Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Rodzaje wyciągów narciarskich

Aby móc cieszyć się jazdą na nartach, musimy najpierw dostać się na górę, gdzie zaczyna się szlak zjazdowy. Jeśli trasa liczy kilka kilometrów dotarcie do na szczyt byłoby niemożliwe. Poza tym, stracilibyśmy całą energię na wspinanie się. Aby pomóc narciarzom i snowboardzistom w korzystaniu ze stoków narciarskich, przy szlakach zamontowano wyciągi, którymi turyści w szybki i łatwy sposób dostaną się na górną stację. Warto wiedzieć, którym najwygodniej dostać się na górę i jak z nich korzystać.

 ubezpieczenie narciarskie
fot: pixabay.com

Wybierz ubezpieczenie

Wyciąg orczykowy i talerzykowy

Jest to chyba najwygodniejszy transport dla narciarza. Aby z niego skorzystać nie trzeba odpinać nart i ponownie ich montować tuż przed zjazdem. Tego typu wyciągi biegną zazwyczaj wzdłuż stoku. Z linek napędzających wyciąg spuszczone zostały pionowe, zakończone metalowym uchwytem w kształcie litery T (wyciąg orczykowy) lub okrągłym talerzykiem (wyciąg talerzykowy). Wystarczy złapać uchwyt lub talerzyk przy dolnej stacji wyciągu i umieścić go pod pośladkami. Wyciąg pociągnie nas na górę, gdzie należy puścić linkę i najszybciej, jak to tylko możliwe udać się w miejsce poza zasięgiem wyciągu.

 

Wyciąg bezpodporowy (tzw. wyrwirączka)

Spotkać go można zwykle w miejscach, gdzie działają szkoły nauki jazdy na nartach, a jednocześnie na stokach o niewielkim nachyleniu. Działają na podobnej zasadzie co wyciągi orczykowe. Zamiast orczyka posiadają jedynie uchwyt, który narciarz chwyta rękoma.

 

Wyciąg krzesełkowy

Składa się z umieszczonych co kilka metrów krzesełek jedno- lub wieloosobowych. Ta forma transportu także nie wymaga wypinania nart podczas korzystania z niego. Niektóre wyciągi krzesełkowe zwalniają przy stacjach, umożliwiając w ten sposób swobodniejsze opuszczenie krzesełka przez narciarzy. Inne poruszają się ze stałą prędkością, poruszają się jednak nieco wolniej na całej długości trasy. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju wyciągów jest to, że za ich pomocą można zarówno wjechać na górkę stoku, jak i zjechać do dolnej stacji. 

ubezpieczenie na narty
fot: pixabay.com

Wyciąg gondolowy

Są to rozmieszczone na linkach wagoniki, w których pomieścić się może kilka osób (zwykle około 5-6). Podobnie jak wyciągi krzesełkowe, gondole kursują w ruchu ciągłym (wagoniki rozmieszczone są co kilkadziesiąt metrów).

 

Kolej linowo-terenowa

Ten typ transportu górskiego ma formę wagonika poruszającego się po torach wzdłuż góry. Dodatkowo przymocowany jest do linki, za pomocą której może się przemieszczać. Po drugiej stronie kolei (jeden wagonik przy dolnej stacji, drugi przy górnej) znajduje się drugi wagonik, który stanowi jego przeciwwagę. Wagoniki mogą poruszać się z nieco większą szybkością niż poprzednie wyciągi i są przystosowane do transportowania większej liczby turystów. Czynne są zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim.

Porównaj polisy!

Pamiętajmy przy wyjeździe na narty, że jest to jeden z bardziej kontuzyjnych sportów zimowych. Poza odpowiednim wyposażeniem i odzieżą należy zadbać również o odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb ubezpieczenie narciarskie. Można je kupić przez Internet, wypełniając formularz na stronie www.polisanarciarska.pl/porownaj/.

 

Redakcja portalu:

 

Średnia ocena: 5.00

Twoja ocena: 5

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - ihi Bupa Ubezpieczenie narciarskie - Axa