Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

TOP 10 - Najlepsze miejsca na narty w Polsce

Zdecydowana większość polskich narciarzy wybiera krajowe stoki. Przyciągają ich dwukrotnie niższe ceny karnetów niż w Alpach, a także łatwość dojazdu do ośrodków. W ciągu ostatnich lat znacznej poprawie uległ również stan infrastruktury w wielu kurortach.

Dla 40 proc. polskich narciarzy najważniejszym kryterium w wyborze ośrodka jest cena, a dla 26 proc. łatwość dojazdu – wynika z badania IPC przeprowadzonego na zlecenie Tatry Mountain Resorts. W Alpach za jednodniowy karnet osoba dorosła musi zapłacić około 50 euro (około 200 zł). Tymczasem w kraju jednodniowy skipass w największych stacjach narciarskich można kupić poniżej 100 zł. Niższe koszty transportu również przemawiają na korzyść rodzimych kurortów. Aby ułatwić szusowanie, przygotowaliśmy listę 10 miejscowości oferujących najlepsze warunki do jazdy.

1. Czarna Góra

 

Ośrodek dysponuje 6 trasami o długości ponad 1000 m. Panują na nich bardzo dobre warunki do jazdy, ponieważ większość jest sztucznie naśnieżana (czarna trasa na całej długości), a także dwa razy dziennie ratrakowana za pomocą specjalistycznego pojazdu. Połowa szlaków jest wyposażona w profesjonalne oświetlenie.

Dotarcie na trasy zajmuje zaledwie kilka minut dzięki Luxtorpedzie – 6-osobowej kanapie wyposażonej w podgrzewane siedziska. Kolejka o 1358 m długości w ciągu godziny może dowieźć na stok 3000 osób.

2. Białka Tatrzańska

 

Najpopularniejszy ośrodek na Podhalu łączy 3 stacje narciarskie – Banię, Kaniówkę i Kotelnicę. Łącznie znajdują się tutaj 22 trasy, na które narciarze mają wstęp na jednym karnecie. Dotarcie na stok ułatwia sieć 10 kolejek krzesełkowych.  Ośrodek dysponuje również jednym z najnowocześniejszych w Polsce systemem naśnieżania tras.

Po zakończeniu jazdy, przyjemnie czas można spędzić w Termach Białka. Jest to nowoczesny obiekt wyposażony w baseny termalne, zjeżdżalnie wodne oraz centrum SPA. W Białce Tatrzańskiej znajduje się również wiele restauracji oraz regionalnych karczm.

3. Szczyrk

 

Po wielu latach zaniedbań, Szczyrk dysponuje wreszcie nowoczesną infrastrukturą narciarską dzięki inwestorom ze Słowacji. Narciarze na jednym karnecie mogą jeździć zarówno na trasach należących do Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, jak i Centralnego Ośrodka Sportowego. Łącznie oba ośrodki dysponują 20 km tras. 3 z nich zostały uruchomione w tym roku.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Na stok łatwo można dotrzeć za pomocą 10-osobowej kolei gondolowej z lokalizacji Szczyrk Gondola na Halę Skrzyczeńską, a także za pośrednictwem 6-osobowej kolei krzesełkowej z Soliska na Halę Skrzyczeńską.

4. Jaworzyna Krynicka

 

Wizytówką stacji położonej w Krynicy Zdroju jest kolej gondolowa ułatwiająca dotarcie na szczyt góry Jaworzyny. Ośrodek dysponuje 8 trasami – 5 jest trudnych, a jedna przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) została uznana za bardzo trudną. Wszystkie z nich są naśnieżane, a 4 dodatkowo oświetlane.

W Jaworzynie Krynickiej znajduje się także snowpark oraz trasy szkoleniowe dla dzieci. Stacja dysponuje 3 kolejami krzesełkowymi i gondolowymi oraz 5 wyciągami, w tym jednym dla dzieci. W ośrodku funkcjonuje również przedszkole narciarskie oraz wypożyczalnia sprzętu.

5. Zieleniec

 

Ośrodek jest zlokalizowany w Dusznikach Zdrój w Górach Orlickich. Jest to największa stacja narciarska w Kotlinie Kłodzkiej. Znajdują się tutaj aż 34 trasy o łącznej długości 22 kilometrów. Dobre warunki do jazdy znajdą w Zieleńcu zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze, dla których została przygotowana czarna trasa. Śnieg zalega tutaj nawet 5 miesięcy w roku. Dotarcie na stok ułatwia 29 wyciągów:

  • 1 gondolowy,
  • 4 krzesełkowe,
  • 18 talerzykowych,
  • 4 taśmy,
  • 2 wyciągi orczykowe.

 

6. Szklarska Poręba

 

Znajdujący się w Szklarskiej Porębie ośrodek Ski Arena Szrenica oferuje narciarzom 5 tras o łącznej długości 12 km. 2 z nich są trudne, 2 łatwe, a 1 bardzo trudna zgodnie z homologacją FIS. Wszystkie szlaki są dośnieżane. Na stok można dotrzeć za pomocą 3 kolei linowych i 5 wyciągów.

Szrenica to istny raj dla narciarzy zjazdowych, którzy swoje umiejętności mogą sprawdzić na legendarnej „Ścianie”. Jest to najbardziej stroma trasa w Polsce o długości 2 km z różnicą poziomów 510 m.

7. Kasprowy Wierch

 

Położony w Zakopanem szczyt to jedyna góra w Polsce, która warunkami do jazdy przypomina te znane z Alp. Jak na polskie warunki duża wysokość sprawia, że sezon narciarski trwa tu nawet do wiosny. Mankamentem ośrodka jest brak naśnieżania tras. Dotarcie na stok ułatwiają 4-osobowe wyciągi krzesełkowe oraz stary wyciąg z drewnianymi krzesełkami.

Kasprowy Wierch to doskonałe miejsce dla doświadczonych narciarzy. Dwie rozpoczynające się na wysokości ponad 2 tysięcy m n.p.m. trasy, przy dobrej pogodzie są określane jako trudne. Gdy jednak dojdzie do pogorszenia warunków atmosferycznych, uważane są za bardzo trudne.

8. Dwie Doliny - Wierchomla i Muszyna

 

To nietypowo położony kompleks narciarski, który stanowi połączenie dwóch miejscowości oddalonych od siebie o 30 km – Wierchomli i Muszyny. Centrum kurortu znajduje się w pierwszej z nich. Zlokalizowano tutaj jedną z najdłuższych w Polsce kolei krzesełkowych. Druga kolej funkcjonuje w Muszynie.

Ośrodek dysponuje 9 trasami zjazdowymi. Minusem są zaledwie 2 wyciągi krzesełkowe i 7 orczykowych. W efekcie dotarcie na stok trwa dłużej niż w innych kurortach narciarskich. W małym stopniu słabo rozwiniętą infrastrukturę rekompensuje działalność snowparku, wypożyczalni sprzętu oraz szkoły narciarskiej.

9. Wisła

 

Wisła nie dysponuje jednym dużym ośrodkiem narciarskim, lecz siecią rozporoszonych małych stacji narciarskich. Najlepszymi warunkami do jazdy dysponują Soszów i Nowa Osada. W pierwszym z nich do dyspozycji narciarzy jest 6 naśnieżanych i różnorodnych tras o łącznej długości 6 km. Na szczyt góry można dotrzeć za pomocą 4-osobowej kolei linowej oraz 4 wyciągów narciarskich. Działa tu również szkoła narciarska.

W Nowej Osadzie znajduje się 6 oświetlonych tras o łącznej długości 3 km. Przeznaczone są dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Na stok można dotrzeć za pomocą 4-osobowej kolei linowej oraz 3 wyciągów.

10. KasinaSki na Śnieżnicy

 

Wizytówką ośrodka jest naśnieżana trasa zjazdowa o długości 1400 m, która w całości znajduje się w lesie. Wyróżnia ją jednolite pochylenie (około 28 proc.), dzięki czemu panują na niej doskonałe warunki do jazdy zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy.

Na stok można dotrzeć za pomocą 6-osobowego wyciągu krzesełkowego z podgrzewanymi siedzeniami, który zastąpił starą 4-osobową kanapę. Dzięki temu czas wjazdu na Śnieżnicę został skrócony do 4 minut.

Ceny 1-dniowych karnetów dla osoby dorosłej w polskich ośrodkach

Ośrodek

Cena 1-dniowego karnetu

Czarna Góra

105 zł

Białka Tatrzańska

99 zł

Szczyrk

99 zł

Jaworzyna Krynicka

110 zł

Zieleniec

105 zł

Szklarska Poręba

99 zł

Kasprowy Wierch

130 zł

Dwie Doliny – Wierchomla i Muszyna

80 zł

Wisła – Nowa Osada

70 zł

Wisła - Soszów

89 zł

KasinaSki na Śnieżnicy

99 zł

Źródło: Skiinfo.pl

Ubezpieczenie narciarskie w Polsce – dlaczego warto je kupić?

 

W Polsce każda osoba, która opłaca składki jest objęta państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W razie wypadku na stoku za jej leczenie zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach powszechnej opieki medycznej. Jeżeli konieczna będzie pomoc Górskiego lub Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego, narciarz nie zostanie obciążony kosztami akcji. Ale państwowe świadczenia nie zapewnią pełnej ochrony podczas szusowania w kraju.

Jeżeli z naszej winy urazu na stoku dozna osoba trzecia, może nas pozwać. Gdy sąd przyzna jej rację, a my nie wykupiliśmy wcześniej dodatkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), to rekompensatę poszkodowanemu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. W przeciwnym razie odszkodowanie wypłaci towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach polisy do kwoty określonej w umowie.

Warto również rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeżeli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie. Jego wysokość obliczana jest procentowo od sumy gwarancyjnej, na jaką opiewa polisa. Przykład:

  • ubezpieczenie NNW posiada sumę gwarancyjną w wysokości 20 000 zł,
  • lekarz współpracujący z towarzystwem ocenił trwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego na 5%,
  • odszkodowanie wyniesie 1000 zł (20 000 zł x 5 proc. / 100 = 1000 zł).

 

Najwygodniej ubezpieczenie narciarskie kupić online bez wychodzenia z domu. Najtańsza polisa za jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej dla osoby dorosłej zaczyna się już od 2 zł. W prosty sposób można to zrobić za pomocą naszego kalkulatora. Narzędzia ułatwia porównanie ze sobą cen ofert kilkunastu towarzystw. Do każdej z propozycji ubezpieczycieli jest dołączony plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Możemy dokładnie się z nim zapoznać na ekranie swojego komputera, smartfona czy tabletu. Po zakupie polisy, na adres e-mail zostanie nam wysłana umowa. Wystarczy ją podpisać i bezpiecznie udać się na stok.

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Średnia ocena: 5.00

Twoja ocena: 5

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - ihi Bupa Ubezpieczenie narciarskie - Axa