Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Gdzie na narty biegowe dla początkujących?

ubezpieczenie narciarskie dla dzieci

Narty biegowe od kilku lat systematycznie pną się w górę, w zestawieniach popularnych sportów zimowych. Ta dyscyplina coraz lepiej znana dzięki Justynie Kowalczyk – mistrzyni i multimedalistce  olimpijskiej – z roku na rok zrzesza coraz więcej zainteresowanych. Jak rozpocząć fantastyczną przygodę z biegówkami? Gdzie na narty biegowe dla początkujących? Jak przygotować się do bezpiecznego uprawiania sportu? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Znajdź ubezpieczenie na narty biegowe

Co to są narty biegowe?

Narty biegowe to jeden z rodzajów sportów zimowych, w którym uczestniczy za pomocą nart i kijków pokonują specjalnie przygotowane trasy, głównie na terenie płaskim lub lekkim wzniesieniu. Narty biegowe swój początek miały w śnieżnej Norwegii, gdzie stanowiły sposób na efektywne przemieszczanie się po śniegu już za czasów starożytnych. Dziś narty biegowe to jedna z dyscyplin na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.  

W biegówkach obowiązują dwa style jazdy:

  • Klasyczny - stosowany jest na trasach narciarskich, na których znajdują się dwa wycięte w śniegu równoległe rowki lub tory. Narty ślizgają się w tych rowkach, gdy narciarz porusza się ruchem podobnym do chodzenia. Jest to doskonała technika dla początkujących.
  • Łyżwowy – (zwany również freestyle) wykorzystuje te same ruchy co łyżwiarstwo i wymaga równowagi i koordynacji.

Każdy z tych stylów wymaga inaczej przygotowanej trasy narciarskiej. W klasyku będziemy poruszali się po dwóch rowkach szerokości nart, które przypominają szyny wytyczone w śniegu. W łyżwie trasa powinna być szersza i równomiernie ubita np. przez ratrak.

Trasy na narty biegowe dla poczatkujących

Teoretycznie rzecz biorąc – biegać można wszędzie. Aby jednak nie zniechęcić się już na samym początku i czerpać z biegówek jak najwięcej frajdy, warto zainteresować się odpowiednimi trasami dla poczatkujących. Zarówno Polska, jak i Europa mają w tej kwestii sporo do zaoferowania.

Trasy na narty biegowe dla poczatkujących – Polska

  1. Jakuszyce

    Wyjątkowe widoki i przyjemne warunki, w sąsiedztwie Szklarskiej Poręby.

    Jakuszyce nazywane są Polską Alaską, a niepowtarzalny mikroklimat zapewnia tu śnieg nawet w kwietniu. Każdy początkujący entuzjasta nart biegowych powinien doskonale się tu odnaleźć. Poziom trudności od łatwego, po wymagające wytrwałości z podbiegiem, znacznie ułatwi wybór odpowiedniej trasy i pozwoli cieszyć się prawdziwym królestwem biegówek, jakim są Jakuszyce.
     
  2. Wisła

    Na trasach do nart biegowych dla poczatkujących w Wiśle można zwiedzać wiślański part im. Kopczyńskiego, można biegać w centrum miasta, wzdłuż brzegów Wisły i dolinami: Białej i Czarnej Wisełki. Funkcjonuje tu także wypożyczalnia sprzętu, w ciągu tygodnia, wieczorami skorzystać można z bezpłatnych szkoleń.
    Na Przełęczy Kubalonka w Beskidzie Sądeckim znajduje się 18 km całkowicie zmodernizowanych tras narciarskich, które są szerokie i wyprofilowane w taki sposób, że każdy amator biegów bez problemu znajdzie tu przestrzeń dla siebie.
     
  3. Mazury

    Narty biegowe dla początkujących na Mazurach? Jak najbardziej! Zagroda Nibork to miejsce stworzone do biegania na nartach. Proste, niewymagające specjalnych umiejętności trasy, urozmaicone niesamowitymi widokami ułatwiają naukę. Wszystkie pętle prowadzą leśnymi duktami, obok Diabelskiej Góry , zamarzniętych tafli jezior, kończąc się w Niborku.

    Atrakcje, z których warto skorzystać w ramach relaksu po wysiłku fizycznym są urocze restauracje z kominkami, klimatyczne schroniska, czy snowpark dla najmłodszych.
     
  4. Wetlina

    Wetlina to trasy biegówek dla początkujących, którzy cenią sobie kameralny klimat. Najłatwiejsza trasa, będąca jednocześnie tą najpopularniejszą jest Trasą Zieloną - biegnącą wzdłuż dawnego torowiska kolejki wąskotorowej.

    Pozostałe trasy charakteryzują się częściej występującymi podejściami i ostrzejszym nachyleniu. W Woli Michowej z kolei znajduje się trasa licząca ok. 3,5 km, której odcinek biegnie wzdłuż Pętli Bieszczadzkiej.

Trasy na narty biegowe dla poczatkujących – Europa

  1. Olympiaregion Seefeld (Austria) 

    Region olimpijski Seefeld znany jest narciarzom z całego świata, a 279 km tras na narty biegowe dla poczatkujących robi wrażenie na każdym, kto zdecyduje się tutaj właśnie rozpocząć swoją przygodę z biegówkami. Poza jednym z najnowocześniejszych obiektów biathlonowych w Europie , znajdują się tutaj się również dwie skocznie narciarskie.

    Najpopularniejsze trasy na narty biegowe dla poczatkujących, to:
  • Trasa Mösern Trail - Odcinek Szlaku Mösern prowadzi wzdłuż Szlaku Pucharu Świata. Trasa jest utrzymywana w doskonałym stanie przez cały sezon, a w razie braku śniegu, dośnieżana.
  • Trasa Wildmoos - trasa jest szeroka i dobrze utrzymana, ale dosyć wymagająca. Przeznaczona już dla stosunkowo bardziej doświadczonych narciarzy.
  • Trasa Unterleutasch – doskonała dla początkujących o dobrej kondycji. Wzdłuż trasy rozciągają się cudowne widoki na otaczające ją szczyty.
     
  1. Engadyna (Szwajcaria)

    Co roku lokalny maraton narciarski ściąga do Szwajcarskiej Engadyny ponad 10 000 miłośników. Engadyna słusznie nazywana jest rajem dla narciarzy biegowych. Szwajcarski raj oferuje wszelkiego rodzaju spektakularne przyjemności biegowe: różnorodne, niepowtarzalne krajobrazy, najlepsze trasy i doskonale ośnieżone trasy:
  • Urozmaicona trasa biegowa w dolinie Engelberg o długości 25 km jest wyzwaniem zarówno dla klasyków jak i zwolenników techniki łyżwowej.
  • Na Gerschnialp znaleźć można 8 km trasę, która rozciąga się na całej powierzchni od Gerschnialp do Untertrübsee. 
  • Przez Gerschniwald prowadzą krótsze, intensywne, ale również dłuższe trasy.
     
  1. Oberchof (Niemcy)

    Początkujący narciarze biegowi mogą wybierać tu spośród 110 kilometrów tras biegowych. Najdłuższą trasą jest 52-kilometrowy „Große Runde 'R'”. Ci, którzy są jeszcze bardziej wytrwali, mogą wybrać popularną dalekobieżną trasę narciarską Rennsteig: na 142 km łączy tereny narciarstwa biegowego w Lesie Turyngijskim. Oprócz unikalnego połączenia natury, aktywności i zdrowia, ponad 100 km tras narciarstwa biegowego, teren jest przygotowanych od grudnia do marca, zarówno pod kątem techniki klasycznej, jak i łyżwowej. Fani sportów zimowych mogą wybierać na 7 różnych trasach o bardzo zróżnicowanej długości.
     
  2. Val di Fiemme (Włochy)

    Dwa dobrze wyposażone ośrodki narciarstwa biegowego, 150 kilometrów tras w lasach i krajobrazach Dolomitów, w dolinie, w której odbyły się trzy Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym – to doskonała przestrzeń dla początkujących narciarzy biegowych.
    Val di Fiemme jest częścią Cross Country Ski Holidays, które promuje ośrodki alpejskie poświęcone narciarstwu biegowemu. Trasy na narty biegowe dla początkujących w Val di Fiemme to:
  • Campo Scuola – 1 km
  • Paracara – 2,5 km
  • Lago – 3,5 km
  • Marcialonga – 16,3 km
  • Chiesetta – 2,5 km

Jak przygotować się na narty biegowe dla początkujących?

Przygoda z nartami biegowymi może stać się miłością na całe życie, pod warunkiem, że zapewnimy sobie odpowiednio bezpieczną przestrzeń do poznawania tego fascynującego sportu. Nawet proste, płaskie trasy mogą stać się niebezpieczne. Kiedy nie mamy doświadczenia w narciarstwie.

Najlepszą ochroną dla portowców i dopiero poznających narty biegowe jest ubezpieczanie narciarskie. Indywidualnie dopasowana do potrzeb i kierunku wyjazdu na narty biegowe polisa zapewni bezpieczeństwo i efektywną pomoc w sytuacjach problematycznych.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty biegowe?

Decyzja o zaopatrzeniu się w ubezpieczenie narciarskie przed wyjazdem na narty biegowe to pierwszy krok do bezpiecznego urlopu. Kolejnym jest wybór polisy w taki sposób, aby zapewniała ona wszystko, dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie.

Ubezpieczenie narciarskie powinno zawierać:

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) - chroni przed ponoszeniem kosztów związanych z leczeniem i innymi usługami medycznymi. Pobyt w szpitalu, transport karetką, wizyta u specjalisty (także stomatologa), czy wykupienie niezbędnych leków to ogromny wydatek, który ubezpieczyciel pokryje jedynie wtedy, gdy posiadamy ubezpieczenie
  • Koszty ratownictwa - poza granicami Polski ratownictwo górskie jest odpłatne i przeważnie bardzo drogie. Jeśli polisa pokrywa koszty ratownictwa, nie będziemy musieli martwić się finansową odpowiedzialnością za skutki nagłych, nieprzewidzianych zdarzeń wymagających interwencji ratowników.
  • Assistance- pozwoli objąć ubezpieczonego oraz jego bliskich opieką w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia podczas wyjazdu.
  • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - na jego podstawie ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie z tytułu poniesienie szkód osobowych (na przykład trwały uszczerbek na zdrowiu).
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) - OC uchroni przed kosztami będącymi następstwem wyrządzenia szkody, a nasze ubezpieczenie pokryje odszkodowanie dla osoby przez nas poszkodowanej.

Stosowne rozszerzenia:

  • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego 
  • Klauzula alkoholowa - umożliwia pokrycie kosztów leczenia i NNW w razie gdy do wypadku dojedzie po wpływem alkoholu, co w standardowych polisach jest  wyłączeniem ochrony. 
  • Sporty ekstremalne - to  rozszerzenie ochrony przydatne dla tych, którzy podczas zimowego wypoczynku planują uprawiać sporty uznane przez ubezpieczyciela za ekstremalne. Warto pamiętać, że narty przez wielu ubezpieczycieli uznawane są za sport ekstremalny.

Ile kosztuje ubezpieczenia na narty biegowe?

Wybierając ubezpieczenie na narty, warto nie kierować się tylko ceną. Aby polisa zapewniła odpowiednią pomoc w sytuacji problematycznej, należy uwagę zwrócić na sumę gwarantowaną kosztów leczenia, oraz zakres. Przed zakupem warto zapoznać się z dokumentem OWU, w którym zawarte są wszystkie zasady zakupionego ubezpieczenia - mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubepzieczeń turystyczych w rankomat.pl

Cały ten proces znacznie ułatwia korzystanie z kalkulatora ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl. Narzędzie analizuje oferty ubezpieczycieli, przedstawiając w tabeli propozycje. Zawarte są u dokładne informacje, a także dostęp do OWU, dzięki czemu przed zakupem mamy dokładny obraz zakresu oferty, na jaki się decydujemy.

Jeden z naszych klientów, wybierając się jakiś czas temu na narty biegowe do Austrii skorzystał z kalkulatora ubezpieczeń narciarskich.

 

Koszt 1-dniowej polisy

Pokrycie kosztów leczenia

Ratownictwo

NNW

OC

   

OC Sportowe

Sprzęt sportowy

COV-

ID-19

Klauzula alkoholowa

AXA Assistance

3,92 zł

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

-

TAK

za dopłatą w wysokości 15% składki

Signal Iduna

9,04 zł

90 697,17 zł

31 744,01 zł

15 000 zł

275 191 zł

137 595 zł

-

TAK

NIE

Generali

10,00 zł

200 000 zł

200 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

-

TAK

TAK

AXA Assistance

12,45 zł

40 000 000 zł

40 000 000 zł

150 000 zł

1 500 000 zł

1 500 000 zł

3000 zł

TAK

za dopłatą w wysokości 15% składki

Nationale Nederlanden

14,11 zł

500 000 zł

100 000 zł

25 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

-

TAK

TAK

Generali

26 zł

800 000 zł

800 000 zł

50 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

1000 zł

TAK

TAK

Allianz

27,26 zł

500 000 zł

50 000 zł

40 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

4000 zł

TAK

NIE

Znajdź najlepsze ubezpieczenie narciarskie dla siebie

Jak widać koszt ubezpieczenia narciarskiego nie jest wysoki, a polisa zaczynająca się od kwoty gwarantuje już całkiem spore rozszerzenia oferty

Gdzie na narty biegowe dla początkujących - Podsumowanie 

  1. Początkujący narciarze wymagają odpowiedniej ochrony podczas rozpoczynania przygody z nartami biegowymi. 
  2. Ubezpieczenie narciarskie powinno zapewniać odpowiednio wysokie koszty leczenia oraz adekwatne do wyjazdu i stanu zdrowia rozszerzenia. 
  3. Uezpieczenie na narty mozna kupić na polisanarciarska.pl już od 3,22 zł za dzień

Gdzie na narty biegowe - Pytania i odpowiedzi

1. Czy każdy narciarz musi mieć ubepzieczenie?
Ubepzieczenie na narty jest obecnie obowiązkowe we Włoszech. W pozostałych miejscach na świecie ubepzieczenie narciarskie jest dobrowolne. Warto jednak ke posiadać, aby uniknąć dużych probleów finansowych, w przypadku obowiązkowego leczenia. 

2. Czy na narty poza Europą trzeba kupić jakieś inne ubepzieczenie?
Nie, ale trzeba pamiętać, że w krajach, w których nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wszelkie koszty związane z leczeniem, akcjami ratunkowymi, czy transportem medycznym są inne i zazwyczaj o wiele wyższe. W takim wypadku warto przede wszystkim zadbać o to, by sumy gwarantowane w takim przypadku były odpowiednio duże, a ochrona zakresem obejmowała świat.

3. Czy można kupić dziecku ubepzieczenie na narty?
Jak najbardziej. Ubezpieczenie dla dziecka pozwoli uniknąć wysokich kosztów leczenia, czy gdy podczas zimowych aktywności dojdzie do wypadku, urazu lub choroby. Zazwyczaj ubepzieczenie narciasrkie dla dziecka jest tańsze niż dla osob dorosłej. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa