Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Skitury. Czym są górskie wędrówki z nartami?

skitury_wędrówkigórskie

Skitury to wycieczki, podczas których chodzi się na nartach po górskim terenie. Latem, w czasie pieszych wędrówek zakłada się buty trekkingowe, tak tu specjalne buty narciarskie, które wpina się do nart. Są one przymocowane wiązaniami, przeznaczonymi do tego rodzaju narciarstwa. Celem wędrówek jest zdobycie wybranego szczytu lub przełęczy, a następnie zjazd z nich. Warunkiem odbycia wyprawy jest odpowiednia warstwa śniegu na wybranym szlaku. 

Podpowiadamy, jak przygotować się do takiej zimowej aktywności, na co zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie narciarskie. 

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Jaki sprzęt potrzebny jest do skiturów?

  • Narty i wiązania 

Narty, których używa się do skiturów są lekkie, konstrukcją zbliżone do nart zjazdowych. Buty przymocowuje się odpowiednimi wiązaniami. Wyposażone są one w podpórki, które pomagają w podchodzeniu. Zaprojektowano je tak, aby ułatwiały swobodne podchodzenie oraz zjazd. Wiązania te blokuje się podczas zjazdu. W przypadku tras zlodowaciałych stosuje się również „harszle”, czyli specjalne noże, ułatwiające poruszanie się po lodzie. 

  • Foki

Kiedyś używano naturalnych skór fok, które przypinało się na spód narty. Służyły one zapobieganiu w cofaniu się podczas podejścia. Dziś są to wyroby syntetyczne. Mocuje się je z tyłu nart za pomocą haczyka, z przodu zaś mocowane są metalowe klamerki. W czasie zjazdu foki są zdejmowane.

  • Buty

Buty do skiturów powinny być lekkie, łącząc konstrukcję tradycyjnych butów narciarskich z butami wspinaczkowymi. Zapewniają swobodne zginanie kostki, dzięki czemu można używać ich zarówno do jazdy na nartach, jak i do chodzenia. Z tyłu butów znajduje się przełącznik – do chodzenia i zjazdu. Nowoczesne wyroby wyposażone są w wibram, gdy w terenie trzeba gdzieś podejść ze zdjętymi nartami. Pod spód istnieje możliwość podpięcia raków.

Do uprawiania tego rodzaju narciarstwa, potrzebne są również kijki. Można użyć składanych, biegowych lub zjazdowych. Są również specjalne, wytrzymałe kijki, przeznaczone dla skiturów. 

Gdzie można się wybrać na skitury w Polsce?

W Polsce najwięcej okazji do wycieczek jednodniowych jest na terenie Beskidów, Bieszczad oraz Tatr. Nie brakuje tras dla osób początkujących oraz bardziej zaawansowanych. Jeśli chodzi o Beskidy, świetnie nadają się dla osób rozpoczynających swoją przygodę z górskimi wędrówkami na nartach, oferując szerokie, swobodne szlaki. W Bieszczadach ciekawym, przykładowym szlakiem jest trasa Wielką Rawką z podejściem z Wetliny przez Dział i zjazd do Bacówki pod Małą Rawką.

Warto jednakże pamiętać, iż pomimo iż Bieszczady to niższe góry, mogą zaskakiwać warunkami pogodowymi – mocnym wiatrem, mgłą, śnieżycą oraz deszczem. Bardziej strome stoki tu przeznaczone są dla osób zaawansowanych. W Tatrach jest wiele możliwości uprawiania skituringu. Jedną z bardziej popularnych tras jest wejście na Kasprowy Wierch, z Kuźnic przez Kalatówki, lub z Kuźnic przez Halę Gąsienicową. Wysokie góry stanowią najlepsze przygotowanie wysokościowe dla naszych organizmów, należy jednakże pamiętać o niebezpieczeństwach w postaci możliwych lawin oraz szczelin górskich.

Gdzie można się wybrać na skitury za granicą?

Częstym kierunkiem wypraw skiturowych są Alpy. Do najczęściej wybieranych miejsc należą La Rosiere i 3 Doliny we Francji, Dachstein West – Krippenstein w Austrii  oraz Chamonix – Zermatt w Szwajcarii.

Zanim jednak wyruszymy w wyższe partie gór, należy zdobyć doświadczenie na łatwiejszych trasach w Polsce. Dobrze jest poruszać się wraz z instruktorem lub odbyć specjalny kurs przygotowujący do wyprawy w takie tereny. Można tu robić wypady kilkudniowe, jednakże noclegi powinny odbywać się na wysokości nie wyższej niż między 2000 – 3000 m n.p.m. W ten sposób można szybciej zaaklimatyzować się do przebywania na dużych wysokościach. 

Dla kogo ta dyscyplina?

Jak wynika z badań, w dużej większości skituring uprawiają mężczyźni  - ok. 88%. Jednakże stopniowo coraz więcej kobiet próbuje swoich sił w wędrówkach na nartach. Dla wielu osób jest to forma turystyki, co oddaje założenia tej dziedziny sportu. Często podchodzi się do wypraw bardzo rekreacyjnie, są również tacy dla których liczy się czas przejścia i zdobyte szczyty. Wszystko zależy od chęci i stopnia zaawansowania. Ze względu na różnorodność tras, można powiedzieć, że dyscyplina ta jest dla każdego, kto ma odpowiednie przygotowanie kondycyjne oraz właściwy sprzęt.

Wybierając się pierwszy raz na wycieczkę należy również zadbać o skompletowanie odzieży sportowej oraz znalezienie instruktora, który pokaże nam jak prawidłowo poruszać się na nartach. Po pierwszej wyprawie, można szybko złapać bakcyla na kolejne wycieczki.

Jakie są koszty sprzętu do skiturów?

Rozpoczynając swoją przygodę ze skituringiem, warto skorzystać z oferty wypożyczalni, których jest coraz więcej w naszym kraju. W tych lepszych mamy do wyboru szerokie spectrum nart. Dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie. Chcąc posiadać swój własny sprzęt – buty, narty, wiązania i foki trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 2000 złotych. Bardziej profesjonalne wyposażenie będzie kosztować nas dwa razy tyle, ale za to służyć będzie przez lata. Pozwoli na wybieranie się w wyższe pasma górskie. 

Jakie ubezpieczenie narciarskie na skitury wybrać?

Każdy narciarz powinien zaopatrzyć się w ubezpieczenie narciarskie, szczególnie będąc za granicą. Europejska Karata Ubezpieczeniowa EKUZ w wielu wypadkach okazuje się niewystarczająca. Nierefundowane są bowiem koszty transportu medycznego, akcji ratowniczych z użyciem helikoptera oraz innych usug medycznych.

W Europie zatem suma ubezpieczeń powinna wynosić 30 000 euro, a poza starym kontynentem 60 000 euro. Przy czym ceny samego ubezpieczenia nie są wysokie. Co może zawierać w sobie ubezpieczenie? Oto składowe polisy:

  • koszty leczenia; 

  • koszty ratownictwa; 

  • koszty rehabilitacji; 

  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW); 

  • assistance; 

  • odpowiedzialność cywilną (OC) ; 

  • kradzież sprzętu sportowego.

Przykładowe ceny ubezpieczenia na narty:

 
Koszty leczenia

Koszty ratownictwa

NNW

OC

Ub. sprzętu narciarskiego

Ochrona dla aktywnych

Cena


Ubezpieczenie na weekendowy wyjazd dla 1 osoby

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

17 sportów

7,39 zł


Ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd dla 1 osoby

20 000 €

6 000 €

15 000 €

60 000 €

-

7 sportów

46,78 zł


Ubezpieczenie na weekendowy wyjazd dla 2 osób

600 000 zł

600 000 zł

50 000 zł

-

1 500 zł

17 sportów

29,09 zł


Ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd dla rodziny 2+1

20 000 €

8 000 €

10 000 €

25 000 €

-

17 sportów

159,00 zł


Ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd dla rodziny 2+2

40 000 000 zł

40 000 000 zł

150 000 zł

1 500 000 zł

3 000 zł

17 sportów

328.16 zł

Zródło: https://www.polisanarciarska.pl/ 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Jeżeli lubimy sporty zimowe, warto choć raz spróbować skiturów. Popracujemy nad ogólną kondycją i sprawnością fizyczną naszego ciała. Wyprawa taka pozwoli również cieszyć się pięknem przyrody, górskimi widokami i może okazać się fantastyczną przygodą.  

 

Średnia ocena: 4.50

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa