Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty do Słowenii. Jak się przygotować?

Słowenia jest jednym z najmniej popularnych alpejskich krajów narciarskich, aczkolwiek wartym naszej uwagi. Mała liczba odwiedzających tym bardziej powinna zachęcić Cię do sprawdzenia, co może zaoferować ten mały kraj, po części nawiązujący do każdej z kultur sąsiadujących z nim państw. Jak się okazuje w Słowenii również można odnaleźć kilka ciekawych ośrodków narciarskich.

ubezpieczenie na narty w Słowenii
źródło: pixabay.com

Na terenie Słowenii rozciągają się Alpy Julijskie, które zapewniają nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także warunki odpowiednie do uprawiania narciarstwa i snowboardu. Na ich obszarze znajduje się słynne jezioro Bled oraz kilka wyższych szczytów na zboczach, których utworzono doskonale przygotowane trasy narciarskie dla amatorów sportów zimowych.

Wybierając się na narty do Słowenii, musisz pamiętać, że tak jak w każdym innym kraju, konieczne będzie zabezpieczenie się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Jeżeli bowiem dojdzie do wypadku, w wyniku którego będziesz musiał skorzystać z opieki medycznej, zapłacisz bardzo wysoki rachunek. Na co musisz zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie narciarskie do Słowenii?

Koszty leczenia w Słowenii


To podstawa każdej polisy narciarskiej. Tak jak już zastało wyżej zaznaczone, pozwala uniknąć opłat za leczenie w Słowenii, które bez żadnego ubezpieczenia, będzie dla obcokrajowców bardzo kosztowne. Razem z kosztami leczenia, w polisie narciarskiej możesz liczyć na pomoc assistance, transport medyczny oraz pokrycie kosztów poszukiwań i ratownictwa w górach. Mając nadzieję na udany wypoczynek za granicą, nie myślimy o takich kwestiach co jest dużym błędem, ponieważ polisę docenia się najczęściej już po wypadku. Aby uniknąć tej pomyłki, już teraz porównaj oferty i kup polisę na wyjazd.

kup ubezpieczenie na narty

Następstwa nieszczęśliwych wypadków na stoku


O wypadek na stoku nietrudno – o tym wie każdy narciarz i snowboardzista. Jednak o tym, że w razie nieszczęśliwego wypadku może otrzymać odszkodowanie, już nie każdy myśli. Jeżeli zrealizuje się najmniej optymistyczny scenariusz i na stoku dojdzie do śmierci, to rodzina ubezpieczonego otrzyma odszkodowanie. NNW zabezpiecza Cię nie tylko na wypadek śmierci, ale również w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu. Może okazać się, że konieczna będzie długotrwała rehabilitacja, nie pozwalająca Ci na wykonywanie pracy, a wtedy świadczenie z towarzystwa na pewno okaże się bardzo pomocne.

Odpowiedzialność cywilna wobec pozostałych narciarzy


Przebywając na trasie narciarskiej musisz również ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Jeżeli spowodujesz wypadek, w wyniku którego inny uczestnik stoku dozna poważnego urazu, nie wystarczy zwykłe przepraszam. W przypadku sporu sądowego będziesz musiał pokryć ewentualne koszty leczenia i rehabilitacji, a także zniszczonego mienia. OC przyda się nie tylko na stoku, ale także w miejscu zakwaterowania, gdy zniszczysz nienależące do nas przedmioty.

Kompleksowa ochrona


Pełna ochrona, jaką może zapewnić ubezpieczenie na wyjazd narciarski będzie obejmować również dodatkowe opcje. Do najważniejszych możemy zaliczyć ochronę bagażu podróżnego i sprzętu sportowego na wypadek ich zniszczenia, zagubienia czy kradzieży oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu. Kompleksowa polisa będzie zabezpieczeniem niemal w każdej sytuacji, która w trakcie zagranicznego wyjazdu narazi nas na niespodziewane koszty.

ubezpieczenie na narty słoweniaźródło: opracowanie własne

Jak działa EKUZ w Słowenii?


Zdawać by się mogło, że skoro Słowenia należy do krajów Unii Europejskiej, możemy spokojnie liczyć na pomoc Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ. Niestety nie zawsze tak jest. W wielu krajach musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami, które będziesz musiał ponieść. O ile w Słowenii, za większość świadczeń nie zapłacisz, o tyle zdarzają się też takie, do których będziesz musiał dopłacić.

  • Dopłata za świadczenia medyczne w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz za korzystanie z leczenia szpitalnego, w zależności od rodzaju świadczeń wynosi 20% lub 30%, które jest liczone od całkowitego kosztu danego świadczenia.
  • Dopłata za stomatologiczne leczenie protetyczne dorosłych wynosi 90%.
  • Koszty leczenia uzyskanego w placówce funkcjonującej poza publicznym systemem ochrony zdrowia na Słowenii pacjent pokrywa w całości we własnym zakresie.
  • Transport do szpitala na terytorium Słowenii w nagłych przypadkach jest bezpłatny. W innych przypadkach należy zapłacić 90% jego kosztów.


W zależności od tego, dokąd się wybierasz, może okazać się że w pobliżu miejsca Twojego pobytu nie znajdują się państwowe placówki medyczne. W takiej sytuacji na nic zda się EKUZ. Jeżeli chcesz uniknąć opłat za leczenie, jedynym rozwiązaniem będzie posiadanie indywidualnej polisy.

    Kup ubezpieczenie do Słowenii

Gdzie na narty w Słowenii?


W Słowenii najpopularniejszym regionem dla narciarzy jest obszar Triglavskiego Parku Narodowego, gdzie też znajduje się najwyższy szczyt w kraju. Poza nim do wyboru pozostają także inne ośrodki narciarskie. Wybierając się na narty do Słowenii powinieneś zwrócić uwagę na:

  • Krvavec – położony w Alpach Sawińsko – Kamnickich. Ośrodek znajduje się na wysokości 1450 – 1971 m n.p.m. Sezon narciarski trwa tutaj od listopada do początku maja.
  • Vogel – położony niedaleko słynnego jeziora Bled, znajduje się na terenie wspomnianego Triglavskiego Parku Narodowego. Sezon narciarski trwa od grudnia do połowy kwietnia.
  • Kranjska Gora – położony na wysokości 800 – 1500 m n.p.m. ośrodek oferuje możliwość korzystania ze stoków od grudnia do maja. W pobliżu znajduje się Planica – stolica skoków narciarskich, znana z jednej z największych na świecie skoczni narciarskich.

 

Julietta Pawlak

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa