Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zorganizowany wyjazd na narty - czy warto?

Zorganizowany wyjazd na narty

Często już na etapie planowania wakacji, marzymy o oddaniu całej organizacji w dobre ręce, z nadzieją na oczekiwanie upragnionego urlopu. Chociaż w witrynach biur podróży zdecydowanie przeważają kolorowe zdjęcia słonecznych destynacji nad brzegiem morza, czy nawet basenu, to warto również pamiętać, że istnieje możliwość zorganizowania zimowego wyjazdu na narty. Jak to wygląda? Na co zwrócić uwagę?

Czy warto? – na to pytanie akurat musicie odpowiedzieć sobie sami, ale ten poradnik z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.

Zorganizowane wyjazdy na narty cieszą się popularnością już od kilku lat. Organizator potrafi doskonale wybrać kierunek, dostosować go do poziomu i oczekiwań uczestników, oferując przy tym własny transport. Czego chcieć więcej na urlopie? Bez wątpienia to wygodne rozwiązanie, które raz posmakowane może obudzić apetyt na więcej.

Co to zorganizowany wyjazd na narty?

Oferta zorganiwaqnego wyjazdu na narty, na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od standardowej propozycji biura podróży. Haczyk (a jednocześnie największa zaleta) jest w odpowiednim rozszerzeniu, nakierunkowanym na specyficzne potrzeby uczestników. Od wyboru odpowiednich ośrodków, po zróżnicowane menu.

Jednego możecie być pewni -  prawdopodobnie większość wyjazdu będzie –wyglądać dokładnie tak, jak chcecie.

Zobaczmy, na co powinniście się przygotować i co mimo wszystko ukrywa się za wachlarzem korzyści.

Cena zorganizowanego wyjazdu. Za co płacimy?

  • Transport na miejsce – najczęściej autokarem, ale zdarza się również zorganizowana podróż samolotem. Wyjazdy organizowane są autokarami spełniającymi wszelkie wymogi prawa, a także zazwyczaj są wyposażone w barek, toaletę, klimatyzację. W przypadku małej liczby pasażerów organizowany jest mniejszy autokar, który nie posiada toalety, czy barku.
  • Transport autokarowy z lotniska do hotelu lub pensjonatu (transfer), w przypadku podróży lotniczej
  • Zakwaterowanie. Narciarzowi pozostaje jedynie okazanie dowodu osobistego i zameldowanie się w recepcji ośrodka/hotelu lub pensjonatu.
  • Wyżywienie  w konfiguracji wyłącznie śniadania, śniadania i obiady lub all inclusive
  • Karnet narciarski – zwykle na stoku najbliższym miejscu zakwaterowania. 
  • Wsparcie rezydenta lub przewodnika. 
  • Atrakcje dodatkowe, w zależności od programu wycieczki i przedziału wiekowego, w jakim są uczestnicy takiego zorganizowanego wyjazdu.
  • Ubezpieczenie – najczęściej w podstawowym zakresie.

 

Ile kosztuje zorganizowany wyjazd na narty?

Aby dokładnie określić cenę takiego przedsięwzięcia należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, które bezpośrednio maja wpływ na ostateczna kwotę. Przede wszystkim bardzo dużo zależy od miejsca, w które się wybieramy. Zaskoczeniem może również być dla niektórych fakt, że wyjazdy na terenie Polski zdarzają się droższe niż te za granicę. Najtańsze oferty dotyczą zwykle Czech i Słowacji. Pośrodku plasują się Włochy i Austria, najwyższe ceny dotyczą natomiast kurortów francuskich i szwajcarskich. 

Ceny zorganizowanych wyjazdów na narty zaczynają się od ok. 2 500 zł za tygodniowy pobyt w europejskim kurorcie – z transportem autokarowym, zakwaterowaniem w pensjonacie o standardzie trzygwiazdkowym i dwoma posiłkami. Skutecznym sposobem na obniżenie ceny, jest zakup uczestnictwa w wyjeździe dużo wcześniej.

    Ubezpiecz się na wyjazd

Wady i zalety zorganizowanego wyjazdu na narty

Zalety:

  • Cała organizacja, a co za tym idzie jej blaski i cienie – nie spoczywa na naszych barkach
  • Znaczna oszczędność czasu
  • Wygoda
  • Ski to door – czyli zakwaterowanie w hotelu wybrane bardzo blisko stoku
  • Mozliwośc zawarcia nowych znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach
  • Stałe wpsarcie przewodnika wyjazdu
  • Pomoc doświadczonego instruktora narciarstwa

Wady:

  • Obowiązek podporządkowania się pod ustalone zasady wyjazdu
  • Wpływ na przebieg programu ma jedynie organizator
  • Brak możliwości wyboru zakwaterowania, czy środka transportu
  • Mało elastyczna mobilność – jeśli danego dnia nie mamy ochoty na szusowanie, dość trudno jest zorganizować inna rozrywkę
  • Często wyższa ceny niż w przypadku samodzielnie organizowanego wyjazdu
  • Z pewnością nie jest to najlepsze rozwiązanie dla kogoś, kto ceni sobie niezależność

Na co uważać, korzystając ze zorganizowanego wyjazdu na narty?

Kiedy już po zapoznaniu się z zaletami i wadami takiego rozwiązania, zdecydujemy się na skorzystanie z niego – przede wszystkim dokładnie przyjrzyjmy się warunkom takiego wyjazdu. Istnieje kilka kruczków, które niewidoczne na pierwszy rzut oka, już od pierwszego dnia urlopu potrafią skutecznie zepsuć nastrój.

Sprawdź dokładnie:

  • Zasady transportu – często organizator nie zapewnia transportu, a uczestnicy samodzielnie muszą dostać się na miejsce pobytu. Jest to zazwyczaj tańsze rozwiązanie, więc niech niższa cena Cię nie zmyli.
  • Czy nie musisz zapewnić dziecku fotelika – jeśli już upewnimy się, że transport mamy wliczony w cenę, warto doczytać, czy organizator nie wymaga, aby zabrać ze sobą do autokaru fotelik, jeśli podróżuje z nami dziecko do określonego wieku.
  • Wytyczne dotyczące wielkości bagażu – często jest tak, że wielkość bagażu określona jest w warunkach wyjazdu i nie ma możliwości zabrania większej walizki. Dobrze jest sprawdzić to wcześniej, w celu uniknięcia nieprzyjemnej niespodzianki.
  • Karnet narciarski - Trzeba dokładnie sprawdzić, co wchodzi w zakres skipassu zapewnianego przez biuro, a przede wszystkim – upewnić się, czy konkretny stok pasuje do naszych narciarskich umiejętności. Za mały zakres karnetu to często przyczyna zupełnie nietrafionego wyjazdu.
  • Menu – a konkretnie co jeśli nie decydujemy się na opcję all inclusive. Często w takim przypadku za napoje do posiłków trzeba dodatkowo zapłacić.
  • Dodatkowe atrakcje – jeśli zatrzymujemy się w hotelu, czy pensjonacie, to czy dodatkowe atrakcje w postaci spa, saun, czy oferty wellness są dodatkowo płatne.

Ubezpieczenie gwarantowane przez biuro podróży – czy wystarczy?

Pomijając fakt całej organizacji, nadal fakt, że narciarstwo to jeden z najniebezpieczniejszych sportów na świecie – pozostaje istotny. Organizator wyjazdu na narty zapewnia podstawowy pakiet ubezpieczenia. Biorąc jednak pod uwagę potencjalne zagrożenia, jakie mogą spotkać nas na stoku – w większości przypadków nie jest to wystarczająca ochrona.

Polisy, które mamy w cenie wycieczki zorganizowanej, najczęściej uwzględniają jedynie bardzo podstawowe ryzyka: koszty leczenia, koszty ratownictwa i NNW. Najczęściej sumy tych ryzyk nie są wysokie, a w przypadku NNW zdarzają się bardzo niskie.

Ubezpieczenie z biura podróży nie zapewni wsparcia w przypadku zniszczenia lub zgubienia sprzętu sportowego, a także ochrony w ramach odpowiedzialności cywilnej – co wbrew pozorom na takim właśnie wypoczynku bardzo się przydaje.

A co z doświadczonymi narciarzami, którzy nie lubią ograniczać się do oślich łączek? Ubezpieczenie zawarte w cenie wycieczki nie sprawdzi się również w przypadku sportów ekstremalnych, np. jazdy po nieoznaczonych trasach. 

Więc przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, na podstawie których umowę precyzuje biuro podróżyi zastanowić się, czy na pewno zagwarantują one bezpieczeństwo nam i naszej rodzinie. 

Jak szukać najlepszego ubezpieczenia na zorganizowany wyjazd na narty?

Jak widzimy, polisa którą gwarantuje nam biuro podróży nie jest wystarczającą ochroną. Na co więc zwrócić uwagę, aby czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji?

  • Koszty leczenia. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia w przypadku kierunków europejskich nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Dzięki temu ubezpieczeniu ewentualne koszty leczenia podróżników, w tym także w placówkach prywatnych, pokryje ubezpieczyciel. 
  • Ubezpieczenie NNW. Dzięki NNW, w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamania nogi czy ręki), ubezpieczyciel zapewnia narciarzowi wypłatę odszkodowania. 
  • Koszty ratownictwa. Gwarantują pokrycie kosztów akcji ratowniczej, która w większości krajów europejskich nie jest refudnowana przez państwo.
  • OC sportowe. Chroni narciarza przed skutkami finansowymi spowodowania urazu u osoby trzeciej.
  • Assistance. Zapewnia szybką pomoc w kryzysowych sytuacjach, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Warto również zauważyć, że dal miłośników sportów ekstremalnych, szczególnie przydatne mogą być odpowiednie rozszerzenia.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie na narty musi być przede wszystkim indywidualnie dopasowane do potrzeb uczestników wyjazdu. Jak pogodzić najważniejsze dla siebie aspekty z tym, co oferują nam ubezpieczyciele? Porównać!

Możliwość porównania zakresu polisy w zaciszu własnego domu to nie tylko wygoda, która pozwala przemyśleć decyzję zakupową, ale i gwarancja zapewnienia sobie i członkom swojej rodziny najlepszego bezpieczeństwa.

Kalkulator ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl to łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzie, które w kilka sekund pozwoli dokładnie przyjrzeć się ofertom kilku ubezpieczycieli.

    Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

Podsumowanie

  1. Najtańsze oferty zorganizowanych wyjazdów na narty dotyczą zwykle Czech i Słowacji.
  2. Ceny zorganizowanych wyjazdów na narty zaczynają się od ok. 2 500 zł za tygodniowy pobyt w europejskim kurorcie – z transportem autokarowym, zakwaterowaniem w pensjonacie o standardzie trzygwiazdkowym i dwoma posiłkami. Skutecznym sposobem na obniżenie ceny, jest zakup uczestnictwa w wyjeździe dużo wcześniej.
  3. Ubezpieczenie zawarte w cenie wycieczki nie sprawdzi się również w przypadku sportów ekstremalnych, np. jazdy po nieoznaczonych trasach. 
  4. Ubezpieczenie na narty musi być przede wszystkim indywidualnie dopasowane do potrzeb uczestników wyjazdu.
  5. Polisy, które mamy w cenie wycieczki zorganizowanej, najczęściej uwzględniają jedynie bardzo podstawowe ryzyka: koszty leczenia, koszty ratownictwa i NNW. Najczęściej sumy tych ryzyk nie są wysokie, a w przypadku NNW zdarzają się bardzo niskie.

 Pytania i odpowiedzi

  1. Czy kalkulacja ubezpieczenia zajmuje dużo czasu?
    Nie. Kalkulacja zajmuje kilka sekund. Ponadto, jeżli wyjazd jest zorganiozwany dla kilku osoób, jedna z nich może dokonać kalkulacji dla wszystkich. 
  2. Czy ubezpieczenie narciarskie jest wymagane podczas wyjazdu?
    Obecnie ubezpieczenie muszą posiadać narciarze wybierający się na szusowanie we Włoszech. W pozostałych miejscach na świecie, ubezpieczenie narciarskie jest dobrowolne, ale zalecane. Narciarstwo to jeden z najniebezpieczniejszych i najbardziej kontuzjogennych sportów, a usługi medyczne poza granicami Polski są bardzo drogie. Wydatek kilku złotych dziennie za polisę zapewnia efektywną pomoc w problemaycznej sytuacji. 
  3. Czy polisa narciarska chroni przed zachorowaniem na COVID-19?
    Ochrona w przypadku zachorowania na COVID-19 jest kwestią indywidualną każdego ubezpieczenia, ale wszystkie polisy dostępna polisanarciarska.pl, taką ochronę mają w standardzie. Zakres rozszerzenia oraz co dokładnie mieści się w pojęciu ochrony przed COVID-19, określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia, z którymi należy dokładnie się zapoznać przed podpisaniem umowy. 
  4. Czy mogę znaleźć tanie ubezpieczenie narciarskie?
    Tak. Wykonując kalkulację w naszym kalkulatorze można zdecydować o wyborze najtańszego lub najdroższego ubezpieczenia. 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa