Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Rodzaje wyciągów narciarskich

rodzaje wyciągów narciarskich

Nie da się ukryć – w dzisiejszych czasach udany wyjazd na narty nie może się odbyć bez sprawnych i nowoczesnych wyciągów. Chyba żaden z narciarzy nie wyobraża sobie już podchodzenia z nartami pod górę, aby następnie korzystać z uroków stoku. Znajomość wyciągów narciarskich to pierwszy krok do zachowania zasad bezpieczeństwa oraz nabycia pewności dla tych osób, które w sezonie 2022/2023 będą zjeżdżać po raz pierwszy. W Polsce i za granicą narciarze mogą korzystać z kilku rodzajów wyciągów narciarskich. Jakich?

 

Znajdź idealnie dopasowane ubezpieczenie narciarskie dla siebie

Rodzaje wyciągów narciarskich

Najczęściej spotykane wyciągi w Polsce to:

  • wyciąg krzesełkowy (zwany też „kanapowym”) - mieszczący nawet do 8 osób, najczęściej spotykany w wersji 2 i 4-osobowej. W Polsce narciarze mogą spotkać się z wyciągiem wyprzęganym (poruszającym się około 5 m/s) oraz niewyprzęganym (sunącym z prędkością około 2,5 m/s). Co ciekawe, wyciągi krzesełkowe działają nie tylko zimą, ale również latem. Wyposażenie wyciągów w specjalne platformy rozpędowe – umożliwia płynną i bezpieczną jazdę na stok.
  • wyciąg orczykowy – bazujący na orczyku w kształcie odwróconej litery T, służy do jazdy w dwójkę lub pojedynczo. Narciarz umieszcza orczyk pod pośladkami, przemieszczając się na stojąco. W tym czasie trzyma się dedykowanej rurki. Wyciąg orczykowy porusza się najczęściej z prędkością 3,5 m/s.
  • wyciąg talerzykowy – podobny do wyciągu orczykowego, zamiast trzymanej między nogami belki proponuje gumowy lub plastikowy talerz. Korzystając z orczyka – narciarze przemieszczają się pojedynczo.
  • wyciąg taśmowy – czyli poruszająca się w kierunku stoku szeroka taśma. Narciarz, po wejściu na nią, przemieszcza się do góry – na podobnej zasadzie działa wyciąg linowy, zapewniający dodatkowo możliwość trzymania się liny.
  • kolej gondolowa (zwana „gondolą” lub „kolejką linową”) - to jeden z najbardziej lubianych wyciągów (podczas jazdy można podziwiać widoki!). Dzięki sporych rozmiarów wagonikowi – w czasie jednej „trasy” kolejka jest w stanie zabrać na górę od kilku do nawet kilkunastu osób. Wiele gondoli porusza się jednocześnie – a wagoniki podwieszane są na stabilnej linie. Wagoniki wprzęgane są przy pomocy automatycznych sprzęgów do jednej, stale poruszającej się liny nośno-napędowej. To właśnie kolej gondolowa jest uznawana za jeden z bezpieczniejszych wyciągów.
     

Jaki rodzaj wyciągu narciarskiego wybrać?

Wyboru wyciągu narciarskiego warto dokonać w oparciu o swoje umiejętności i pewność siebie na stoku. Początkujący narciarze zwykle wybierają gondole oraz wyciągi krzesełkowe, zapewniające nie tylko poczucie bezpieczeństwa w czasie wjeżdżania na górę, ale i komfort jazdy. Podczas pierwszych wizyt na stoku nie poleca się wyciągów, podczas których łatwo jest stracić równowagę (na przykład poprzez nieumyślne najechanie na narty partnera). Do tego typu wyciągów należy przede wszystkim wyciąg talerzykowy i orczykowy, z których śmiało mogą korzystać nieco bardziej doświadczeni amatorzy sportów zimowych. W przypadku najmłodszych uczestników zimowego wyjazdu – sprawdzą się wyciągi taśmowe, na których doskonale radzą sobie nawet kilkuletnie dzieci.

Co ważne, wybierając wyciąg gondolowy dla siebie i dziecka – narciarz powinien zwrócić szczególną uwagę na długość nart pociechy (tak, aby na pewno nie wypadły z kosza podczas jazdy). Osoby doświadczone mogą swobodnie korzystać ze wszystkich rodzajów wyciągów – podobnie jak jazdy na nartach, korzystania z różnego typu infrastruktury na stokach również można się nauczyć!

Na co uważać podczas korzystania z wyciągu narciarskiego?

Bezpieczne korzystanie z wyciągów narciarskich wymaga od użytkowników stoku zachowania pewnej ostrożności.

O jakich zasadach warto pamiętać w czasie zimowego szaleństwa?

  1. Miej wzgląd na siebie, ale i inne osoby – nie tylko Ty korzystasz z wyciągu. Wchodząc i wysiadając – uważaj, by przypadkowo nie szarpnąć za linę (w przypadku wyciągu linowego) czy nie huśtać się i nie wychylać na krześle (na wyciągu krzesełkowym).
  2. Dopasuj strój narciarski do swoich rozmiarów – choć ta zasada może wydawać się nieco zabawna, odpowiedni dobór butów, nart i kasku również ma wpływ na bezpieczeństwo zabaw na stoku (także podczas korzystania z wyciągu!). Zadbaj o to, by zminimalizować wypadnięcie z wyciągu jakiejkolwiek części odzieży czy sprzętu.
  3. Czytaj regulaminy – jeśli nie jesteś pewien jak powinieneś zachować się w czasie jazdy wyciągiem, zapoznaj się z regulaminem. Każdy wyciąg posiada określone zasady, które mają na celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa jego użytkownikom.
  4. Nie korzystaj z używek podczas jazdy wyciągów – oczywista oczywistość, jednak – jak się okazuje – nie dla wszystkich. Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu nie tylko w samym wyciągu (na przykład gondoli), ale również na stokach jest niedopuszczalne. Narciarz, jeżdżący pod wpływem alkoholu, stanowi realne zagrożenie nie tylko dla samego siebie, ale również innych, korzystających ze stoku osób.
  5. Ustaw narty w kierunku jazdy – to ważna zasada w przypadku korzystania z wyciągu talerzykowego oraz orczykowego. Wjeżdżając na górę – dopilnuj, by narty znajdowały się przodem do kierunku jazdy. Nie wymachuj nimi, nie zmieniaj ich położenia, nie odpinaj nart w czasie jazdy.

Zachowanie podstawowych reguł bezpieczeństwa podczas korzystania z wyciągu pomoże na zniwelowanie ryzyka wielu wypadków. Narciarz - nie tylko wybierający się na stok po raz pierwszy, ale i kolejny – powinien mieć na uwadze, że to w dużej mierze od niego samego zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy innych.

Po co ubezpieczenie narciarskie na stoku?

Jazda na nartach i snowboardzie nie należy do jednych z najbardziej bezpiecznych dyscyplin sportowych. I choć wyjazd na ferie powinien napawać radością i cieszyć podróżujących – bardzo często ich nastrój spada do zera gdy dowiadują się o kontuzji bliskiej osoby (lub sami jej ulegają). Zabawa na stoku narciarskim niesie ze sobą całe mnóstwo sytuacji, wymagających natychmiastowej opieki lekarskiej (nierzadko tej specjalistycznej).

Co więcej, konieczność skorzystania z akcji ratunkowej w górach również nie jest rzadkością wśród narciarzy. Aby móc korzystać z uroków zimy w pełni swobodnie – warto odpowiednio się zabezpieczyć. Wypadki na stoku mogą wynikać nie tylko z brawury narciarzy, ale również braku umiejętności (w przypadku osób początkujących). Zaopatrując się w dobrane do swoich potrzeb ubezpieczenie narciarskie – podróżujący na ferie nie musi martwić się o bezpłatne udzielenie pomocy w kryzysowych sytuacjach. Wykupując dodatki takie jak OC, NNW czy Assistance – może liczyć także na odszkodowanie w przypadku wypadku samochodowego, zwrot kosztów naprawy samochodu lub auto zastępcze (gdy dojdzie do awarii pojazdu, którym się porusza) oraz na pokrycie kosztów wizyty lekarskiej i sprzętu osoby poszkodowanej (w sytuacji, kiedy to on spowodował wypadek) - mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds ubepzieczeń narciarskich w rankomat.pl

Polisę narciarską warto poszerzyć również o tak zwaną opcję „bagaż”, pokrywającą koszty bagażu i sprzętu w przypadku kradzieży lub zniszczenia. Podróżujący obawiający się ryzyka zachorowania na COVID-19 – mogą skorzystać z możliwości skorzystania z dodatkowej opcji polisy narciarskiej.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie?

Narciarze, chcący porównać oferty najważniejszych stowarzyszeń ubezpieczeniowych, mają możliwość wyliczenia konkretnej składki przy pomocy wygodnego kalkulatora ubezpieczeń narciarskich

Ubezpieczyciel

Nationale Nederlanden

Proama

Signal Iduna

Europa

Cena

7,55 PLN

SPRAWDŹ CENĘ 

10 PLN

SPRAWDŹ CENĘ 

12,99 PLN

SPRAWDŹ CENĘ 

19 PLN

SPRAWDŹ CENĘ 

COVID-19

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie chorego

150 000 PLN

100 000 PLN

40 000 Euro

300 000 Euro

Pokrycie kosztów testu

Tak, tylko gdy test jest niezbędny w przebiegu leczenia

Tak, tylko dla testów z wynikiem pozytywnym lub przed udzieleniem pomocy medycznej

Tak, tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku

Tak, tylko dla testów z wynikiem pozytywnym

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka

200 PLN dziennie (tylko powyżej 7 dni)

100 Euro dziennie (zakwaterowanie i wyżywienie max 7 dni); koszty transportu 100 000 PLN (dla niezbędnego opiekuna)

100 Euro dziennie (zakwaterowanie i wyżywienie max 7 dni); koszty transportu 40 000 Euro

2 000 Euro (łączny limit)

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja)

TAK

TAK

-

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

3 000 PLN (do 10 dni)

100 000 PLN

-

2 000 Euro (łączny limit)

Transport powrotny

500 PLN

100 000 PLN

-

2 000 Euro (łączny limit)

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna)

-

-

-

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

-

-

2 000 Euro (łączny limit)

Transport powrotny

-

-

-

2 000 Euro (łączny limit)

Koszty leczenia i assistance

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

150 000 PLN

100 000 PLN

40 000 Euro

300 000 Euro

Ratownictwo

100 000 PLN

100 000 PLN

7 000 Euro

10 000 Euro

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do kraju

TAK

TAK

TAK

TAK

Stomatolog

1 000 PLN

200 Euro

250 Euro

300 Euro

Assistance

W ramach kosztów leczenia

TAK

W ramach kosztów leczenia

Pomoc w podróży wariant The Best

OC

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

150 000 PLN

100 000 PLN

100 000 Euro

100 000 Euro

Szkody osobowe

150 000 PLN

100 000 PLN

100 000 Euro

100 000 Euro

Szkody w mieniu

150 000 PLN

100 000 PLN

100 000 Euro

20 000 Euro

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków)

10 000 PLN

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

10 000 PLN

20 000 PLN

30 000 PLN

10 000 Euro

Uszczerbek na zdrowiu

10 000 PLN

20 000 PLN

30 000 PLN

10 000 Euro

Śmierć

10 000 PLN

20 000 PLN

30 000 PLN

6 000 Euro

Ubezpieczenie dla aktywnych

TAK

TAK

TAK

TAK

OC sportowe

150 000 PLN

100 000 PLN

50 000 Euro

100 000 Euro

Sprzęt sportowy

-

-

-

TAK

Suma ubezpieczenia

-

-

-

1 000 Euro (w ramach ubezpieczenia bagażu)

Zdarzenia pod wpływem alkoholu

TAK

TAK

-

TAK

Zakup polisy narciarskiej bez wychodzenia w domu, zaledwie w kilka minut, to doskonały pomysł dla tych podróżujących, którzy zostawili wybór ubezpieczenia na tak zwaną „ostatnią chwilę”. Nic straconego! Wybierając określone pola działania polisy – mogą liczyć na zakup dokładnie takiego ubezpieczenia, które w pełni będzie odpowiadać ich potrzebom. Dzięki sprawnemu porównaniu cen – łatwo i szybko wybiorą najlepszą ofertę dla siebie i swojej rodziny!

PORÓWNAJ OFERTY TOWARZYSTW UBEZPIECZENIOWYCH

Pamiętajmy przy wyjeździe na narty, że jest to jeden z bardziej kontuzyjnych sportów zimowych. Poza odpowiednim wyposażeniem i odzieżą należy zadbać również o odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb ubezpieczenie narciarskie. W prosty sposób można je kupić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl. Porównywarka umożliwia porównanie online ofert kilkunastu ubezpieczycieli. Po wyborze polisy, w ciągu kilku minut na adress e-mail otrzymamy umowę. Następnie wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie udać się na stok. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Gdzie wybrać się na narty w Polsce?

    Najchętniej wybierane kurorty w Polsce to Zieleniec, Szczyrk, Wisła i Szklarska Poręba. Niezależnie od decyzji – narciarze mogą liczyć na świetną infrastrukturę, możliwość wypożyczenia nart i odzieży oraz bogatą bazę noclegową i gastronomiczną w każdym z nich.

  2. Jak nauczyć się jazdy na nartach?

    Aby nauczyć się jazdy na nartach – warto zdecydować się na zakup jednej (lub kilku) lekcji. Użytkownicy stoku mogą wybierać spośród zajęć indywidualnych oraz grupowych – trwających najczęściej około 50 minut. Lekcje odbywają się pod okiem doświadczonych instruktorów jazdy – wyłącznie na trasach dopasowanych do poziomu umiejętności narciarza.

  3. Jakie ubezpieczenie przy skituringu?

    Skituring, czyli jazda na nartach poza wyznaczonymi szlakami, wymaga specjalnego ubezpieczenia. Wybierając polisę – narciarz powinien zaznaczyć opcję „sporty ekstremalne”, obejmującą szereg niestandardowych aktywności.

  4. Z jakich atrakcji w kurortach mogą korzystać dzieci?

    Dzieci – na czas pobytu w kurorcie – w zależności od wyboru konkretnego miejsca mogą korzystać z atrakcji takich jak lodowisko, basen, snowpark. Do dyspozycji najmłodszych pozostają trasy zielone oraz niebieskie.

Podsumowanie

  1. Znajomość rodzajów wyciągów narciarskich pozwoli narciarzom nie tylko na bezpieczną, ale i komfortową zabawę na stoku. Miłośnicy zimowych aktywności najczęściej mogą wybierać spośród wyciągów taśmowych, orczykowych, talerzykowych, krzesełkowych oraz kolei gondolowych.
  2. Wyciągiem polecanym podczas użytkowania stoku z dzieckiem jest tak zwana „gondola” - pozwalająca na bezpieczny wjazd nawet kilkunastu osób w jednym wagoniku! Koleje linowe cieszą się sporym powodzeniem nie tylko ze względu na bezpieczeństwo jazdy, ale także piękne widoki, które narciarze mogą podziwiać przez szyby wagonu.
  3. Wybór wyciągu narciarskiego użytkownicy stoku dopasowują do swoich umiejętności oraz obycia z infrastrukturą narciarską. Każdy z wyciągów zaopatrzony jest w specjalny regulamin, który ułatwia przestrzeganie najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
  4. Przed wyjazdem na zimowisko warto zaopatrzyć się w odpowiednią dla siebie polisę narciarską – zapewniającą nie tylko bezpłatną wizytę lekarską oraz ewentualną hospitalizację, ale także (po doborze odpowiednich opcji) ubezpieczenie OC, NNW, Assistance i COVID-19.
  5. Aby szybko i sprawnie zakupić właściwą dla siebie polisę – osoby chcące wybrać się na stok w sezonie 2022/2023 mogą skorzystać z wygodnego kalkulatora online, porównującego ceny i zakres ofert najważniejszych stowarzyszeń ubezpieczeniowych.
  6. Wybierając się na stok – narciarze powinni zadbać o odpowiednie dopasowanie rozmiarem odzieży i sprzętu narciarskiego. Dzięki temu nie muszą martwić się o spowodowanie zagrożenia dla siebie i innych osób nie tylko w czasie użytkowania stoku, ale także przemieszczania się wyciągiem.
     

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa