Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie narciarskie od koronawirusa (COVID-19)

Ubezpieczenie narciarskie od COVID-19 - koronawirusa

Tegoroczny sezon narciarski - podobnie jak poprzedni – postawi przed miłośnikami sportów zimowych kilka przeszkód. Rygorystyczne obostrzenia, nowe zasady gorliwie przestrzegane, dodatkowe środki bezpieczeństwa i kierunki już nie tak dostępne, jak kiedyś. Pandemia COVID-19 to rewolucja na każdej płaszczyźnie naszego życia.

Znajdź ubezpieczenie z ochroną COVID

Stoki w tym sezonie narciarskim są znacznie mniej zatłoczone, a ośrodki oczekują od przyjezdnych spełnienia konkretnych warunków, w celu skorzystania z usług. Zatem podstawą tegorocznego wyjazdu na narty powinna być przede wszystkim odpowiednia organizacja i dokładne sprawdzenie obowiązujących przepisów.

Wyjazd na narty w czasie pandemii – od czego zacząć?

Planując wyjazd, warto przede wszystkim sprawdzić aktualne informacje – najlepiej bezpośrednio na stronach rządowych, które są pewne i zaufane. Granice mogą przecież zostać zamknięte z dnia na dzień. Może także zostać wprowadzony obowiązek odbycia kwarantanny za granicą lub po powrocie do Polski. W dobie pandemii regularny monitoring najświeższych informacji to absolutna podstawa.

Przed wyjazdem warto również upewnić się w swoim miejscu pracy, czy ewentualna kwarantanna byłaby dla pracodawcy dużym problemem. Warto wcześniej sprawdzić, czy w grę wchodziłaby np. praca zdalna. Być może konieczność skorzystania z takiej możliwości wcale nie wystąpi, jednak warto te kwestie mieć z góry zaplanowane.

Narty a pandemia – na co uważać i o czym pamiętać?

W dobie koronawirusa w sposób szczególny należy wybierać miejsca noclegowe. Warto uważać na zatłoczone, bardzo duże hotele. W tym roku bezpieczniej postawić na mniejsze i spokojniejsze miejscowości, a nie popularne kurorty. Należy uważać także na kluczowe atrakcje turystyczne, gdzie możemy spotkać tłumy. Ich zwiedzanie w większości przypadków spokojnie możemy przełożyć na kolejny rok.

Warto zachowywać ostrożność także w trakcie nawiązywania nowych znajomości. Utrzymywanie dystansu społecznego jest bardzo ważne. Lepiej unikać kontaktu fizycznego, w szczególności uścisków dłoni. Jeśli to tylko możliwe za wszystkie zakupione produkty płaćmy kartą lub telefonem.

Warto też pamiętać, że będąc poza granicami Polski, musimy przestrzegać obostrzeń obowiązujących w tym konkretnym kraju. Jeśli władze wymagają noszenia maseczek i jednorazowych rękawiczek w każdym miejscu publicznym – pamiętajmy o nich, pakując walizki.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku w czasie pandemii?

W trakcie zimowego wyjazdu w dobie pandemii bezpieczeństwo powinno być absolutnym priorytetem. Aby o nie zadbać, warto:

 • Wybierać mniej zatłoczone kurorty i hotele.
 • Myć ręce ciepłą wodą przez co najmniej 30 sekund tak często, jak to możliwe.
 • Unikać dotykania oczu, ust i nosa.
 • Unikać środków komunikacji publicznej.
 • Regularnie dezynfekować telefon i nie korzystać z niego w czasie jedzenia.
 • Zachowywać bezpieczną odległość i ograniczyć kontrakt fizyczny z innymi osobami.
 • Pamiętać o środkach higieny osobistej – żelu do dezynfekcji dłoni, maseczkach i jednorazowych rękawiczkach.
 • Przestrzegać zaleceń rządu konkretnego państwa.

Ubezpieczenie od koronawirusa – co zapewnia?

Ubezpieczenie od koronawirusa, to nic innego jak standardowa polisa narciarska, która dodatkowo zapewnia pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19. Działa ona na zasadzie opłacenia hospitalizacji do sumy gwarantowanej, zakup potrzebnych leków oraz powrót do kraju po zakończeniu leczenia.

✔Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie na narty od koronawirusa nie zapewnia pokrycia kosztów kwarantanny czy odwołania podróży z powodu zachorowania. 

Obecnie każdy ubezpieczyciel gwarantuje polisę, która pokrywa koszty w przypadku zachorowania na COVID-19. Jednak każdy ubezpieczyciel zapewnia taką ochronę w różnym stopniu. Tuż przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i zasadami, na jakich przyznawana jest pomoc w takiej sytuacji.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty w dobie koronawirusa?

Niezależnie od tego, na jakie towarzystwo się zdecydujemy, polisa narciarska w każdym przypadku powinna jednak zawierać co najmniej ryzyka takie jak:

 • Koszty leczenia. Dla wyjazdów na terytorium Europy rekomendowana suma minimalna to 30 000 Euro. Dzięki temu ryzyku narciarz może liczyć na pokrycie kosztów leczenia – związanych z koronawirusem i szeregiem innych popularnych chorób.
 • Koszty ratownictwa. Umożliwiają pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów akcji ratowniczych. To bardzo ważne ryzyko, ponieważ za granicą koszty takich akcji to nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli narciarz nie wykupi ubezpieczenia, należność musi pokryć z własnej kieszeni.
 • NNW. Dzięki niemu ubezpieczony może otrzymać odszkodowanie w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • OC w życiu prywatnym. Uchroni narciarza przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkody innej osobie.

Jeśli zabieramy cenne przedmioty, warto także ubezpieczyć sprzęt sportowy i bagaż. W większości ofert w cenie zawiera się także podstawowy pakiet assistance. Dzięki niemu w razie potrzeby można skontaktować się np. z tłumaczem, a także otrzymać wsparcie prawne.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty od koronawirusa?

Ubezpieczenie na narty od koronawirusa można znaleźć już od 3,29 zł dziennie. Należy jednak pamiętać, że na cenę ubezpieczenia składa się wiele istotnych czynników. Kierunek, dodatkowe rozszerzenia, indywidualne oczekiwania i potrzeby, czas – to wszystko ma ogromne znaczenie dla ceny polisy. Dlatego, poszukując idealnej polisy dla siebie najlepiej kierować się zakresem odpowiednio dopasowanym do charakteru wyjazdu niż tylko i wyłącznie ceną.

Zobaczmy na przykładzie jednego z naszych klientów – Pana Michała, który wybiera się na tygodniowy zimowy urlop na początku lutego 2022r. – jakie ceny ubezpieczenia i konkretne rozszerzenia zaproponowały towarzystwa.

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo Ochrona od COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW             OC Cena                                               
 AXA ASSISTANCE  200 00 zł  200 000 zł  ✔  114 20 000 zł  -

 31, 36 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  ✔  60   -   - 

 37, 44 zł 

(sprawdź cenę)

 SIGNAL IDUNA 91 596 zł

32 059 zł

 ✔  7  15 000 zł
 • OC: 274 789 zł
 •  
 • OC sportowe: 137 395 zł

 73, 07 zł

(sprawdź cenę)

 

Proama  100 000 zł 100 000 zł  ✔  2 20 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 73, 42 zł

(sprawdź cenę)

Wiener  274 789 zł  36 639 zł  ✔  - 20 000 zł
 • OC: 228 991 zł
 •  
 • OC sportowe: 228 991 zł

 120, 00 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  500 000 zł  500 000 zł  ✔  2 50 000 zł
 • OC: 250 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 250 000 zł

 127, 00 zł

(sprawdź cenę)

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

źródło: polisanarciarska.pl

Pan Michał jedzie na narty do jednego ze szwajcarskich ośrodków. Podstawową ochronę, w której koszty leczenia wynoszą 200 000 zł, może zapewnić sobie już od 31,36 zł/dziennie. Jest to bardzo mały wyadatek, biorą c pod uwagę ceny usług medycznych w Szwajcarii, jakie przyszłoby zapłacić Panu Michałowi w sytaucji wypadku bądź kontuzji na stoku.

Czy w dobie pandemii można zrezygnować z podróży i nie ponieść kosztów?

Pandemia znacznie zwiększyła ryzyko odwołania w ostatniej chwili zaplanowanego wyjazdu. Aktualnie większość towarzystw ubezpieczeniowych nie zapewnia możliwości domagania się zwrotu kosztów podróży czy zakwaterowania z powodu koronawirusa. Traktowany jest on jako stan epidemii.

Z wycieczki można zrezygnować tylko z powodów określonych w OWU (choroba, choroba bliskiej osoby, śmierć w rodzinie, utrata pracy, rozpoczęcie nowego zajęcia, egzamin, powołanie do wojska, nagła operacja, kradzież dokumentów itp.) oraz z powodu zachorowania na Covid-19 potwierdzonego pozytywnym wynikiem testu oraz zaświadczeniem lekarskim. Dlatego tak ważne jest dokładnie zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia - mówi Magdalena Kajzer, specjlaista ds ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży na narty i snowboard

Warto zabezpieczyć się przed sytuacją, w której zmuszeni będziemy zrezygnować z wyjazdu.

Najlepszym i najbezpieczniejszym pomysłem jest zakup polisy chroniącej finanse w przypadku konieczności odwołania wyjazdu. Takie rozwiązanie gwarantuje możliwość odzyskania gotówki przeznaczonej na rezerwację, bilety, czy noclegi.

Organizator wyjazdu, przewoźnik czy hotel ma prawo do potrącenia sobie kosztów rezygnacji. Im później odwołamy wyjazd, tym więcej pieniędzy stracimy. Polisa od kosztów rezygnacji pozwoli je odzyskać.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji podróży należy kupić odpowiednio wcześniej - najlepiej tuż po rezerwacji samej wycieczki.

Ochroną można objąć:

 • wycieczkę z biura podróży,
 • bilety lotnicze, autokarowe i pociągowe,
 • rezerwację noclegów,
 • skipassy.

 Szusowanie w najpopularniejszych ośrodkach narciarskich na świecie

Austria

 • osoby zaszczepione - zaświadczenie o szczepieniu + negatywny wynik testu PCR (ważny 72 h)
 • ozdrowieńcy - zaświadczenie o przejściu Covid-19 w ciągu ostatnich 180 dni + negatywny wynik testu PCR (ważny 72 h)
 • osoby niezaszczepione - 10-dniowa kwarantanna
 • reguła 2G - z kolei liniowych mogą korzystać tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy, nie ma limitu osób w wagonach, by nie generować kolejek, na wyciągach wymagane jest zasłanianie ust i nosa maską FFP2, zaleca się zachowanie dystansu
 • noszenie maski FFP-2 jest obowiązkowe w sklepach, muzeach i bibliotekach, lockdown dla osób niespełniających zasady 2G

Czechy

 • zaszczepieni trzema dawkami: zaświadczenie o szczepieniu
 • zaszczepieni dwoma dawkami: zaświadczenie o szczepieniu + negatywny wynik testu PCR
 • niezaszczepieni: negatywny wynik testu PCR + powtórzenie badania  pomiędzy 5 a 7 dniem pobytu
 • ozdrowieńcy: zaświadczenie o przebyciu choroby + negatywny wynik testu PCR
 • od 1 grudnia na stokach wymagany paszport covidowy, wstęp tylko dla ozdrowieńców i zaszczepionych
 • korzystanie z  infrastruktury hotelowej, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, w celu uprawiania sportu w zamkniętych pomieszczeniach oraz udziału w imprezach masowych możliwe tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców, restauracje, bary i klubu są otwarte tylko do godziny 22. 

Francja

 • zaświadczenie o szczepieniu, statusie ozdrowieńca lub negatywny wynik testu 
 • paszport covidowy wymagany przy wejściu do lokali gastronomicznych,, niektórych środków transportu publicznego i wydarzeń kulturalnych, noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych

Słowacja

 • wjazd tylko dla zaszczepionych, wymagane zaświadczenie o szczepieniu, niezaszczepieni i ozdrowieńcy podlegają 10-dniowej kwarantannie
 • wymagane posiadanie paszportu covidowego
 • nakaz noszenia masek ochronnych klasy FFP2 bez wentyla albo KN95 lub N95 w pomieszczeniach zamkniętych, w środkach publicznego transportu zbiorowego, w taksówkach i innych środkach transportu do przewozu osób, na otwartym powietrzu należy zasłaniać usta i nos za pomocą chustki, szalika, apaszki albo jednorazowej maseczki chirurgicznej, maseczki materiałowej lub maski ochronnej, o ile nie można utrzymać 2-metrowego dystansu, wstęp do miejsc publicznych wymaga okazania paszportu covidowego

Szwajcaria

 • negatywny wynik testu  + rejestracja za pomocą formularza elektronicznego, osoby niezaszczepione muszą powtórzyć test między 4. a 7. dniem pobytu
 • paszport covidowy wymagany przy wejściu do lokali gastronomicznych, klubów i miejsc noclegowych, obowiązuje zasłaniania twarzy maseczką w pomieszczeniach zamkniętych i w komunikacji publicznej, w tym w kolejkach górskich

Włochy

 • zaszczepieni i ozdrowieńcy: zaświadczenie o szczepieniu, statusie ozdrowieńca + negatywny wynik testu  + rejestracja za pomocą formularza elektronicznego 
 • niezaszczepieni: test antygenowy (ważny 24 godziny) albo molekularny PCR (ważny 48 godzin) + obowiązek 5-dniowej kwarantanny
 • paszport covidowy i dowód tożsamości, od 1 stycznia 2022 r. wymagane ubezpieczenie z OC
 • paszport covidowy wymagany jest w barach, restauracjach, miejscach noclegowych, wystawach itp., obowiązkowe jest również zasłanianie twarzy w zamkniętych przestrzeniach, w tym w transporcie publicznym, a także na zewnątrz, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego

Planując podróże w dobie koronawirusa, należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Nawet jeśli dziś wydaje się względnie pewna – wcale nie musi być taka również jutro. Tym bardziej więc jednym z pierwszych kroków powinien być zakup dobrego ubezpieczenia. Dzięki niemu, w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, narciarz będzie mógł liczyć m.in. na pokrycie kosztów leczenia. Nie warto ryzykować!

Pytania i odpowiedzi

 1. Co jest najważniejsze w polisie narciarskiej?

Zdecydowanie najważniejsze są koszty leczenia - dzięki nim w razie zachorowania, wypadku czy kontuzji doznanej na stoku wszelkie opłaty związane z pomocą medyczną pokryje lub zwróci ubezpieczyciel. Ważne, by wybrać odpowiednią sumę gwarantowaną, do której będą opłacane koszty leczenia. W przypadku wyjazdów na narty ta kwota nie powinna być niższa niż 40 000 - 50 000 euro. Nawet w krajach, w których możemy posłużyć się kartą EKUZ zalecane jest kupno dodatkowego ubezpieczenia. 

 1. Czy karta EKUZ nie wystarczy na wyjazd zimowy?

Karta EKUZ zapewnia jedynie podstawową ochronę. W wielu krajach europejskich niektóre usługi medyczne są dodatkowo płatne, nawet jeśli w Polsce mamy je za darmo. Nie warto więc ryzykować, licząc jedynie na EKUZ, gdyż może okazać się, że przyjdzie nam zapłacić kilka tysięcy euro z własnej kieszeni, bo karta EKUZ nie finansuje jakiejś usługi.

 1. Gdzie mogę wyrobić kartę EKUZ?

Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa