Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak dobrać buty narciarskie?

Narty Słowacja

Podczas przygotowań do sezonu, wybór odpowiednich butów narciarskich to aspekt który jest zdecydowanie zaniedbywany. Wielu narciarzy znacznie większą uwagę przywiązuje do rodzaju i możliwości sprzętu. Tymczasem od odpowiednio dobranych butów zależy nie tylko komfort, ale i wygoda na stoku.

    Pamiętaj o bezpieczeństwie 

Odpowiedni dobór butów narciarskich to gwarancja komfortu i optymalnego przekazu energii z nóg na narty. Od odpowiediego obuwia zależy dużo. Jak je dobrać? O czym pamiętać i gdzie szukać pomocy?

Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku. 

Mierzenie buta narciarskiego – o czym pamiętać?

Wybierając się po buty narciarskie warto przede wszystkim zaopatrzyć się w cierpliwość. Dopasowanie butów może zając nawet kilka godzin. Równie ważne jest, aby przed mierzeniem butów zabrać ze sobą skarpetki narciarskie. Mierzenie buta narciarskiego na odpowiednią skarpetę znacznie podwyższy komfort samego wyboru obuwia, a później jazdy na nartach.

Mierzenie powinno odbywać się na niezmęczonej stopie. Wszystkie otarcia i spuchnięcia mogą być mocno odczuwalne, nawet w obuwiu, które byłoby idealne na stok.

Jak dobrać buty narciarskie? Rozmiar, szerokość i flex buta

Chcąc spędzić czas na stoku w komfortowym obuwiu należy przede wszystkim odpowiednio określić długość stopy. W warunkach domowych można zrobić to ręcznie, odrysowując stopę na kartce papieru, w sklepie zaś obsługa  sklepu z pewnością pomoże w odpowiednim doborze buta narciarskiego.

Kolejna rzeczą – równie istotną, co długość stopy – jest flex, czyli sztywność buta. Wybór odpowiedniego flexu determinuje przede wszystkim poziom umiejętności narciarza oraz jego waga.

Jeśli przygoda z narciarstwem dopiero się rozpoczyna – flex w przedziale 40 – 70 będzie odpowiedni. W przypadku średniozaawansowanych narciarzy – sprawdzi się flex w granicach 70 – 100, natomiast zaawansowani narciarze spokojnie mogą postawić na flex powyżej 100.

Równie ważna, co długość i flex buta jest jego szerokość. Odpowiada ona szerokości stopy w najszerszym miejscu. W bucie narciarskim jest ona jednak dopasowana do umiejętności narciarza, a osoby początkujące mogą z powodzeniem zdecydować się na obuwie o szerokości od 100 mm wzwyż.

Mierzenie buta narciarskiego – pierwsze odczucia

Pierwsze wrażenie, jakie można odczuć tuż po założenia mierzonego buta narciarskiego to, to że but jest za mały (jeszcze przed zapięciem). Nie należy się od razu zniechęcać, gdyż konstrukcja cholewki pod kątem, naturalnie pcha nogę do przodu. Ze średnią siłą zapinamy po kolei wszystkie klamry, zaczynając od najniższej i kończąc na najwyższym rzepie. Dopinamy buty z większą siłą, skupiając się na jak największej stabilizacji stopy.

PAMIĘTAJ❗ W ustawieniu klamry pomocna będzie mikro regulacja, dzięki której można co do milimetra ustawić klamry.

Dobieranie butów narciarskich - kluczowe 15 minut

Kiedy buty zostaną już stabilnie zapięte, należy odczekać 15 minut. W tym czasie wkładka zdąży „załapać” temperaturę od stóp. Mierząc buty narciarskie powinniśmy pamiętać, że powinny być one jak najbardziej dopasowane, a na wyprostowanych nogach dotykać przodów. Po przyjęciu pozycji narciarskiej, kiedy golenie nóg oparte są na językach butów, pięta automatycznie cofa się, robiąc miejsce w przedniej części buta na palce.

Jeśli podczas mierzenia butów narciarskich będziemy mieć takie właśnie odczucie – oznacza to, że buty są dopasowane w optymalny sposób.

Bootfitting – profesjonalne dobieranie butów narciarskich

Jeżeli zamiast kupować buty narciarskie przez Internet, planujemy zrobić to osobiście, ale nadal nie jesteśmy pewni swojego wyboru – z pomocą może przyjść usługa bootfittingu, czyli indywidualnego dopasowania obuwia na narty do stopy. Taka usługa wyceniana jest indywidualnie, a na jej finalny koszt składają się potrzeby konkretnego przypadku.

W zależności od wymagań danego klienta, w zakresie usługi bootfittingu może mieścić się:

 •  Indywidualny pomiar stóp, na matrycach oraz na skanerach komputerowych,
 • Wybór odpowiedniego rozmiaru, selekcja produktów na podstawie cech fizycznych stopy.
 • Mierzenie buta przez profesjonalistę
 • Wyklejenie stopy pianką (w celu pozostawienia odpowiedniej przestrzeni)
 • Uwzględnienie indywidualnych przypadłości, które mają kluczowe znaczenie dla wygody w bucie narciarskim: kostki, haluksy, wysokie podbicie.
 • Dopasowanie buta już bezpośrednio do jazdy.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka?

Dobranie butów narciarskich dla dziecka stanowi nie lada wyzwanie. Obuwie powinno zapewniać najmłodszym bezpieczeństwo i komfort, a przy tym nie zniechęcić do nauki jazdy na nartach.

Dopasowanie rozmiaru buta narciarskiego dla dziecka może być trudne z tego względu, że maluch często nie jest w stanie samodzielnie stwierdzić, czy rozmiar jest odpowiedni. Dlatego najlepszym sposobem jest odrysowanie stopy na kartce i zmierzenie długości.

Należy również pamiętać, że na ogół do uzyskanego rozmiaru warto dodać od 1 do 2 centymetrów. Dziecięca stopa rośnie w dość szybkim tempie, dlatego lepiej dać sobie niewielki „zapas”. Ważne aby nie był on zbyt duży, gdyż większa przestrzeń w skorupie buta uniemożliwi sterowanie nartami.

Dodatkowo, jeśli buty narciarskie dla dziecka kupujemy na długo przed sezonem zimowym – również należy mieć świadomość, że do zimy stopa może urosnąć.

Rozsuwane buty narciarskie dla dziecka – dobry wybór?

Jakiś czas temu pojawiło się na rynku innowacyjne rozwiązanie, które pozwala modyfikować rozmiar buta narciarskiego dla dziecka. But poprzez „rozsunięcie” zwiększa swoją powierzchnie, umożliwiając większej stopie komfortowe użytkowanie. Jednak taka praktyka ma pewien minus. Skorupa buta rozsuwanego jest nieszczelna, jeśli więc śnieg jest bardziej mokry, wilgoć znacznie łatwiej dostanie się do środka.

Dlatego zanim postawimy na takie rozwiązanie – warto najpierw dokładnie przemyśleć swoją decyzję.

Buty narciarskie to nie wszystko

Oczywiście buty narciarskie to tylko jeden z elementów ekwipunku dobrze przygotowanego do sezonu narciarza. Narciarstwo należy do jednego z najbardziej kontuzjogennych sportów, dlatego każdy aspekt przygotowania do stoku jest istotny.

średnio na terenie wszystkich ośrodków narciarskich w Stanach Zjednoczonych dochodzi do 38 wypadków śmiertelnych rocznie z udziałem narciarzy oraz snowboardzistów. – jak podaje amerykańska organizacja National Ski Areas Association (NSAA).

Przyczyny wypadków na nartach są różne, wśród najczęstszych występują:

 • kolizje z innymi użytkownikami stoku,
 • kolizje z obiektami bądź drzewami znajdującymi się na trasie lub poza nią,
 • kolizje spowodowane przez nieostrożnych i lekkomyślnych narciarzy i snowboardzistów,
 • upadki podczas zjazdu,
 • problemy ze sprzętem narciarskim,
 • wypadki podczas jazdy wyciągiem,

Dlatego wybierając się na narty warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu, które ochroni przed skutkami wypadku na stoku. Jest to szczególnie ważny aspekt podczas wyjazdu na narty poza Polskę. Leczenie za granicą nie należy do najtańszych- zwłaszcza w państwach popularnych kurortów narciarskich – a karta EKUZ nie obejmuje wielu usług medycznych, zmuszając tym samym pacjenta do pokrycia kosztów leczenia samodzielnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Na cenę ubezpieczenia narciarskiego skladają się przede wszystkim indywidualne potrzeby narciarza, kierunek wyjazdu i planowane aktywności. Koszt ubepzieczenia narciarskiego dla entujastów ekstremalnej jazdy bedzie wyższy niż dla miłośników spokojnego zimowego urlopu na stoku. 

Zobaczmy propozycje towarzystw dla jednego z naszych klientów, który planuje zimowy urlop w Szwajcarii.

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW             OC Cena                                               
 AXA ASSISTANCE  200 00 zł  200 000 zł  ✔  114 20 000 zł  -

 31 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  ✔  60   -   - 

 37 zł 

(sprawdź cenę)

 SIGNAL IDUNA 91 596 zł

32 059 zł

 ✔  7  15 000 zł
 • OC: 274 789 zł
 •  
 • OC sportowe: 137 395 zł

 73 zł

(sprawdź cenę)

 

Proama  100 000 zł 100 000 zł  ✔  2 20 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 73 zł

(sprawdź cenę)

Wiener  274 789 zł  36 639 zł  ✔  - 20 000 zł
 • OC: 228 991 zł
 •  
 • OC sportowe: 228 991 zł

 120 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  500 000 zł  500 000 zł  ✔  2 50 000 zł
 • OC: 250 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 250 000 zł

 127 zł

(sprawdź cenę)

 

    Znajdź ubezpieczenie najlepsze dla siebie 

Cena polisy narciarskiej nie powinna być podstawową kwestią, na którą zwracamy uwage podczas zakupu ubezpieczenia. Najważniejszy jest zakres ochrony, suma kosztów ubepzieczenia oraz adekwatne rozszerzenia. Sprawdź, czy polisa zpaewnia Ci pokrycie kosztów transport do kraju, który bez ubepzieczenia potrafi kosztować kilkaset tysięcy złotych, a jesli planujesz spożywać alkohol - zastanów się nad klauzulą alkoholową. Ubezpieczenie na narty powinno być jak buty narciarskie - indywidualnie dopasowane do naszych potrzeb, umożliwiające komfortowe korzystanie ze stoku, zapewniające bezpieczeństwo. Inaczej czekają nas niemiłe niespodzianki i bolesne zderzenie z rachunkami za koszty leczenia - mówi Magdalena Kajzer, specjalist ds ubepzieczeń tusrystycznych w rankomat.pl

W zakupie odpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego z pewnością pomoże kalkulator ubezpieczeń narciarskich, który został stworzony w taki sposób, aby ułatwiać użytkownikom wybór najlepszego rozwiązania. Łatwe w obsłudze i intuicyjne rozwiązanie pozwala na uzyskanie ofert ubezpieczycieli wraz z dokładnym opisem danego wariantu i dostepem do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. 

Podsumowanie 

1. Dobieranie butów narciarskich powinno odbywa się na spokojnie, na wypoczętych nogach.

2. Buty narciarskie powinnybyc dopasowane pod względem długości i szerokości stopy. 

3. Dobierając buty narciarskie dla dziecka, warto kupić większy rozmiar, przez wzgląd na szybki wzrost dziecięcej stopy. 

4. Wybierając się na narty nalezy pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu narciarskim. 

Pytania i odpowiedzi

1. Jak należy przechowywac buty narciarskie?
Odpowiednie przechowywanie butów narciarskich to klucz do długiego i komfortowego użytkownaia ich. Buty narciarskie należy przechowywać pozapinane w suchym miejscu, dzięki czemu skorupa się nie odkształci i buty starczą nam na dłużej.

2. Czy narciarstwo wymaga dodatkowego ubezpieczenia?

Wszystko zależy od indywidualnych zasad danego towarzystwa ubepzieczeniowego. Narciarstwo nie jest sportem ekstremalnym, niemniej jednak nie jest to także dyscyplina pozbawiona ryzyka. Są ubezpieczyciele, którzy narciarstwo zaliczają do sportów wysokiego ryzyka, co automatycznie wymaga dodatkowej ochrony. Są też ubezpieczyciele, którzy sugerują dodatkową ochronę w przypadku freeridingu. 

3. Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie narciarskie jest dobrowolne. Jednak od 1 stycznia 2022 roku każdy narciarz korzystający z włoskich stoków musi posiadać ubezpieczenie. Taka polisa obowiązkowo musi posiadać OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Brak polisy będzie skutkował mandatem w wysokości od 100 do 150 euro, a nawet odebraniem skipassu.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa