Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

TOP 10 - Najlepsze miejsca na narty w Polsce

gdzie na narty w Polsce

Zastanawiasz się, gdzie na narty pojechać? Zdecydowana większość polskich narciarzy wybiera krajowe stoki. Przyciągają ich dwukrotnie niższe ceny karnetów niż w Alpach, a także łatwość dojazdu do ośrodków narciarskich. W ciągu ostatnich lat znacznej poprawie uległ również stan infrastruktury w wielu polskich kurortach.

Dla 40 proc. polskich narciarzy najważniejszym kryterium w wyborze ośrodka narciarskiego jest cena, a dla 26 proc. łatwość dojazdu – wynika z badania IPC przeprowadzonego na zlecenie Tatry Mountain Resorts. W Alpach za jednodniowy karnet osoba dorosła musi zapłacić około 50 euro (około 200 zł). Tymczasem w kraju jednodniowy skipass w największych stacjach narciarskich można kupić poniżej 100 zł. Niższe koszty transportu również przemawiają na korzyść rodzimych kurortów. Aby ułatwić szusowanie, przygotowaliśmy listę 10 miejscowości oferujących najlepsze warunki do jazdy.

1. Czarna Góra

Czarna Góra to nowoczesny ośrodek narciarski położony w Masywie Śnieżnika. Łączna długość tras - o różnej skali trudności - wynosi ponad 9200 metrów. Większość z nich jest sztucznie dośnieżana. Część także jest profesjonalnie doświetalana. Narciarze mogą skorzystać z 3 kolei linowych i 8 wyciągów narciarskich o długości od 74 m. do 1114 m.

Atrakcją Czarnej Góry jest także ultranowoczesna superszybka kolej linowa - Luxtorpeda. Kolejka w ciągu godziny może dowieźć na stok 3000 osób! Co ciekawe, działa także latem.

Czarna Góra to także miejsce przyjazne snowboardzistom. Ponadto w infrastrukturze znajduje się również parking, który pomieści 900 aut oraz liczne punkty gastronomiczne.

2. Białka Tatrzańska

Najpopularniejszy ośrodek na Podhalu łączy 3 stacje narciarskie – Banię, Kaniówkę Kotelnicę. Łącznie znajdują się tutaj 22 trasy, na które narciarze mają wstęp na jednym karnecie. Dotarcie na stok ułatwia sieć kolejek krzesełkowych. Ośrodek dysponuje również jednym z najnowocześniejszych w Polsce systemem naśnieżania tras.

Białka Tatrzańska uchodzi za doskonałą bazę dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Miłośnicy szusowania mogą skorzystać tak ze szkółki narciarskiej, wypożyczalni sprzętu oraz licznych punktów gastronomicznych.

Po zakończeniu jazdy, czas można spędzić w Termach Białka. To nowoczesny obiekt wyposażony w baseny termalne, zjeżdżalnie wodne oraz centrum SPA.

3. Szczyrk

Po wielu latach zaniedbań Szczyrk dysponuje wreszcie nowoczesną infrastrukturą narciarską - dzięki inwestorom ze Słowacji. Narciarze na jednym karnecie mogą jeździć zarówno na trasach należących do Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, jak i Centralnego Ośrodka Sportowego.

W skład kompleksu wchodzą dwa wyciągi krzesełkowe oraz sześć wyciągów orczykowych. Narciarze mogą skorzystać również z 10-osobowej kolei gondolowej z lokalizacji Szczyrk Gondola na Halę Skrzyczeńską oraz z 6-osobowej kolei krzesełkowej z Soliska na Halę Skrzyczeńską.

Do dyspozycji miłośników szusowania pozostaje 17 tras, w tym 4 trasy czerwone.  Każda trasa jest przygotowana przy pomocy ratraków, a jeśli zajdzie taka konieczność – sztucznie naśnieżana.

Obiekt dysponuje parkingiem, licznymi punktami gastronomicznymi oraz wypożyczalnią sprzętu i szkółką narciarską.

4. Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka zapewnia świetne warunki amatorom narciarstwa biegowego, zjazdowego i snowboardu. Na stokach wytyczonych jest 8 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8,3 km. Cztery z nich posiadają homologacje FIS. Wszystkie z nich są naśnieżane, a 4 dodatkowo oświetlane. Na trasie nr 6 znajduje się snowpark oraz 400-metrowa trasa slalomowa z możliwością pomiaru czasu.

Wizytówką stacji położonej w Krynicy Zdroju jest kolej gondolowa ułatwiająca dotarcie na szczyt góry Jaworzyny. Ponadto narciarze mogą skorzystać z dwóch 4-osobowych kolei krzesełkowych oraz pięciu wyciągów orczykowych, w tym jednego dla dzieci. W ośrodku funkcjonuje również przedszkole narciarskie oraz wypożyczalnia sprzętu.

5. Zieleniec

Ośrodek jest zlokalizowany w Dusznikach Zdrój w Górach Orlickich. Jest to największa stacja narciarska w Kotlinie Kłodzkiej. Znajdują się tutaj aż 34 trasy o łącznej długości 23 kilometrów. Większość tras dostępnych w Zieleniec Ski Arena  (dokładnie 22) jest doświetlana, dzięki czemu to ośrodek chętnie wybierany przez amatorów jazdy wieczornej.

Dobre warunki do jazdy znajdą w Zieleńcu zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze. Ośrodek dysponuje także czarną trasą.

Śnieg zalega tutaj nawet 5 miesięcy w roku. Dotarcie na stok ułatwia 29 wyciągów:

  • 1 gondolowy,
  • 4 krzesełkowe,
  • 18 talerzykowych,
  • 4 taśmy,
  • 2 wyciągi orczykowe.

6. Szklarska Poręba

Jeden z największych ośrodków narciarskich w Karkonoszach. Ośrodek Ski Arena Szrenica oferuje narciarzom 5 tras o łącznej długości blisko 12 km. Dwie z nich są trudne, dwie łatwe, a jedna bardzo trudna - zgodnie z homologacją FIS. Najdłuższa trasa - nartostrada Lolobrygida ma długość ponad 4400 m!

Wszystkie szlaki są dośnieżane. Narciarze mają do dyspozycji 20 wyciągów narciarskich, w tym 6 usytuowanych na stokach Szrenicy.

Ośrodek Ski Arena Szrenica to istny raj dla bardziej zaawansowanych narciarzy zjazdowych, którzy swoje umiejętności mogą sprawdzić na legendarnej „Ścianie”. Jest to najbardziej stroma trasa w Polsce, gdzie nachylenie stoku wynosi miejscami nawet 50%.

7. Kasprowy Wierch

Położony w Zakopanem szczyt to zdaniem wielu miłośników narciarstwa jedyna góra w Polsce, która warunkami jazdy przypomina te znane z Alp. Duża wysokość sprawia, że sezon narciarski trwa tu nawet do maja. Dotarcie na stok ułatwiają 4-osobowe wyciągi krzesełkowe oraz stary wyciąg z drewnianymi krzesełkami.

Z Kasprowego Wierchu można zjechać dwoma trasami: Gąsienicową i Goryczkową. Rozpoczynają się one na wysokości ponad 2 tysięcy m n.p.m. Trasy te przedłużone są nartostradami, umożliwiającymi, umożliwiającymi zjazd do Kuźnic. Obydwie są przeznaczone dla doświadczonych narciarzy.

Mankamentem tego ośrodka narciarskiego jest niestety brak naśnieżania i dośnieżania tras - wynika to m.in. z położenia w Tatrzańskim Parku Narodowym. Mimo to, Kasprowy Wierch to miejsce lubiane przez zaawansowanych narciarzy, którzy mają ochotę sprawdzić swoje umiejętności na trasach określanych jako jedne z trudniejszych w naszym kraju.

8. Dwie Doliny - Wierchomla i Muszyna

To nietypowo położony kompleks narciarski, który stanowi połączenie dwóch miejscowości oddalonych od siebie o 30 km – Wierchomli i Muszyny. Centrum kurortu znajduje się w pierwszej z nich. Zlokalizowano tutaj jedną z najdłuższych w Polsce kolei krzesełkowych. Druga kolej funkcjonuje w Muszynie.

Plusem Wierchomli i Muszyny jest brak natężonego ruchu przy jednoczesnej szerokości i przestrzenności tras. To idealne miejsce dla osób, które nie lubią tłoku. Narciarze mogą skorzystać z 2 wyciągów krzesełkowych, 7 wyciągów orczykowych i 2 linkowych. Stoki są bardzo zróżnicowane i dośnieżane, niemal wszystkie są też doświetlone.

Infrastruktura w tym stosunkowo niewielkim ośrodku nie jest tak rozwinięta jak w przypadku najbardziej znanych kurortów, jednak bez problemu można tu wypożyczyć sprzęt, znaleźć miejsc parkingowe oraz zjeść obiad w restauracji. Działa tu także snowpark oraz szkółka narciarska.

9. Wisła

Wisła nie dysponuje jednym dużym ośrodkiem narciarskim, lecz siecią rozporoszonych małych stacji narciarskich. Najlepszymi warunkami do jazdy dysponują Soszów i Nowa Osada. W pierwszym z nich do dyspozycji narciarzy jest 6 naśnieżanych i różnorodnych tras o łącznej długości 6 km. Na szczyt góry można dotrzeć za pomocą 4-osobowej kolei linowej oraz 3 wyciągów talerzykowych i  podwójnego wyciągu orczykowego. Działa tu również szkoła narciarska.

W Nowej Osadzie znajduje się 6 oświetlonych tras o łącznej długości 3,7 km. Na stok można dotrzeć za pomocą 4-osobowej kolei linowej oraz 3 wyciągów.

W Wiśle narciarze mają do dyspozycji bardzo różne trasy - od łatwych do bardzo trudnych. Brakuje niestety typowych oślich łączek, dlatego może to nie być najlepszy kierunek np. na wyjazd z dziećmi.

Sezon zimowy jest tu stosunkowo długi, choć warunki narciarskie w znacznym stopniu zależą od położenia danego terenu. Zasadniczo sezon trwa od początku grudnia do marca.

10. KasinaSki na Śnieżnicy

Wizytówką ośrodka narciarskiego w rodzinnej miejscowości Justyny Kowalczyk jest naśnieżana trasa zjazdowa o długości 1400 m, która w całości znajduje się w lesie. Wyróżnia ją jednolite pochylenie (około 21 proc.), dzięki czemu panują na niej doskonałe warunki do jazdy zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy.

Trasy zjazdowe (niebieska i czerwona) łącznie osiągają długość prawie 2700 metrów, a różnica wzniesień wynosi 290 metrów. Najmłodsi mogą skorzystać z oślej łączki wraz ze 100-metrowym wyciągiem taśmowym SunKid.

Na stok można dotrzeć za pomocą 6-osobowego wyciągu krzesełkowego z podgrzewanymi siedzeniami, który zastąpił starą 4-osobową kanapę. Wyjazd na stację górną (900 m.n.p.m.) trwa niespełna 6 minut.

Ze względu na położenie stosunkowo niedaleko Krakowa, KasinaSki jest idealnym wyborem dla mieszkańców Małopolski.

Ile kosztuje karnert na narty na polskich stokach?

Ośrodek

Cena 1-dniowego karnetu

Czarna Góra

95 zł normalny, 85 zł ulgowy

Białka Tatrzańska

104 zł normalny, 95 zł lub 90 zł ulgowy 

Szczyrk

115 zł normalny, 95 zł ulgowy

Jaworzyna Krynicka

110 zł normalny, 87 zł ulgowy

Zieleniec

110 zł normalny, 90 zł ulgowy 

Szklarska Poręba

109 zł normalny, 65 zł ulgowy  

Kasprowy Wierch

149 zł normalny, 119 zł ulgowy

Dwie Doliny - Wierchomla i Muszyna

85 zł normalny, 70 zł ulgowy

Wisła Soszów Wisła Nowa Osada

90 zł normalny, 80 zł ulgowy

KasinaSki na Śnieżnicy

105 zł normalny, 95 zł ulgowy 

Ubezpieczenie narciarskie w Polsce – dlaczego warto je kupić?

W Polsce każda osoba, która opłaca składki jest objęta państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W razie wypadku na stoku za leczenie zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach powszechnej opieki medycznej. Jeżeli konieczna będzie pomoc Górskiego lub Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego, narciarz nie zostanie obciążony kosztami akcji. Niestety państwowe świadczenia nie zapewnią pełnej ochrony podczas szusowania w kraju.

Jeżeli z naszej winy urazu na stoku dozna osoba trzecia, może nas pozwać. Gdy sąd przyzna jej rację, a my nie wykupiliśmy wcześniej dodatkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), to rekompensatę poszkodowanemu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli jednak zadbaliśmy o zakup ubezpieczenia, odszkodowanie wypłaci towarzystwo w ramach polisy do kwoty określonej w umowie.

Warto również rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeżeli w trakcie jazdy na nartach doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie. Jego wysokość obliczana jest procentowo od sumy gwarancyjnej, na jaką opiewa polisa. Przykład:

→ ubezpieczenie NNW posiada sumę gwarancyjną w wysokości 20 000 zł,

→ lekarz współpracujący z towarzystwem ocenił trwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego na 5%,

→ odszkodowanie wyniesie 1000 zł (20 000 zł x 5 proc. / 100 = 1000 zł).

Oprócz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym i NNW, polisa na zimowy wyjazd powinna zawierać także:

l   Koszty ratownictwa - zapewnią ubezpieczonemu pomoc, jeśli do wypadku dojdzie na terenie przygranicznym i pomocy udzielą tamtejsze służby.

l   Koszty leczenia po wypadku - w razie konieczności skorzystania z usług nierefundowanych przez NFZ mogą okazać się bardzo przydatne.

l   Koszty rehabilitacji - w przypadku, gdy po nieszczęśliwym zdarzeniu konieczna będzie także rehabilitacja, zabiegi nierefundowane przez NFZ można będzie opłacić w ramach polisy.

l   Ubezpieczenie sprzętu sportowego i ubezpieczenie bagażu - przydatne zawsze, gdy zabieramy ze sobą coś cennego - ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie kradzieży bądź zniszczenia.

l   Koszty rezygnacji z podróży lub jej przerwania oraz koszty rezygnacji z biletu - dzięki temu ubezpieczeniu towarzystwo zrekompensuje koszty, które poniósł ubezpieczony, jeśli rezygnuje z wyjazdu z jednego z ważnych powodów wymienionych w OWU (np. śmierć bliskiej osoby, wypadek, choroba).

l   Assistance - zapewnia całodobową pomoc w razie jakichkolwiek problemów w podróży.

Ochronę można rozszerzyć również m.in. o ryzyka związane z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka, a także zawodowym, czy wyczynowym uprawianiem sportów. Szczegółowa takich aktywności opisana jest w OWU. Może być różna w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zakres polisy zawsze warto dostosować do swoich potrzeb i charakteru wyjazdu - tak, aby zagwarantować sobie najpełniejszą ochronę.

Ubezpieczenie na narty można zakupić bez wychodzenia z domu

Najwygodniej ubezpieczenie narciarskie porównać i kupić online w kalkulatorze ubezpieczeń bez wychodzenia z domu. Najtańsza polisa za jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej dla osoby dorosłej zaczyna się już od ok. 2 zł. W prosty sposób można to zrobić za pomocą naszego kalkulatora. Narzędzia ułatwia porównanie ze sobą cen ofert kilkunastu towarzystw. Do każdej z propozycji ubezpieczycieli jest dołączony plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Możemy dokładnie się z nim zapoznać na ekranie swojego komputera, smartfona czy tabletu. Po zakupie polisy, na adres e-mail zostanie nam wysłana umowa. Wystarczy ją podpisać i bezpiecznie udać się na stok.

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Ski Arena Szrenica

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa