Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty na Słowację. Jak się przygotować?

1.1

Wyjazd na narty poza Polskę nie musi być drogi. Choć popularne wśród turystów kierunki, takie jak Austria, Francja czy Włochy, oferują dobre warunki do jazdy, ceny w popularnych ośrodkach bywają odstaraszające. Na szczęście nie trzeba szukać daleko, aby znaleźć świetnie przygotowane stoki, zarówno dla amatorów jak i bardziej zaawansowanych turystów, w bardziej przystępnej cenie. Rozwiązaniem jest narciarski urlop na Słowacji.

U naszych południowych sąsiadów można znaleźć ziumowe kurorty na europejskim poziomie, nie wydając przy tym majątku. Podpowiadamy, jak zorganizować taki wyjazd, jak się do niego przygotować, a także jakie ubepzieczenie wybrac, aby nie stracić zaoszczędzonych pieniędzy. 

 

Znajdź najtańsze ubezpieczenie

Słowacja – ja przygotować się do podróży? 

Obecnie podróżowanie do Słowacji jest możliwe bez dodatkowych obostrzeń. Od 6 kwietnia 2022 roku zostały zniesione ograniczenia związane z Covid-19, dlatego też zagraniczni turyści - niezależnie od statusu szczepienia - nie muszą wykonywać testów przed wyjazdem ani po przybyciu do kraju. Zniesiono również obowiązkową kwarantannę wjazdową. 

Polscy obywatele mogą przekroczyć słowacką granice na podstawie dowodu osobistego, lub paszportu (w tym również paszportu tymczasowego). Nie ma wymogu co do minimalnego okresu ważności dokumentów. Podróżni, których pobyt w Słowacji nie będzie dłuższy niż 90 dni, nie muszą dokonywać rejestracji swojego pobytu już na miejscu. 

Ile trwa podróż na narty do Słowacji? 

Słowackie stoki znajdują się bardzo blisko granicy z Polską, dlatego wyjazd na narty do naszych południowych sąsiadów nie stanowi skomplikowanego ani kosztownego przedsięwzięcia. Podróż samochodem z Krakowa zajmuje niecałe 3 godziny, z Katowic około godziny więcej, z innych większych miast, jak Wrocław czy Warszawa, między 5-7 godzin. 

Podróż autokarem do Popradu zajmuje podobny czas. Taka podróż nie jest również droga – z miasta zlokalizowanego w południowej cześci Polski do Popradu dojechać można za mniej niż 100 PLN. Warto jednak pamiętac, że będąc w polskich Tatrach, można natomiast przekroczyć granicę nawet w ramach górskiej wędrówki! 

Ile kosztuje nocleg w Słowacji? 

Wszystko zależy oczywiście od wybranego kurortu i standardu miejsca noclegowego. W porównaniu z innymi europejskimi destynacjami, Słowacja nie jest jednak drogim kierunkiem, również dla narciarzy. 

Wybierając się w Słowackie Tatry, najtańsze opcje noclegowe można znaleźć już za niecałe 100 PLN/noc dla 2 osób (hostel lum miejsce kempingowe blisko stoków). Za około 200 PLN/noc wynająć można natomiast pokój 2-osobowy, nierzadko ze śniadaniem wliczonym w cenę, najczęściej w kwaterach prywatnych i pensjonatach. Nieco drożej, bo w granicach 400-500 PLN/noc, wynająć można pokój 2-osobowy ze śniadaniem, w wysokim standardzie, w miejscu zlokalizowanym bardzo blisko głównych stoków. 

Z najwyższymi cenami trzeba liczyć się w ośrodkach znajdujących się bezpośrednio w dużych kurortach narciarskich, gdzie za pokój dla 2 osób zapłacimy od 500-600 PLN do nawet 1000-1800 PLN/noc - taki nocleg gwarantuje nam jednak najlepszy dostęp do infrastruktury turystycznej, wyższy standard, wyżywienie, a często również dodatkowe udogodnienia, takie jak np. strefa SPA, czy baseny. 

Kiedy jechać na narty do Słowacji? 

Sezon narciarski w słowackich Tatrach w większości ośrodków rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach grudnia i trwa nawet do połowy kwietnia. Z największymi tłumami narciarzy i snowboardzistów trzeba liczyć się oczywiście w szycie zimowego sezonu, czyli w okresie grudniowej przerwy świątecznej, zaraz po Nowym Roku, a także w trakcie ferii zimowych. 

Choć turystów na stokach wtedy nie brakuje, w tym czasie często sprzyja również pogoda, a warunki do jazdy są komfortowe. Kurorty narciarskie w Słowacji, szczególnie te duże, przygotowane na potrzeby turystów z całej Europy, zapewniają jednak dobre naśnieżenie (także sztuczne) i świetną rozrywkę również wczesną wiosną, dlatego - jeśli chcemy uniknąć tłoku, warto rozważyć urlop właśnie w tym okresie. 

Narty w Słowacji - co zabrać ze sobą na wyjazd i czego powinieneś być świadomy 

Słowackie stoki są dobrze przygotowane na przyjazd turystów i raczej bezpieczne. Oczywiście jak wszędzie w górach, istnieje zagrożenie lawinowe, zwłaszcza poza wyznaczonymi trasami, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność, zarówno podczas uprawiania zimowych sportów jak i w trakcie górskich wędrówek. 

Osoby planujące aktywny wypoczynek w górach muszą pamiętać, że Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (Horska zachranna služba) pobierają wysokie opłaty za akcje ratownicze, w tym przybycie służb na miejsce wypadku, wykorzystanie podczas akcji skutera śnieżnego, transportu samochodowego lub helikoptera. 

Bezpłatna jest tylko pomoc medyczna (dla turystów posiadających EKUZ). Jeśli jednak do wypadku dojdzie podczas jazdy poza wyznaczonymi trasami, również za usługi medyczne trzeba będzie zapłacić. 

Ważne! Turyści wybierający się w wysokie partie słowackich gór, przed wyruszeniem w trasę muszą zgłosić odpowiednim służbom jej planowany przebieg, przewidywany czas wyprawy i planowy czas powrotu. 

Wszyscy podróżni, którzy podczas urlopu w Słowacji chcą spędzać czas aktywnie na górskich stokach, muszą pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego na taki wyjazd. 

Co więcej, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed ewentualnymi urazami, nie można zapomnieć o odpowiednim ekwipunku, w którego skład obowiązkowo wchodzić powinien kask. 

PAMIĘTAJ❗ Niezależnie od charakteru podróży, warto przed wyjazdem zarejestrować się w systemie Odyseusz. 

EKUZ w Słowacji – czy dokument jest honorowany? 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający do otrzymania nieodpłatnej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia społecznego, podczas pobytu za granicą, w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego 

Handlu (EFTA). 

Zakres EKUZ nie jest jednak kompleksowy - karta zapewnia bowiem dostęp wyłącznie do publicznej opieki zdrowotnej, w placówkach, które podpisały umowę z lokalną kasą chorych. Bezpłatna pomoc przysługuje zagranicznym turystom na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju. 

Dlatego też EKUZ nie jest tym samym co ubezpieczenie na podróż. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim turyści, którzy zamierzają spędzić aktywny urlop, np. na nartach czy snowboardzie. Karta nie refunduje bowiem wielu usług, które mogą okazać się niezbędne w razie wypadku na stoku.

 

KARTA EKUZ               POLISA NARCIARSKA 
Refunduje TYLKO część kosztów leczenia Refunduje WSZYSTKIE koszty leczenia
Działa tylko na terenie UE i EFTY Działa na terenie całego świata
Pomoże tylko w placówkach publicznych Pomoże również w placówkach prywatnych
Wsparcie tylko w przypadku problemów ze zdrowiem Szeroki zakres ochrony podczas podróży

źródło: opracowanie własne

Oto przykłady: 

 • Prywatna opieka medyczna 

 • Leczenie stomatologiczne 

 • Trransport medyczny do kraju 

 • Ratownictwo 

1. Transport rannego narciarza helikopterem ze stoku do szpitala około 6 000 zł
2. Leczenie szpitalne: koszty leczenia szpitalnego dla mężczyzny ze złamanym kręgiem lędźwiowym i żebrami ponad 12 000 zł
3. Leczenie na oddziale intensywnej terapii w słowackim szpitalu od 2 000 – 4 000 zł za dobę
4. Transport chorego do kraju ambulansem średni koszt od 10 000 zł do 30 000 zł

źródło: opracowanie własne

Tymczasem koszty ratownictwa, czy transportu medycznego, mogą okazać się naprawdę bardzo wysokie. Podstawowa interwencja grupy poszukiwawczej lub ratowniczej może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, szczególnie jeśli konieczne będzie wykorzystanie helikoptera. Podobnie wygląda to w przypadku specjalistycznego transportu medycznego do Polski - naczęściej wiąże się to w wydatkiem rzędu kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. 

Jakie ubezpieczenie na narty do Słowacji wybrać? 

Każda polisa na zagraniczny wyjazd dla aktywnych, powinna zawierać kilka istotnych elementów, które uchronią nas przed ponoszeniem wysokich kosztów w razie wypadku lub nagłej choroby podczas podróży. Oto najwazniejsze z nich: 

 • Koszty leczenia - leczenie na Słowacji trochę kosztuje, a nieoczekiwana choroba lub niefortunny wypadek na stoku oznacza konieczność skorzystania z miejscowej opieki zdrowotnej. Co więcej, w pobliżu kurortów narciarskich często znajdują się głównie prywatne ośrodki medyczne, w których znajdziesz szybką i sprawną pomoc lekarza, ale będziesz musiał za nią zapłacić z własnej kieszeni. 

 • Ratownictwo - wyjeżdżając w góry na Słowację, trzeba zadbać o to, aby mieć wykupione ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego. Znana jest historia turysty, który spadł z Rysów na słowacką stronę. Ratownicy szukali go przez wiele godzin. Feralny turysta otrzymał później rachunek opiewający na kwotę ponad 60 000 zł za przeprowadzoną akcję ratunkową. 

 • OC - każdy narciarz i snowboardzista powinien posiadać OC nawet przed pierwszym zjazdem ze stoku. Moment nieuwagi, albo zwykły pech – niewiele trzeba, aby doszło do poważnego wypadku. Jeśli do zdarzenia dojdzie z twojej winy, to poniesiesz konsekwencje swojego błędu. Odkupienie nowych nart stanowi jeszcze najmniejszy problem. Co innego gdy doprowadziłeś do trwałego uszczerbku na zdrowiu, kalectwa lub poważnej kontuzji innej osoby. Tutaj kwoty wywalczonych odszkodowań mogą sięgać olbrzymich sum. 

 • NNW - z ubezpieczenia NNW zostanie wypłacone świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Uprawianie sportu zwiększa ryzyko nieszczęśliwego wypadku, a zatem tym bardziej należy uważać i przezornie się zabezpieczyć. Wybierając NNW, zdecyduj się na wysoką sumę ubezpieczenia. Przy niskich sumach ubezpieczenia np. na 10-20 tys. zł, za uszczerbek na zdrowiu doznany na stoku możesz otrzymać kwotę, która wystarczy najwyżej na opłacenie jednej prywatnej wizyty u ortopedy. 

 • Assistance - w zależności od wybranego przez siebie pakietu ochrony i zakresu ubezpieczenia możesz otrzymać pomoc w postaci: organizacji transportu powrotnego, lub przyjazdu bliskiej osoby do poszkodowanego, pomocy prawnej, wsparcia tłumacza, czy całodobowej infolinii w języku polskim. 
  Assistance stanowi jeden z najważniejszych elementów polisy narciarskiej. W zależności od wybranego przez siebie pakietu ochrony i zakresu ubezpieczenia możesz otrzymać pomoc w postaci:

organizacji transportu medycznego do Polski repatriacja chorego do kraju drogą powietrzną w asyście pielęgniarki może wynieść maksymalnie nawet do 30 000 zł
organizacji przyjazdu osoby bliskiej do chorego assistance pokryje koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu
organizacji powrotu innych uczestników podróży w momencie gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu
pomoc prawnika gdy staniesz się uczestnikiem wypadku albo wyrządzisz szkodę innej osobie, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami
wsparcie tłumacza bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.
pomocną infolinię konsultanci z infolinii wskażą ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze świadczoną pomocą assistance

źródło: materiały własne

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty na Słowację?

Cena ubezpieczenia narciarskiego do Słowacji zależy od kilku czynników.

Znaczenie ma przede wszystkim:

 • kierunek wyjazdu,
 • ilość dni spędzonych za granicą,
 • plany,
 • stan zdrowia,
 • indywidualna sytuacja,
 • oczekiwania
 • możliwości. 

W zależności od tego, jaki pakiet polisy narciarskie wybierzesz, cena będzie wzrastać lub maleć. pamiętaj jednak, aby to nie cena była wartością decydującą. Największe znaczenie ma zakres ochrony Twojej polisy narciarskiej i to, czy w problematycznej sytuacji, w razie wypadku, incydentu na stoku, czy stłuczki możesz liczyć na odszkodowanie. 

Przykłądowe ceny polis narciarskich do Słowacji, przedstawiamy w tabeli:

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe 

Koszty leczenia

Ratownictwo COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW             OC Cena                                               
 AXA ASSISTANCE 200 00 zł  200 000 zł Zakres 3/7  114 20 000 zł  -

31 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE 80 000 zł  100 000 zł Zakres 5/7  60   -   - 

37 zł 

(sprawdź cenę)

 Wiener 90 642 zł

36 249 zł

Zakres

3/7

 7  15 000 zł

OC:

113 280 zł 

OC sportowe: 113 280 zł

57 zł

(sprawdź cenę)

 

SIGNAL IDUNA 90 642 zł 31 718 zł Zakres 3/7  7 20 000 zł

OC:

271 871 zł

OC sportowe: 135 936 zł

73 zł

(sprawdź cenę)

Proama 100 000 zł 100 000 zł Zakres 5/7 2 20 000 zł

OC:

100 000 zł 

OC sportowe: 100 000 zł

120 zł

(sprawdź cenę)

 Generali 200 000 zł 200 000 zł  Zakres 5/7  2 50 000 zł

OC:

100 000 zł 

OC sportowe: 100 000 zł

127 zł

(sprawdź cenę)

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie i bliskich

 Źródło: polisanarciarska.pl

Aby znaleźć polisę dla aktywnych, która będzie dopasowane do charakteru konkretnego wyjazdu i naszych indywidualnych potrzeb, warto skorzystać z wygodnego kalkulatora ubezpieczeń online. Pozwoli on zestawić ze sobą kilka różnych ofert, dzięki czemu porównamy ze sobą ich ceny, zakres, a także sumy gwarantowane poszczególnych elementów, by wybrać najlepszą ochronę. Co więcej, dzięki porównywarce kupimy interesujące nas ubezpieczenie w kilku prostych krokach i bez wychodzenia z domu” – radzi nasz ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. 

Rozszerzenie ubezpieczenia narciarskiego do Słowacji 

Każdą polisę można dodatkowo rozszerzyć o kilka istotnych elementów, które sprawią, że ochrona ubezpieczeniowa będzie bardziej kompleksowa. To szczególnie ważne podczas zagranicznego wyjazdu na zimowy urlop, zwłaszcza jeśli poza nartami i snowboardem planujemy uprawiać sporty uznawane przez TU za aktywności o zwiększonym ryzyku (dokładna listę takich sportów można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – OWU – każdego towarzystwa). Na jakie rozszerzenia warto się zdecydować? 

 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – takie rozszerzenie zagwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia lub kradzieży sprzętu/bagażu, pod warunkiem że przedmioty te były odpowiednio chronione i zabezpieczone. Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego pozwala przede wszystkim zachować spokój i komfort psychiczny w trudnej sytuacji, jaką jest utrata lub zniszczenie rzeczy osobistych. 

 • Klauzula alkoholowa – narciarzom i snowboardzistom na stoku nierzadko zdarza się sięgnąć po kieliszeczek nalewki domowej roboty.  Klauzula alkoholowa umożliwia pokrycie kosztów leczenia i NNW w razie gdy do wypadku dojedzie po wpływem alkoholu. W standardowej polisie jest to wyłączenie z ochrony, ale dzięki dopłacie już od kilku złotych, mamy zagwarantowaną pomoc i efektywną ochronę.   

 • Sporty ekstremalne - to  rozszerzenie ochrony przydatne dla tych, którzy podczas zimowego wypoczynku planują uprawiać sporty uznane przez ubezpieczyciela za ekstremalne, lub o podwyższonym ryzyku. Warto o tym pamiętać, ponieważ do tego typu aktywności często zaliczane są popularne wśród miłośników bialego szaleństwa dyscypliny, takie jak choćby wspomniana wcześniej jazda poza wyznaczonymi trasami (freeride), jazda skuterem śnieżnym, heliskiing, czy iceclimbing. 

Narty na Słowacji – popularne trasy narciarskie 

 • Jasna – Chopok stanowi duży, nowoczesny i najbardziej znany ośrodek narciarski na Słowacji, który posiadająca bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. To prawdziwy raj dla narciarza i snowboardzisty. 

 • Donovaly - mała i urokliwa miejscowość w Tatrach Niskich. Dlaczego warto? Nowoczesne wyciągi, atrakcyjne trasy narciarskie, brak tłumów. Co więcej, niektóre pensjonaty położone są niemal przy wyciągu gondolowo-krzesełkowym. 

 • Štrbské Pleso - w tym sławnym ośrodku narciarskim można uprawiać również klasyczne dyscypliny narciarskie takie jak biegi i skoki. Corocznie odbywają się tutaj zawody o Puchar Europy i Puchar Świata FIS oraz liczne imprezy i zawody na śniegu. 

 • Tatrzańska Łomnica - największą zaletą ośrodka jest to, że sezon trwa tu od listopada nawet do maja, w związku z lokalizacją ośrodka (lezuy on u podnóża jednego z najwyższych szczytów Tatr - Łomnicy). Znajdują się tam dwa rozległe tereny dla narciarzy i snowboardzistów - Jamy i Skalnate Pleso. 

 • Skipark Ružomberok - ośrodek oddaje do dyspozycji turystów aż 7 świetnie przygotowanych stoków i różnym stopniu trudności, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie: zarówno początkujący jak i doświadczeni narciarze. Co więcej, w niedalekiej odległości od kurortu znajduje się park wodny Tatralandia i kompleks basenów termalnych w kompleksie GINO Paradise Bešeňová. 
   

Znajdź najtańsze ubezpieczenie

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy obecnie można swobodnie podróżować do Słowacji?

  Tak, aktualnie nie ma przeciwwskazań jeśli chodzi o przekraczanie słowackiej granicy. Zarówno osoby zaszczepione jak i nie posiadające szczepienia przeciwko COVID-19, nie muszą wykonywać testów przed przyjazdem i po przybyciu do kraju, a także odbywać kwarantanny wjazdowej.

 2. Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na narty do Słowacji?

  Ubezpieczenie narciarskie pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy w razie wypadku na stoku, lub nagłej choroby podczas urlopu. Zapewni także elementy ochrony, jakich nie otrzymamy w ramach EKUZ, takie jak OC, NNW, ratownictwo, medyczny transport powrotny do kraju, czy rozszerzenia przydatne podczas podróży, jak ubezpieczenie bagażu, klauzula alkoholowa, czy sporty ekstremalne.

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie dla narciarzy wyjeżdżających na słowackie stoki?

  Cena dla aktywnych planujących urlop w Słowacji zależy od TU, zakresu i sum gwarantowanych polisy. Najtańsza ofertę, w której znajdziemy najważniejsze elementy ochrony, można kupić już za nieco ponad 4 PLN za dzień.

Podsumowanie

 1. W Słowacji obowiązuje EKUZ, jednak podczas zimowego urlopu na nartach czy desce, taka ochrona nie wystarczy. 

 2. Wyjeżdżając na narty do Słowacji, trzeba pamiętać o zakupie ubezpieczenie turystycznego dla aktywnych. 

 3. Każda polisa narciarska powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, transportu medycznego do kraju, a także OC i NNW, o odpowiednio wysokich sumach gwarantowanych. 

 4. Dobra polisa powinna zawierać rozszerzenia ochrony, zwłaszcza w przypadku osób uprawiających sporty ekstremalne. 

 5. Najtańsza polisę na wyjazd do Słowacji można kupić już za 4,31 PLN/dzień. 

 

Średnia ocena: 4.71

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa