Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie na narty dla dzieci

Ubezpieczenie na narty dla dzieci

Wyjazd na narty za granicę z dzieckiem powinien zostać poprzedzony zakupem ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty leczenia, akcji ratowniczej czy zapewni odszkodowanie, gdy dojdzie do wypadku, pozostawiającego uszczerbek na zdrowiu. Jakie ubezpieczenie na narty dla dziecka wybrać? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Narty to wspaniały sport i uczenie go dziecka od małego jest doskonałym pomysłem. Zdecydowanie łatwiej nabyć zaawansowane umiejętności narciarskie, gdy naukę rozpoczyna się od oseska. Dobrze też od małego uczyć dziecko, że odpowiedzialny i świadomy narciarz zawsze wykupuje ubezpieczenie na narty.  

Znajdź najlepsze ubezpieczenie narciarskie dla swojego dziecka

Ubezpieczenie ze szkoły – czy to wystarczająco dobry pomysł?

Dzieci w wieku szkolnym zazwyczaj posiadają grupowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które chroni ich zarówno w szkole, jak i poza nią w czasie prywatnym. Posiadanie takiego ubezpieczenia jest jak najbardziej dobrym pomysłem. W końcu energiczne i aktywne dzieci często ulegają różnym wypadkom podczas zabawy.

✔ Jednak minusem szkolnych ubezpieczeń NNW jest zazwyczaj to, że obejmuje niewielkie sumy odszkodowania. Dlatego też i cena za te ubezpieczenia nie jest wygórowana.

Wybierając się na narty za granicę, zdecydowanie lepiej wykupić ubezpieczenie NNW dla dziecka w ramach ubezpieczenia na narty. Taka polisa będzie zawierać dużo więcej składowych niż samo NNW, choćby koszty leczenia, ratownictwo, OC, OC sportowe, ochrona COVID-19.

Dlaczego dziecko powinno mieć ubezpieczenie na narty?

Narty to jeden z najbardziej kontuzjogennych wśród popularnych sportów. W wyniku wypadków na stoku najczęściej dochodzi do urazów nóg, rąk oraz nieco rzadziej głowy, co zapewne jest wynikiem popularności zakładania kasku ochronnego podczas jazdy.

Uczące się jeździć na nartach dziecko narażone jest na liczne upadki, zboczenia z trasy, nieumyślny wjazd w innego użytkownika stoku oraz szereg innych nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego wyjeżdżając za granicę na narty, konieczne jest wykupienia dla dziecka ubezpieczenia turystycznego z uwzględnieniem rozszerzenia o narciarstwo.

❄ PAMIĘTAJ! Warto zwrócić uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), które określają, czy dany ubezpieczyciel uwzględnia narciarstwo jako sport amatorski czy wysokiego ryzyka. To bardzo ważny aspekt, który może zaważyć na wypłacie lub odmowie wypłaty ubezpieczenia.

Dlaczego jeszcze ubezpieczenie na narty dla dziecka jest ważne? Dobra polisa będzie zawierać ubezpieczenie OC (+OC sportowe, z ubezpieczeniem sprzętu sportowego włącznie). Taka ochrona przyda się, gdy nasza pociecha przez przypadek wjedzie w innego narciarza. W takiej sytuacji poszkodowana osoba może wnieść o wypłatę odszkodowania, pokrycie kosztów leczenia/rehabilitacji, a nawet wypłatę renty, jeśli w wyniku wypadku poszkodowany nie może podjąć pracy. Ubezpieczenie OC zapewni ochronę w tak trudnej i nieprzewidzianej sytuacji. To ubezpieczyciel pokryje wszelkie zobowiązania – pod warunkiem oczywiście, że suma gwarantowana ubezpieczenia OC będzie odpowiednio wysoka. Nie ma więc co oszczędzać na ubezpieczeniu – różnice w kosztach są nie aż tak wysokie, różnica istotna dotyczy natomiast sum gwarantowanych kosztów leczenia/ratownictwa itp.  

Wysokie koszty ratownictwa i leczenia za granicą

Przygotowując dziecko do wyjazdu na narty, przede wszystkim warto zastosować podwójną ochronę: EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) oraz ubezpieczenie turystyczne.

Czy nie wystarczy sam EKUZ? Zdecydowanie nie!

EKUZ zapewnia bezpłatną podstawową opiekę medyczną za granicą w krajach UE i EFTA dla obywateli krajów członkowskich. Wyrobienie karty jest bezpłatne i możliwe w każdym oddziale NFZ. Karta daje takie uprawnienia do podstawowego leczenia, jakie posiadają obywatele danego kraju. Jeśli więc mając wypadek we Francji ubezpieczony w kasie chorych Polak, legitymujący się kartą EKUZ, zgłosi się do lekarza, będzie zobowiązany do pokrycia ok. 30% kosztów wizyty. Takie bowiem zasady obowiązują obywateli Francji.

❄❄ Jeśli polskie dziecko, posiadające kartę EKUZ, dozna na stoku na Słowacji wypadku na tyle poważnego, że konieczne będzie zorganizowanie akcji ratowniczej, to koszt tej pomocy będą musieli pokryć rodzice dziecka. Polska jest wyjątkiem, jeśli chodzi o bezpłatną pomoc ratowników górskich. Nawet jeśli wypadek jest ewidentną winą turysty (np. wyszedł w góry mimo komunikatów ostrzegawczych), to i tak otrzyma nieodpłatną pomoc GOPR lub TOPR.

W większości krajów górskich sytuacja jest zupełnie inna. Poszkodowani piechurzy czy narciarze samodzielnie pokrywają koszty pomocy ratowników górskich i wszczęcie akcji ratowniczej. Warto tu nadmienić, że godzina pracy helikoptera ratowniczego to ok. 5000 euro. Do tego należy doliczyć szereg innych kosztów leczenia i ratownictwa, m.in. pracę ratowników oraz wykorzystanie pozostałego ich sprzętu. Koszt akcji ratowniczej za granicą może więc sięgać kilkudziesięciu tysięcy euro. Kwotę tę pokryje ubezpieczyciel, jeśli tylko narciarz zdecydował się wcześniej wykupić ubezpieczenie turystyczne.

❄ Przykład: Pan Robert wykupił dla swojego dziecka ubezpieczenie turystyczne na narty w kwocie 12,45 zł za dzień ochrony, co za tygodniowy obóz narciarski w Austrii dało mu kwotę niecałych 90 zł. Niestety doszło do wypadku, na szczęście niegroźnego w skutkach, do którego konieczna była pomoc ratowników górskich i zwiezienie chłopca ze stoku z użyciem skuterów śnieżnych. Ratownicy wystawili Panu Robertowi rachunek w wysokości 10 000 euro. Cała kwota została pokryta przez ubezpieczyciela.

Jak widać z przykładu wystarczyło niespełna 90 zł, aby uchronić rodzinę przed niespodziewanym wydatkiem w postaci ponad 46 000 zł. To najlepszy argument, dlaczego warto wybrać ubezpieczenie narciarskie dla dziecka.

Ubezpieczenia na narty a EKUZ

Jak zostało wyżej wspomniane ubezpieczenie NFZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) daje tylko podstawową ochronę.

EKUZ nie zapewnia:

 • Bezwzględnego pokrycia kosztów leczenia – w zależności od zasad panujący w danym kraju, poszkodowany może być zmuszony dopłacać do bardziej skomplikowanych zabiegów, operacji czy nawet wizyt specjalistycznych. Posiadając ubezpieczenie turystyczne, ogranicza jedynie sumy gwarantowane kosztów leczenia, a nie rodzaj pomocy medycznej.
 • Ubezpieczenia OC – spowodowanie wypadku na stoku, kontuzjowanie innego narciarza, zniszczenie cudzego sprzętu narciarskiego, a nawet uszkodzenie cudzego mienia poza stokiem – każdy z tych sytuacji nie spowoduje obciążenia finansowego dla rodziców, o ile dziecko posiada ubezpieczenie OC.
 • Ubezpieczenia NNW – szkolne ubezpieczenia na niewysoką sumę zazwyczaj są niewystarczające. Warto wybrać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które będzie uwzględniało wyższe kwoty NNW.
 • Ratownictwa – ogromnie ważna składowa ubezpieczenia turystycznego, o której łatwo zapomnieć, skoro w Polsce pomoc ratowników górskich jest bezpłatna. Ważne, aby obejmowała odpowiednio wysokie sumy gwarantowane. Najtańsze ubezpieczenie w tym przypadku się nie sprawdzi.
 • Transport medyczny do kraju – usługi tej nie pokrywa NFZ, poszkodowany samodzielnie opłaca powrót do kraju karetką czy samolotem medycznym. Posiadanie ubezpieczenia turystycznego chroni w tym zakresie, a ubezpieczyciel pokrywa koszty w ramach sumy gwarantowanej.

Co powinna zawierać polisa na narty dla dziecka?

Ubezpieczenie na narty dla dziecka to podstawa przygotowań przedwyjazdowych. Z racji mniejszych zazwyczaj umiejętności najmłodszych, warto wykupić im pełną polisę z odpowiednio wysokimi sumami gwarantowanymi.

Jakie ubezpieczenia na narty dla dziecka wybrać?

 1. Ratownictwo – to jedna z najważniejszych składowych polisy, przydatna nawet podczas nart w Polsce. Dlaczego skoro u nas ratownicy górscy pomagają bezpłatnie? Otóż często narciarze szusują na stokach polsko-czeskich lub polsko-słowackich. Wyjazd na stok u sąsiadów może być urozmaiceniem wyjazdu i rzadko kto pomyśli wtedy o ubezpieczeniu, gdyż przecież – teoretycznie – wyjechał na narty w Polskę. A już na Słowacji czy w Czechach rachunek za pomoc ratowników górskich będzie opiewał na kilka-kilkadziesiąt tysięcy euro.
 2. Koszty leczenia – ważne, aby polisa miała koszty leczenia co najmniej 30 000 euro w krajach europejskich, a 50 000 euro – poza Starym Kontynentem. Takie zabezpieczenie powinno wystarczyć, jeśli konieczne będzie bardziej skomplikowane leczenie, drogie leki czy operacja.
 3. Ubezpieczenie OC – w przypadku wyjazdu z dzieckiem to ubezpieczenie nigdy nie będzie złym pomysłem. Szereg sytuacji, w którym OC okaże się przydatne, trudno nawet wymienić przed wyjazdem, jednak uszkodzenie sprzętu czy kontuzjowanie innego narciarza to główne powody.
 4. Ubezpieczenie NNW – zapewni wypłatę odszkodowania w razie wypadku i uszczerbku na zdrowiu, a także pokryje koszty rehabilitacji, jeśli byłaby niezbędna w wyniku doznanych urazów.
 5. Ubezpieczenie sprzętu sportowego/elektronicznego – szczególnie przydatne, gdy dziecko samodzielnie wyjeżdża na obóz sportowy, bez pomocy i opieki ze strony rodziców. Polisa zapewni zwrot kosztów, jeśli dojdzie do kradzieży tabletu czy telefonu albo uszkodzony zostanie sprzęt narciarski.
 6. Ubezpieczenie bagażu – korzystne, gdy dziecko wyjeżdża na narty za granicę samolotem.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty dla dziecka?

Koszt ubezpieczenia na narty dla dziecka jest oczywiście uzależniony od zakresu ubezpieczenia, sum gwarantowanych i ilości składowych. Ceny wahają się od 3,92 zł za dzień ochrony do 27,26 zł.

W kalkulatorze ubezpieczeń narciarskich dostępne jest kilkanaście różnych ubezpieczeń, które można porównać w formie czytelnych tabel. Po wybraniu najlepszej dla swojego dziecka, zakup jest możliwy przez internet, a można go dokonać nawet w dniu wyjazdu. Jest to więc idealne rozwiązanie dla zapominalskich i wszystkich tych, którzy wcześniej nie zdążyli wykupić polisy.

Co ważne, nie trzeba kupować najdroższego ubezpieczenia, aby mieć pewność najlepszej ochrony. Poniższa tabela dobrze ukazuje, że największe koszty leczenia zapewni ubezpieczenie plasujące się mniej więcej pośrodku rozpiętości cenowej polis. AXA Assistance za 12,45 zł dziennie oferuje KL i ratownictwo aż 40 000 000 zł, Generali – 800 000 zł.

 

Koszt 1-dniowej polisy

Pokrycie kosztów leczenia

Ratownictwo

NNW

OC

   

OC Sportowe

Sprzęt sportowy

COV-

ID-19

AXA Assistance

3,92 zł

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

-

TAK

Signal Iduna

9,04 zł

90 697,17 zł

31 744,01 zł

15 000 zł

275 191 zł

137 595 zł

-

TAK

Generali

10,00 zł

200 000 zł

200 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

-

TAK

AXA Assistance

12,45 zł

40 000 000 zł

40 000 000 zł

150 000 zł

1 500 000 zł

1 500 000 zł

3000 zł

TAK

Nationale Nederlanden

14,11 zł

500 000 zł

100 000 zł

25 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

-

TAK

Generali

26 zł

800 000 zł

800 000 zł

50 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

1000 zł

TAK

Allianz

27,26 zł

500 000 zł

50 000 zł

40 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

4000 zł

TAK

źródło: polisanarciarska.pl

Ubezpieczenie dla dziecka, które gwarantuje pełną ochronę

Ubezpieczenie na narty dla dziecka - Podsumowanie

1. Ubezpieczenie na narty dla dziecka zapewni pokrycie kosztów leczenia za granicą, pomoc ratowników górskich, transport medyczny do kraju, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie OC, OC sportowe, a dodatkowo ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu.

2. Za granicą pomoc ratowników górskich, akcja ratownicza, użycie helikoptera ratowniczego czy skuterów śnieżnych jest pełnopłatne i pokrywane przez poszkodowanego. Samo uruchomienie śmigłowca to cena 5 000 euro, są to więc bardzo duże koszty.

3. Karta EKUZ dla dziecka na wyjazd na narty za granicę nie jest wystarczająca. Nie pokrywa pełnych kosztów leczenia, ratownictwa górskiego czy transportu medycznego do domu. Najlepszą ochroną będzie ubezpieczenie turystyczne na narty.

4. Najtańsze ubezpieczenie na narty kosztuje 3,92 zł, jednak nie zapewnia pełnego zabezpieczenia, m.in. nie uwzględnia ubezpieczenia OC.

5. Na rankomat.pl, w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, do każdej oferowanej polisy dołączone są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu istnieje możliwość zapoznania się z warunkami ubezpieczenia przed zakupem, a to wszystko w komfortowych, domowych warunkach, bez pośpiechu i presji czasu.

Ubezpieczenie na narty dla dziecka - Pytania i odpowiedzi

1. Mój 13-letni syn wyjeżdża po raz pierwszy na obóz narciarski za granicę. Ubezpieczenie jest w ramach kosztów wyjazdu. Posiada też ubezpieczenie NNW ze szkoły. Czy muszę wykupić mu dodatkowo ubezpieczenie na narty?

Ustawodawca narzuca biurom podróży i innym organizatorom turystycznym ubezpieczenie uczestników, jednak najczęściej są to niewystarczające warunki z niskimi sumami gwarantowanymi. Najlepiej zapoznać się z OWU polisy oferowanej w ramach kosztów obozu. Jeśli nie posiada ubezpieczenia OC, OC sportowego, NWW, ratownictwa, a koszty leczenia są niższe niż 30 000 euro to zdecydowanie warto wykupić dziecku osobne ubezpieczenie na narty. Koniecznie należy sprawdzić, czy ubezpieczyciel uwzględnia ten rodzaj sportu w ramach polisy czy wymaga dokupienia rozszerzenia. Ubezpieczenie turystyczne na narty dla dziecka to koszt między 80 a 200 zł na tydzień, więc to stosunkowo niewielka kwota jak na zakres zabezpieczenia.

2. Czy podczas wyjazdu na narty muszę wykupić dla dziecka ubezpieczenie OC? Czy na stokach jest ono obowiązkowe? Nigdy tak nie robiłam, ale ostatnio ktoś mi doradził, bo podobno to teraz konieczne…

Rzeczywiście ubezpieczenie OC dla narciarzy czy snowboardzistów nigdy nie było obowiązkowe, a użytkownicy stoku zabezpieczali się w ten sposób indywidualnie. Jednak faktem jest, że Włochy wprowadziły na swoich stokach obowiązkowe ubezpieczenie OC dla każdego, dodatkowo nakaz noszenia kasku ochronnego dla osób poniżej 18 roku życia. Bardzo prawdopodobne, że w ślad za Włochami pójdą pozostałe kraje, jednak na dzień dzisiejszy tylko we Włoszech obowiązkowe jest OC na stoku. Brak polisy będzie skutkował mandatem i odebraniem karnetu.

3. Jakie ubezpieczenie dla dziecka wybrać, jeśli choruje na cukrzycę typu 1? Planujemy wyjazd na narty, córka jest pod kontrolą lekarza, ale chcę ją dobrze zabezpieczyć na wyjeździe za granicę?

Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą, więc przy wyborze ubezpieczenia koniecznie należy wykupić rozszerzenie od chorób przewlekłych. Większość polis posiada takie rozszerzenie, więc co do pozostałych warunków, należy wybrać indywidualnie w zależności od swoich potrzeb i funduszy. Wykupienie rozszerzenia jest niezmiernie ważne – gdyby stan córki pogorszył się na wyjeździe właśnie w związku z chorobą przewlekłą i konieczne byłoby leczenie, to bez rozszerzenia ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa