Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Koszty ratownictwa i poszukiwania w górach

ratownictwo i poszukiwania w górach

Suma gwarantowana kosztów ratownictwa w polisie narciarskiej powinna wynosić co najmniej kilkadziesiąt tysięcy euro. Za granicą za akcję ratowniczą czy poszukiwawczą w górach nieubezpieczony turysta musi zapłacić z własnych środków. Inaczej niż w Polsce, gdzie pomoc GOPR czy TOPR jest bezpłatna.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. Na ich liście nie ma kosztów akcji ratowniczej czy poszukiwawczej w górach. Jeśli narciarz nie będzie ubezpieczony, to za pomoc ratowników może zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych. Wyjaśniamy, ile może kosztować interwencja służb ratunkowych, a także jak wybrać optymalną polisę narciarską i ile może wynosić jej cena.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Czy ratownictwo górskie jest płatne?

W Polsce pomoc GOPR czy TOPR jest bezpłatna. Jednak jest to wyjątek od reguły. Ratownictwo górskie jest płatne we wszystkich najczęściej odwiedzanych przez polskich narciarzy krajach, jak Czechy, Słowacja, Francja, Austria, Włochy i Szwajcaria.

Górskie pogotowie ratunkowe w różnych krajach

Czechy Horská služba ČR
Słowacja Horská Služba
Francja Caisse nationale de l'Assurance Maladie 
Austria Österreichischer Bergrettungsdienst (ÖBRD)
Włochy Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico (CNSAS)
Szwajcaria Alpine Rettung Schweiz (ARS)

 źródło: ramkomat.pl

Często polscy narciarze szusują na pograniczu polsko-czeskim lub polsko-słowackim. Jeżeli nie będą posiadać polisy narciarskiej, a będą potrzebować pomocy czeskiego lub słowackiego pogotowia górskiego, to będą musieli zapłacić za akcję ratowniczą z własnych środków. Nawet jeśli posiadają EKUZ.


transport medyczny

źródło: materiały własne

Ile może kosztować akcja ratownicza w górach za granicą?


Koszt jednej interwencji może wynieść od kilkuset euro – udzielenie pomocy na miejscu i zwiezienie poszkodowanego ze stoku narciarskiego do karetki - do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Sam start śmigłowca ratunkowego wycenia się mniej więcej na około 5000 euro (w Austrii według Mondial Assistance – dokładnie 4275 euro). Ponadto jeśli w grę wchodzą również poszukiwania, czy ratowanie turystów w trudnych warunkach pogodowych, w trudnodostępnych rejonach gór, rachunek będzie wielokrotnie wyższy.

Przykład:

42-letni Polak podczas pokonywania ostrego zakrętu na stoku w Hiszpanii wpadł w skały. W wyniku wypadku doznał licznych złamań. Tylko koszty transportu helikopterem do szpitala wyniosły około 10 000 euro (42 800 zł). Poszkodowany posiadał polisę narciarską z wysoką sumą gwarantowaną, więc pokrył je ubezpieczyciel. Pozostałe wydatki, jak hospitalizacja i przeprowadzona na miejscu operacja sfinansował EKUZ.

Źródło: ERV dla rankomat.pl

W jaki sposób można wykupić ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwania w górach?


Takie ryzyko, nazywane bardzo często przez towarzystwa ubezpieczeniowe na polisie skrótem KRiP lub KR, jest włączone w zakres ubezpieczenia turystycznego na narty czy snowboard. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwania włączone jest zazwyczaj już w wersję podstawową polisy w ramach assistance lub kosztów leczenia. Są jednak ubezpieczyciele wymagający wykupienia pakietu SKI lub Sport, które uwzględniają uprawianie narciarstwa. Oprócz tego ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów leczenia w razie nagłego zachorowania i przynajmniej podstawowe usługi assistance, czyli pomoc w podróży.

Polisę turystyczną można rozszerzyć również o:

Rozbudowane assistance
NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
OC – odpowiedzialność cywilną
ubezpieczenie bagażu
ubezpieczenie sprzętu sportowego

źródło: rankomat.pl

 

Jaka jest cena ubezpieczenia kosztów ratownictwa w górach?


Standardowe pakiety (w cenie do 6-7 zł dziennie) oferują sumy gwarantowane kosztów ratownictwa w wysokości około 5000-6000 euro. Tymczasem jak wspominaliśmy powyżej, sam start helikoptera może kosztować około 5000 euro. Dlatego przed wyborem ubezpieczenia, warto porównać ze sobą co najmniej kilka ofert w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl. Za zaledwie 7,27 zł dziennie można wybrać polisę refundującą akcję ratowniczą do aż 600 000 zł (około 140 000 euro).

Porównanie zakresu ochrony polis narciarskich

Zakres ochrony

Standardowa polisa (Signal Iduna)

Optymalna polisa (AXA Assistance)

Ratownictwo

20 000 euro

600 000 zł (około 140 000 euro)

Koszty leczenia

6000 euro

600 000 zł (około 140 000 euro)

OC w życiu prywatnym

60 000 euro

150 000 zł (około 35 000 euro)

OC Sportowe

30 000 euro

150 000 zł (około 35 000 euro)

NNW

3500 euro

50 000 zł (około 11 600 zł)

Ubezpieczenie bagażu

1500 zł (około 350 euro)

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

1500 zł (około 350 euro)

Cena polisy

6,28 zł dziennie

7,27 zł dziennie

Źródło: rankomat.pl

Jak wynika z powyższej tabeli, ubezpieczenie narciarskie droższe o zaledwie 99 groszy dziennie zawiera sumę gwarantowaną kosztów ratownictwa 7-krotnie wyższą niż standardowa polisa! Dlatego aby mieć optymalną ochronę na stoku, zawsze trzeba dopasować indywidualnie zakres ochrony ubezpieczenie do celu, miejsca i długości wyjazdu. Za pomocą naszej porównywarki można to zrobić online w kilka minut, a po wyborze pakietu w kilka sekund otrzymamy na e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na narciarską wyprawę.

Redakcja portalu:

polisa narciarska

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa