Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty do Czech - jak się przygotować?

czechy

Narty, kask, kijki, odzież narciarska, odzież termiczna oraz… ubezpieczenie turystyczne. To elementy, bez jakich nie może odbyć się żaden wyjazd narciarski. Oczywiście brak polisy nie uniemożliwi zjeżdżania na nartach, jednak dla odpowiedzialnego i świadomego narciarza to podstawa bezpiecznego szaleństwa zimowego. Szczególnie za granicą, gdzie koszty leczenia mogą znacznie różnić się od polskich standardów, a ratownictwo górskie jest odpłatne i pokrywane przez poszkodowanego turystę.

Każda polisa narciarska zawiera przede wszystkim koszty leczenia. W razie wypadku na stoku czy też poza nim dobrze mieć możliwość skorzystania z pomocy medycznej bez obawy, że służba zdrowia kraju, w którym wypoczywamy, przyśle nam za to rachunek. Co jest jeszcze wazne i na co koniecznie zwrócić uwage podczas planowania wyjazdu na narty do czech - podpowiadamy w ponizszym artykule. 

Dopasuj polisę do włanych potrzeb

Czechy w czasie pandemii

Od dnia 25. października 2021 r. Czechy zakwalifikowały Polskę jako kraj wysokiego ryzyka zakażenia COVID-19. Obywatele polscy, chcący przekroczyć granicę polsko-czeską, muszą wypełnić Formularz Przyjazdowy (https://plf.uzis.cz/) oraz posiadać przy sobie Unijny Certyfikat COVID-19 potwierdzający zaszczepienie lub przebycie choroby.

Osoby niezaszczepione zobowiązane są do posiadania przy sobie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego najpóźniej 72. godziny przed przekroczeniem granicy. Po przyjeździe do Czech między 5. a 7. mają obowiązek wykonania ponownego testu PCR, a do tego czasu wychodząc poza miejscem zamieszkania muszą zasłaniać usta i nos maseczką ochronną o standardzie FFP2 lub wyższym.

Dane z dnia 24.11.2021 podają niemal 26 tysięcy zachorowań.

Od 22 listopada w hotelach, restauracjach, na imprezach zbiorowych w Czechach obowiązują certyfikaty potwierdzające przyjęcie pełnej dawki szczepienia lub certyfikaty zaświadczające przechorowanie Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Dzieci od 12 do 18 lat i osoby, które nie przyjęły wszystkich dawek szczepień, zobowiązani są wykonać test PCR.

Więcej informacji na temat obostrzeń pandemicznych w Czechach można znaleźć na rządowych stronach państwa.

Pamiętaj! Restrykcje epidemiologiczne zmieniają niezwykle dynamicznie, dlatego planując wyjazd – śledź je na bieżąco i sprawdź obowiązujące zasady tuż przed wyjazdem.

WAŻNE! Na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu czeskiego zapadła decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego z dniem 26.11.2021 r. Restauracje, bary, kluby, kasyna otwarte będą w godzinach 5:00-22:00. Na imprezach masowych będzie mogło przebywać maksymalnie 1000 uczestników, w tym wyłącznie osoby zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy. Nie odbędą się jarmarki bożonarodzeniowe. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez 30 dni.

EKUZ w Czechach nie zapewni Ci pełnej ochrony

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to niewielka karta umożliwiająca dostęp w ramach NFZ do podstawowej, niezbędnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej. Może ją bezpłatnie wyrobić każdy, kto opłaca składki zdrowotne w Polsce. Wystarczy zgłosić się z wnioskiem do oddziału NFZ.

Czy EKUZ jest wystarczającym zabezpieczeniem podczas podróży za granicę? Niestety nie. Zapewnia PODSTAWOWĄ i NIEZBĘDNĄ opiekę medyczną w takim zakresie, jaki obowiązuje obywateli danego kraju. A więc, jeśli w kraju docelowym nawet osoby ubezpieczone dopłacają do hospitalizacji czy wizyty u specjalisty, to takie same zasady będą obowiązywać poszkodowanych turystów. Warto się zastanowić, czy takich informacji poszukujemy przed wyjazdem? Zazwyczaj konieczność i wysokość dopłaty jest dla nas niekoniecznie miłą niespodzianką.

Ponadto EKUZ nie zapewnia obligatoryjnej ochrony dla każdego narciarza – pokrycia kosztów akcji ratowniczej za granicą. W Polsce ratownicy GOPR/TOPR wyruszają w góry i ratują z każdych tarapatów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Najbardziej skomplikowana i niebezpieczna akcja ratownicza nie będzie kosztować nas ani złotówki. Łatwo można ulec złudzeniu, że na całym świecie można liczyć na taką samą bezpłatną pomoc.

Jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej: w większości krajów, w tym w Czechach, koszt akcji ratowniczej pokrywa poszkodowany turysta. A są to niemałe kwoty. Godzina pracy śmigłowca ratunkowego to ok. 5000 zł. Do tego należy doliczyć kwotę za pracę ratowników, dodatkowych sprzęt, np. nosze, skutery śnieżne itp. Całościowy rachunek może opiewać na bardzo wysoką kwotę.

Posiadanie ubezpieczenia turystycznego na narty powoli uniknąć tych opłat. Koszty pokryje w całości ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie na narty – dlaczego trzeba je mieć!

- Wyjeżdżamy tylko na weekend. Po co mi ubezpieczenie na 3 dni?! 300 km od domu.

- Jeżdżę na narty od 6. roku życia i nigdy nie miałam najmniejszej kontuzji.

- Ubezpieczenie to zbytek i naciąganie. Mam EKUZ, w końcu po coś płacę składki w Polsce.

To najczęstsze wymówki turystów wyjeżdżających na narty za granicę. Niestety żaden z powyższych powodów jest niedostateczny w obliczu wypadku, kontuzji czy konieczności zorganizowania akcji poszukiwawczo-ratowniczej.

Wypadek w górach za granicą zazwyczaj wiążę się z ogromnymi kosztami, których nie pokryje NFZ - EKUZ jest w tej sytuacji również mało użyteczny. Ubezpieczenie to nie ochrona zarezerwowana tylko dla tych, którzy wyjeżdżają na 2 tygodnie i dłużej. Wypadek czy choroba mogą mieć miejsce pierwszego dnia po przyjeździe. Nie ma tu reguły, gdzie jesteśmy i na jak długo przyjechaliśmy. Koszt polisy nieprzekraczający 4 zł za dzień, to niewielki wydatek w porównaniu do opłat usług medycznych, przed jakimi możemy zostać postawieni – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl

Dlatego koniecznie trzeba mieć świadomość:

 • Ile kosztuje opieka medyczna w miejscu wyjazdu?
 • Czy koszty ratownictwa w danym kraju są bezpłatne czy pokrywane przez poszkodowanego?

Oraz przestrzegać zasad:

 • Im dalej wyjeżdżamy, tym wyższe ubezpieczenie powinniśmy kupić (patrz: koszt transportu medycznego do domu).
 • Im droższa opieka medyczna w kraju docelowym, tym wyższa musi być gwarantowana suma kosztów leczenia w ubezpieczeniu.
 • Podczas wyjazdu na narty suma kosztów ratownictwa powinna być odpowiednio wysoka, co najmniej 100 000 zł.
 • Lecąc samolotem, zadbaj o ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
 • Wykup odpowiednio wysokie OC w życiu prywatnym – wypadek na stoku, zniszczenie czyjegoś sprzętu nie spowoduje dodatkowych kosztów.
 • Ubezpieczenie powinno zawierać bogaty pakiet assistance – w razie czego, ubezpieczyciel pokryje koszt transportu medycznego do kraju, powrót pozostałych uczestników wyjazdu lub przyjazd osoby bliskiej, a także pomoc prawnika, tłumacza.

✔ Pamiętaj! Osoba poszkodowana na stoku z naszej winy może żądać od nas rekompensaty finansowej, pokrycia kosztów leczenia, a nawet dożywotniej renty. Aby zapobiec takim sytuacjom konieczne jest posiadanie ubezpieczenia OC, a najlepiej również OC sportowego.

Ile kosztuje ubezpieczenia na narty dla 4-osobowej rodziny? Mniej niż myślisz!

Jeśli nigdy jeszcze nie kupowałaś/-eś ubezpieczenia turystycznego, może Ci się wydawać, że to wydatek, który znacznie podwyższy koszt wyjazdu. Nic bardziej mylnego. Dobre, w pełni zabezpieczające ubezpieczenie, wcale nie musi być drogie.

Nie wierzysz? Sprawdzamy!

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Czech?

Przygotowaliśmy zestawienie kosztów ubezpieczenia w dwóch wariantach: dla jednego podróżnego oraz dla 4-osobowej rodziny. Symulacje zostały przeprowadzone dla 1 dnia ochrony podczas wyjazdu na narty do Czech.

W celu zobiektywizowania wyników i przedstawienia wielu możliwości, wykorzystaliśmy wygodne narzędzie, jakim jest kalkulator ubezpieczeń narciarskich. Wypełniając prosty formularz dotyczący kierunku, celu i czasu trwania wyjazdu, system wygenerował nam natychmiast 11 różnych oferty polis podróżnych. Plusem takiego rozwiązania jest:

 • przejrzysty widok na 11 różnych ofert,
 • szczegółowe wymienienie świadczeń i kwot w zakresie każdego ubezpieczenia,
 • jasne i sprecyzowane ceny za każde świadczenie i finalny koszt ubezpieczenia,
 • możliwość analizy oferty bez logowania, wypełniania skomplikowanych i długich formularzy, pisania bezpośrednio do ubezpieczyciela, czekania na informacje zwrotną.

Szczególnie w czasach pandemii, mozliwość wygodnych zakupów on-line to rozwiązanie nakierunkowane na potrzeby współczesnego klienta. Analiza oferty z perspektywy własnej kanapy pozwala na dokładne przemyślenie decyzji zakupowej i dopasowanie zakresu polisy do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Symulacja kosztów: 1 osoba, 1 doba, wyjazd na narty do Czech.

 

Koszt 1-dniowej polisy

Pokrycie kosztów leczenia

Ratownictwo

NNW

OC 

OC Sportowe

Sprzęt sportowy

COVID-19

AXA Assistance

3,92 zł

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

-

TAK

Signal Iduna

7,46 zł

91 730 zł

27 519 zł

15 000 zł

275 191 zł

137 595 zł

-

TAK

Generali

10,00 zł

200 000 zł

200 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

-

TAK

AXA Assistance

12,45 zł

40 000 000 zł

40 000 000 zł

150 000 zł

1 500 000 zł

1 500 000 zł

3000 zł

TAK

Nationale Nederlanden

14,11 zł

500 000 zł

100 000 zł

25 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

-

TAK

Generali

25 zł

800 000 zł

800 000 zł

50 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

1000 zł

TAK

Allianz

27,16 zł

500 000 zł

50 000 zł

40 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

4000 zł

TAK

Źródło: polisanarciarska.pl

Symulacja: 4-osobowa rodzina, 1 doba. Wyjazd na narty do Czech.

 

Koszt 1-dniowej polisy

Pokrycie kosztów leczenia

Ratownictwo

NNW

OC

OC Sportowe

Sprzęt sportowy

COVID-19

AXA Assistance

13,32 zł

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

-

TAK

Nationale Nederlanden

20,00 zł

80 000 zł

100 000 zł

-

-

-

-

 

AXA Assistance

26,40 zł

600 000 zł

600 000 zł

50 000 zł

250 000 zł

250 000 zł

1500 zł

TAK

Generali

39 zł

200 000 zł

200 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

-

TAK

Allianz

84,92 zł

200 000 zł

50 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

4000 zł

TAK

Źródło: polisanarciarska.pl

Wnioski:

 • Ubezpieczenie dla jednego turysty jest dostępne już od 3,92 zł za jeden dzień ochrony. To podstawowe, niepełne ubezpieczenie (nie zawiera OC, OC sportowego i ubezpieczenia sprzętu sportowego) – stanowi jednak pewną podstawę i w razie konieczności pokryje koszty najważniejszych świadczeń: kosztów leczenia, ratownictwa, NNW.
 • Ubezpieczenie dla całej rodziny nie jest ogromnym kosztem. Rekomendowane, całkiem dobrze chroniące ubezpieczenie – AXA Assistance – kosztuje 26,40 zł za dobę dla 4 osób. 184,8 zł będzie kosztowało to ubezpieczenie za 7-dniowy wyjazd do Czech. Biorąc pod uwagę koszt karnetów narciarskich, wypożyczenia lub zakupu sprzętu narciarskiego oraz dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia, to niecałe 190 zł za kompleksową ochronę zdrowia nie wydaje się wygórowaną kwotą.
 • Warto porównywać kilka ubezpieczeń, zamiast kupować najdroższe możliwe. Zakres ochrony jest zróżnicowany, gwarantowane sumy leczenia czy ratownictwa nie zawsze rosną proporcjonalnie do kosztu polisy. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwoli szybko to przeanalizować i kupić ubezpieczenie przez internet nawet dzień przed wyjazdem.

 

Wyjazd na narty do Czechźródło: polisanarciarska.pl

Dopasuj polisę do włanych potrzeb

 

Na narty do Czech? Zobacz, dokąd jechać

Czechy są chętnie wybierane przez polskich narciarzy jako cel zimowych podróży. Ogromną zaletą jest bliskość i możliwość dojechania własnym samochodem, co dla 4-osobowej rodziny jest już sporą oszczędnością. Do popularnego ośrodka narciarskiego Malá Úpa dojedziemy z Warszawy w jedyne 5 godzin i 30 min (470 km).

Gościnność, dobra kuchnia, przepiękne krajobrazy to kolejne argumenty, aby jechać na narty do Czech.

Polecane ośrodki narciarskie w Czechach to:

 • Malá Úpa – to wieś wypoczynkowa położona wysoko w Karkonoszach. Podzielona jest na dwie części: Dolní Malá Úpa i Horní Malá Úpa (dolna i górna). Horní Malá Úpa (górna) znajduje się przy granicy z Polską -  usytuowane są tu hotele, pensjonaty czy schroniska. W wiosce znajduje się kilka wyciągów i panuje przyjemna, kameralna atmosfera.
 • Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) – w 2015 r. zdobył tytuł najlepszego ośrodka narciarskiego na świecie World Ski Awards 2015. To idealne miejsce dla osób pragnących połączyć narciarstwo biegowe i zjazdowe: trasy biegowe to aż 91,5 km a zjazdowe 27 km. Najdłuższa trasa ośrodka liczy 2700 m. Oprócz atrakcji związanych z narciarstwem, można tu liczyć na szereg innych zimowych (i nie tylko) rozrywek: trasy saneczkowe, wycieczki na skuterach śnieżnych, snowtubing.
 • Skiareal Klinovec – bardzo atrakcyjny dla rodzin i osób początkujących ośrodek położony na Rudawach. Przeważają tu łagodne i szerokie trasy niebieskie. Łączna długość tras to 31 km, na które składają się 32 nartostrady. Najdłuższa trasa - Jáchymovská - liczy 2950 m, więc znajdą tu coś dla siebie także osoby bardziej zaawansowane.
 • Cerna Hora - Janské Lázně – to duży kompleks wchodzący w skład SkiResort MONTENEGRO – PEC. Łącznie jest tu dostępnych 17,5 km tras i 18 zróżnicowanych pod względem długości i trudności nartostrad oraz 55 km tras biegowych. Ponadto do dyspozycji turystów jest tu dużo restauracji, knajp, hoteli i pensjonatów, a widoki są więcej niż zachwycające.

Na narty do Czech - podsumowanie

1. Czechy są chętnie wybierane przez polskich narciarzy jako cel zimowych podróży. Ogromną zaletą jest bliskość i możliwość dojechania własnym samochodem, co dla 4-osobowej rodziny jest już sporą oszczędnością.

2. Na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu czeskiego zapadła decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego z dniem 26.11.2021 r. Restauracje, bary, kluby, kasyna otwarte będą w godzinach 5:00-22:00. Na imprezach masowych będzie mogło przebywać maksymalnie 1000 uczestników, w tym wyłącznie osoby zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy. Nie odbędą się jarmarki bożonarodzeniowe. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez 30 dni.

3. Jadąc na narty do Czech należy zadbać o ubezpieczenie narciarskie. Najlepszym sposobem na znaleznienie polisy jest porównywarka ofert w kalkulatorze polisanarciarska.pl

4. Ubezpieczenie dla jednego turysty jest dostępne już od 3,92 zł za jeden dzień ochrony.

Narty w Czechach - pytania i odpowiedzi

 1. Gdzie można wyrobić kartę EKUZ, którą chcę zabrać ze sobą na narty do Czech?
  Aby otrzymać kartę EKUZ niezbędne jest złożenie wniosku w odpowiednim wydziale NFZ. Jest to mała plastikowana karta, przypominająca dowód osobisty, ale nie posiada zdjęcia. Wyrobienie karty jest bezpłatne.
 2. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie narciarskie do Czech?
  Podczas wyboru polisyu narciarskiej należy zwrócić uwagę na sume kosztów leczenia, koszty ratownictwa, ubezpieczenie od COVID-19, Assistance, NNW, OC, a także ubezpieczenie bagażu i sprzetu. Wybór konkretnych rozszezrzeń, to sprawa indywidualna. Znacznie łatwiej jest je dopasować, mając mozliwość porównania ofert róznych ubezpieczycieli w kalklulatorze ubezpieczeń na polisanarciarska.pl
 3. Czy ubezpieczenie od zachorowania na COVID-19 obejmuje równiez pobyt na kwarantannie? 
  Wszystko zależy od zakresu polisy danego ubezpieczyciela. Dają oni możliwość ochrony w razie różnych sytuacji związanych z pandemią. Polisa, w zależności od wybranego zakresu zapewni pokrycie kosztów w takich sytuacjach, jak: pobyt na kwarantannie, hospitalizację, wykonanie testu, czy powrót do kraju po przedłużeniu pobytu z powodu COVID-19. Wszystkie zasady, na jakich zawarte jest ubezpieczenie, uwzględnione są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa