Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Podsumowanie sezonu zimowego 2023/2024

Ferie w domu czy w górach – co wybierali Polacy?

Rosnące ceny noclegów, restauracji oraz skipassów sprawiają, że wielu Polaków nie rozważało zupełnie wyjazdu na ferie zimowe, nawet na jeden tydzień. Decydowali się natomiast na korzystanie z lokalnych atrakcji jak kina, teatry czy sale zabaw dla młodszych dzieci.

Jak wykazało badanie zlecone przez multiporównywarkę ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl, 46% ankietowanych Polaków* deklarowało, że w ferie 2024 rok planuje zostać z dziećmi w domu. Rok temu pozostanie w domu zapowiadało 57% pytanych rodaków.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty o 50% tańsze

Wśród tegorocznych badanych wyjazd zapowiedziało 13% i wszystkie te osoby za kierunek obrały polskie góry. Najmniejsza część badanych – bo jedynie 5% - zaplanowało na czas ferii wyjazd w ciepłe kraje: na Wyspy Kanaryjskie, do Egiptu, Tunezji czy południowej Hiszpanii.

Wśród badanych Polaków byli też tacy (5% rozmówców), którzy nie lubią bądź nie chcą wyjechać w ferie w góry i ten wolny od szkoły czas zamierzali spędzić z rodziną nad morzem bądź zwiedzając piękne polskie miasta.

2% pytanych Polaków deklarowało, że spędzą zimowy urlop na zagranicznych stokach.

Ile zapłaciliśmy za ferie zimowe w Polsce?

Zdecydowanie więcej za wyjazd na ferie zimowe zapłacą amatorzy sportów zimowych. Narty i snowboard nie należą do tanich rozrywek, a tygodniowe karnety na stoki potrafią nadszarpnąć rodzinny budżet.

Ile średnio wydajemy w polskich górach? Na przykładzie wyjazdu do Szczyrk Mountain Resort rodziny w modelu 2+1:

 • Noclegi – ceny na booking.com rozpoczynają się od 300 zł za nocleg dla trzyosobowej rodziny. Przyjmując, że zazwyczaj wyjazd trwa tydzień, daje to średnią cenę 2100 zł.
 • Karnety – w Szczyrk Mountain Resort karnet na 4 godzinną jazdę kosztuje 160 zł. Jeśli sił starczy na dłuższe szusowanie w ciągu dnia, cena ta ulegnie podwyższeniu. W skali tygodnia dla 3-osobowej rodziny jeżdżącej na nartach codziennie przez 6 dni da to kwotę ok. 2880 zł.
 • Wypożyczenie sprzętu – turyści, którzy nie posiadają własnego sprzętu, mogą skompletować wszystko, co potrzebne w licznych wypożyczalniach: od kasku, przez buty, a nawet gogle. Ceny za zastaw dla dorosłych to ok. 59 zł, dla dzieci 39 zł. Kask i gogle to kolejno 25 i 20 zł. Łącznie może dać to kolejne 800-900 zł.
 • Restauracje – ten punkt ciężko uśrednić, gdyż każda rodzina ma odmienne potrzeby i upodobania i z różną częstotliwością korzysta ze stołowania się w restauracjach. Warto jednak zaznaczyć, że w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów ceny za obiad z napojem i deserem to koszt ok. 70-80 zł.

Koszt wyjazdu na wyjazd na narty: uśredniając za tygodniowy wyjazd w polskie góry można wydać niemal 8 tysięcy złotych, nie wliczając w to cen posiłków i atrakcji.

Z badania rankomat.pl wynika, że 7% Polaków planowało wydać na zimowy wypoczynek więcej niż 5 000 zł. W sezonie zimowym 2022/2023 o takiej kwocie myślało jedynie 2% turystów. Niestety rosnące ceny noclegów, paliwa, karnetów i żywności sprawiły, że podróżni nie mieli już złudzeń – będzie trzeba zapłacić więcej.

Wśród ankietowanych pojawiały się też bardziej optymistyczne wyliczenia: 17% badanych chciałoby się zamknąć w 1000 zł na wyjazd zimowy, co niestety nie jest realna kwotą. 15% badanych wskazywało sumę 2000 zł.

Z dużym prawdopodobieństwem na wyjeździe zimowym zaoszczędziły osoby nie uprawiające sportów zimowych – wydatki na skipassy, wypożyczenie sprzętu, parkingi pod stokiem to koszt kilku tysięcy złotych. Niewątpliwie możliwość jazdy na nartach czy snowboardzie jest ogromną przyjemnością dla miłośników zimowych szaleństw i wyjazd do Wrocławia, Torunia czy Poznania nie miałby już tyle uroku.

Czy szusowanie po zagranicznych stokach nadal jest droższe?

Przyjęło się, że wyjazd na narty za granicę zarezerwowany jest dla osób zamożnych, a przeciętni, średnio sytuowani Polacy wyjeżdżają w Tatry czy Beskidy. Nic bardziej mylnego. Aktualnie ceny w Polsce wzrosły na tyle, że nie jest większym problemem zorganizowanie wyjazdu w Alpy czy Dolomity w podobnych cenach.

Jak podaje rankomat.pl za tygodniowy pobyt w hotelu w Szczyrku z wykupionym skipassem dla wszystkich, rodzina 2+1 musiała wydać w tym roku 7 906 zł. Podobny koszt we włoskim Livigno wyniósł 7 965 zł. Podobne ceny, a warunki pogodowe i trasy zdecydowanie na korzyść zagranicznych destynacji.

Jednak, jak wnioskujemy na podstawie badania wśród ankietowanych, polskie góry, mimo że nie najtańsze, wciąż cieszą się dużym powodzeniem. 13% badanych deklarowało wyjazd do rodzimych ośrodków narciarskich, a tylko 2% było zdecydowanych wyjechać w góry za granicę.

Czy wiesz, że…
Jeśli jesteś zagorzałym miłośnikiem sportów zimowych i często udajesz się na stok, możesz zakupić karnet do kilku ośrodków obowiązujący przez cały sezon. Gopass SKI sezonówka obowiązuje w ośrodkach Mölltaler Gletscher (AT), Ankogel (AT) i Muttereralm (AT), Jasna (SK), Tatrzańska Łomnica (SK), Jezioro Szczyrbskie (SK), Stary Smokowiec (SK), Szczyrk - SMR/BSA/COS (PL), Szpindlerowy Młyn (CZ) i Ještěd (CZ). Koszt karnetu to 2499 zł.

Warto szukać rozwiązań, które pozwolą nam korzystać z uroków sportów zimowych bez dużego obciążenia finansowego. Kupienie sezonowego skipassu to spora oszczędność dla osób często wyjeżdżających w góry. Można tez pomyśleć nad innymi rozwiązaniami.

Jak zaoszczędzić na wyjeździe w góry?

 • Szukaj tanich noclegów w aplikacjach typu booking, air b&b. Często można trafić na promocje i atrakcyjne oferty, szczególnie od nowych gospodarzy.
 • Wyjeżdżacie większą grupą? Wynajmijcie dom z kilkoma pokojami i wspólną kuchnią w miejsce osobnych pokoi hotelowych. Komfort i prywatność będą porównywalne, a koszty znacznie niższe.
 • Wynajmując dom z dużą, dobrze wyposażoną kuchnią, możecie wspólnie gotować obiady i świetnie się przy tym bawić, zamiast czekać w kolejkach w restauracjach, wydając przy tym spore kwoty na wyżywienie.
 • Wypożycz sprzęt narciarski w swoim mieście, zamiast przy stoku. Ceny potrafią być odczuwalnie niższe, a przy kilku kompletach można dużo zaoszczędzić.

Ubezpieczenia narciarskiego - ile kosztuje?

Jedna rzecz, na której nie warto oszczędzać, a w zasadzie nawet nie trzeba, gdyż ceny w tym przypadku nie uległy nagłym podwyżkom - to ubezpieczenie turystyczne na wyjazd.

Dla narciarza wjeżdżającego w góry ubezpieczenie turystyczne to obowiązkowy zakup, bez którego nie powinien w ogóle udawać się na stok.

Potrzebne potwierdzenie? Wystarczy zapoznać się z opinią Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które rekomenduje zakup ubezpieczenia turystycznego także do krajów, w których obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego. Tu przykład Austrii:

Pamiętaj, że karta EKUZ pozwala na rozliczenie tylko niektóre zabiegów medycznych. Jeśli jedziesz do Austrii na narty lub zamierzasz uprawiać wspinaczkę wykup dodatkowe ubezpieczenie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo Ochrona od COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW OC Cena                                               
 AXA PARTNERS  200 00 zł  200 000 zł  ✔ Zakres 3/7  114 20 000 zł  -

 31, 36 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  ✔ Zakres 5/7  60   -   - 

 37, 44 zł 

(sprawdź cenę)

 Wiener  91 581 zł  36 633 zł  ✔ Zakres 3/7  - 

                  10 000  zł

 • OC: 114 477 zł
 •  
 • OC sportowe: 114 477 zł

 57, 00 zł

(sprawdź cenę)

 

SIGNAL IDUNA  91 581 zł  32 053 zł  ✔ Zakres 3/7  7  15 000 zł  
 • OC: 274 744 zł
 •  
 • OC sportowe: 137 372 zł

 73, 42 zł

(sprawdź cenę)

 Promama  100 000 zł  100 000 zł  ✔ Zakres 5/7  2  20 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 74, 00 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  200 000 zł  200 000 zł  ✔ Zakres 5/7  2  30 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 84, 00 zł

(sprawdź cenę)

PORÓWNAJ CENY POLIS

Cena ubezpieczenia narciarskiego zależy od wielu czynników, m.in.:

 • Kierunku wyjazdu: Ceny polis są wyższe dla wyjazdów do popularnych kurortów narciarskich, na przykład w Alpach.
 • Długości wyjazdu: Im dłuższy wyjazd, tym wyższa cena polisy.
 • Wieku ubezpieczonego: Osoby starsze zazwyczaj płacą więcej za polisy.
 • Stanu zdrowia ubezpieczonego: Osoby z chorobami przewlekłymi zazwyczaj płacą więcej za polisy.
 • Uprawianych sportów i aktywności: Uprawianie sportów ekstremalnych zazwyczaj powoduje wzrost ceny polisy.
 • Zakresu ochrony: Im szerszy zakres ochrony polisy, tym wyższa jej cena.

Ubezpieczenie narciarskie - po co potrzebne?

Ubezpieczenie narciarskie to ochrona, która zapewnia Ci wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń podczas zimowego wyjazdu.

Dlaczego warto je wykupić?

 • Koszty leczenia: W górach łatwo o uraz, a koszty leczenia w zagranicznych ośrodkach mogą być bardzo wysokie. Ubezpieczenie narciarskie pokryje koszty leczenia, transportu medycznego, ratownictwa i repatriacji.
 • Odpowiedzialność cywilna: Na stoku możesz niechcący kogoś urazić. Ubezpieczenie pokryje szkody wyrządzone innym osobom.
 • Utrata bagażu: Ubezpieczenie może obejmować również ochronę na wypadek kradzieży lub zniszczenia bagażu.
 • Pomoc w razie wypadku: Ubezpieczyciel może zapewnić Ci pomoc w kontakcie z ambasadą, tłumacza, a nawet prawnika.
 • Spokój ducha: Wiedza, że jesteś chroniony w razie nieszczęśliwego zdarzenia, pozwoli Ci w pełni cieszyć się zimowym wypoczynkiem.

Co obejmuje ubezpieczenie narciarskie?

Podstawowe ubezpieczenie narciarskie zazwyczaj obejmuje:

 • Koszty leczenia: Pokrycie kosztów hospitalizacji, zabiegów, badań, leków i transportu medycznego.
 • Następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): Odszkodowanie w razie poważnego urazu lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • Odpowiedzialność cywilna: Pokrycie szkód wyrządzonych innym osobom.
 • Pomoc w razie wypadku: Dostęp do infolinii, tłumacza, prawnika i innych usług assistance.

Przed zakupem ubezpieczenia narciarskiego:

 • Dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), aby sprawdzić, jakie świadczenia obejmuje dana polisa i jakie są limity wypłat.
 • Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych, aby wybrać polisę z najlepszym stosunkiem ceny do jakości.
 • Wybierz polisę, która odpowiada Twoim potrzebom i zapewnia Ci odpowiednią ochronę podczas wyjazdu.
 • Pamiętaj o zabraniu ze sobą na wyjazd dokumentów ubezpieczeniowych i numeru telefonu do infolinii ubezpieczyciela.

Najważniejsze pytania

 1. Ile średnio Polacy wydali na wyjazd na ferie zimowe w sezonie 2023/2024?

  Zgodnie z danymi przekazanymi przez rankomat.pl, multiwyszukiwarkę ubezpieczeń turystycznych, która zbadała, ile Polacy wydali na ferie zimowe, chcąc skorzystać z uroków zimy płaciliśmy średnio 7-8 tys. zł za tygodniowy wyjazd dla 3-osobowej rodziny. To więcej niż zakładaliśmy. Tylko 7% badanych planowało wydać powyżej 5 tys. zł na wyjazd zimowy, a aż 17% chciało zamknąć się w tysiącu złotych, co jest sumą zdecydowanie zbyt niską w obecnych czasach. Co ciekawe, wyjazd w polskie góry nie był znacząco tańszy niż ferie za granicą. Zgodnie z przeprowadzonym badaniem – różnica potrafi sięgać zaledwie kilkuset złotych.

 2. Czy warto czekać na oferty last minute na ferie zimowe?

  Zazwyczaj Polacy planują wyjazd na ferie zimowe nawet kilka miesięcy przed terminem, co daje im pewność znalezienia optymalnego noclegu, odpowiadającego im potrzebom. Przyzwyczajeni, że im bliżej do ferii, tym mniejsza dostępność ciekawych apartamentów i domów na wynajem, staramy się zarezerwować nocleg już jesienią. Jednak tegoroczna sytuacja pogodowa sprawiła, że wiele hoteli, pensjonatów i prywatnych gospodarzy tuż przed feriami oferowało noclegi w bardzo atrakcyjnych cenach. W Montenero Resort & Spa, bardzo przytulnym pensjonacie z widokiem na góry, można było znaleźć nocleg o 1200 zł taniej na tydzień przed feriami. Niestety znikoma ilość naturalnego śniegu była silnym bodźcem dla gospodarzy, by znacznie obniżać ceny. Spora część turystów wolała bowiem wyjechać za granicę, gdzie śnieg jest pewny.

 3. Czy ubezpieczenie w polskie góry również jest potrzebne?

  Spędzając ferie w polskich górach, jesteśmy zabezpieczeni w zakresie opieki medycznej – każda osoba ubezpieczona otrzyma bezpłatną pomoc ratowników górskich w razie wypadku w górach oraz pokryte zostaną koszty leczenia, wizyty w szpitalu czy udzielenia pierwszej pomocy. Jednak zakup ubezpieczenia turystycznego na wyjazd w obrębie Polski da dodatkową ochronę – turysta jest chroniony w zakresie NNW, OC czy assistance. Wszystko zależy od pakietu ubezpieczenia, jakie wybrał. Możliwość indywidualnego dopasowania pod własne potrzeby, czyni z polisy podróżnej świetne zabezpieczenie.

Podsumowanie

 1. 46% badanych Polaków postanowiło nie wyjeżdżać w sezonie zimowym 2023/2024.
 2. 7% ankietowanych planowało wydać na wyjazd zimowy ponad 5 tys. zł. To o 5% więcej niż w zeszłym roku.
 3. 35% badanych nie przewidziała żadnych wydatków na wyjazd zimowy, a 17% sądziło, że uda im się zamknąć w kwocie 1 tys. zł.
 4. Średni koszt noclegów w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniami w polskich górach wynosi od 3 200 do 5590 zł za tygodniowy pobyt.
 5. Średni koszt noclegów w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniami za granicą wynosi od 3229 zł do 11 118 zł.
 6. Skipass na 5-dniowy wyjazd w polskie góry to koszt od 585 zł do 726 zł.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa