Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Koszty ratownictwa i poszukiwania w górach

ratownictwo i poszukiwania w górach

Suma gwarantowana kosztów ratownictwa w polisie narciarskiej powinna wynosić co najmniej kilkadziesiąt tysięcy euro. Za granicą za akcję ratowniczą czy poszukiwawczą w górach nieubezpieczony turysta musi zapłacić z własnych środków. Inaczej niż w Polsce, gdzie pomoc GOPR czy TOPR jest bezpłatna.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. Na ich liście nie ma kosztów akcji ratowniczej czy poszukiwawczej w górach. Jeśli narciarz nie będzie ubezpieczony, to za pomoc ratowników może zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych. Wyjaśniamy, ile może kosztować interwencja służb ratunkowych, a także jak wybrać optymalną polisę narciarską i ile może wynosić jej cena.

Znajdź ubezpieczenie 

Czy ratownictwo górskie jest płatne?

W Polsce pomoc GOPR czy TOPR jest bezpłatna. Jednak jest to wyjątek od reguły. Ratownictwo górskie jest płatne we wszystkich najczęściej odwiedzanych przez polskich narciarzy krajach, jak Czechy, Słowacja, Francja, Austria, Włochy i Szwajcaria.

Górskie pogotowie ratunkowe w różnych krajach

Czechy

Horská služba ČR

Słowacja

Horská Služba

Francja

Caisse nationale de l'Assurance Maladie 

Austria

Österreichischer Bergrettungsdienst (ÖBRD)

Włochy

Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico (CNSAS)

Szwajcaria

Alpine Rettung Schweiz (ARS)

 

 źródło: polisanarciarska.pl

Często polscy narciarze szusują na pograniczu polsko-czeskim lub polsko-słowackim. Jeżeli nie będą posiadać polisy narciarskiej, a będą potrzebować pomocy czeskiego lub słowackiego pogotowia górskiego, to będą musieli zapłacić za akcję ratowniczą z własnych środków. Nawet jeśli posiadają EKUZ.

Ile może kosztować akcja ratownicza w górach za granicą?

Koszt jednej interwencji może wynieść od kilkuset euro – udzielenie pomocy na miejscu i zwiezienie poszkodowanego ze stoku narciarskiego do karetki - do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Sam start śmigłowca ratunkowego wycenia się mniej więcej na około 5000 euro (w Austrii według Mondial Assistance – dokładnie 4275 euro). Ponadto jeśli w grę wchodzą również poszukiwania, czy ratowanie turystów w trudnych warunkach pogodowych, w trudnodostępnych rejonach gór, rachunek będzie wielokrotnie wyższy.

PRZYKŁAD: 42-letni Polak podczas pokonywania ostrego zakrętu na stoku w Hiszpanii wpadł w skały. W wyniku wypadku doznał licznych złamań. Tylko koszty transportu helikopterem do szpitala wyniosły około 10 000 euro (42 800 zł). Poszkodowany posiadał polisę narciarską z wysoką sumą gwarantowaną, więc pokrył je ubezpieczyciel. Pozostałe wydatki, jak hospitalizacja i przeprowadzona na miejscu operacja sfinansował EKUZ.

Źródło: ERV dla rankomat.pl

W jaki sposób można wykupić ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwania w górach?

Takie ryzyko, nazywane bardzo często przez towarzystwa ubezpieczeniowe na polisie skrótem KRiP lub KR, jest włączone w zakres ubezpieczenia turystycznego na narty czy snowboard. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwania włączone jest zazwyczaj już w wersję podstawową polisy w ramach assistance lub kosztów leczenia. Są jednak ubezpieczyciele wymagający wykupienia pakietu SKI lub Sport, które uwzględniają uprawianie narciarstwa. Oprócz tego ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów leczenia w razie nagłego zachorowania i przynajmniej podstawowe usługi assistance, czyli pomoc w podróży.

Polisę turystyczną można rozszerzyć również o:

Rozbudowane assistance

NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

OC – odpowiedzialność cywilną

ubezpieczenie bagażu

ubezpieczenie sprzętu sportowego

źródło: polisanarciarska.pl

 

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie pokrywające koszty ratownictwa?

Standardowe pakiety oferują sumy gwarantowane kosztów ratownictwa w wysokości około 5000-6000 euro. Tymczasem jak wspominaliśmy powyżej, sam start helikoptera może kosztować około 5000 euro. Dlatego przed wyborem ubezpieczenia, warto porównać ze sobą co najmniej kilka ofert w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl.

Zobaczmy na przykładzie jednego znaszych klientów, który wybiera się na zimowy urlop, jak wygladał w jego przypadku koszt ubezpieczenia narciarskiego oraz do jakiej kwota polisa zapewniała pokrycie kosztów ratownictwa. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo Ochrona od COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW             OC Cena                                               
 AXA ASSISTANCE  200 00 zł  200 000 zł  ✔  114 20 000 zł  -

 31, 36 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  ✔  60   -   - 

 37, 44 zł 

(sprawdź cenę)

 SIGNAL IDUNA 91 596 zł

32 059 zł

 ✔  7  15 000 zł
 • OC: 274 789 zł
 •  
 • OC sportowe: 137 395 zł

 73, 07 zł

(sprawdź cenę)

 

Proama  100 000 zł 100 000 zł  ✔  2 20 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 73, 42 zł

(sprawdź cenę)

Wiener  274 789 zł  36 639 zł  ✔  - 20 000 zł
 • OC: 228 991 zł
 •  
 • OC sportowe: 228 991 zł

 120, 00 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  500 000 zł  500 000 zł  ✔  2 50 000 zł
 • OC: 250 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 250 000 zł

 127, 00 zł

(sprawdź cenę)

żródło: polisanarciarska.pl

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

Jak widać koszt 31,36 zł za ubezpieczenie, jest kosztem niewielkim, a już taka kwota zapewnia naszemu klientowi pokrycie kosztów ratrownictwa do 200 000 zł. 

Niewielu turystów zdaje sobie sprawę z tego, że w zejściu ze stoku lub wydostaniu z miejsca potrzebna może być pomoc ratowników górskich. Koszty, jakie niesie taka akcja często wykraczają poza finansowe możliwości turystów. Dlatego dużo korzystniej jest zainwestowac w odpowiednia polise, niż później borykać się kilkunasto tysięcznymi kwotami, jakie przyjdzie nam opłacić po powrocie z zimowego wyjazdu - mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?

Chociaż koszty ratownictwa są bardzo ważne, to podczas zakupu ubezpieczenia narciarskiego warto zwrócić uwagę również na inne czynniki. I o ile wielu klientów w pierwszej kolejności zwraca uwagę na cenę, to nie jest to sprawa najważniejsza. Należy przede wszystkim przyjrzeć się konkretnym rozszerzeniom.

W naszym kalkulatorze ubezpieczeń na narty na polisa narciarska.pl możesz porównać różne oferty i wybrać najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb. Szczególna uwagę zwróć na:

 • koszty leczenia 
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
 • koszty ratownictwa (minimum 5 000 EUR),
 • rozszerzenie od uprawiania sportów podwyższonego ryzyka (dotyczy to narciarstwa lub wypraw górskich powyżej 3000 lub 5000 m n.p.m – w zależności od tego, jak to określane jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Dodatkowo można ubezpieczyć jeszcze:

 • bagaż,
 • sprzęt sportowy.

Taka polisa to koszt zalewie kilku złotych za dzień ochrony – czyli kwota nieporównywalna do 20–30 tys. euro za koszt leczenia i ratownictwa za granicą! W naszym kalkulatorze można znaleźć ubezpieczenie na 7-dniowy wyjazd w podstawowym zakresie nawet od 25,90 zł! Sam wybierasz zakres polisy i sumy gwarantowane. Masz solidną ochronę i pewność, że nikt nie każe Ci płacić za start śmigłowca.

Jak kupić ubezpieczenie w 3 prostych krokach? 

Po podjęciu decyzji co do zakresu oraz ceny ubezpieczenia, można szybko i bezpiecznie kupić polisę. Dzięki kalkulatorze ubezpieczeń na narty na polisanarciarska.pl jest to możliwe i niezwykle proste:

 1. Klikamy przycisk KUP ONLINE 
 2. W kolejnym kroku trzeba uzupełnić swoje dane osobowe. W tym miejscu należy podać między innymi numer telefonu, który posłuży do dalszego kontaktu w sprawie polisy. Na ten numer zostanie wysłane także potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia, numer polisy oraz telefon do centrum alarmowego ubezpieczyciela (ostatecznie polisa wraz ze wszelkimi niezbędnymi dokumentami zostanie wysłana również na podany adres e-mail).
 3. W ostatnim kroku należy wybrać sposob i metodę płatności. Możliwe jest użycie karty płatniczej lub prosta płatność szybkim przelewem.

Po zaksięgowaniu płatności otrzymamy wykupioną polisę oraz wszystkie niezbędne dokumenty i ważne informacje na adres e-mail.

Koszty ratownictwa i poszukiwania w górach - PODSUMOWANIE

 1. Suma gwarantowana kosztów ratownictwa w polisie narciarskiej powinna wynosić co najmniej kilkadziesiąt tysięcy euro.
 2. Za granicą za akcję ratowniczą czy poszukiwawczą w górach nieubezpieczony turysta musi zapłacić z własnych środków.
 3. Sam start śmigłowca ratunkowego wycenia się mniej więcej na około 5000 euro (w Austrii według Mondial Assistance – dokładnie 4275 euro). 
 4. Standardowe pakiety oferują sumy gwarantowane kosztów ratownictwa w wysokości około 5000-6000 euro.

Koszty ratownictwa i poszukiwania w górach - PYTANIA I ODPOWIEDZI

 1. Czym sa dokładnie koszty ratownictwa?
  Są to opłaty związane z akcjami służb ratowniczych w górach, ale też na morzu, w jaskiniach czy jeziorach. To także element ubezpieczenia turystycznego zapewniający pokrycie powyższych kosztów w krajach, w których nie są one darmowe.
 2. Jaki jest koszt ratownictwa za granicą?
  Wszystko zależy od danego kraju i pomocy, jaką należy udzielić poszkodowanemu. We Włoszech np. usługa, w którą należy włączyć helikopter, wynosi 115,00  za minutę. Najczęściej są to kwoty pomiędzy kilkanaście, a kilkadziesiąt tysięcy euro. 
 3. Jak wyglada sytuacja w Polsce? Czy ratownictwo jest płatne?
  Nie, w Polsce powszechna opieka zdrowotna i akcje ratownicze są świadczone nieodpłatnie.

Średnia ocena: 3.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa