wysokości 2828 m n. p. m oraz 140 km tras narciarskich. Na jednym skipassie można korzystać ze stoków 3 niepołączonych ze sobą terenów narciarskich (Tofane, Faloria i Cristallo). W Cortinie przy Forcella Staunies (2930 m n. p. m) rozpoczyna się najpopularniejszy czarny zjazd. Jednokilometrowa trasa jest znana poza granicami regionu i należy do najsłynniejszych tras zjazdowych w Dolomitach.
O ośrodku: To jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich we Włoszech. Miejsce chętnie odwiedzane przez elity i celebrytów, ale też doceniane przez bardziej anonimowych amatorów jazdy na nartach. Odbyły się tutaj Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1956 r. oraz Mistrzostwa Świata w Narciarstwie w 1932 i 1941 r. Ponadto miejsce miało swój epizod w kinematografii światowej - kręcono tu sceny do filmów "James Bond - Na zabójczej misji" i "Różowa Pantera". Na południowy wschód od Cortina D'Amprezzo leży Antelao (Re delle Dolomiti), najwyższy szczyt wschodnich Dolomitów, położony na wysokości 3264 m n. p. m. Zwany jest Królem Dolomitów.
Lokalizacja: 1370 km dzieli Warszawę z regionem Passo Stelvio, położonym bliżej granicy ze Szwajcarią, w północno-zachodnich Włoszech w pięknej dolinie Valtellina.
Trasy narciarskie: W Passo Stelvio to nie najdłuższe trasy narciarskie robią największe wrażenie, ale te najbardziej strome i wymagające. Z tego właśnie znany jest ośrodek narciarski. Kręte, strome, długie, zawiłe i malownicze trasy narciarskie liczą ok. 10 km, ale przewyższenia i stromizny zapewniają niesamowite wrażenia.
O ośrodku: Położony tu stok narciarski Pista Stelvio jest jednym z najbardziej wymagających zjazdów we Włoszech i stanowi ogromne wyzwanie dla miłośników narciarstwa. Doświadczeni narciarze doceniają fantastyczne trasy narciarskie, którym towarzyszą niesamowite widoki na okoliczne góry i jeziora lodowcowe. Najdłuższe trasy ośrodka Passo Stelvio położone są na wysokości 2760-3450 m n. p. m. Przewyższenia osiągają 692 m. Lodowiec Stelvio jest największym letnim terenem narciarskim w Alpach. Przełęcz Stelvio jest chętnie odwiedzana przez zaawansowanych narciarzy zimą i wiosną, a amatorów rowerów latem. Na tym terenie miłośnicy sportów zimowych mogą zobaczyć wiele miejsc historycznych, które mają ścisły związek z I wojną światową, w tym wiele pozostałości fortyfikacji i okopów.
Lokalizacja: Presena Glacier to nieduży, raczej kameralny ośródek, znakomicie usytuowany na przełęczy na wysokości 1900 m n. p. m. Presena to lodowiec w górach Presanella w Alpach na północy Włoch. Niemal 1400 km dzieli Presena Glacier od Warszawy.
Trasy narciarskie: na 60 km tras nie brakuje świetnych terenów narciarskich. Oprócz tradycyjnych nartostrad, 10 km przeznaczono na tzw. backcountry, czyli miejsce do uprawiania terenowych biegów narciarskich. Trasy usytuowane są na wysokości 1880 – 3016 m n. p. m. w otoczeniu przepięknych krajobrazów.
O ośrodku: Ten region narciarski charakteryzuje się obfitymi opadami śniegu i dużym nasłonecznieniem, sezon narciarski trwa tu więc nawet 5 miesięcy. Jest to ośrodek, który jako jeden z pierwszych otwierany jest na początku sezonu, najdłużej też we Włoszech jest otwarty. Z Val di Sole Passo Tonale rozciągają się wspaniałe trasy na lodowcu, które są wprost stworzone dla zaawansowanych narciarzy. To właśnie doświadczeni narciarze powinni zwrócić szczególną uwagę na imponujące czarne trasy w ośrodku. m.in. Paradiso o długości 2700 m i różnicy wzniesień 725 m, a także trasa czerwona Alpino o długości 4000 m, które pokonać należy slalomem oraz Contrabbandieri o wysokości 2700 m.
Lokalizacja: Ośrodek narciarski położony między Trengino i Lombardią w Alpach; znany jest z najdłuższych tras narciarskich w tej części regionu. Z Warszawą dzieli go ok. 1350 km. Znajduje się na wysokości od 1121 m do 3000 m. Wraz z Tonale u stóp lodowca Presena tworzy Nowoczesne Centrum Narciarskie Adamello Ski.
Trasy narciarskie: Wśród 100 km tras narciarskich znajdują się takie, które będą idealne dla zaawansowanych narciarzy oraz te, które docenią początkujący narciarze. Zróżnicowany teren obfitujący w naturalny śnieg i grubą pokrywę śnieżną stanowi doskonałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Trasy w Ponte di Legno znajdują się na wysokości od 1121m do 3000m nad poziomem morza.
O ośrodku: Obszar Ponte di Legno obejumje 4 obszary narciarskie, które razem połączone posiadają 41 stoków i 28 wyciągów narciarskich, gdzie dla doświadczonych narciarzy jest istny zimowy raj. Trasy narciarskie to nie jedyne atrakcje dla turystów; do dyspozycji podróżnych region narciarski oferuje także: rakiety śnieżne, sanki, skutery śnieżne, możliwość trekkingu górskiego, fantastyczne trasy rowerowe poza sezonem zimowym, liczne restauracje, przytulne knajpki, salony spa i wiele innych atrakcji. W ośrodku znajdują się liczne szkółki jazdy na nartach, wypożyczalnie sprzętu i dobrze przygotowana infrastruktura, pozwalająca na komfortowe korzystanie z terenu.
Lokalizacja: ośrodek narciarski położony między szwajcarską doliną Engadin i włoską Alta Valtellina. Z Polską (Warszawa) dzieli go k. 1350 km. Jest to 14-km dolina, stanowiąca jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich we Włoszech. Miłośnicy sportów zimowych doceniają region ze względu na zróżnicowane trasy zjazdowe oraz mnogość tras biegowych.
Trasy narciarskie: Livingo dla miłośników narciarstwa oferuje 115 km tras zjazdowych i 33 wyciągi oraz 40 km tras biegowych. Najdłuższe trasy narciarskie we Włoszech, a z pewnością najbardziej wymagające znaleźć można właśnie tutaj. Mowa szczególnie o czarnej trasie "Scoiattolo", która położona jest na wysokości 2700 m n. p. m. i wymaga niebywałej kondycji nawet od doświadczonych narciarzy. Dla nieco mniej doświadczonych narciarzy polecają się trasy czerwone, których jest łącznie 37 i które położone są na wysokości do 2 600 m.
O ośrodku: Livingo znany jako Mały Tybet; sezon trwa tu od listopada do maja, wyjątkowo długo ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu i położeniu. Dzięki nim naturalny śnieg leży tu bardzo długo, zapewniają nie tylko dobre przygotowanie terenów narciarskich, ale też niesamowite widoki. Sama miejscowości Livingo jest jedną z bardziej uroczych w Alpach - leży na wysokości 1816 m, a jedna z części miejscowości Trepalle położona jest aż na 1900-2250 m i jest najwyżej usytuowaną na stałe zamieszkałą osadą w Europie.
Lokalizacja: ośrodek narciarski we Włoszech położony u stóp masywu Monte Rosa, najpotężniejszego w całych Alpach, który obejmuje kilka szczytów powyżej 4 000 m n.p.m. Łączy trzy doliny wokół miast Alagna Valsesia, Gressoney-La-Trinité, Champoluc i Frachey, w sumie siedem ośrodków narciarskich. Oddalony od Polski o 1700 km, znajduje się od południowej strony granicy ze Szwajcarią.
Trasy narciarskie: Monterosa Ski to 180 km długich tras o różnych poziomach zaawansowania. Do dyspozycji narciarzy są 33 wyciągi o przepustowości ponad 50 000 osób na godzinę. Przewożą one narciarzy z minimalnej wysokości 1 212 m n. p. m. oraz wysokość 3.275 m na Punta Indren, do stóp samej Monte Rosa.
O ośrodku: Teren narciarski Monterosa Ski łączy kurorty Champoluc, Gressoney oraz miejscowość Alagna w Piemoncie. Najdłuższe trasy narciarskie znajdują się na wysokości 1387-2971 m n. p. m. Dla doświadczonych narciarzy bezcenna będzie możliwość jazdy poza wyznaczonymi trasami, co oczywiście jest mniej bezpiecznym sportem i wymaga odpowiedniej kondycji i posiadania ubezpieczenia. Słoneczna pogoda i świeży śnieg to zdecydowane plusy regionu, ale turyści doceniają także dużą różnorodność terenu, co pozwala na urozmaicenie zjazdów.
Lokalizacja: ośrodek narciarski położony w północno-zachodniej części Włoch, w regionie Dolina Aosty, w gminie Valtournenche. Leży w Alpach Pennińskich, w dolinie Valtournenche, na wysokości 2006 m, pod granicą Szwajcarską od południowo-zachodniej strony. Oddalony od Polski o 1700 km (licząc od Warszawy).
Trasy narciarskie: wśród tras o łącznej długości 120 km nie brakuje tych o dużej wysokości, sięgającej
2 050 m n. p. m. Przeważają nartostrady czerwone (95 km), co czyni ośrodek doskonałym dla doświadczonych narciarzy, którzy mogą się też sprawdzić na 10 km stromych i wysokich tras czarnych. 45 km nartostrad niebieskich i zielonych to prawdziwa gratka, którą docenią początkujący narciarze, którzy będą chcieli spróbować długich tras, ale niewymagających znacznych poziomów zaawansowania.
O ośrodku: Breuil-Cervinia to 200-letnia miejscowość z długimi tradycjami narciarskimi. W 1971, 1975 i 1985 r. organizowano tu Mistrzostwa Świata FIBT, cyklicznie odbywa się też Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. W ośrodku honorowana jest karta "Breuil-Cervinia Valtourneche Internazionali", która umożliwia jazdę łączoną z uwzględnieniem także szwajcarskich stoków. Breuil-Cervinia dysponuje licznymi rozrywkami dla narciarzy, którzy będą mieli ochotę odpocząć od jazdy na tradycyjnych nartostradach, m.in. rakiety śnieżne, snowpark "Indian Park" z możliwością uprawiania Freestyle, Skicrosse i Snowboardcrosse, pięknie usytuowane w górach restauracje i knajpki, śnieżne place zabaw dla najmłodszych. Nie sposób się tu nudzić.
Lokalizacja: Ośrodek narciarski Alta Badia położony jest w pobliżu Corvary w Południowym Tyrolu. Od Polski dzieli go niecałe 1200 km, a znajduje się we włoskich Alpach blisko Austrii.
Trasy narciarskie: 130 km, w tym 30 km rewelacyjnych tras niebieskich, które docenią nawet doświadczeni narciarze. Najdłuższa z nich to trasa Frara 1 o długości 3555 m. Ośrodek narciarski Alta Badia stanowi część regionu Dolomoti Superski, które łącznie dla miłośników narciarstwa oferują 1220 km zróżnicowanych tras. Dla zaawansowanych narciarzy godna polecenia jest Sellaronda, która stanowi połączenie wszystkich 4 terenów zjazdowych.
O ośrodku: Alta Badia to znany we Włoszech ośrodek narciarski, mogący pochwalić się długimi tradycjami - w 1947 roku wybudowano tu pierwszy wyciąg krzesełkowy w Corvarze - Col Alto. Od tego czasu przybyło tu długich tras, doskonałej infrastruktury i wybitnych restauracji ze smakami tyrolskiej kuchni. Alta Badia cieszy się nieustającą popularnością wśród miłośników narciarstwa w dużej mierze ze względu na swoje wyjątkowe usytuowanie. Czas spędzony tu nie byłby tak przyjemny, gdyby nie zadbano o przytulne tarasy słoneczne zachęcające do wypoczynku, dobrze zaopatrzone bary i restauracje na stoku, urokliwe górskie chatki oraz funkcjonalną i zadbaną infrastrukturę.
Najwyższy punkt: 2 550 m
Możliwość zjazdów w Alpach we Włoszech uzależniona jest od posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Włosi postawili bezpieczeństwo na pierwszym miejscu i na stoki wpuszczane są wyłącznie osoby posiadające OC oraz zabezpieczone kaskami na głowę w przypadku małoletnich. Jeśli narciarz nie posiada własnego OC, może je nabyć przed wejściem na wyciąg w dedykowanych do tego punktach.
Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty do Włoch
Jednak taniej, łatwiej i szybciej będzie kupić ubezpieczenie jeszcze w kraju. Można to zrobić nawet przez internet w dniu wyjazdu. Polisa wraz z OC przyjdzie na wskazany podczas zamawiania adres mailowy, a najkrótszy okres karencji wynosi nawet 4 godziny.
Należy bowiem pamiętać, że EKUZ, czyli ubezpieczenie funkcjonujące w całej Unii Europejskiej, nie zawiera ubezpieczenia OC. W ramach EKUZ poszkodowany na stoku Polak otrzyma bezpłatną niezbędną pomoc medyczną w szpitalu, ale jeśli uszkodzi cudzy sprzęt lub przyczyni się do uszczerbku na zdrowiu, będzie musiał pokrywać szkody z własnej kieszeni.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Koszty leczenia | Ratownictwo | Ochrona od COVID-19 | Sporty objęte polisą | NNW | OC | Cena |
AXA PARTNERS | 200 00 zł | 200 000 zł | ✔ Zakres 3/7 | 114 | 20 000 zł | - |
31, 36 zł |
NATIONALE NEDERLANDE | 80 000 zł | 100 000 zł | ✔ Zakres 5/7 | 60 | - | - |
37, 44 zł |
Wiener | 91 581 zł | 36 633 zł | ✔ Zakres 3/7 | - |
10 000 zł |
|
57, 00 zł
|
SIGNAL IDUNA | 91 581 zł | 32 053 zł | ✔ Zakres 3/7 | 7 | 15 000 zł |
|
73, 42 zł |
Promama | 100 000 zł | 100 000 zł | ✔ Zakres 5/7 | 2 | 20 000 zł |
|
74, 00 zł |
Generali | 200 000 zł | 200 000 zł | ✔ Zakres 5/7 | 2 | 30 000 zł |
|
84, 00 zł |
Znajdź najlepsze ubezpieczenie!
PAMIĘTAJ❗ Od 1 stycznia 2022 roku każdy narciarz korzystający z włoskich stoków musi posiadać ubezpieczenie. Taka polisa obowiązkowo musi posiadać OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Brak polisy będzie skutkował mandatem w wysokości od 100 do 150 euro, a nawet odebraniem skipassu.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje ubezpieczenia OC, a ono jest wymagane podczas zjazdów na włoskich stokach. Narciarz musi więc obowiązkowo posiadać OC, które najłatwiej zakupić w pakiecie z ubezpieczeniem turystycznym. Polisa zapewnia pełną ochronę oraz wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia.
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty leczenia - dobrze, aby suma sięgała co najmniej 300 tys. zł. Podobnie wysokie powinny być koszty ratownictwa, które we Włoszech są płatne i pokrywane przez poszkodowanego turystę-narciarza. Należy zadbać także o obecność OC i NNW i sprawdzić, by sumy sięgały co najmniej 100 tys. zł. Konieczne jest uwzględnienie w ubezpieczeniu uprawiania sportów ekstremalnych czy też wysokiego ryzyka, gdyż większość ubezpieczycieli tak właśnie definiuje narciarstwo.
Wykupując ubezpieczenie turystyczne, musisz nabyć polisy dla każdego członka rodziny. Podobnie zresztą jak kartę EKUZ. Nie ma tu pakietów rodzinnych czy przypisania dziecka do karty. Każda osoba wyjeżdżająca, nawet niemowlę, musi zostać uwzględniona podczas wykupywania ubezpieczenia turystycznego.
Włochy to jeden z ulubionych kierunków narciarskich Polaków.
Za przemierzeniem 1300-1700 km przemawiają znakomite warunki na stoku ze świetną infrastrukturą, a przede wszystkim naturalna pokrywa śnieżna, zapewniająca fantastyczne doznania podczas jazdy. Słońce, które świeci tu przez większość sezonu również zachęca do szusowania po włoskich nartostradach.
Narty we Włoszech kuszą też porównywalnymi do Polski cenami i najdłuższymi trasami narciarskimi.
Do dyspozycji narciarzy jest tu wiele ośrodków narciarskich i najdłuższych tras narciarskich.