Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zobacz, jakie są najlepsze stoki narciarskie dla początkujących

narty we włoszech

Gdzie uczyć się jazdy na nartach – w Polsce czy za granicą? Jak przygotować się na pierwszy wyjazd na narty? Tego typu pytania co roku zadają sobie tysiące osób, które postanowiły nauczyć się szusować.

Sprawdziliśmy, gdzie znajdują się łatwe trasy na narty oraz stoki narciarskie dla początkujących – zarówno w Polsce, jak i w popularnych kurortach europejskich. Podpowiadamy, gdzie warto pojechać, co ze sobą zabrać i ile to kosztuje.

Stoki narciarskie dla początkujących – jak się przygotować? 

Pierwszy w życiu wyjazd na narty bywa stresujący – to całkowicie zrozumiałe. Stres można jednak zminimalizować poprzez odpowiednie przygotowanie. Wybierając się na narty po raz pierwszy, warto wziąć pod uwagę aspekty takie jak:

 • Kondycja fizyczna. Warto zadbać o nią co najmniej na kilka tygodni przed wyjazdem. Przydadzą się zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg i klatki piersiowej.
 • Odpowiedni ośrodek narciarski. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – to nie ulega wątpliwości. Jadąc na narty po raz pierwszy, wybierzmy ośrodek, który oferuje tzw. ośle łączki. Są one dostosowane do potrzeb osób początkujących. Ośrodki, w których dominują trasy czerwone i czarne, w przypadku osób niezaawansowanych po prostu się nie sprawdzą. Warto też, aby w wybranym ośrodku dostępna była wypożyczalnia sprzętu (mało która osoba początkująca dysponuje własnym) oraz szkółka narciarska – umiejętności najlepiej szlifować pod okiem profesjonalisty.
 • Sprzęt narciarski. Przy wyborze pierwszego w życiu sprzętu najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, np. w wypożyczalni. Warto jednak znać kilka podstawowych zasad. W przypadku początkujących sprawdzą się raczej narty miękkie, o promieniu nie mniejszym niż 13 metrów. Zadbać trzeba też o wygodne buty – nie powinny być za wysokie (muszą umożliwiać swobodne zgięcie kolan). Wiązania powinny wypinać się na tyle łatwo, aby w razie upadku mogły uchronić nogi. Ważne są też odpowiedniej wysokości kijki (trzymając odwrócony kijek, w zgięciu łokcia powinniśmy móc zachować kąt prosty) oraz kask, który uchroni głowę.
 • Ekwipunek wyjazdowy. Na stok przydadzą się nie tylko odpowiednie, sportowe ubrania. Warto zabrać też termos z ciepłym napojem, wysokoenergetyczne przekąski, suchą odzież na zmianę i krem z filtrem przeciwsłonecznym. Bagaż na narty wygląda odrobinę inaczej niż na zwykły wyjazd!
 • Infrastruktura i noclegi. Ośrodki narciarskie, zarówno w Polsce, jak i w Europie, stale modernizują infrastrukturę na swoim terenie. W przypadku osób początkujących szczególnie ważne jest, aby była ona prosta w obsłudze i przepustowa. Rezerwując pierwszy w życiu wyjazd na narty, warto też wziąć pod uwagę, jaka odległość dzieli wybrany hotel lub pensjonat od stoku. Zbyt duże odległości często bywają problematyczne i zniechęcają do częstszego szusowania.

Na co uważać, jadąc na narty po raz pierwszy? Po wyborze odpowiedniego ośrodka i sprzętu oraz rozważnym dobrze miejsca noclegowego, zaskoczyć może niewiele, chyba że... pogoda. O ile przed wyjazdem na narty w Polsce zapewne sprawdzimy prognozy, o tyle wielu Polaków zakłada, że poza granicami naszego kraju, warunki są wręcz pewne. Niestety tak nie jest. Warto więc rozsądnie zaplanować termin wypoczynku, a kolejno – sprawdzać, jakie warunki panują na stoku, aby uniknąć przykrych rozczarowań. Większość ośrodków udostępnia kamerki, przez które można podglądać aktualne warunki.

Jadąc na narty własnym autem, warto też upewnić się, czy posiadamy niezbędne w wielu górskich miejscowościach łańcuchy śniegowe. Pozwalają one kontrolować trakcję na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze.

Bez względu na to, czy po raz pierwszy zamierzamy szusować w Polsce, czy za granicą – nie należy też zapominać o ubezpieczeniu. Pozwoli ono pokryć ewentualne koszty leczenia i zapewni możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowania w razie wypadku.

Stoki narciarskie dla początkujących w Polsce  

Narty w Polsce to doskonały pomysł – ze względu m.in. niewielką odległość do pokonania (największymi szczęściarzami w tym zakresie są mieszkańcy południowej Polski) i przystępne ceny. Infrastruktura w wielu miejscach jest stale modernizowana, a warunki naturalne sprzyjają początkującym. Poniżej propozycje kilku miejscowości narciarskich, które warto rozważyć, jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę ze sportami zimowymi i nie chcemy od razu porywać się na stoki alpejskie.

Ośrodek narciarski Zieleniec – Duszniki-Zdrój

Zieleniec to ulubiony ośrodek sporej rzeczy narciarzy szusujących w naszym kraju. Nic dziwnego – to jeden z największych kurortów w Kotlinie Kłodzkiej i w całej Polsce. Leży w malowniczych Górach Orlickich, formalnie będąc częścią miejscowości Duszniki-Zdrój. Śnieg spotkamy tu przez ponad 150 dni w roku, co gwarantuje wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Do dyspozycji narciarzy jest aż 29 wyciągów i ponad 20 kilometrów tras, z których zdecydowana większość sprawdzi się w przypadku niedoświadczonych osób. Sezon rozpoczyna się tu w grudniu, a w 2023 r. jego zakończenie zaplanowano na 16 kwietnia.

Skipassy: Cena dwudniowego karnetu (2 kolejne dni) na szusowanie w Zieleńcu to koszt od 266 zł przy zakupie online. Karnet na 3 dni kosztuje od 375,50 zł, a karnet 6-dniowy na 6 dowolnych dni – kosztuje od 788,50 zł. Dzieci do lat 5 w Zieleńcu mogą szusować bezpłatnie – z opiekunem posiadającym opłacony skipass.

Trasy: Aż 72% tras oznaczono kolorem niebieskim, co oznacza, że przystępne są osobom początkującym. Mniej zaawansowani narciarze mogą uczyć się na trasach takich jak m.in. Bartuś, Mieszko, czy trasach umiejscowionych w okolicy wyciągu Diament.

Noclegi: Noclegi w okolicy Zieleńca, w pensjonatach i kwaterach prywatnych, można znaleźć już za ok. 100-150 zł za noc. Osoby poszukujące lepszego standardu, mogą wybrać nocleg w jednym z licznych hoteli, np. Hotel Zieleniec, Ski & SPA Zieleniec, czy Alpejski Zieleniec. Ceny w tych miejscach rozpoczynają się w sezonie wysokim od ok. 500-600 zł za dobę.

Czarna Góra – Sienna

Czarna Góra w Sudetach to ośrodek ulokowany w masywie Śnieżnika. Uchodzi za jeden z najnowocześniejszych w całej Polsce – wybudowano go zgodnie z alpejskimi standardami. Choć nie brakuje tam tras trudniejszych, to równocześnie świetny ośrodek na początkujących. W Czarnej Górze znajdują się aż cztery trasy do nauki jazdy, tzw. ośle łączki z wyciągami taśmowymi. Łącznie do dyspozycji szusujących jest blisko 15 kilometrów terenu narciarskiego i 9 wyciągów. Na terenie ośrodka prężnie działa szkółka narciarska. Sezon w Czarnej Górze rozpoczyna się w grudniu i w 2023 r. potrwa najprawdopodobniej do 16 kwietnia.

Skipassy: Ceny karnetu na 2 godziny szusowania to odpowiednio 95,50 zł bez zniżek oraz 86 zł w przypadku karnetu ulgowego. Ceny za karnet 6-dniowy do realizacji w dniach wybranych przez szusującego to 765,25 za karnet normalny oraz 675 zł za karnet ulgowy. Podane ceny obowiązują w przypadku rezerwacji online.

Trasy: Aż 27% tras w Czarnej Górze to trasy zielone, a 19% tras to trasy niebieskie, również dostosowane do potrzeb osób, które dopiero się uczą. Charakteryzują się one niewielkim nachyleniem i dużą szerokością sztoku. Polany, po których mogą szusować początkujący, to  Bartusiowa, Jędrusiowa, Czarodziejska i Misiowa.

Noclegi: Nocleg w pensjonacie w okolicach Czarnej Góry w sezonie będzie kosztował ok. 150 zł za dobę, ok. 200 zł w wersji ze śniadaniem. Nocleg w bardziej luksusowych obiektach, np. Czarna Góra Resort, to koszt ok. 1000 zł za dobę, ze śniadaniem w cenie i nielimitowanym dostępem do basenu wewnętrznego.

Szklarska Poręba – Ski Arena Szrenica

Szklarska Poręba to jedna z popularniejszych górskich miejscowości w Polsce, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Ski Arena Szrenica to największy ośrodek narciarski w Karkonoszach, który oferuje możliwość zjazdów z 11 kilometrów tras położonych na stosunkowo dużych jak na polskie warunki wysokościach. Do dyspozycji szusujących jest 6 tras i osiem wyciągów, a także kilka wypożyczalni i szkółki narciarskie oraz snowboardowe. Sezon w Szklarskiej Porębie rozpoczyna się w grudniu, a jego koniec w 2023 r. zaplanowano na 2 kwietnia.

Skipassy: Karnet jednodniowy na szusowanie na Ski Arenie Szrenica to koszt 139 zł w przypadku osób dorosłych i 81 zł w przypadku dzieci. Karnet 3-dniowy to koszt odpowiednio 355 zł i 217 zł, a karnet 6-dniowy – 666 zł (dorośli) i 410 zł (dzieci).

Trasy: W Szklarskiej Porębie przeważają trasy czerwone (57%), jednak nie brakuje też miejsc idealnych do nauki szusowania (24% tras niebieskich). Nauce sprzyja zwłaszcza nartostrada „Puchatek”, ze średnim nachyleniem na poziomie 12% i różnicą wzniesień na poziomie 172 metrów, doskonale dostosowana do potrzeb osób rozpoczynających przygodę z szusowaniem, również pod kątem infrastruktury. Początkujący zadowoleni będą również z szusowania na stoku Biała Polana, o długości 170 metrów.

Noclegi: Ceny za nocleg w Szklarskiej Porębie w szczycie sezonu oscylują w granicach 150 zł w przypadku pensjonatów i kwater prywatnych. Noclegi w hotelach, np. w doskonale ocenianym Cristal Resort Szklarska Poręba lub Blue Mountain Resort będą droższe – odpowiednio ok. 400 zł i 700 zł za dobę.

Wisła – Cieńków

W regionie Wisły, zlokalizowanej w Beskidzie Śląskim, znajduje się wiele ośrodków, które sprostają oczekiwaniom i potrzebom osób początkujących. Jednym z nich jest ośrodek Wisła-Cieńków. Działa tam 6 wyciągów, a także m.in. przedszkole narciarskie dla najmłodszych. Można skorzystać z doskonale przygotowanej infrastruktury i szkółek narciarskich, oferujących lekcje również dla dorosłych. Sezon narciarski w Wiśle-Cieńków rozpoczyna się w grudniu, a jego koniec w 2023 r. zaplanowano na 19 marca.

Skipassy: W ośrodku Wisła-Cieńków skorzystamy z Wiślańskiego Skipassu, obowiązującego również w innych ośrodkach w regionie. 2-godzinne szusowanie to koszt 90 zł w przypadku biletu normalnego i 75 zł w przypadku biletu ulgowego. Za 6 dni szusowania zapłacimy 670 zł lub odpowiednio 520 zł za karnet ulgowy. Przy rezerwacji online można skorzystać z 5% zniżki.

Trasy: W ośrodku Wisła-Cieńków aż 66% całego narciarskiego terenu to trasy dla początkujących – 6% trasy zielone, 60% trasy niebieskie. Do nauki idealne będą 3 stoki do  o bardzo łagodnym nachyleniu (trasy oznaczono w ośrodku numerami 3,4, i 5).

Noclegi: Bez względu na budżet, nocleg na miarę swoich możliwości w okolicach Wisły znajdzie każdy. Kwatery prywatne i pensjonaty można znaleźć za ok. 150 zł za dobę, a rezerwując z dużym wyprzedzeniem – nawet za mniej niż 100 zł za dobę. Nocleg w trzygwiazdkowym hotelu, np. NAT Wisła, w sezonie będzie kosztował ok. 300 zł za dobę.

Korbielów-Pilsko

Kobielów to malowniczo położony kurort w Beskidzie Żywieckim, w masywie Pilska, w odległości zaledwie 23 km od Żywca. To blisko 20 kilometrów dobrze przygotowanych tras, które – co nietypowe jak na polskie warunki – wyróżniają się dużą różnicą wzniesień (aż 770 metrów). Szusujący mogą korzystać z ośmiu wyciągów, a sezon narciarski, dzięki usytuowaniu ośrodka na północnym zboczu Pilska, nierzadko trwa tu do kwietnia (w 2023 r. koniec sezonu zaplanowano na 10 kwietnia).

Skipassy: Karnet na dwie godziny szusowania w Korbielowie to koszt 70 zł bez ulgi oraz 60 zł w przypadku biletu ulgowego. Opłacalne cenowo są karnety wielodniowe – dwudniowy kosztuje 305 zł (normalny) oraz 275 zł (ulgowy). Cena za 6 dni szusowania to 755 zł i 725 zł odpowiednio w przypadku biletów normalnych i ulgowych.

Trasy: Zdecydowaną większość tras w Korbielowie oznaczono kolorem czerwonym (68%), co oznacza, że nadają się one dla osób średniozaawansowanych. Mimo to jest to ośrodek, który sprawdzi się idealnie także dla początkujących, ponieważ nie brakuje tam również tras zielonych (15%) i niebieskich (18%). Trasy przyjazne amatorom to m.in. Buczynka – Hala Szczawiny (trasa zielona, 1,8 km długości), czy 70-metrowa trasa na Polanie Strugi, wyznaczona specjalnie dla najmłodszych.

Noclegi: Baza noclegowa w okolicy Korbielowa jest stosunkowo bogata, jednak w sezonie wysokim noclegi warto rezerwować z wyprzedzeniem. Nocleg w hotelu to koszt ok. 400 zł za dobę, podczas gdy noclegi w kwaterach prywatnych można znaleźć już za mniej niż 100 zł.

Stoki narciarskie dla początkujących w Europie  

Osoby, które pierwsze kroki na nartach wolą postawić poza granicami Polski, mogą wręcz przebierać w propozycjach ośrodków. Przyjazne początkującym kurorty znajdziemy m.in. w Austrii, we Francji, we Włoszech, a także w nieodległych Czechach i na Słowacji. Poniżej kilka propozycji.

Austria, Dachstein West

Austria to kraj, który z reguły przyciąga bardziej doświadczonych narciarzy. Nie brakuje tam jednak również kurortów, w których można szlifować swoje umiejętności i uczyć się od zera. Jednym z nich jest obszar Dachstein West, na terenie którego znajdują się trzy główne wioski narciarskie: Gosau, Russbach i Annaberg. To aż 152 kilometry nartostrad i 25 doskonale przygotowanych wyciągów. Region uchodzi za szczególnie przyjazny rodzicom z dziećmi oraz stosunkowo niedrogi – oczywiście jak na austriackie warunki cenowe. Na miejscu prężnie działają szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu. Sezon w Dachstein West rozpoczął się 3 grudnia, a zakończy 23 kwietnia 2023 r.

Skipassy: Karnet jednodniowy na szusowanie w Dachstein West dla osoby dorosłej to koszt 54 Euro. Taki sam karnet dla dziecka będzie kosztował ok. 28 Euro. Za karnet na dwa dni zjazdów osoba dorosła zapłaci 107,30 Euro, a dziecko – 55,80 Euro.

Trasy: 29% wszystkich tras w Dachstein West to trasy niebieskie, uchodzące za łatwe. Osobom początkującym szczególnie polecane są m.in. stok nieopodal wyciągu Knabellete, trasy koło Lungötz i zbocza Zinkenkogel.

Noclegi: Baza noclegowa w okolicach Dachstein West jest bardzo rozbudowana. Nocleg w doskonale ocenianym hotelu COOEE Alpin Hotel Dachstein zlokalizowanym niecałe 2 km od stoku, to koszt ok. 800 zł za dobę w szczycie sezonu. Osoby poszukujące tańszych propozycji, mogą zatrzymać się w pensjonacie, np. Pension Haus Rohrmoser, również ok. 2 km od stoku, za ok. 300 zł za dobę.

Włochy, Selva di Val Gardena

Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z nartami, Selva di Val Gardena to najlepszy wybór w całych Włoszech. Łącznie w całym regionie Val Gardena znajduje się aż 175 kilometrów tras i 210 wyciągów, a za szczególnie przyjazną początkującym uznaje się właśnie miejscowość Selva. Cały region słynie ze świetnie przygotowanej infrastruktury i dużej liczby szkółek narciarskich i wypożyczalni. Sezon w Val Gardena rozpoczyna się w grudniu, a w 2023 r. potrwa do 11 kwietnia.

Skipassy: Ceny skipassów w sezonie 2022/2023 to 59 Euro za skipass 1-dniowy dla dorosłego i 41 Euro za skipass jednodniowy dla dziecka. Za karnet 6-dniowy dorosły zapłaci 295 Euro, a dziecko – 206 Euro.

Trasy: W całym regionie aż Selva di Val Gardena aż 85% tras to trasy dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Osobom stawiającym pierwsze kroki szczególnie poleca się region słynnej Sellarondy, czyli 50-kilometrowy kompleks tras okrążających masyw Gruppo di Sella. Większość szkół narciarskich prowadzi tam swoje zajęcia.

Noclegi: Nocleg w Selva di Val Gardena w sezonie wysokim można znaleźć już za ok. 400 zł. Takie ceny oferują pensjonaty i gospodarze prywatni. Znacznie droższa będzie doba w hotelu ze SPA, położonym zaledwie 150 metrów od wyciągu, np. w Linder Cycling Hotel – to koszt ok. 1 700 zł.

Francja, Chamonix Mont Blanc

Francuski ośrodek Chamonix Mont Blanc to miejsce przyjazne narciarzom na każdym stopniu zaawansowania – także początkującym. To właśnie tu znajduje się najwyższy szczyt Alp, czyli Mont Blanc. Łącznie do dyspozycji szusujących w ośrodku jest blisko 120 km tras i 67 wyciągów. Infrastruktura jest rozbudowana i bardzo zadbana, a na początkujących czeka kilkuset instruktorów z różnych szkółek narciarskich. Sezon narciarski w Chamonix Mont Blanc trwa od grudnia, a w 2023 r. zakończy się 30 kwietnia.

Skipassy: Ośrodek Chamonix Mont Blanc oferuje jednodniowy karnet dla osoby dorosłej za 26 Euro w cenie promocyjnej – taka sama cena obowiązuje w przypadku dzieci. Karnet 6-dniowy to koszt 300 Euro dla dorosłych oraz 255 Euro dla dzieci.

Trasy: W Chamonix 15% tras oznaczono kolorem zielonym (tzw. ośle łączki), a aż 36% tras – kolorem niebieskim. Początkujący mogą szusować m.in. na terenach Les Planards, Domanie de Balme, czy Vormaine. Chamonix słynie też z idealnych warunków do nauki jazdy na snowboardzie – zwłaszcza na terenach Le Tour i Les Houches.

Noclegi: Nocleg w kwaterze prywatnej w sezonie wysokim to koszt od ok. 500 zł, jeśli zależy nam na obiekcie położonym w odległości ok. 1 km od stoku. Doba w bardziej luksusowym obiekcie, np. hotelu La Folie Douce Hotels Chamonix to koszt ok. 1200 zł.

Czechy, Szpindlerovy Młyn

Szpindlerowy Młyn to największy i najpopularniejszy ośrodek u naszych południowych sąsiadów. Leży w czeskiej części Karkonoszy, zaledwie ok. 60 km jazdy od przejścia granicznego w Lubawce. Dzieli się na dwa kompleksy, po których można szusować na wspólnym skipassie: Medvědín i Svaty Petr. Łącznie to blisko 24 kilometry tras narciarskich, w tym spora część tras niebieskich, dostosowanych do potrzeb osób początkujących. Kurort jest zadbany i doskonale wyposażony. Szusujący mają dostęp do szkółek narciarskich i licznych wypożyczalni sprzętu. Sezon narciarski w Szpindlerowym Młynie rozpoczyna się w grudniu, a w 2023 r. zakończy się 10 kwietnia.

Skipassy: Karnet dla osoby dorosłej na jeden dzień szusowania to koszt 1490 CZK, dla dziecka – 1050 CZK. Dłuższy karnet, np. na 6 dni jazdy, to w przypadku dorosłego koszt 8050 CZK, a w przypadku dziecka – 5640 CZK.

Trasy: W Szpindlerovym Młynie aż 30% wszystkich tras oznaczono kolorem niebieskim. Stoki, na których mogą uczyć się początkujący, to m.in. Hala Szrenicka, Biały Jar, czy stok Karkonoska. Pośród tras początkującym polecić można trasę Bambini.

Noclegi: Baza noclegowa w Szpindlerovym Młynie jest bardzo rozbudowana. Nocleg w kwaterze prywatnej w szczycie sezonu można znaleźć za mniej niż 200 zł za dobę. Doba w obiektach o wyższym standardzie, np. Hotel Central 1920, to koszt ok. 800 zł.

Słowacja, Jasna Chopok

Ośrodek Jasna leży w samym sercu Parku Narodowego Tatry Niskie. To największa stacja narciarska na Słowacji. Słynie z idealnego dopasowania do potrzeb rodzin z dziećmi i osób początkujących. To łącznie ponad 50 kilometrów tras i 21 wyciągów. Co ciekawe, ośrodek wyróżnia wyjątkowo długi sezon narciarski. W 2022 r. rozpoczął się 3 grudnia, a zakończy się dopiero 7 maja 2023 r.

Skipassy: Karnet jednodniowy to koszt 59 Euro w przypadku osób dorosłych oraz 42 Euro w przypadku dzieci. 6 dni szusowania będzie kosztowało osobę dorosłą 342 Euro, a dziecko – 240 Euro.

Trasy: Aż 53% wszystkich tras w Jasna Chopok to trasy niebieskie. Początkującym polecane są stoki Záhradky, Luková, czy trasy Biely Potok oraz Konský grúň.

Noclegi: Nocleg w okolicy ośrodka Jasna Chopok można znaleźć już za ok. 120-150 zł za dobę – w pensjonacie lub kwaterze prywatnej. Cena za noc w trzygwiazdkowym hotelu będzie wyższa i wyniesie ok. 300 zł, a w obiekcie o standardzie czterech gwiazdek lub wyższym – ok. 600 zł.

Jakie ubezpieczenie narciarskie dla początkujących?

Każdy narciarz, a w zwłaszcza początkujący, przed wyjazdem na narty powinien wykupić dobre ubezpieczenie narciarskie. Karta EKUZ może okazać się niewystarczająca, ponieważ nie refunduje m.in. kosztów leczenia w placówkach prywatnych, czy kosztów transportu medycznego do Polski. Jej zakres jest zbyt ograniczony, biorąc pod uwagę, jak szerokie mogą być potrzeby narciarzy. Wykupienie polisy to pewny i bezpieczny sposób, aby z narciarskiego wyjazdu nie przywieźć przykrych wspomnień... i długów.

Polisa narciarska powinna zawierać elementy takie jak:

 • Koszty leczenia. Najważniejsze ryzyko w polisie narciarskiej. Zapewni pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe kosztów związanych z leczeniem, transportem medycznym, hospitalizacją, badaniami itp. – również w ośrodkach prywatnych. W przypadku wyjazdów na terytorium Europy, suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 Euro.
 • Koszty ratownictwa. Zapewnią refundację kosztów akcji ratowniczych. W przypadku wyjazdów na terytorium Europy, suma gwarantowana kosztów ratownictwa nie powinna być niższa niż 5 000 Euro.
 • NNW. Dzięki NNW, w razie uszczerbku na zdrowiu narciarza, poniesionego na skutek nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie rekompensujące straty.
 • OC w życiu prywatnym i OC sportowe. Jeśli to osoba ubezpieczona spowoduje wypadek, konsekwencje finansowe tego wydarzenia przejmie ubezpieczyciel. OC sportowe działa w taki sam sposób, jednak w warunkach uprawiania sportu.
 • Assistance. Zagwarantuje kompleksowe wsparcie za granicą, w tym m.in. prawne, informacyjne, czy logistyczne.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie dla początkujących?

Jak i gdzie kupić polisę narciarską? Najlepiej skorzystać z możliwości, jakie daje technologia i porównać oferty. Dzięki porównywarce Rankomat.pl w kilka minut można porównać ze sobą propozycje kilkunastu zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych (ich ceny i zakres) i wybrać najlepszą. Zamiast wchodzić na strony internetowe kilkunastu ubezpieczycieli, wszystkie informacje, przejrzyście zestawione ze sobą, możemy mieć w jednym miejscu. To szybkie, w pełni bezpieczne i naprawdę wygodne.

Poniżej przygotowaliśmy propozycje kilku ubezpieczeń narciarskich odnalezionych przy pomocy kalkultora ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl:

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo Ochrona od COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW OC Cena                                               
 AXA PARTNERS  200 00 zł  200 000 zł  ✔ Zakres 3/7  114 20 000 zł  -

 31, 36 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  ✔ Zakres 5/7  60   -   - 

 37, 44 zł 

(sprawdź cenę)

 Wiener  91 581 zł  36 633 zł  ✔ Zakres 3/7  - 

                  10 000  zł

 • OC: 114 477 zł
 •  
 • OC sportowe: 114 477 zł

 57, 00 zł

(sprawdź cenę)

 

SIGNAL IDUNA  91 581 zł  32 053 zł  ✔ Zakres 3/7  7  15 000 zł  
 • OC: 274 744 zł
 •  
 • OC sportowe: 137 372 zł

 73, 42 zł

(sprawdź cenę)

 Promama  100 000 zł  100 000 zł  ✔ Zakres 5/7  2  20 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 74, 00 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  200 000 zł  200 000 zł  ✔ Zakres 5/7  2  30 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 84, 00 zł

(sprawdź cenę)

Rozszerzenie ubezpieczenia narciarskiego dla początkujących – dlaczego warto?

Polisa narciarska nawet w podstawowym zakresie zapewni narciarzowi pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia, akcji ratowniczych, czy wypłatę odszkodowania z NNW. Zakres polisy na narty można jednak rozszerzyć. Rozszerzenia, na które warto zwrócić uwagę to:

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

 • Klauzula alkoholowa. Zagwarantuje ochronę również na wypadek zdarzeń, do których dochodzi pod wpływem alkoholu (np. po wypiciu pozornie niewinnej szklaneczki grzanego wina pod stokiem).
 • Klauzula sportów wysokiego ryzyka / sportów ekstremalnych. Każda standardowa polisa narciarska rozszerzona jest o tzw. sporty wysokiego ryzyka – do takich ubezpieczyciele zwykle zaliczają klasyczną jazdę na nartach. Jeśli jednak narciarz planuje uprawiać sporty inne niż klasyczne narciarstwo (np. zjeżdżać poza wyznaczonymi trasami), dodatkowo powinien wykupić klauzulę sportów ekstremalnych. Pełna lista sportów uznawanych przez ubezpieczyciela za ekstremalne lub wysokiego ryzyka znajduje się w OWU wybranej oferty.
 • Ubezpieczenie bagażu lub sprzętu sportowego. Zapewnią ochronę na wypadek kradzieży lub zniszczenia bagażu czy sprzętu sportowego.
 • Klauzula chorób przewlekłych. Wszystkie osoby, które chorują przewlekle, muszą do swojej polisy dokupić tę klauzulę. Zagwarantuje ona, że w razie pogorszenia stanu zdrowia za granicą, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia narciarza.

Czy warto zdecydować się na rozszerzenia polisy narciarskiej? W wielu przypadkach – jak najbardziej. Rozszerzenia, jak sama nazwa wskazuje, sprawiają, że ochrona ubezpieczeniowa staje się jeszcze bardziej kompletna. Innymi słowy: zapewniają narciarzowi jeszcze większe bezpieczeństwo i szerszy pakiet potencjalnych świadczeń, jakie mogą być wypłacone z ubezpieczenia. To ważne szczególnie dla osób, które na narty wyjeżdżają po raz pierwszy i chcą czuć się pewnie w każdej sytuacji.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Narty dla początkujących – gdzie pojechać w Polsce?

  W Polsce osoby, które chcą nauczyć się jazdy na nartach, mogą wybrać ośrodki takie jak m.in. Zieleniec, Czarna Góra, Ski Arena Szrenica, Wisła Cieńków, czy Korbielów-Pilsko.

 2. Narty dla początkujących – gdzie pojechać za granicę?

  Za granicą początkujący mogą uczyć się m.in. w czeskim Szpindlerovym Młynie, na Słowacji w ośrodku Jasna Chopok, w austriackim kurorcie Dachstein West, włoskim regionie Selva di Val Gardena oraz we Francji w Chamonix Mont Blanc.

 3. Jak przygotować się na pierwszy raz na nartach?

  Przygotowania na narty warto rozpocząć od wzmocnienia kondycji fizycznej. Kolejno należy wybrać odpowiedni ośrodek, dopasowany do potrzeb osób początkujących. Następnie warto poczytać o tym, jak wybrać sprzęt sportowy i rozsądnie skompletować elementy narciarskiego bagażu.

 4. Czy na narty w Polsce trzeba mieć ubezpieczenie?

  Nie, na narty w Polsce nie trzeba mieć ubezpieczenia. Warto jednak zdecydować się na polisę narciarską, zwłaszcza jeśli w razie wypadku chcielibyśmy mieć możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

 5. Czy na narty za granicę trzeba mieć ubezpieczenie?

  W większości krajów nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia narciarskiego (są jednak wyjątki, np. Włochy, gdzie każdy narciarz musi mieć ubezpieczenie z OC). Przed każdym wyjazdem warto jednak takie ubezpieczenie wykupić, aby móc liczyć na pokrycie przez towarzystwo kosztów leczenia, ratownictwa, czy transportu medycznego do Polski.

Podsumowanie

 1. Zarówno w Polsce, jak i za granicą można uczyć się jazdy na nartach.
 2. Osoby początkujące powinny wybierać ośrodki, w których dominują trasy zielone i niebieskie.
 3. Narciarskie umiejętności warto szkolić pod okiem instruktora. Wybierając kurort, należy więc sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się szkółka narciarska.
 4. Przed wyjazdem na narty (pierwszym i każdym kolejnym!) zdecydowanie warto wykupić dobrą polisę narciarską.
 5. Ubezpieczenie narciarskie uchroni przed koniecznością ponoszenia wysokich kosztów leczenia z własnej kieszeni, zapewni wypłatę odszkodowania na wypadek nieszczęśliwego wypadku oraz szereg innych świadczeń – w zależności od wybranej oferty.

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa