Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zobacz, gdzie wybrać się na narty poza Europą

narty we włoszech

Japonia, Stany Zjednoczone, Gruzja, Kanada, a może Turcja - miłośnicy sportów zimowych mają w czym wybierać. Tereny narciarskie za granicą nie kończą się na Europie, a sezon narciarski trwa w niektórych miejscach niemal do maja.

Jakie tereny narciarskie wybrać dla początkujących narciarzy, a jakie dla zaawansowanych? Sprawdź, gdzie znajdziesz doskonałe warunki do jazdy na nartach.

Narty poza Europą - co musisz wiedzieć?

Narty poza Europą to kusząca myśl dla wszystkich narciarzy i snowboardzistów. Sezon narciarski jest tam znacznie dłuższy niż w Polsce, infrastruktura znakomita, a - co najważniejsze - pogoda i świeży śnieg pewne.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty poza Europą

Wyjazd na narty poza Europę wymaga gruntowanego przygotowania: zarówno w zakresie przewiezienia sprzętu i rozwiązań logistycznych, jak i zabezpieczenie swojego zdrowia podczas uprawiania tego wymagającego sportu.

Wiele osób wybiera podróż samochodem w góry za granicę, co pozwala najsprawniej przetransportować własny sprzęt. Jednak w przypadku wyjazdu na narty poza Europę konieczny będzie lot samolotem, co wymusza konieczność przewiezienia własnego sprzętu jako bagaż samolotowy lub wypożyczenia nart czy deski snowboardowej na miejscu.

Ważnym aspektem przygotowań jest też ochrona zdrowia i zabezpieczenia w razie wypadku czy kontuzji. A więc konieczne jest posiadanie przy sobie ubezpieczenia turystycznego, gdyż EKUZ w tym przypadku nie wystarczy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to podstawowe zabezpieczenie, które przysługuje wszystkim ubezpieczonym podczas wyjazdu za granicę w obrębie państw należących do Unii Europejskiej lub Strefy Schengen. Daje ono możliwość skorzystania z bezpłatnego, podstawowego leczenia w takim zakresie, jak dotyczy ono obywateli danego kraju. Jeśli więc w danym kraju obowiązuje np. dopłata 50% do wizyty u prywatnego specjalisty, to tyle samo będzie musiał dopłacić turysta z EKUZ.

W przypadku narciarzy najistotniejsza jest informacja, że w większości krajów ratownictwo górskie jest pełnopłatne i pokrywane przez poszkodowaną osobę. Wykupienie ubezpieczenia podróżnego powinno być ważne dla miłośników narciarstwa, gdyż leczenia za granicą najczęściej jest znacznie droższe niż za granicą. A jeśli mowa o krajach położonych poza Europą, koszty są ogromne.

Tereny narciarskie pozwalają na dynamiczną i szybką jazdę, co zwiększa ryzyko wypadku. Zakupienie ubezpieczenia powinno być więc ważne nie tylko dla początkujących narciarzy, ale każdego, komu zależy na zdrowiu i finansach.

Gdzie poza Europą jest najwięcej ośrodków narciarskich?

Miłośnicy sportów zimowych znajdą doskonałe stoki w wielu europejskich krajach. Jednak jeśli ktoś ma ochotę spróbować jazdy w zupełnie nowym miejscu, to cały świat czeka otworem.

Najwięcej stoków narciarskich, idealnych dla narciarzy i snowboardzistów, położonych jest w Azji i Ameryce Północnej. Krajami dominującymi pod względem tych zimowych aktywności są: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Kanada. Znajdują się w nich ośrodki, które nie ustępują europejskim stokom, z doskonałą infrastrukturą, świetnymi warunkami do jazdy na nartach i atrakcyjnymi, długimi nartostradami.

Gdzie szusować poza Europą? Który ośrodek narciarski wybrać?

Oto polecane ośrodki narciarskie poza Europą. Sprawdź, gdzie jeszcze możesz korzystać z uroków sportów zimowych:

1. Vail Ski Resort (USA)

Vail Ski Resort to największy ośrodek narciarski w Kolorado, który nazwę zaczerpnął od inżyniera projektu Charilego Vaila. Teren liczy 5300 akrów.

Trasy w ośrodku i długość tras narciarskich: ten ośrodek narciarski posiada 195 tras o różnorodnym stopniu zaawansowania, przeważają tereny narciarskie dla średnio zaawansowanych narciarzy oraz doświadczonych amatorów zimowych aktywności. Najdłuższa nartostrada liczy 6,5 km. Najwyższe wzniesienie sięga 3527 m n.p.m.

Liczba wyciągów: 32 wyciągi kabinowe.

Ceny skipassów: karnet dla osoby dorosłej na 1 dzień wynosi ok. 900 zł. Istnieje możliwość połączenia karnetów i zakwaterowania, a tym samym zyskania 15% obniżki ceny. Wypożyczenie kompletu nart, kijków i butów kosztuje od ok. 200 zł. Dla osób posiadających karnety przewidziane są nawet 20% zniżki.

Nocleg: Najtańszy nocleg dla jednej osoby zaczyna się od 1500 zł. Korzystny będzie wynajem domu z kilkoma sypialniami dla większej grupy podróżnych - koszt za cały dom może wynosić już 4000 zł, co obniża cenę za jedną osobę.

Atrakcje: doskonałe warunki do jazdy na nartach nie wykluczają innych aktywności. Najmłodsi ucieszą się z możliwości jazdy na wielkich oponach, a starsi z wizyty w SPA. Można też uprawiać narciarstwo biegowe, udać się na wędrówkę na rakietach śnieżnych, odwiedzić centrum przyrodnicze i eksplorować tereny narciarskie z góry podczas przejażdżki gondolą.

2. Whistler Blackcomb (Kanada)

Whistler Blackcomb to ośrodek narciarski położony w miejscowości Whistler w Kanadzie. Należy do największych ośrodków narciarskich w Ameryce Północnej. Powstał z połączenia w 2007 r. dwóch terenów: Whistler i Blackcomb. W 2010 r. góra Whistler była gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Trasy w ośrodku i długość tras narciarskich: Doskonałe warunki śniegowe na 200 km nartostrad to ogromny plus tego miejsca. Najwięcej tras narciarskich przewidziano dla doświadczonych narciarzy: przeważają trasy czerwone i czarne.

Liczba wyciągów: ośrodek narciarski dysponuje łącznie 37 wyciągami, w tym orczykowymi, krzesełkowymi i gondolami.

Ceny skipassów: 229 dolarów kanadyjskich (ok. 680 zł) za jeden dzień dla osoby dorosłej.

Nocleg: najtańszy nocleg wynosi ok. 530 zł w trzygwiazdkowym Pangea Pod Hotel zlokalizowanym 200 merów od wyciągów.

Atrakcje: ośrodek narciarski oferuje szereg aktywności, które umożliwiają ciekawe spędzenie czasu poza stokiem, m.in: magiczny zamek i fort na drzewie, pokazy artystyczne "Ogień i lód", jazda psimi zaprzęgami, tor bobslejowy, wycieczki ekologiczne na tyrolkach, lodowisko, spacer na rakietach śnieżnych, wycieczki na skuterach śnieżnych, tube park.

3. Niseko United (Japonia)

Ośrodek narciarski Niseko tworzą 4 regiony - Grand Hirafu, Hanazono, Niseko Village i An'nupuri - a najwyższy punkt położony jest na wysokości 1308 m n.p.m. Ten największy z ośrodków narciarskich w Japonii, zlokalizowany jest na Hokkaido, w okolicy miasta Sapporo. Sezon narciarski trwa tu od listopada do marca.

Trasy w ośrodku i długość tras narciarskich: łączna długość tras narciarskich to 55 km.

Liczba wyciągów: ośrodek dysponuje 3 gondolami i 30 wyciągami.

Ceny skipassów: 6700 JPY (ok. 180 zł) to koszt jednodniowego karnetu dla osoby dorosłej.

Nocleg: ceny noclegów zaczynają się od ok. 1000 zł za osobę, np. Guest House ONLY ONE.

Atrakcje: jazda na skuterach śnieżnych, wędrówka na rakietach śnieżnych, cat skiing, festiwale lodowe to tylko wybrane atrakcje, które czekają na miłośników narciarstwa po godzinach.

4. Gudauri (Gruzja)

Ośrodek narciarski położony w samym środku Kaukazu, który otoczony jest najwyższymi szczytami w Europie: Maili (4597 m n.p.m.), Kazbegi (5047 m n.p.m.), Kuro (4071 m n.p.m.). Popularne miejsce do uprawiania heliboardingu.

Trasy w ośrodku i długość tras narciarskich: 70 km terenu narciarskiego o różnorodnym stopniu zaawansowania, na które składa się 26 nartostrad. Najdłuższa trasa ma 7 km.

Liczba wyciągów: 13 wyciągów, gondole, kanapy ekspresowe, orczyki.

Ceny skipassów: jednodniowy karnet dla osoby dorosłej kosztuje 40 larów gruzińskich, czyli ok. 60 zł.

Nocleg: najtańszy nocleg w okolicy zaczyna się od 190 zł za osobę i dostępny jest w 4-giazdkowym Gudauri Diamond; w cenie zawiera także śniadanie.

Atrakcje: tak położony ośrodek sportów zimowych jest idealnym miejscem do uprawiania heliboardingu, z czego zresztą zasłynął. Równie popularny jest tu catskiing. Amatorzy mocnych wrażeń mogą zasmakować jazdy w lesie, ostrych zjazdów i nocowania w chacie wysoko w górach - organizowane są spersonalizowane wycieczki, które dostarczają niezapomnianych przeżyć.

Chętni mogą wziąć udział w szkoleniach lawinowych.

5. Ski Erciyes Kayseri (Turcja)

Kojarzona z letnim wypoczynkiem Turcja oferuje też nowoczesny ośrodek narciarski, gdzie panują doskonałe warunki do jazdy na nartach: Erciyes - najwyższy wulkan Kapadocji, wznoszący się na wysokość 3916 m n.p.m. Sezon rozpoczyna się w grudniu i trwa do kwietnia.

Trasy w ośrodku i długość tras narciarskich: na miłośników sportów zimowych czekają trasy na wysokości 2088 - 3346 m n.p.m. Łączna ich ilość to 55 km, z czego część sztucznie naśnieżana.

Liczba wyciągów: 14 wyciągów: 2 kabinowe i orczykowe

Ceny skipassów: cena za jeden wjazd to 60 lir tureckich, czyli ok. 8 zł.

Nocleg: najtańszy nocleg wynosi 500 zł za osobę (Zümrüt Palas Otel) a cena zawiera również śniadanie.

Atrakcje: SPA, baseny, spacer na rakietach śnieżnych, szkółki narciarskie a dla chętnych na zwiedzanie - miasto Anatolii pełne bizantyjskich zabytków.

Dlaczego EKUZ na narty poza Europą to za mało?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dostępna jest dla każdego ubezpieczonego turysty i uprawnia do skorzystania z bezpłatnego podstawowego leczenia w krajach UE i Strefy Schengen.

Poza Europą, a nawet w krajach nie znajdujących się w EU i Strefie Schengen karta nie obowiązuje i jest bezwartościowa. Za każdą wizytę u lekarza, receptę czy operację, a nawet podstawowe usługi medyczne, poszkodowany turysta będzie musiał zapłacić w 100% samodzielnie. Żadne koszty w takiej sytuacji nie będą zwrócone.

Dla miłośników sportów zimowych sam EKUZ nie powinien być nigdy pełnym i jedynym zabezpieczeniem nawet, gdy wyjeżdżają do krajów honorujących kartę. Istnieje bowiem tak dużo wyjątków i sytuacji, w których karta nie pokryje pełnych kosztów, a nawet jakichkolwiek kosztów, że poleganie tylko na niej jest ogromnym ryzykiem.

Bez znaczenia, czy temat dotyczy średnio zaawansowanych narciarzy, początkujących czy doświadczonych - ochrona zdrowia i pokrycie kosztów leczenia za granicą powinno być priorytetem.

Koszty leczenia w USA, Kanadzie, Japonii, Gruzji i Turcji

Jednym z miejsc na świecie, gdzie opieka medyczna jest najdroższa, są Stany Zjednoczone - w porównaniu z innymi krajami wysokorozwiniętymi koszty leczenia są tu szczególnie wysokie, a to ze względu na odmienny model opieki zdrowotnej, w której dominuje finansowanie prywatne. Jeden dzień hospitalizacji w USA wynosi ok. 8 tysięcy zł.

Podobnie jest z opieką medyczną w Kanadzie - i tu leczenie jest bardzo drogie. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacimy od 160 złotych, za dobę w szpitalu 2 tysiące zł.

W Japonii opieka medyczna jest w 100% płatna przez pacjenta. Doba w szpitalu wynosi od 700 zł, a wizyta u lekarza specjalisty kosztuje średnio 300-500 zł.

Chorując w Turcji, należy się liczyć z kosztami wizyty lekarskiej w wysokości od 400 zł, hospitalizacją od 2 tys. zł za dzień. Ochrona zdrowia jest tu w znacznym stopniu sprywatyzowana.

Koszt leczenia w Gruzji to: ok. 120 zł za wizytę prywatną u lekarza oraz ok. 4 tys. zł za prosty zabieg w szpitalu.

Jakie ubezpieczenie na narty poza Europą?

Ubezpieczenie na narty poza Europę powinno zawierać przede wszystkim wysoką sumę gwarantowaną kosztów leczenia, a to ze względu na bardzo drogą opiekę medyczną poza naszym kontynentem. Rekomendowaną kwotą jest 1 mln zł wzwyż. Jednak czym wyższa kwota, tym lepiej.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Mondial Assistance przeanalizowało kilka lat temu przypadki leczenia poza granicami Europy i wytypowało rekordzistów. Jednym z nich był mężczyzna, który doznał urazu głowy, w wyniku którego doszło do krwawienia podpajęczynówkowego. Wszystkie koszty związane z hospitalizacją pacjenta kosztowały niemal 800 tys. zł.

Biorąc pod uwagę tak wysokie koszty leczenia w Ameryce czy Azji, kwoty ubezpieczeń powinny być znacznie wyższe niż w krajach europejskich.

Ubezpieczenie na narty poza Europę powinno koniecznie zawierać:

 • Transport medyczny do kraju - to jeden z najważniejszych punktów podczas dalekich wyjazdów. Koszty przetransportowania pacjenta np. z USA czy Kanady do Polski mogą sięgać nawet 100 tys. zł w zależności od urazu. Doliczając do tego koszty leczenia, może wyjść astronomiczna kwota.

 • Ubezpieczenie NNW - w razie wypadku za granicą, zapewnia pokrycie kosztów leczenia, a gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczony otrzyma odszkodowanie.

 • Ubezpieczenie OC - niezbędne, jeśli turysta planuje jeździć na nartach czy snowboardzie. W razie uszkodzenia czyjegoś mienia (np. sprzęt sportowy) lub spowodowania wypadku na stoku, w wyniku którego ucierpi inna osoba, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i wartość sprzętu do kwoty ubezpieczenia.

 • Ratownictwo - dla miłośników sportów zimowych posiadanie usługi ratownictwa na wysoką kwotę w polisie podróżnej to konieczność. W Polsce usługa ta jest bezpłatna, ale za granicą całość akcji ratowniczej musi pokryć poszkodowany turysta.

 • Stomatolog - ból czy uszkodzenie zęba nie poczeka do powrotu do domu, będzie się trzeba tym zająć na miejscu, więc i w tym przypadku wysoka kwota ubezpieczenia jest wskazana.

 • Transport zwłok - nikt nie chce brać pod uwagę najgorszego, ale należy mieć świadomość, że śmierć turysty za granicą powoduje ogromne problemy dla jego najbliższych. Przetransportowanie zwłok jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem, szczególnie z tak odległego kraju jak USA, Kanada czy Japonia. Dotyczy to każdego, nawet doświadczonych narciarzy - mowa nie tylko o nieszczęśliwym wypadku podczas jazdy na nartach, ale też chorobie czy innym zdarzeniu losowym.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty poza Europą?

Koszt ubezpieczenia na narty poza Europę będzie przewyższał ten, obowiązujący na starym kontynencie. Nawe podstawowe usługi medyczne są znacznie droższe, a ze względu na odległość dochodzą też wyższe kwoty za transport medyczny do kraju. Czy to powinno zniechęcać do odwiedzenia najlepszych ośrodków narciarskich poza Europą? Oczywiście, że nie.

Ważne, aby znaleźć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które zabezpieczy narciarza w każdej sytuacji i sprawi, że urlop - nawet gdyby doszło do konieczność skorzystania z opieki medycznej - nie pozostawi nieprzyjemnych wrażeń i długów.

Ubezpieczenie turystyczne za granicę, na przykładzie Stanów Zjednoczonych, kosztuje od 20 zł za dzień ochrony do 100 zł.

Przy czym najwyższa kwota niekoniecznie zapewni najwyższe sumy ubezpieczenia. Stąd konieczność każdorazowego sprawdzenia Ogólnych Warunków Ubezpieczenia konkretnej polisy. Można się z nimi zapoznać jeszcze przed zakupem w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, gdzie istnieje też możliwość porównania poszczególnych polis.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty poza Europą

Wyjazd do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii czy Turcji to na tyle wysoki koszt, że nawet najdroższe ubezpieczenie turystyczne stanowi tylko nieduży procent budżetu. Rezygnacja z ubezpieczenia nie przyniesie więc znaczących oszczędności w planowaniu podróży, a w razie wypadku czy choroby turysta będzie musiał pokryć wszystkie koszty samodzielnie - mówi Magdalena Kjzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo Ochrona od COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW OC Cena                                               
 AXA PARTNERS  200 00 zł  200 000 zł  ✔ Zakres 3/7  114 20 000 zł  -

 31, 36 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  ✔ Zakres 5/7  60   -   - 

 37, 44 zł 

(sprawdź cenę)

 Wiener  91 581 zł  36 633 zł  ✔ Zakres 3/7  - 

                  10 000  zł

 • OC: 114 477 zł
 •  
 • OC sportowe: 114 477 zł

 57, 00 zł

(sprawdź cenę)

 

SIGNAL IDUNA  91 581 zł  32 053 zł  ✔ Zakres 3/7  7  15 000 zł  
 • OC: 274 744 zł
 •  
 • OC sportowe: 137 372 zł

 73, 42 zł

(sprawdź cenę)

 Promama  100 000 zł  100 000 zł  ✔ Zakres 5/7  2  20 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 74, 00 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  200 000 zł  200 000 zł  ✔ Zakres 5/7  2  30 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 84, 00 zł

(sprawdź cenę)

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie narciarskie poza Europę jest drogie?

  Ubezpieczenie narciarskie poza Europę jest droższe niż do Francji, Włoch czy Austrii. Oprócz większych kosztów leczenia, które obowiązują w wielu poza europejskich krajach, jak choćby Stany Zjednoczone, istotna jest także odległość od Polski. Ma to wpływ na koszt transportu medycznego czy transportu zwłok. Jednak ubezpieczenie poza Europę nie jest na tyle drogie, aby stanowiło kwotę zaporową dla turysty, szczególnie w aspekcie ogólnych kosztów takiego dalekiego wyjazdu. Najtańsze ubezpieczenie do Stanów Zjednoczonych kosztuje 20 zł za dzień ochrony, a najdroższe - 100 zł.

 2. Który ośrodek narciarski poza Europą jest najdroższy?

  Najdroższym ośrodkiem narciarskim poza Europą są kurorty w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jednodniowy karnet kosztuje tu ok. 800 zł, a dochodzą jeszcze koszty jedzenia, dojazdu, noclegu.

 3. Czy poza Europą ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

  Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia turystycznego, jednak w przypadku wyjazdu sportowego do odległego kraju jest to bardzo wskazane. Niespodziewana sytuacja zdrowotna (nie musi to być wypadek na nartach, ale też np. choroba) w Kanadzie, Japonii czy Stanach Zjednoczonych wygenerować może kilkusettysięczne koszty. Warto pamiętać, że za leczenie choćby w USA płacić muszą nawet obywatele danego kraju, jeśli nie posiadają ubezpieczenia.

 4. Czy w Afryce można jeździć na nartach?

  Wiele osób może zaskoczyć ta informacja, ale w Afryce znajdują się stoki narciarskie i jak najbardziej można jeździć na nartach i uprawiać sporty ekstremalne. Tiffindell Resort w RPA na Przylądku Wschodnim Ośrodek narciarski„Afriski” położony w Lesotho - jest największym i najnowocześniejszym tego typu ośrodkiem w Republice Południowej Afryki.

 5. Czy w Australii można jeździć na nartach?

  Choć Australia zupełnie nie kojarzy się atrakcyjnie dla miłośników narciarstwa, to są tu miejsca, gdzie można pospacerować na rakietach śnieżnych czy skorzystać z tras narciarskich. Jednym z takich miejsc są Góry Śnieżne położone w stanie Nowa Południowa Walia oraz Tasmania z ośrodkami w Ben Lomond i na Mt Mawson. Narciarstwo biegowe można natomiast uprawiać w Cradle Mountain. Trzy atrakcyjne ośrodki narciarskie, także na narciarstwo biegowe, znajdują się w regionie High Country - jest to: Mt Buller, Mt Hotham i Falls Creek.

Podsumowanie

 1. Trasy narciarskie poza Europą to doskonały pomysł na szlifowanie swoich umiejętności narciarskich w nowych miejscach.
 2. Podczas każdego wyjazdu na narty podróżny powinien posiadać ubezpieczenie narciarskie - nawet gdy wybiera się na weekend do Europy, np do Słowacji.
 3. Tym bardziej, jeśli wyjazd obejmuje przetransportowanie się do ośrodków narciarskich położonych na innym kontynencie, gdzie leczenie jest znacznie bardziej kosztowne niż w Polsce, a nawet w innych krajach europejskich.
 4. Najtańsze ubezpieczenie do najlepszych ośrodków narciarskich można kupić już od kilku złotych za dzień ochrony.
 5. Najwygodniejszego zakupu ubezpieczenia narciarskiego internet nawet dzień przed wyjazdem.

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa