Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Opinie o ubezpieczeniach na narty - jakie wybrać?

Rzecznik Finansowy ostrzega Polaków, że wbrew powszechnym opiniom powinni kupić ubezpieczenie na narty niezależnie, czy wyjeżdżają za granicę, czy w polskie góry. Radzi, aby narciarze wybierający rodzime stoki rozszerzyli polisę o ochronę od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). W przypadku osób, które wolą szusować poza granicami kraju, zdaniem przedstawicieli towarzystw najważniejszym elementem polisy jest odpowiednio wysoka suma gwarantowana kosztów leczenia.

W razie wypadku na stoku w Polsce, pomoc ratunkowa zostanie nam udzielona bezpłatnie przez Górskie lub Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Natomiast koszty leczenia zostaną sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia z publicznych środków (oczywiście pod warunkiem, że poszkodowany opłaca składkę zdrowotną). W efekcie nadal wielu narciarzy lekceważy konieczność zakupu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Jednak Rzecznik Finansowy uważa, że OC narciarze powinni posiadać zarówno w kraju, jak i za granicą. Gdy z naszej winy urazu dozna osoba trzecia, to w razie przyznania jej odszkodowania przez sąd, wypłaci je towarzystwo do sumy gwarantowanej określonej w umowie. Jak przekonuje Rzecznik:

„Ważną, a rzadko podkreślaną zaletą jest to, że kupując OC zapewniamy sobie wsparcie ubezpieczyciela w razie otrzymania roszczeń od poszkodowanego. Dodatkowo koszty ewentualnego procesu sądowego i adwokata również mogą zostać pokryte z naszego ubezpieczenia OC.”

Ubezpieczenie na narty - opinie Polaków zmieniły się

 

Jeszcze w 2011 roku zaledwie 25 proc. narciarzy deklarowało zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem na stok – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę esky.pl. Tymczasem w 2016 roku odsetek wzrósł do blisko 50 proc. – potwierdza badanie „Zwyczaje Polaków związane ze sportami zimowymi” przygotowane na zlecenie TU Europa.

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Najczęściej polisę narciarską regularnie kupują osoby starsze. Rzecznik Finansowy radzi, aby wybierając stoki w Polsce poza OC, rozszerzyły również ochronę o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), chociaż zakres większości z nich jest mocno ograniczony:

„Polisy narciarskie dające ochronę w Polsce nie zapewnią bowiem kompleksowego leczenia urazów powstałych na stoku w prywatnych placówkach medycznych. Zwykle przewidują tylko pokrycie kosztów leczenia nieszczęśliwych wypadków (bez nagłych zachorowań, co jest standardem przy polisach na zagranicę).Taki pakiet narciarski na wyjazd krajowy może być uzupełniony o ubezpieczenie NNW gwarantujące wypłatę w razie śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku lub trwałego uszczerbku na zdrowiu lub ubezpieczenie sprzętu narciarskiego.”

Ubezpieczenie narciarskie - opinie ekspertów towarzystw

 

Poza Rzecznikiem Finansowym, na konieczność zakupu polisy narciarskiej, szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych wskazują przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych. Ostrzegają, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) gwarantuje jedynie bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń medycznych w państwach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) w placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak EKUZ nie refunduje kosztów akcji ratowniczej, transportu ze stoku do szpitala czy przewozu pacjenta helikopterem lub karetką do kraju.

– Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których bezpłatna jest pomoc ratowników górskich. Należy jednak pamiętać, że we Włoszech, Czechach, Słowacji i Austrii za koszt akcji ratunkowej płaci poszkodowany. Jeśli interwencja wymaga wykorzystania helikoptera ratunkowego może wynieść ona nawet kilka tysięcy euro dlatego wyjeżdżając w góry musimy odpowiednio zadbać o nasze bezpieczeństwo – ostrzega Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Przedstawiciele towarzystw radzą również narciarzom, aby samodzielnie kupowali ubezpieczenia turystyczne. Nawet w przypadku, kiedy wyjazd organizuje biuro podróży i do ceny zakupu dolicza polisę narciarską. Jednak większość tego typu pakietów zawiera jedynie podstawowy zakres ochrony. W razie wypadku za granicą może okazać się niewystarczający:

W cenie zorganizowanych wyjazdów zawarta jest polisa turystyczna o dość wąskim zakresie, która może nie wystarczyć, gdy przytrafi się wypadek lub kontuzja. Co więcej, potrzebna jest edukacja przede wszystkim wśród młodych osób, które nie zawsze zdają sobie sprawę z możliwych ryzyk. Brakuje im doświadczenia, a w tym przypadku lepiej nie uczyć się na błędach – argumentuje Marat Nevretdinov, wiceprezes TU Europa.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na narty za granicą?

 

Przed zakupem polisy narciarskiej zarówno w przypadku wyboru polskich, jak i zagranicznych stoków należy bardzo uważnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Podstawą jest sprawdzenie, czy ubezpieczenie zakresem ochrony obejmuje ryzyka związane z jazdą na nartach. Najczęściej towarzystwa kwalifikują ją jako uprawianie sportu amatorskiego lub sportu podwyższonego ryzyka. Kompleksowy pakiet zapewniający ochronę poza granicami Polski, powinien zawierać następujące elementy:

 • koszty leczenia z sumą gwarantowaną co najmniej 30 tys. euro,
 • koszty ratownictwa w wysokości co najmniej 5 tys. euro,
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC),
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • usługi Assistance,
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

 

Koszty leczenia i ratownictwa są najważniejszym elementem polisy narciarskiej za granicą. Średni koszt szkody ubezpieczeniowej, czyli urazów, których doznają polscy narciarze podczas jazdy wynosi ponad 4 tys. zł. Najdrożej zagraniczne służby ratunkowe wyceniają transport poszkodowanego helikopterem ze stoku do szpitala, który przeciętnie kosztuje 18 tys. zł – wynika z danych Mondial Assistance przygotowanych dla rankomat.pl. Najczęściej do wypadków z udziałem Polaków dochodzi w następujących krajach:

 • we Włoszech (36 proc.),
 • w Austrii (21 proc.),
 • we Francji (8 proc.),
 • w Czechach (5 proc.),
 • na Słowacji (4 proc.).

 

Aby w razie wypadku zminimalizować jego skutki, najszybciej ubezpieczenie turystyczne można kupić przez internet bez wychodzenia z domu za pomocą naszego kalkulatora, w której są dostępne oferty kilkunastu towarzystw. Najtańsze z nich zaczynają się już od kilku złotych za dzień ochrony na stoku dla osoby dorosłej. Jedna z najciekawszych kosztuje 7,27 zł, a w pakiecie zawiera:

Koszty leczenia za granicą

600 000 zł (około 144 000 euro)

Koszty ratownictwa

600 000 zł (około 144 000 euro)

OC w życiu prywatnym

150 000 zł

OC sportowe

150 000 zł

NNW

50 000 zł

Usługi Assistance

W ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej

Ubezpieczenie bagażu

1 500 zł

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

1 500 zł

Źródło: Opracowanie własne

Do każdej z ofert dołączony jest plik z OWU. W domowym zaciszu na ekranie komputera, tabletu lub smartfona możemy dokładnie przeanalizować dokument. Po zakupie polisy narciarskiej, na wskazany przez nas adres e-mail zostanie wysłana umowa. Następnie wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie udać się na stok.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Średnia ocena: 4.33

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa