Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

narty w Polsce

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami - na stokach bez wątpienia trwają przygotowania na tłumy turystów, a wypożyczalnie polerują narty i snowboard. Nie da się bowiem ukryć, że polskie stoki przyciągają wielu miłośników sportów zimowych, a schroniska i hotele z wypełnionymi kilka miesięcy w przód terminarzami mówią same za siebie.

W poniższym artykule skupimy się na tym, co przyciąga tylu turystów i zastanowimy czy warto - i gdzie warto - szusować na nartach w Polsce. Dowiesz się również jak przygotować się na wyjazd, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i bezproblemowo. W końcu aktywny wypoczynek powinien być równie relaksujący co leżenie na gorącej plaży!

Narty w Polsce - zalety

Polskie góry to idealne miejsce do spędzenia urlopu w każdą porę roku. Latem możemy zdobywać szczyty, delektując się piękną pogodą, zaś zimą mamy możliwość uprawiania sportów zimowych w licznych ośrodkach narciarskich. Niezależnie od pory roku górskie krajobrazy zachwycą każdego miłośnika natury.

Stoki narciarskie w Polsce są idealne szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają lub są na poziomie średniozaawansowanym jeśli chodzi o szusowanie na szlakach. Większość tras należy raczej do łatwych, chociaż niemalże pięciokilometrowy zjazd z Kasprowego Wierchu, oznaczony częściowo na czarno to wyzwanie nawet dla bardziej doświadczonych w narciarstwie. 

Plusem jest również cena - wypożyczenie nart czy skipassy są znacznie tańsze niż we Włoszech czy Szwajcarii, podobnie zresztą zakwaterowanie. Nie musimy również płacić za bilety lotnicze - podróżowanie pociągiem jest znacznie tańsze.

Na niekorzyść polskich stoków działają tłumy turystów, jednak jest to taki element urlopu, które zdaje się być nieunikniony. W końcu podczas sezonu oblegane są ośrodki narciarskie w znacznej części krajów. 

Mimo wszystko, warto wybrać się na narty w Polsce. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynamy czy mamy już doświadczenie w szusowaniu, nasze ojczyste szlaki powinny spełnić nasze oczekiwania. 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie narciarskie dla siebie i rodziny

TOP 10 najdłuższych tras narciarskich w Polsce

  1. Kocioł Goryczkowy - Kuźnice (Zakopane, Kasprowy Wierch)

Trasa ta ma ponad 5 kilometrów długości, a jej przewyższenie to aż 927 metrów! To również najwyżej położona trasa narciarska, gdyż jej początek znajduje się niemalże 2 000 metrów nad poziomem morza! Szlak składa się z dwóch części - najpierw zjeżdżamy do dolnej stacji kolei krzesełkowej “Goryczkowa” (ta część trasy oznaczona jest kolorem czarnym), a następnie śmigamy Nartostradą Goryczkową aż do Kuźnic (ta część trasy oznaczona jest na niebiesko, co oznacza, że nie powinna na tym etapie sprawiać większych trudności). Nie da się jednak ukryć, że ta trasa zdecydowanie nie jest dobra dla początkujących, gdyż jest naprawdę trudna i męcząca.

  1. Pilsko - Baba (Szklarska Poręba)

Ta nartostrada zasłużyła na zaszczytne miano drugiej najdłuższej trasy narciarskiej w Polsce - jej długość wynosi 4,4 kilometra. Oznaczona jest na niebiesko, zatem powinien sobie z nią poradzić nawet średniozaawansowany narciarz. Jej przewyższenie mierzy 602 metry, a dobrą informacją jest to, że owa nartostrada jest naśnieżana, zatem możemy spodziewać się dobrych warunków niezależnie od pogody (na Kasprowym trasy są położone w zbyt trudnodostępnej lokalizacji).

  1. Skrzyczne - Szczyrk (Szczyrk)

Trasa oznaczona kolorem czerwonym (zatem odradza się ją osobom początkującym - w końcu nie bez powodu nosi miano trudnej). Mierzy ona 3850 metrów długości i 720 metrów przewyższenia. Jako ciekawostkę należy dodać, iż trasa ta nosi status trasy FIS - mogą się na niej odbywać międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim. Jeśli tylko czujecie się na siłach - warto!

  1. Szrenica - Szklarska Poręba (Szklarska Poręba)

Jej długość wynosi 3100 metrów, a jej początek trasy uznawany jest za trudny zjazd. Później jest nieco łatwiej, jednak stosunkowo wysokie przewyższenie (578 metrów) sprawia, że trasa nie nadaje się dla osób będących na początku drogi z narciarstwem. 

  1. Jaworzynka - Szczawnik (Wierchomla)

Trasa uznawana na stosunkowo łatwą - trudność może sprawiać jedynie na niektórych fragmentach, np. na końcu. Ułatwieniem jest również fakt, iż trasa jest naśnieżana oraz oświetlona. Liczy sobie 2600 metrów długości. 

  1. Małe Skrzyczne - Czyrna (Szczyrk)

To trasa jedynie 100 metrów krótsza od swojej poprzedniczki, jednak jej fragmenty są oznaczone na czarno - zatem nie jest ona przeznaczona dla początkujących narciarzy. Jej przewyższenie liczy sobie prawie 600 metrów.

  1. Jaworzyna Krynicka - dolna stacja gondoli (Jaworzyna Krynicka) 

Przewyższenie trasy wynosi niewiele ponad 450 metrów, zaś jej długość to 2400 metrów. Stok jest tutaj świetnie przygotowany, oświetlany, dobrze wyprofilowany. Naprawdę warto zjechać tę trasą, gdyż mówi się o niej jako o jednej z lepszych w Polsce pod względem warunków na trasie.

  1. Chełm - Myślenice (Myślenice)

Ta trasa ma bardzo zbliżoną długość do trasy poprzedniej, za to jej przewyższenie jest znacznie mniejsze, bowiem wynosi jedynie 313 metrów, co sprawia, że jest ona nieco łatwiejsza. Część zjazdu jest dobrze oświetlona.

  1. Kopa - Karpacz (Karpacz)

Trasa jest dość długa, trudna i ze sporym przewyższeniem - zdecydowanie nie nadaje się dla początkujących narciarzy, za to na pewno spodoba się bardziej zaawansowanym, chociaż zjazd w niższej części nadaje się nawet dla dzieci. Uważać trzeba jednak na początku trasy. 

  1. Górna stacja Gondoli - Dolna Stacja Gondoli (Świeradów Zdrój) 

Ostatnia trasa w rankingu mierzy 2300 metrów i jest idealna dla tych, którzy lubią szusować trochę szybciej - łatwo się na niej rozpędzić. Jej koniec uważany jest za stosunkowo trudny, jednak osoby, które opanowały podstawy jazdy powinny sprostać zjazdowi. 

O czym pamiętać wybierając się na najdłuższe trasy narciarskie w Polsce?

Samodzielnie organizując wyjazd sportowy trzeba mieć na uwadze wiele rzeczy. W ferworze rezerwowania noclegu, planowania podróży i atrakcji turystycznych, możemy zapomnieć o tym, co jest naprawdę istotne. Poniżej prezentujemy kilka rzeczy, o których zdecydowanie nie wolno zapomnieć.

Zapoznanie się z dekalogiem FIS

Dekalog FIS to zbiór 10 najważniejszych zasad obowiązujących na stokach na całym świecie. Reguły te zostały ustanowione przez Międzynarodową Federację Narciarską i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Ich nieprzestrzeganie może się wiązać z odpowiedzialnością, szczególnie, gdy spowodujemy wypadek. Warto poświęcić przed wyjazdem chwilę na zapoznanie się z tym, co podczas uprawiania narciarstwa jest bezpieczne, a czego unikać.

Wykupienie ubezpieczenia narciarskiego

Niezależnie od tego czy wybieramy się na narty w Polsce czy za granicą, powinniśmy zadbać o wykupienie polisy narciarskiej. Tego rodzaju ubezpieczenie zapewnia nam bezpieczeństwo finansowe - jeśli zdarzy się wypadek, to ubezpieczyciel pokryje koszty naszego leczenia i zadba o wypłacenie odszkodowania, gdy to my spowodowaliśmy wypadek. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby polisa była odpowiednio skonstruowana i zawierała wszystko co trzeba - o tym powiemy za chwilę.

Zadbanie o sprzęt sportowy

Jeśli posiadamy własny sprzęt sportowy - pamiętajmy, że należy go regularnie serwisować, odpowiednio przechowywać i czyścić. Jeśli sprzęt wypożyczamy, to należy go odpowiednio dopasować. Mając już doświadczenie na stoku i ulubioną markę sprzętu sportowego możemy pokusić się o rezerwację nart i akcesoriów online, co pozwoli zaoszczędzić trochę czasu, jednak gdy zamierzamy szusować pierwszy raz - narty, buty czy kask muszą być dobrane pod okiem eksperta. Pamiętajmy również o ubezpieczeniu sprzętu sportowego w ramach polisy narciarskiej.

Bezpieczeństwo na najdłuższych trasach narciarskich w Polsce – odpowiednie ubezpieczenie narciarskie 

Uprawiając sporty zimowe nietrudno nabawić się kontuzji. Równie łatwo spowodować wypadek, nawet posiadając świetne umiejętności w narciarstwie. Właśnie na takie sytuacje należy się zabezpieczyć, wykupując polisę.

O ile TOPR (Tatrzańskie Pogotowie Ratunkowe) pomocy na stokach i szlakach udziela bezpłatnie, tak w wielu państwach górskie służby nie są finansowane przez podatników co oznacza, że albo jesteśmy zdani na siebie albo poniesiemy wysokie koszta wezwania pogotowia. Należy również pamiętać, że dotarcie na środek stoku sprawia znacznie więcej trudności niż dojechanie na miejsce wypadku drogowego. Posiadając polisę, to po stronie ubezpieczyciela jest pokryć koszty ratownictwa, leczenia, zdarzeń powstałych wskutek nieszczęśliwych wypadków i temu podobnych sytuacji. 

Ważne jest, aby ubezpieczenie posiadało adekwatnie wysokie sumy gwarantowane.

Czemu EKUZ nie wystarczy?

Może Ci się wydawać, że będąc posiadaczem karty EKUZ - Europejskiej Karty Ochrony Zdrowia - jesteś bezpieczny. Niestety, nic bardziej mylnego.

Posiadając EKUZ mamy jedynie możliwość korzystania z państwowej opieki medycznej (a, jak już zostało wspomniane, górskie pogotowie nie należy do państwowej opieki medycznej). Ponadto, w niektórych krajach i tak zapłacimy za wizytę w szpitalu, bowiem państwo nie pokrywa pełnych kosztów leczenia obywateli, a to właśnie na takich zasadach jak każdy obywatel państwa możemy korzystać z pomocy specjalistów.

Dodatkowo - co należy powiedzieć sobie szczerze - nie wszędzie państwowa służba zdrowia jest wydolna i oferuje pełną diagnostykę po wypadku. Mając ubezpieczenie możemy zgłosić się do prywatnej kliniki bez obaw o koszta. EKUZ nie daje nam tego komfortu i samodzielnie nie stanowi odpowiedniej ochrony na wyjazd. 

Ubezpieczenie narciarskie - dlaczego warto mieć?

Dlaczego warto skupić się na wykupienie polisy narciarskiej? Śpieszymy z odpowiedzią.

  • Niska cena - ceny polis narciarskich zaczynają się na zaledwie kilku złotych za dzień! Te najlepsze to wciąż koszt kilkunastu złotych dziennie za jedną osobę dorosłą. Taki wydatek nie nadszarpnie naszego budżetu, za to może uratować nasze finanse w razie wypadku.
  • Pełny zakres ochrony i bezpieczeństwo finansowe podczas wyjazdu - nieważne czy ulegniemy nieszczęśliwego wypadkowi na stoku, czy poza nim; czy zagubieniu lub zniszczeniu może ulec nasz bagaż czy sprzęt sportowy. To ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszty do sum określonych w umowie. Odszkodowanie może nam przysługiwać nawet za opóźniony lot, a w przypadku zachorowania na COVID-19 możemy ubiegać się o opłacenie testów PCR, a nawet noclegu podczas kwarantanny!
  • Ochrona cywilna (OC) - dzięki temu, że polisy narciarskiej zawierają ochronę w życiu prywatnym, jesteśmy zabezpieczeni przed finansowymi konsekwencjami spowodowanego wypadku. Co to oznacza? Otóż, jeśli spowodujemy wypadek na stoku, to poszkodowany może wystąpić o zadośćuczynienie. Wówczas pieniądze na odszkodowanie wypłacane są z polisy, a nie z naszej kieszeni.
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego - jak już zapewne zdążyliście się zorientować, profesjonalny sprzęt sportowy jest niezwykle drogi. Gdy wypożyczamy narty i zestaw akcesoriów i ulegnie on uszkodzeniu, będziemy musieli zapłacić umowną karę. Jeśli jednak nasza polisa narciarska zawiera ubezpieczenie sprzętu sportowego, to ubezpieczyciel pokryje koszty kaucji. Jeśli zaś mamy własny sprzęt - możemy ubiegać się o fundusze na naprawę lub zakup nowego. 
  • Prywatna opieka medyczna - jeśli ulegniemy wypadkowi, nie musimy się martwić, że spędzimy długie godziny na izbie przyjęć lub nie zostaną nam wykonane ważne badania tylko dlatego, że nie są w danym państwie refundowane. Możemy skorzystać z prywatnej opieki medycznej, a jej koszty do określonej umownie sumy gwarantowanej pokrywa ubezpieczyciel. 

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie za granicą?

Jak już zostało wspomniane - ceny ubezpieczeń narciarskich są relatywnie niskie, szczególnie biorąc pod uwagę, jakie sumy gwarantowane oferuje ubezpieczyciel za kilka złotych dziennie. Poniżej przedstawiamy kilka ofert wraz z zakresem i ceną. 

KRAJ

UBEZPIECZYCIEL

ZAKRES POLISY NARCIARSKIEJ (ogólne informacje)

CENA

Włochy

AXA ASSISTANCE

  • OC w życiu prywatnym na kwotę 250 000 zł,
  • OC sportowe (na kwotę 250 000 zł) i ubezpieczenie sprzętu sportowego (na kwotę 1 500 zł),
  • NNW na kwotę 50 000 zł
  • Koszty ratownictwa na kwotę 600 000 zł

 

 

Cena za dzień: 8,50 zł

Słowacja 

Axa Assistance

  • OC w życiu prywatnym na kwotę 1 500 000 zł,
  • OC sportowe (na kwotę 1 500 000 zł) i ubezpieczenie sprzętu sportowego (na kwotę 3 000 zł),
  • NNW na kwotę 150 000 zł
  • Koszty ratownictwa na kwotę 40 000 000 zł

 

 

Cena za dzień: 13,70 zł

Francja 

Signal Iduna

  • OC w życiu prywatnym na kwotę 479 693 zł,
  • OC sportowe (na kwotę 239 846 zł) i ubezpieczenie sprzętu sportowego (na kwotę 2 000 zł),
  • NNW na kwotę 30 000 zł
  • Koszty ratownictwa na kwotę 47 969 zł

 

 

Cena za dzień: 18 zł 

Najlepszym sposobem na znalezienie ubezpieczenia narciarskiego, które zapewni na stoku odpowiednią ochronę, a przy tym będzie niewielkim wydatkiem - jest wykorzystanie mozliwości, jakie daje kalkulator ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl. Narzędzie pozwala na dokładne zapoznanie się z ofertami ubezpieczyceli, porównanie dostepnych cen oraz bezpieczny zakup bez obowiązku wychodzenia z domu. 

Wybierz najtańsze ubezpieczenie narciarskie

Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?

  • stosowne rozszerzenie narciarskie (a więc polisa przygotowana specjalnie na uprawianie amatorskich sportów),
  • OC w życiu prywatnym,
  • OC sportowe,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW,
  • pokrycie kosztów ratownictwa (najlepiej na stosunkową wysoką kwotę, gdyż ratownictwo górskie za granicą bywa bardzo drogie),
  • pakiet Assistance.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Gdzie zapoznać się z dekalogiem FIS?

    Dekalog FIS jest dostępny wraz z wyjaśnieniami na wielu stronach internetowych. Chociaż dobór wyrazów nieznacznie się od siebie różni w zależności od autora wpisu, to jednak sens ogólny jest ten sam. Polecamy również nasz artykuł na ten temat, dostępny na naszym blogu.

  2. Jak zacząć naukę jazdy na nartach?

    Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z narciarstwem, warto skorzystać z usług instruktora, których na stokach nie brakuje. Należy pamiętać, aby sprawdzić kompetencję naszego potencjalnego nauczyciela czy opinie o szkółce narciarskiej. Pod okiem specjalisty z pewnością będziemy czuli się pewniej, a w dodatku istnieje mniejsze ryzyko, że zrobimy sobie krzywdę albo przyzwyczaimy do złej techniki. Przed wyjazdem warto zrobić sobie dłuższy spacer czy trening, aby przyzwyczajać organizm do wysiłku - narty potrafią dać niezły wycisk, więc ludzie prowadzący siedzący tryb mogą mieć nielada wyzwanie.

  3. Gdzie znaleźć odpowiednią polisę narciarską?

    Polisę narciarską łatwiej znaleźć dzięki dostępnym online narzędziom jak porównywarki ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl. Uzupełnienie informacji na temat naszego wyjazdu wystarczy, aby program wybrał najlepsze dla nas oferty, a my mamy za zadanie jedynie przejrzeć wyselekcjonowane polisy. Po wybraniu przechodzimy na stronę banku, aby dokonać płatności i w ciągu kilku minut wszystko co niezbędne mamy na swoim mailu. To łatwy i szybki sposób, aby mieć spokojną głowę podczas wymarzonego urlopu.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce - podsumowanie

1. Stoki narciarskie w Polsce są zróżnicowane pod względem długości, trudności i przewyższeń. Taka różnorodność sprawia, że każdy odnajdzie w polskich górach coś dla siebie - zarówno początkujący, średniozaawansowany, jak i zaawansowany sportowiec. 

2. Przed wyjazdem na narty obowiązkowo należy zadbać o polisę narciarską, zapoznanie się z dekalogiem FIS oraz o odpowiednie przygotowanie i dobór sprzętu sportowego.

3. Polisa narciarska to niezwykle istotny zakup - dzięki niej mamy bezpieczeństwo finansowe, pozwalające nam spać spokojnie. Jeśli zostaniemy ofiarą wypadku lub wypadek spowodujemy, ubezpieczyciel bierze za nas odpowiedzialność finansową, pokrywając koszty leczenia, uszkodzeń sprzętu sportowego czy odszkodowania. 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa