Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Podsumowanie sezonu narciarskiego 2022/2023

polisa na narty i snowboard

Na podstawie danych z naszego kalkulatora sprawdziliśmy, gdzie Polacy spędzili zimowy urlop 2022/2023. Przeanalizowane zostały dane naszych klientów, którzy kupowali ubezpieczenie turystycznej z opcją rozszerzenia o uprawianie narciarstwa lub snowboardu.

Gdzie podróżowali Polacy na narty w sezonie 2022/2023?

W sezonie narciarskim 2022/2023, według danych, 35% Polaków preferowało wyjazdy na narty do Włoch, 26% zdecydowało się na podróż do Australii, z kolei 18% wybrało Słowację jako cel wypoczynku na stokach. Prawie 10% (9,7%) jeździło na nartach w Czechach. Poza pierwszą piątką - czyli 4% Polaków wybrało Francję jako destynację narciarską, a 1% jeździło na stokach poza Europą - w USA. 

Pierwszą dziesiątkę kierunków zimowych Polaków zamknęły kierunki takie Norwegia (1%), Niemcy (0,5%), Hiszpania (0,5%) i Słowenia (0,5%).

Poza 10 najpopularniejszymi kierunkami znalazły się także Turcja, Kanada, Bułgaria i Finlandia.

Wiek narciarzy w sezonie zimowym 2022/2023

Najwięcej Polaków wyjeżdżających na narty 2022/2023, korzystających z kalkulatora ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl było w wieku 40-49 lat. W takim wieku jeździło na nartach 32% narciarzy.

Kolejną grupą narciarzy były osoby od 30 do 39 roku życia. Podróżujący w takim wieku byli grupą liczącą 22%. 17% wyjeżdżało w wieku 50-59 lat, 16% w wieku 20-29 lat. Klienci w grupie wiekowej 60+, stanowili 7% . Z kolei najmniejszą grupą wyjeżdżających na narty w sezonie narciarskim 2022/2023 stanowili najmłodsi klienci w wieku 0-19 lat.

Kto podróżował na narty w sezonie 2022/2023?

Najwięcej osób na narty w sezonie 2022/2023 podróżowało samodzielnie. Była to grupa 35% wszystkich klientów. 8% mniej, czyli 26% narciarzy w sezonie wyjeżdżało w parze, a 24% w czteroosobowych grupach. Trzyosobowe grupy narciarzy stanowili 15% całej grupy narciarzy w sezonie 2022/2023.

Kiedy Polacy rozpoczynali urlop zimowy 2022/2023?

W sezonie 2022/2023 najwięcej osób urlop rozpoczynało w weekend.

Najwięcej Polaków wyjeżdżało w niedziele, stanowili oni 33% wszystkich narciarzy w sezonie narciarskim. Dzień później – w niedzielę – wyjeżdżało 22% narciarzy. W piątek swój urlop zimowy rozpoczynało 15% badanych. W ciągu tygodnia na narty wyjeżdżało 10% - w poniedziałek, 2% w czwartek, 6% w środy i 5% we wtorki.

Ile trwało urlop zimowy Polaków w sezonie 2022/2023?

Najwięcej Polaków postanowiło wykorzystać tydzień ferii na uprawianie sportów zimowych. 44% Polaków spędziło na stokach od 4 do 7 dni. W przedziale od 8 do 15 dni, na narty wyjeżdżało 39% Polaków. Krótsze, bo od 1 do 3 dni urlopy wykorzystało 15% Polaków. Najmniejsza grupa – 2% - spędziła najwięcej czasu (powyżej 15 dni) na zimowym urlopie.

Kiedy Polacy kupili ubezpieczenie narciarskie?

Okazuje się, że najwięcej Polaków - 42% - pamiętało o polisie narciarskiej na 2 do 7 dni przed urlopem. Dzień przed wyjazdem polisę narciarską kupiło na dzień przed wyjazdem. Na więcej niż tydzień przed rozpoczęciem urlopu (ponad 7dni), polisę narciarską kupiło 25% badanych. 8% Polaków zakpiło polisę narciarską w ostatniej chwili – w dzień wyjazdu.

Kto podróżował z klauzulą alkoholową w sezonie narciarskim 2022/2023?

72% Polaków wyjeżdżając na narty ma świadomość niezbędnych elementów bezpiecznego wyjazdu na narty. Taka grupa w minionym sezonie narciarskim zakupiła klauzulę alkoholową na zimowy urlop. Z takiego rozszerzenia, za dopłata skorzystało 9% Polaków. 19% postanowiło nie zabezpieczać się przed konsekwencjami zdarzeń pod wpływem alkoholu i nie dokupiło kalzuzli do swojego ubezpieczenia.

Cena polisy turystycznej w sezonie narciarskim 2022/2023

Najtańsze ubezpieczenie na narty w naszej porównywarce można znaleźć już od 4,3 zł , jak widać nasi klienci decydowali się na bardziej rozbudowane pakiety i szerszą ochronę. Wśród najpopularniejszych kierunków najmniej za polisę płacili szusujący w Norwegii (6,99 zł/dzień), a najwięcej w Stanach Zjednoczonych (14 zł/dzień ochrony).

Co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne na narty?

Ubezpieczenie turystyczne na narty powinno zapewniać szeroki zakres ochrony, aby zabezpieczyć przed ewentualnymi ryzykami i nieprzewidzianymi sytuacjami podczas podróży na narty. Najważniejsze elementy, które powinno zapewniać dobre ubezpieczenie turystyczne na narty:

 • Koszty leczenia i hospitalizacji w przypadku urazu lub choroby podczas uprawiania sportów na stoku narciarskim. Powinno również zawierać pokrycie kosztów ewakuacji medycznej, transportu do szpitala oraz powrotu do kraju w przypadku poważniejszych incydentów.
 • Ubezpieczenie bagażu: Powinno chronić wartościowe przedmioty, takie jak sprzęt narciarski, ubrania, aparaty fotograficzne, telewizory, telefony komórkowe i inne przedmioty osobiste w przypadku kradzieży, zagubienia lub uszkodzenia podczas podróży.
 • Odpowiedzialność cywilna: Ubezpieczenie powinno pokrywać koszty ewentualnych szkód, jakie możesz spowodować innym osobom lub ich mieniu podczas uprawiania sportów na stoku narciarskim.
 • Assistance na stoku: Ubezpieczenie powinno oferować usługi assistance na stoku, takie jak pomoc w przypadku wypadku, organizacja transportu medycznego, wsparcie językowe czy koordynacja działań w razie potrzeby.

Po co jest klauzula alkoholowa w ubezpieczeni narciarskim?

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym odnosi się do zasady, która określa ograniczenia dotyczące pokrycia ubezpieczeniowego w przypadku, gdy szkoda, wypadek lub incydent wystąpią w wyniku spożycia alkoholu przez ubezpieczonego.

Istnieje kilka powodów, dla których klauzula alkoholowa jest bardzo istotnym dodatkiem do ubezpieczenia narciarskiego, najważniejsze to:

 • Ryzyko zwiększonego zachowania: Spożycie alkoholu może wpływać na zdolności poznawcze i fizyczne osoby. To zwiększa ryzyko popełnienia błędów, podejmowania ryzykownych decyzji lub zachowań, które mogą prowadzić do wypadków lub szkód.
 • Odpowiedzialność osobista: Klauzula alkoholowa pomaga ubezpieczycielowi ustalić stopień odpowiedzialności ubezpieczonego w przypadku, gdy szkoda jest spowodowana przez osobę, która była pod wpływem alkoholu. Może to wpływać na decyzję dotyczącą wypłaty odszkodowania lub ograniczenia pokrycia w przypadku, gdy osoba wchodzi w konflikt z prawem lub naruszała przepisy dotyczące spożywania alkoholu.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy dzieci też można ubezpieczyć na wyjazdy narciarskie?

  Tak. Polisa narciarska dla dziecka jest zazwyczaj tańsza niż ochrona dla osoby dorosłej. Odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd narciarski dla najmłodszych pozwoli uniknąć wysokich kosztów, gdy podczas zimowych aktywności dojdzie do wypadku, urazu lub choroby.

 2. Czy ubezpieczenie na narty zapewnia OC?

  W niektórych pakietach jest dostępna taka opcja. Należy jednak sprawdzić w szczegółach produktu, na co dokładnie można liczyć. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące każdej polisy znajdują się w OWU.

Podsumowanie

 1. W sezonie narciarskim 2022/2023, według danych, 35% Polaków preferowało wyjazdy na narty do Włoch, 26% zdecydowało się na podróż do Australii, z kolei 18% wybrało Słowację jako cel wypoczynku na stokach.
 2. Najwięcej Polaków wyjeżdżających na narty 2022/2023, korzystających z kalkulatora ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl było w wieku 40-49 lat.
 3. W sezonie 2022/2023 najwięcej osób urlop rozpoczynało w weekend.
 4. 72% Polaków wyjeżdżając na narty ma świadomość niezbędnych elementów bezpiecznego wyjazdu na narty. Taka grupa w minionym sezonie narciarskim zakupiła klauzulę alkoholową na zimowy urlop.
 5. Najtańsze ubezpieczenie na narty w naszej porównywarce można znaleźć już od 4,3 zł , jak widać nasi klienci decydowali się na bardziej rozbudowane pakiety i szerszą ochronę. 

Średnia ocena: 4.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa