Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie narciarskie od koronawirusa (COVID-19)

Ubezpieczenie narciarskie od COVID-19 - koronawirusa

Tegoroczny sezon narciarski będzie wyjątkowy. Z powodu pandemii COVID-19 stoki będą z pewnością mniej zatłoczone niż zwykle, a ośrodki wprowadzą szereg dodatkowych środków bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujemy się w tym roku na wyjazd na narty, warto szczególnie przyłożyć się do jego zaplanowania.

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Wyjazd na narty w czasie pandemii – gdzie nie można wyjechać i jak zaplanować wyjazd?

Aktualnie granice wszystkich krajów, do których Polacy najczęściej wybierają się na narty, pozostają otwarte. Przekroczymy granicę włoską, austriacką, francuską, czeską, słowacką oraz szwajcarską. W październiku swoje granice otworzyła także Ukraina. Sytuacja jest jednak dynamiczna. Należy liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami w postaci np. pomiaru temperatury ciała czy częstszych kontroli na lotniskach i dworcach.

Warto również wspomnieć o krajach, w których zimowego wypoczynku lepiej nie planować. Do tej grupy należą m.in. Węgry. Granice co prawda są już otwarte, jednak aby wjechać na terytorium Węgier, należy przedstawić rezerwację noclegu oraz negatywny wynik testu na COVID-19. Najlepszym wyborem może nie być także Wielka Brytania. Od 3 października turystów z Polski obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza także podróże do Królestwa Hiszpanii, Czarnogóry i Chorwacji.

Planując wyjazd, warto przede wszystkim sprawdzić aktualne informacje – najlepiej bezpośrednio na stronach rządowych, które są pewne i zaufane. Granice mogą przecież zostać zamknięte z dnia na dzień. Może także zostać wprowadzony obowiązek odbycia kwarantanny za granicą lub po powrocie do Polski. W dobie pandemii regularny monitoring najświeższych informacji to absolutna podstawa.

Przed wyjazdem warto również upewnić się w swoim miejscu pracy, czy ewentualna kwarantanna byłaby dla pracodawcy dużym problemem. Warto wcześniej sprawdzić, czy w grę wchodziłaby np. praca zdalna. Być może konieczność skorzystania z takiej możliwości wcale nie wystąpi, jednak warto te kwestie mieć z góry zaplanowane.

Narty a pandemia – na co uważać i o czym pamiętać?

W dobie koronawirusa w sposób szczególny należy wybierać miejsca noclegowe. Warto uważać na zatłoczone, bardzo duże hotele. W tym roku bezpieczniej postawić na mniejsze i spokojniejsze miejscowości, a nie popularne kurorty. Należy uważać także na kluczowe atrakcje turystyczne, gdzie możemy spotkać tłumy. Ich zwiedzanie w większości przypadków spokojnie możemy przełożyć na kolejny rok.

Warto zachowywać ostrożność także w trakcie nawiązywania nowych znajomości. Utrzymywanie dystansu społecznego jest bardzo ważne. Lepiej unikać kontaktu fizycznego, w szczególności uścisków dłoni. Jeśli to tylko możliwe za wszystkie zakupione produkty płaćmy kartą lub telefonem.

Warto też pamiętać, że będąc poza granicami Polski, musimy przestrzegać obostrzeń obowiązujących w tym konkretnym kraju. Jeśli władze wymagają noszenia maseczek i jednorazowych rękawiczek w każdym miejscu publicznym – pamiętajmy o nich, pakując walizki.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku w czasie pandemii?

W trakcie zimowego wyjazdu w dobie pandemii bezpieczeństwo powinno być absolutnym priorytetem. Aby o nie zadbać, warto:

 • Wybierać mniej zatłoczone kurorty i hotele.
 • Myć ręce ciepłą wodą przez co najmniej 30 sekund tak często, jak to możliwe.
 • Unikać dotykania oczu, ust i nosa.
 • Unikać środków komunikacji publicznej.
 • Regularnie dezynfekować telefon i nie korzystać z niego w czasie jedzenia.
 • Zachowywać bezpieczną odległość i ograniczyć kontrakt fizyczny z innymi osobami.
 • Pamiętać o środkach higieny osobistej – żelu do dezynfekcji dłoni, maseczkach i jednorazowych rękawiczkach.
 • Przestrzegać zaleceń rządu konkretnego państwa.

Ubezpieczenie a koronawirus – co mówią towarzystwa ubezpieczeniowe?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie pozostały bierne wobec szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Aktualnie większość ubezpieczycieli, którzy mają w ofercie ubezpieczenia podróżne, zapewnia pokrycie kosztów leczenia także na wypadek zarażenia się wirusem SARS-CoV-2. Poniżej szczegóły dotyczące stanowisk konkretnych towarzystw.

 • AXA Assistance – pokrywa koszty leczenia COVID-19 do wysokości sumy gwarantowanej kosztów leczenia.
 • Generali – zapewnia pokrycie kosztów leczenia i usług assitance w także w przypadku zachorowania na koronawirusa, do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia określonej w polisie.
 • Signal Iduna – obejmuje ochroną koszty leczenia na skutek zachorowania na Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 oraz ich mutacji.
 • Wiener TU S.A. – zapewnia ochronę w przypadku zachorowania na koronawirusa, jednak tylko w krajach, w których nie obowiązuje aktualnie stan wyjątkowy.
 • Allianz – udziela ochrony osobom, które kupiły polisę przed ogłoszeniem pandemii i aktualnie przebywają za granicą; nie pokrywa kosztów leczenia osób, które przekroczyły granicę wbrew zaleceniom służb sanitarnych.
 • Europa Ubezpieczenia – zapewnia ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19 do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Maksymalny limit stanowi tu jednak 50 000 Euro.
 • Warta – obejmuje ochroną zachorowania na COVID-19 do wysokości sumy gwarantowanej ubezpieczenia.
 • PZU – gwarantuje ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 w przypadku wyjazdów trwających krócej niż 30 dni, do wysokości sumy gwarantowanej kosztów leczenia.
 • Nationale–Nederlanden – pokrywa koszty związane z udzieleniem pomocy medycznej w związku z zachorowaniem na COVID-19. Spod ochrony wyłącza jednak koszty powstałe na skutek działań niezgodnych z miejscowym prawem oraz nakazami i zakazami lokalnych władz. Towarzystwo nie pokrywa także kosztów związanych z kwarantanną (czyli np. kosztów zakwaterowania w hotelu).

Czy w dobie pandemii można zrezygnować z podróży i nie ponieść kosztów?

Pandemia znacznie zwiększyła ryzyko odwołania w ostatniej chwili zaplanowanego wyjazdu. Aktualnie większość towarzystw ubezpieczeniowych nie zapewnia możliwości domagania się zwrotu kosztów podróży czy zakwaterowania z powodu koronawirusa. Traktowany jest on jako stan epidemii.

Ochronę w razie ogłoszenia stanu epidemii zapewniają:Warta oraz Axa. Axa zapewnia ją jednak tylko w przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce (nie zapewnia zwrotu kosztów rezygnacji z podróży z powodu obaw o zachorowanie za granicą).

Ochrony w razie ogłoszenia stanu epidemii nie zapewniają: Axa Assitance,Europa Ubezpieczenia, Signal Iduna, Nationale Nederlanden.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty w dobie koronawirusa?

Ubezpieczenie na narty w dobie koronawirusa powinno chronić nie tylko przed skutkami finansowymi ewentualnego zachorowania na COVID-19 (choć oczywiście to bardzo ważne!) Dobra polisa narciarska to polisa dopasowana przede wszystkim do potrzeb ubezpieczonego i konkretnego wyjazdu. Innej ochrony będzie potrzebowała osoba początkująca, która zamierza szusować po tzw. oślich łączkach, a innej – narciarz uprawiający zimowe sporty ekstremalne.

Polisa narciarska w każdym przypadku powinna jednak zawierać co najmniej ryzyka takie jak:

 • Koszty leczenia. Dla wyjazdów na terytorium Europy rekomendowana suma minimalna to 30 000 Euro. Dzięki temu ryzyku narciarz może liczyć na pokrycie kosztów leczenia – związanych z koronawirusem i szeregiem innych popularnych chorób.
 • Koszty ratownictwa. Umożliwiają pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów akcji ratowniczych. To bardzo ważne ryzyko, ponieważ za granicą koszty takich akcji to nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli narciarz nie wykupi ubezpieczenia, należność musi pokryć z własnej kieszeni.
 • NNW. Dzięki niemu ubezpieczony może otrzymać odszkodowanie w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • OC w życiu prywatnym. Uchroni narciarza przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkody innej osobie.

Jeśli zabieramy cenne przedmioty, warto także ubezpieczyć sprzęt sportowy i bagaż. W większości ofert w cenie zawiera się także podstawowy pakiet assistance. Dzięki niemu w razie potrzeby można skontaktować się np. z tłumaczem, a także otrzymać wsparcie prawne.

Ubezpieczenie narciarskie a koronawirus – ile kosztuje polisa?

Dobra polisa narciarska na szczęście nie musi być droga. Zwykle to jedynie niewielki ułamek całkowitego kosztu wyjazdu. Cena zależy jednak od wielu czynników, w tym sum gwarantowanych poszczególnych ryzyk, cennika konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, doboru opcji dodatkowych i wielu innych.

Poniżej kilka propozycji znalezionych w porównywarce ubezpieczeń podróżnych w naszym serwisie. Dotyczą one amatorskiej jazdy na nartach osób dorosłych, które nie cierpią na żadne choroby przewlekłe.

Wyjazd

Liczba osób

Cena za dzień ochrony

Towarzystwo ubezpieczeniowe

7-dniowy do Francji

1

4,26 zł

Nationale Nederlanden

5-dniowy do Czech

2

4,65 zł

Signal Iduna

21-dniowy do Austrii

5

3,69 zł

Axa Assitance

3-dniowy do Włoch

2

10,15 zł

Generali

14-dniowy na Słowację

3

9,57 zł

Proama

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Planując podróże w dobie koronawirusa, należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Nawet jeśli dziś wydaje się względnie pewna – wcale nie musi być taka również jutro. Tym bardziej więc jednym z pierwszych kroków powinien być zakup dobrego ubezpieczenia. Dzięki niemu, w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, narciarz będzie mógł liczyć m.in. na pokrycie kosztów leczenia. Nie warto ryzykować!

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa