Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Koszty ratownictwa i poszukiwania w górach

Jest to element ubezpieczenia turystycznego, o którym mówi się rzadko, a który jest niezwykle ważnym elementem ochrony każdego narciarza. Polska jest wyjątkiem, jeśli chodzi o brak opłat za akcje ratownicze GOPR czy TOPR. W wielu krajach już od lat za każdą interwencję ratownicy górscy wystawiają rachunki – i to słone.

Ratownictwo górskie jest płatne we wszystkich najczęściej odwiedzanych przez polskich narciarzy krajach.

Czechy Horská služba ČR
Słowacja Horská Služba
Francja Caisse nationale de l'Assurance Maladie 
Austria Österreichischer Bergrettungsdienst (ÖBRD)
Włochy Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico (CNSAS)
Szwajcaria Alpine Rettung Schweiz (ARS)

 źródło: materiały własne

Koszt jednej interwencji może wynieść od kilkuset euro – udzielenie pomocy na miejscu i zwiezienie poszkodowanego ze stoku narciarskiego do karetki - do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Sam start śmigłowca ratunkowego wycenia się mniej więcej na 5.000 euro, a jeśli w grę wchodzą również poszukiwania, czy ratowanie turystów w trudnych warunkach pogodowych, w trudnodostępnych rejonach gór, rachunek będzie wielokrotnie wyższy.

transport medyczny

źródło: materiały własne

Sprawdź więcej

W jaki sposób można wykupić ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwania w górach?

Takie ryzyko, nazywane bardzo często przez towarzystwa ubezpieczeniowe na polisie skrótem KRiP lub KR jest włączone w zakres ubezpieczenia turystycznego na narty czy snowboard. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwania włączone jest zazwyczaj już w wersję podstawową ubezpieczenia turystycznego w ramach assistance lub kosztów leczenia. Są jednak firmy, które – aby mieć takie ubezpieczenie – wymagają wykupienia pakietu SKI lub Sport, które uwzględniają aktywność sportową.

Oprócz tego, ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów leczenia w razie nagłego zachorowania i przynajmniej podstawowe usługi assistance, czyli pomoc w podróży.

Polisę turystyczną można rozszerzyć również o:

Rozbudowane assistance
NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
OC – odpowiedzialność cywilną
ubezpieczenie bagażu
ubezpieczenie sprzętu sportowego

źródło: materiały własne


Suma ubezpieczenia przeznaczona na pokrycie kosztów ratownictwa i poszukiwania w górach jest zazwyczaj stała, narzucona przez ubezpieczyciela i nie można jej zmienić. Jest to wielkie zaniedbanie ze strony ubezpieczycieli, ponieważ limity, jakie proponują są zatrważająco niskie. Zazwyczaj jest to 5.000 euro, lub 20.000-25.000 zł. A przypominam, że wystarczy start śmigłowca ratunkowego, aby tę kwotę przekroczyć.

Zachęcam do indywidualnego wnioskowania do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chcecie wykupić polisę o podwyższenie limitu sumy ubezpieczenia na koszty ratownictwa i poszukiwania w górach. Wymaga to oczywiście trochę zachodu, ale warto zapewnić sobie realną ochronę, a nie tylko jej złudzenie.

Redakcja portalu:

polisa narciarska

Średnia ocena: 5.00

Twoja ocena: 5

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - ihi Bupa Ubezpieczenie narciarskie - Axa