Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty do Czech - jak się przygotować?

czechy

Jadąc na narty często nie bierzemy pod uwagę ryzyka, jakie niesie za sobą uprawianie tego sportu. Jeszcze przed wyjazdem narciarskim do Czech myślimy o odpoczynku, dobrej zabawie i skupiamy się na sprawach, którymi musimy się zająć zanim oddamy się białemu szaleństwu. Wśród tych spraw warto znaleźć chwilę na kupno dobrego ubezpieczenia, które ochroni nas na wypadek zdarzeń losowych. Nawet, gdy jedziemy tylko na 2 lub 3 dni.

Ubezpieczenie narciarskie w Czechach – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia

Każda polisa narciarska zawiera przede wszystkim koszty leczenia. W razie wypadku na stoku czy też poza nim dobrze mieć możliwość skorzystania z pomocy medycznej bez obawy, że służba zdrowia kraju, w którym wypoczywamy, przyśle nam za to rachunek. Jeśli wyjeżdżamy na narty do Czech, warto zdać sobie sprawę z panującego tam prawa. U naszych południowych sąsiadów panuje obowiązek dopłacania do świadczeń opieku zdrowotnej. Pomoc medyczna w prywatnych placówkach jest już całkowicie odpłatna, a rachunki reguluje pacjent. Ile kosztuje leczenie w Czechach?

Transport rannego narciarza ze stoku 800 zł
Transport helikopterem 4 tys. zł
Leczenie szpitalne na oddziale intenywnej terapii do 4 tys. zł
Leczenie dentystyczne 60 zł za plombę
Transport chorego do kraju ambulansem do 10 tys. zł

źródło: materiały własne

Do wizyt lekarskich dochodzą także koszty związane z zakupem leków przepisanych przez lekarza. Przy posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia możliwy jest zwrot kosztów za nie lub częściowe ich pokrycie. Jednak w czeskich aptekach zostawilibyśmy o połowę mniej pieniędzy niż w Polsce.

2. Pomoc Assistance

Assistance stanowi jeden z najważniejszych elementów polisy narciarskiej. W zależności od wybranego przez siebie pakietu ochrony i zakresu ubezpieczenia możesz otrzymać pomoc w postaci:

organizacji transportu medycznego do Polski powrót chorego z Czech do kraju drogą powietrzną w asyście pielęgniarki może wynieść nawet do 20 000 zł
organizacji przyjazdu osoby bliskiej do chorego assistance pokryje koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu
organizacji powrotu innych uczestników podróży w momencie gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu
pomoc prawnika gdy staniesz się uczestnikiem wypadku albo wyrządzisz szkodę innej osobie, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami
wsparcie tłumacza bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.
pomocną infolinię konsultanci z infolinii wskażą ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze świadczoną pomocą assistance

źródło: materiały własne

3. Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Wybierając się na narty warto także zadbać o to, aby nasza polisa turystyczna zawierała ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego. O ile w Polsce działalność ratownictwa górskiego pokrywana jest przez państwo, to za granicą, m.in. w Czechach, akcja ratunkowa może nas sporo kosztować. Towarzystwo ubezpieczeniowe może pokryć koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej, jeśli zaangażowanie ratowników jest w pełni uzasadnione, tzn. w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia turysty.

4. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

NNW chroni nas i naszych bliskich, w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem. Sczególnie podczas jazdy na nartach czy snowboardzie jesteśmy narażeni na urazy, dlatego przy kupnie polisy turystycznej należy zadbać również o ubezpieczenie NNW.

    Ubezpiecz się na wyjazd do Czech

5. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Posiadanie ubezpieczenia OC jest niezbędne dla narciarza bez względu na to, jaki jest jego stopień zaawansowania oraz umiejętnosci. Przez przypadek możemy wyrządzić krzywdę innemu użytkownikowi szlaku. Nawet za zepsucie sprzętu sportowego ma on prawo pociągnąć nas do odpowiedzialności i rządać odszkodowania za poniesione straty. Gorzej, jeśli ktoś z naszej winy dozna uszczerbku na zdrowiu. Wówczas może wystąpić z roszczeniami i domagać się od nas rekompensaty, a nawet dożywotniej renty, jeśli stan jego zdrowia nie pozwala na normalne funkcjonowanie i wykonywanie zawodu.

6. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Często jedynym zabezpieczeniem narciarzy podczas wyjazdu za granicę jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia ona podstawową opiekę medyczną na terenie Unii Europejskiej. Obowiązuje więc także w Czechach. Nie pokrywa jednak wszystkich kosztów leczenia, którego możemy potrzebować. NFZ, wydajac EKUZ nie zapewnia:

transportu chorego do Polski
pokrycia kosztów poszukiwań i ratownictwa górskiego
zabezpieczenia przed odpowiedzialnością cywilną
odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu

źródło: materiały własne

Nawet posiadając Kartę jesteśmy w Czechach zobowiązani do dopłacania za wizyty u lekarza i opiekę medyczną, zgodnie z przepisami tam obowiązujacymi. Nie są to wielkie pieniądze, bo przykładowo za wizytę u lekarza powinniśmy zapłacić około 30 Kc (czyli 5 zł), a za pomoc specjalisty 90 Kc (około 15 zł). Jednorazowa wizyta raczej nie zrujnuje naszego budżetu, jednak w przypadku bardziej złożonego leczenia kwota ta może zostać wielokrotnie pomnożona. Poza tym posiadanie ubezpieczenia w towarzystwie gwarantuje nam te świadczenia bezpłatnie.

Wyjazd na narty do Czechźródło: materiały własne

Dopasuj polisę do włanych potrzeb

Gdzie na narty w Czechach?

  • Mała Upa – to jedna z najwyżej położonych miejscowości w Czechach. Mieści się tuż przy granicy z Polską na wschodzie Karkonoszy. Charakteryzuje się typowo górskim klimatem. Możemy tu liczyć na spokój i brak tłoku. Dostępne są dwa kompleksy wyciągów, między którymi kursuje skibus.
  • Velke Karlovice – jedna z najciekawszych stacji narciarskich znajdująca się w Beskidach. Działają tu cztery wyciągi narciarskie funkcjonujące przy tutejszych hotelach. Łączna długość tras to 2,5 km o niskiej i średniej trudności zjazdu.
  • Dolni Morava – trasa narciarska położona pod Śnieżnikiem. Znajdziemy tam dwie nowe kanapy, dwa orczyki i dwa wyciągi dla dzieci. Łącznie możemy liczyć na 7,5 km tras zjazdowych. Przy stokach znajduje się restauracja oraz wypożyczalnia sprzętu.

 

Redakcja portalu:

polisa narciarska

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa