Poradniki
Redakcja
redakcja@rankomat.pl
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Wyjechałeś na narty lub snowboard za granicę, ale zapomniałeś o ubezpieczeniu? Nie mamy dobrych informacji - musisz liczyć się z karencją w ubezpieczeniu. Co to oznacza?
Jazda poza trasą to nie tylko spontaniczny zryw zjechania ze szlaku raz na jakiś czas, ale także całkowicie alternatywny sposób uprawiania narciarstwa czy snowboardingu. Dla ludzi, którzy nie chcą ubitych tras, zgiełku i tłumów innych narciarzy. To także freeride - jazda w głębokim, świeżym śniegu wśród dzikich rejonów nietkniętych ludzką stopą, niejednokrotnie ekstremalnie trudna i wymagająca nadzwyczajnych umiejętności i przygotowania kondycyjnego.
Sam start śmigłowca ratunkowego wycenia się mniej więcej na 5.000 euro, a jeśli w grę wchodzą również poszukiwania, czy ratowanie turystów w trudnych warunkach pogodowych, w trudnodostępnych rejonach gór, rachunek będzie wielokrotnie wyższy.
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa w ramach ubezpieczenia NFZ takich kosztów, jak również transportu medycznego do Polski. Jedynym wyjściem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia.
Poszkodowana osoba może chcieć, abyś zapłacił nie tylko za realnie poniesione przez nią szkody, jak uszkodzony sprzęt, czy ubranie, ale także za zmarnowany urlop, za czas rehabilitacji, czy niemożność chodzenia do pracy, utracone kontrakty, a nawet dożywotnią rentę. Oczywiście w takich sytuacjach sprawa trafia do sądu właściwego dla miejsca wypadku, co pociąga za sobą dodatkowe koszty przejazdów, adwokata, odwołań od wyroku etc.
Zimowe wakacje już zaplanowane – wyjeżdżasz na narty do Austrii. Jak dobrze ubezpieczyć się na taką wyprawę? Co powinna zawierać twoja polisa narciarska, aby skutecznie Cię chroniła? O czym powinieneś wiedzieć, zanim udasz się na austriacki stok? Odpowiedzi poznasz w naszym poradniku z cyklu "Wyjeżdżam na narty do...".
Wyjazd na narty do Słowacji to opcja coraz częściej wybierana przez turystów, którzy chcą spędzić zimowy urlop w rozsądnej cenie, nie rezygnując przy tym z doskonałych warunków do jazdy. Jak każda aktywna podróż, wymaga jednak specjalnego przygotowania. Sprawdź, o czym pamiętać przed wyruszeniem na słowackie stoki.
Zaplanowałeś już zimowe wakacje - wyjeżdżasz na narty do Włoch. Do aktywnego wypoczynku trzeba się odpowiednio przygotować. Jaką polisę narciarską powinieneś kupić, aby skutecznie Cię chroniła? O czym powinieneś pamiętać przed udaniem się na włoski stok? Odpowiedzi poznasz w kolejnym poradniku z cyklu "Wyjeżdżam na narty do...".
Jadąc na narty często nie bierzemy pod uwagę ryzyka, jakie niesie za sobą uprawianie tego sportu. Jeszcze przed wyjazdem narciarskim do Czech myślimy o odpoczynku, dobrej zabawie i skupiamy się na sprawach, którymi musimy się zająć zanim oddamy się białemu szaleństwu. Wśród tych spraw warto znaleźć chwilę na kupno dobrego ubezpieczenia, które ochroni nas na wypadek zdarzeń losowych. Nawet, gdy jedziemy tylko na 2 lub 3 dni.
Święta w górach to marzenie każdego zwolennika białego szaleństwa. Urlop świąteczny można przecież spędzić nie tylko w domu czy u rodziny, ale także na stoku. W przygotowaniach do takich świąt nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Jak każdy wyjazd, również ten świąteczny powinien być poprzedzony kupnem odpowiedniej polisy, która zapewni ochronę w nagłych wypadkach. Jej wybór nie może być jednak przypadkowy, dlatego najpierw dobrze jest przeanalizować potrzeby podróżnych i porównać z dostępnymi na rynku ofertami. Co proponują ubezpieczyciele i na co zwrócić uwagę?
Jazda na nartach to jeden z bardziej kontuzyjnych sportów. Może być bardzo relaksująca i przyjemna, ale często również niebezpieczna. To czy wyjdziemy ze stoku cało zależy nie tylko od nas samych i naszej uwagi, ale też od innych użytkowników szlaku narciarskiego. Bywa, że sami możemy zrobić krzywdę sobie, ale przez nieuwagę szkody mogą dosięgnąć także pozostałych narciarzy, którzy korzystają z tego samego stoku. Przed każdym z tych wypadków możemy się zabezpieczyć wykupując odpowiednie ubezpieczenie narciarskie.