Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Gdzie na narty w Hiszpanii? Najlepsze ośrodki sportów zimowych

wyjazd na narty do Hiszpanii

Słoneczna Hiszpania oferuje nie tylko błogie plażowanie na fantastycznych plażach, ale też zimowe szaleństwa na stoku. Chociaż wyjazd na narty do Hiszpanii nie wydaje się pierwszym wyborem, warto go rozważyć.

Pireneje nie są znacząco oddalone: do Barcelony dolecimy już w 2,5 godziny, a potem w odległości 1,5-4 godzin jazdy znajdziemy doskonałe ośrodki narciarskie. Dużym plusem jest to, że wyjazd na narty możemy połączyć z wycieczką krajoznawczą.

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Hiszpania nasuwa jednoznaczne skojarzenia ze słonecznymi plażami i ciepłym morzem, jednak trzeba pamiętać, że w większości jest to górzysty i wyżynny kraj – tereny powyżej 600 m n.p.m. stanowią 58% jego powierzchni. Stąd Hiszpania stanowi doskonały, ale może nie jednoznacznie nasuwający się, kierunek dla amatorów sportów zimowych.

Najlepsze miejsca na narty w Hiszpanii

LA MOLINA

La Molina w Pirenejach znajduje się w północnej części Półwyspu Iberyjskiego, w niedalekiej odległości od Francji oraz Barcelony (ok. 160 km).

Trasy

Ośrodek posiada 46 nartostrad o łącznej długości 53 km. Trudność tras została proporcjonalnie rozłożona: nieznacznie przeważają trasy łatwe i bardzo łatwe (25), ale jest też 15 tras trudnych i 6 średniozaawansowanych.

16 nowoczesnych wyciągów dowozi narciarzy na wysokość 2445 m n.p.m. Dla dzieci i osób początkujących przewidziano 2 wyciągi taśmowe, jest też 1 gondola, 8 wyciągów krzesełkowych i 5 wyciągów talerzykowych.

Ceny karnetów i noclegów

La Molina nie należy do tanich miejsc. Zarówno pod kątem narciarskim, jak i noclegowym.

 • Karnet całodniowy dla osoby dorosłej kosztuje 42 Euro, 6-dniowy – 228 Euro,
 • Wypożyczenie kompletu narty+buty+kije/snowboard+buty to koszt ok. 20 Euro,
 • 1 godzina z instruktorem narciarstwa wynosi 48 Euro,
 • Istnieje możliwość wypożyczenia stroju narciarskiego.

Także ceny noclegów nie należą do najniższych. Czym bliżej centrum i wyciągów narciarskich, tym cena wzrasta i może wynosić nawet 80-100 euro dziennie. Jeśli dojazd do stoku i czas nie stanowi problemu, warto rozejrzeć się za czymś tańszym. Poza ścisłym centrum narciarskim bez problemu uda się znaleźć nocleg za połowę ceny.

Ośrodek La Molina jest otwarty od grudnia do początku kwietnia.

Atrakcje

Jest to miejsce nastawione na rodzinne i aktywne wczasy. Zróżnicowana trudność tras pozwala tu jeździć osobom o odmiennym poziomie umiejętności. Liczne atrakcje w ośrodku przypadną do gustu rodzinom z dziećmi – nie ma tu miejsca na nudę.

Niewątpliwym plusem La Moliny jest bogata oferta aktywności innej niż narty/snowboard. Nawet najbardziej wybredni powinni znaleźć rozrywkę dla siebie: stoki saneczkowe, segway, skutery śnieżne, rakiety śnieżne, nordic walking, park rozrywki, SPA, kręgle, tubbing w Parku Wodnym.

Czy wiesz, że…. W La Molina możesz sprawdzić się w roli ratownika górskiego i wziąć udział w pierwszym Escape Roomie w ośrodku narciarskim. Pracując zespołowo, podejmując szybkie i trudne decyzje, musisz odnaleźć i uwolnić ofiary lawiny.

PRADOLLANO

Pradollano jest częścią masywu górskiego Sierra Nevada, znajdującego się w Andaluzji. Określany jako jeden z najnowocześniejszych kurortów narciarskich jest usytuowany na wysokości 2100-3300 m n.p.m, co czyni go najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Hiszpanii. Sezon narciarski jest tu wyjątkowo długi i trwa od listopada do maja.

Trasy

Ilość i różnorodność tras zadowoli najbardziej wybrednych narciarzy. Funkcjonuje tu 115 tras, z czego 40 bardzo łatwych, 16 łatwych, 50 średniozaawansowanych i 9 trudnych. Na stoki może się dostać jednym z 21 wyciągów (orczykowe, gondole i krzesełkowe). W określonych warunkach istnieje możliwość jazdy nocnej.

Pradollano znany jest z największego parku snowboardowego w Europie – Sulayr Snowpark. Znajduje się w nim aż 70 różnorodnych atrakcji typu poręcze, boxy itp. Większość z nich położonych jest na trasie pojedynczego zjazdu, czyli tzw. line. Warto wspomnieć, że jest to najdłuższy taki zjazd w Europie.

Ceny karnetów i noclegów

 • Karnet jednodniowy dla dorosłych to koszt 43 euro, a 6-dniowy – 230 euro,
 • 1 godzina nauki jazdy z instruktorem narciarstwa kosztuje 54 euro,
 • Wypożyczenie kompletu sprzętu narciarskiego wynosi ok. 20 euro,
 • Ceny za średniej klasy apartamentów wahają się od 80 do 120 euro. Plusem jest różnorodność ofert noclegowych: od samodzielnych mieszkań na wynajem po pensjonaty, hostele, hotele.

Atrakcje

Ośrodek Pradollano dysponuje licznymi atrakcjami dla turystów, do których należą m.in: trasy dla narciarzy biegowych, golf na śniegu, zjazdy na sankach, budowa igloo, przejażdżki skuterami śnieżnymi nocą, nocne szusowanie.

Masyw górski Sierra Nevada położony jest niecałe 100 km od wybrzeża Motril. Oznacza to, że w ciągu 1-1,5 h ze śnieżnych stoków można znaleźć się wprost na bajecznej plaży.

Dla złaknionych zwiedzania dobrą propozycją będzie pobliska Grenada, znajdująca się w odległości 27 km. Jak mówi hiszpańskie przysłowie: Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział. Alhambra, okazały zespół pałacowy z XIII wieku, to najważniejszy punk zwiedzania. Z pozostałych zabytków nie można przegapić Dziedzińca Mirtów, Dziedzińca Lwów i Pałacu Karola V, a także Katedry Santa María de la Encarnación

CANDANCHU

Leżący w Aragonii w zachodnich Pirenejach Candanchu jest najstarszym hiszpańskim ośrodkiem narciarskim. Został otwarty w 1928 roku i rozciąga się aż do granicy z Francją. Kurort zajmuje dwie doliny Pista Grande - El Tobazo i La Tuca, a jego serce stanowi specjalnie wybudowane miasto na wysokości 1500 m n.p.m.

Trasy

W Candanchu do dyspozycji turystów oddano 51 tras narciarskich o różnorodnym stopniu trudności: 10 bardzo łatwych, 11 łatwych, 18 średniozaawansowanych i 12 trudnych. Ośrodek jest znany z bardzo stromych zjazdów a spadki pionowe liczą nawet 900 m.

Funkcjonują tutaj nowoczesne wyciągi: 6 krzesełkowych i 18 orczykowych. Gratką dla fanów narciarstwa biegowego będzie 35-kilometrowa trasa, która jest wspólna także dla ośrodka Somport we Francji. Jest to także doskonała destynacja dla miłośników free-ride'u

Ceny karnetów i noclegów

 • Całodzienny karnet dla osoby dorosłej kosztuje ok. 40 euro. Ośrodek sprzedaje karnety łączone z sąsiadującym kurortem Astun.
 • Wynajem kompletnego sprzętu narciarskiego jest możliwe w znajdującej się u podnóża stoku wypożyczalni w Candanchu. Średni koszt zestawu (buty, kijki, narty) to 30 euro.
 • Bazą restauracyjno-hotelarską jest wspomniane miasteczko Candanchu położone na 1500 m n.p.m. Smaczny posiłek można zjeść w jeden z sześciu restauracji. Nocleg oferują liczne pensjonaty i hotele – w stylowym 3-gwiazdkowym hotelu Candanchu znajdującym się 300 metrów od wyciągu nocleg wraz ze śniadaniem można mieć już za 80 euro.
 • Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do kwietnia.

Atrakcje

Oprócz doskonałych tras zjazdowych, Candanchu dysponuje przedszkolem narciarskim i dziecięcym ogródkiem śnieżnym – na powierzchni 3000 m2 najmłodsi mają świetne warunki do podejmowania pierwszych kontrolowanych i bezpiecznych prób jazdy na nartach. Narciarzom, którzy będą czuć niedosyt po zjazdach w Candanchu, polecić można również sąsiadujący kurort zimowy, Astun – oddalony zaledwie 3 km od Candanchu, posiada 27 tras zjazdowych i 5 wyciągów narciarskich.

Warto udać się na wycieczkę do historycznej miejscowości Jaca, która położona jest 15 km od Candanchu. XVI-wieczna twierdza, imponująca katedra a także wspaniałe widoki zapewnią miłą odskocznię od sportów zimowych.

FORMIGAL

Położony w Pirenejach Formigal jest jednym z kluczowym ośrodków hiszpańskich z doskonałymi warunkami do jazdy oraz fantastycznymi widokami. Szczególnie docenią go rodziny z dziećmi – funkcjonują tutaj zimowe przedszkola-szkółki narciarskie dla najmłodszych.

Począwszy od sezonu 2014-2015 Formigal został połączony z sąsiadującym regionem Panticosa jednym skipassem, stąd często spotyka się nazewnictwo Formigal-Panticosa.

Trasy

Formigal oferuje narciarzom i snowbordzistom 146 tras o łącznej długości 167 km położonych w 6 malowniczych dolinach. Wśród nich 12 to trasy bardzo łatwe, 35 – łatwe, 51 – trudne i 48 – bardzo trudne. Jest w czym wybierać niezależnie od poziomu zaawansowania.

Dużą popularnością cieszy się tutaj freeriding, a ośrodek dysponuje 5 trasami przeznaczonymi do tego tpu jazdy.

Czy wiesz że… Formigal jest znany z niebywałej jakości śniegu. Przyznaje to każdy, kto tu jeździł na nartach. Wszystko to dzięki obfitym i częstym opadom śniegu.

Ceny karnetów i noclegów

 • Jednodniowy karnet dla dorosłych kosztuje 41 Euro, natomiast 6-dniowy 221 Euro,
 • Wypożyczenie sprzętu to koszt rzędu 18-26 Euro za cały komplet zamawiając on-line lub 31 Euro wypożyczając na miejscu,
 • Godzina jazdy z instruktorem narciarstwa kosztuje 40-44 Euro w zależności od pory dnia. Większa ilość uczniów zmniejsza cenę.
 • Ceny noclegów nie odbiegają znacząco od innych hiszpańskich ośrodków narciarskich – za jeden dzień zapłacimy średnio 90-100 Euro, wybierając apartament blisko stoku. Czym dalej, tym można liczyć na niższe ceny.

Atrakcje

Ośrodek narciarski Formigal przygotował dla swoich gości liczne atrakcje, m.in. Śnieżna Przygoda (wspaniały park rozrywki dla małych i dużych), Park Petrosos z torem saneczkowym gdzie na śniegu mogą bawić się całe rodziny, Panticosa Glera – niewielki domek na wysokości 2000 n.p.m., gdzie skosztujesz najlepszego góralskiego gulaszu i domowych deserów.

Niezapomnianą atrakcją jest Las Mugas – ekskluzywna przestrzeń na wysokości 1800 m n.p.m., gdzie śpisz (niemal) pod rozgwieżdżonym niebem w oryginalnych okrągłych namiotach-domach, możesz wybrać się na wieczorny spacer w rakietach śnieżnych, a rano jako pierwszy zjechać po stoku.

BAQUEIRA-BERET

Chcąc wymienić jeden czołowy, najpopularniejszy ośrodek narciarski Hiszpanii, wybór musi paść na zbudowany w latach 60-tych Baqueira-Beret. Znajduje się w Pirenejach i jest podzielony na trzy sfery: Baqueira, Beret oraz Bonaigua. Panują tu więcej niż doskonałe warunki do jazdy. Położenie Baqueira-Beret zapewnia obfite i częste opady śniegu. Ciekawostką jest, że w sezonie 2014/2015 odnotowano tu 4 metry pokrywy śnieżnej.

Trasy

Narciarze mają tu do dyspozycji 103 trasy o łącznej długości 155 km. Przeważają trasy łatwe i średniozaawansowane, ale i osoby zaawansowane nie powinny narzekać – mogą zjeżdżać na 20 km tras trudnych.

Na stoki prowadzi 20 wyciągów krzesełkowych, 6 orczykowych i 1 gondola.

W ośrodku można także spróbować jazdy na nartach biegowych – do dyspozycji jest 7 km tras.

Ceny karnetów i noclegów

Malownicze położenie, wyjątkowe warunki śniegowe i świetnie przygotowane trasy sprawiają, że miejsce należy do jednych z najdroższych kurortów zimowych Hiszpanii. Widać to już po cenach karnetów, które są wyższe niż w pozostałych ośrodkach. Podobnie z noclegami. Tutaj za 80 euro/dobę uda się znaleźć skromny apartament oddalony kilka kilometrów od stoku. Hotele w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągów to koszt 200-300 euro/dobę.

 • Karnet całodniowy dla dorosłych kosztuje 46 euro, a 6-dniowy wynosi 222 euro
 • 1 godzina z instruktorem narciarstwa wynosi ok. 55 euro
 • Wypożyczenie sprzętu narciarskiego kosztuje od 26 do 40 euro w zależności od klasy nart.

Atrakcje

Prestiżowy ośrodek Baqueira-Beret oferuje swoim gościom równie atrakcyjne spędzanie czasu poza trasami zjazdowymi. Zmęczeni narciarze mogą zregenerować się w Apres-Ski, gdzie czekają eleganckie SPA, wykwintne restauracje i najlepsze sklepy.

Chcąc odpocząć od nart, ale jednocześnie aktywnie spędzić czas, warto wybrać się na pirenejskie szlaki turystyczne, które są świetnie przygotowane i zapewniają niezapomniane widoki.

Ubezpieczenie na narty w Hiszpanii – na co zwrócić uwagę?

Każdy wyjazd za granicę, a szczególnie urlop zimowy z nartami w tle, powinien uprzedzić zakup ubezpieczenia turystycznego.

Oczywiście każdy ubezpieczony obywatel naszego kraju może nieodpłatnie wyrobić EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), która zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej za granicą.

Problemem jest jednak znaczące ograniczenie usług medycznych dostępnych za granicą w ramach EKUZ. Poszkodowany turysta legitymując się EKUZ będzie miał do dyspozycji bezpłatne usługi medyczne w takim zakresie, jaki dotyczy to obywateli danego kraju. Dlatego za, jak ważną dla narciarzy, usługę ratownictwa górskiego przez wykwalifikowane jednostki poszkodowany będzie musiał w większości krajów europejskich zapłacić z własnej kieszeni. W Polsce TOPR i GOPR udzielają pomocy nieodpłatnie. Za granicą za akcję ratunkową zostaje wystawiony rachunek nawet na kilkadziesiąt tysięcy euro.

Wyjeżdżający na narty powinni uwzględnić w ubezpieczeniu takie aspekty jak:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – co najmniej 30 000 euro
 • usługa ratownictwa – min. 5 000 euro
 • NNW – 15 000 euro
 • OC w życiu prywatnym – 50 000 euro

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Zakup ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny to wyraz odpowiedzialny krok, który w razie wypadku, uratuje nasz portfel. Dzienny koszt ok. 5-10 zł za polisę turystyczną pozwoli zaoszczędzić ogromne pieniądze, jeśli doszłoby do wypadku na stoku, co jak wie każdy narciarz, nie jest rzadkością. Nie tylko nasze umiejętności odgrywają tutaj kluczową rolę. Także nieroztropna jazda innego użytkownika stoku może spowodować duże straty zdrowotne i finansowe. Dlatego właśnie wykupienie ubezpieczenia turystycznego to najlepsze zabezpieczenie na czas wyjazdu. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli można porównać za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa