Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Rodzaje wyciągów narciarskich

rodzaje wyciągów narciarskich

By móc szusować po stoku, narciarze i snowboardziści muszą najpierw dostać się na jego szczyt. Ułatwiają im to specjalne wyciągi i koleje, dzięki którym mogą w szybki i prosty sposób dotrzeć na górną stację. Dowiedz się jakie są rodzaje wyciągów narciarskich i czym się od siebie różnią?

Wszystkie ośrodki narciarskie informują na swoich stronach internetowych, z jakimi typami wyciągów mogą się u nich spotkać turyści. To o tyle ważne, że różnią się one zasadami działania i sposobem użytkowania. Dlatego przed swoim pierwszym wyjazdem na narty, koniecznie trzeba zapoznać się ze specyfiką poszczególnych rozwiązań. Dzięki temu, będzie można w świadomy sposób korzystać z urządzeń i zwiększyć swoje bezpieczeństwo na stoku. Trzeba mieć na uwadze, że nieumiejętne korzystanie z wyciągu może doprowadzić nawet do kontuzji.

Wybierz ubezpieczenie

Kolej linowa

Można spotkać się z podejściem, zgodnie z którym każdy rodzaj wyciągu narciarskiego jest tak naprawdę koleją linową. Argumentuje się to tym, że wszystkie wyciągi działają dzięki linom napędzającym. Inna definicja jest bardziej rozpowszechniona i zakłada, że kolej linowa to podwieszony wagonik, poruszający się w ruchu wahadłowym. W Polsce, w taką definicję wpisuje się wyłącznie kolej na Kasprowy Wierch.

Kolej gondolowa

Kojarzy się przede wszystkim z alpejskimi ośrodkami narciarskimi. W Polsce można ją spotkać tylko w Świerardowie Zdroju, na Szyndzielni i na Jaworzynie Krynickiej. Jest to instalacja składająca się z wielu niedużych podwieszonych wagoników, spośród których każdy może pomieścić kilka osób. Od kolei liniowej różni się tym, że kursuje nie w ruchu wahadłowym, lecz ciągłym.

Kolej linowo-terenowa

Jej bardziej popularne nazwy to: kolej torowa i kolej szynowa. Stanowi ona rodzaj wagonika poruszającego się po torach, dzięki zamontowanej pomiędzy nimi linie napędzającej. Najczęściej na drugim końcu liny, dla przeciwwagi, wpięty jest drugi wagonik. W Polsce taką kolej można znaleźć między innymi na Gubałówce.

Wyciąg orczykowy i talerzykowy

Wyciąg orczykowy i wyciąg talerzykowy, ze względu na podobną istotę działania, często bywają ze sobą mylone. Zwykle prowadzą wzdłuż stoku, a żeby z nich korzystać nie trzeba zdejmować nart i ponownie zakładać ich przed zjazdem. Różnią się one przede wszystkim uchwytami spuszczanymi z linek napędzających. W orczykowych uchwyty mają kształt podobny do litery T, natomiast w talerzykowych – do okrągłego talerzyka. Te ostatnie służą do transportu tylko jednej osoby, natomiast w przypadku wyciągów orczykowych dwóch narciarzy zajmuje miejsce w pozycji równoległej. Niezależnie o którym rozwiązaniu mowa, na stacji dolnej wystarczy umieścić „uchwyt” pod pośladkami i opuścić go na stacji górnej, energicznie oddalając się z pola zasięgu wyciągu.

Wyciąg bezpodporowy

Zwany jest również wyrwirączką i wyrwiłapką. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie funkcjonują szkółki narciarskie oraz przy stokach o małym nachyleniu. Takie wyciągi nie posiadają podpór (z wyjątkiem początkowej i końcowej) i działają na podobnych zasadach co wyciągi orczykowe. Od tych ostatnich różnią się tym, że narciarz nie wczepia się w orczyk, lecz trzyma uchwyt rękami.

Wyciąg taśmowy

To najłatwiejszy w użytkowaniu rodzaj wyciągu, spotykany praktycznie wyłącznie przy trasach do nauki jazdy. W tym wypadku, narciarz staje na specjalnej taśmie (działa jak te znane galerii handlowych), która pod stosunkowo niewielkim kątem transportuje go na górę.

Wyciąg krzesełkowy

Z wyciągu krzesełkowego, w przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań z „wyciągiem” w nazwie, mogą korzystać nie tylko narciarze i snowboardziści, ale również „zwykli” turyści. Taki mechanizm składa się z umieszczonych co kilka metrów jedno- lub kilkuosobowych kanap, będących w ciągłym ruchu. Może zwalniać przy stacjach, umożliwiając bezpiecznie opuszczenie krzesełka, albo poruszać się ze stałą, odpowiednio niższą prędkością.

Porównaj polisy!

Pamiętajmy przy wyjeździe na narty, że jest to jeden z bardziej kontuzyjnych sportów zimowych. Poza odpowiednim wyposażeniem i odzieżą należy zadbać również o odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb ubezpieczenie narciarskie. W prosty sposób można je kupić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl. Porównywarka umożliwia porównanie online ofert kilkunastu ubezpieczycieli. Po wyborze polisy, w ciągu kilku minut na adress e-mail otrzymamy umowę. Następnie wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie udać się na stok. 

 

Redakcja portalu:

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa