Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty na Słowację. Jak się przygotować?

słowacja

I cóż, że na narty... Wielu ludzi zdaje się nie zauważać, że narciarstwo to nie tylko popularny sport zimowy, ale też mocno urazowy. W żadnym wypadku nie należy wybierać się na stok bez odpowiedniego przygotowania. Jeśli dojdzie do wypadku lub kontuzji, możesz potem długo żałować swojego lekkiego podejścia do tematu. W jaki sposób powinieneś się przygotować? Poza zadbaniem o dobrą kondycję fizyczną i sprawdzeniem sprzętu (każdy detal na stoku ma znaczenie), potrzebujesz kupić dobrą polisę narciarską.

Porównaj oferty towarzystw

Polisa narciarska na wyjazd na Słowację – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

 

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL)

Najistotniejszym elementem polisy narciarskiej jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Leczenie na Słowacji trochę kosztuje, a nieoczekiwana choroba lub niefortunny wypadek na stoku oznacza konieczność skorzystania z miejscowej opieki zdrowotnej. Co więcej, w pobliżu kurortów narciarskich często znajdują się głównie prywatne ośrodki medyczne, w których znajdziesz szybką i sprawną pomoc lekarza, ale będziesz musiał za nią zapłacić z własnej kieszeni. Zakupiona polisa zapewnia pokrycie kosztów leczenia przez ubezpieczyciela.

Z ubezpieczenia kosztów leczenia zostaną pokryte rachunki za badania ambulatoryjne, leczenie szpitalne, leki czy środki opatrunkowe. Ile kosztuje leczenie na Słowacji?

1. Transport rannego narciarza helikopterem ze stoku do szpitala około 6 000 zł
2. Leczenie szpitalne: koszty leczenia szpitalnego dla mężczyzny ze złamanym kręgiem lędźwiowym i żebrami ponad 12 000 zł
3. Leczenie na oddziale intensywnej terapii w słowackim szpitalu od 2 000 – 4 000 zł za dobę
4. Transport chorego do kraju ambulansem średni koszt od 10 000 zł do 30 000 zł

źródło: materiały własne

Koszty leczenia to nie tylko badania ambulatoryjne, koszty wizyt lekarskich czy opieki szpitalnej, ale również zakup leków, środków opatrunkowych, opłata za transport karetką. Rachunek za skutki niefortunnego wypadku na stoku, który przyszłoby Ci zapłacić z własnej kieszeni, byłby naprawdę spory.

Pomoc Assistance

Assistance stanowi jeden z najważniejszych elementów polisy narciarskiej. W zależności od wybranego przez siebie pakietu ochrony i zakresu ubezpieczenia możesz otrzymać pomoc w postaci:

organizacji transportu medycznego do Polski repatriacja chorego do kraju drogą powietrzną w asyście pielęgniarki może wynieść maksymalnie nawet do 30 000 zł
organizacji przyjazdu osoby bliskiej do chorego assistance pokryje koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu
organizacji powrotu innych uczestników podróży w momencie gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu
pomoc prawnika gdy staniesz się uczestnikiem wypadku albo wyrządzisz szkodę innej osobie, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami
wsparcie tłumacza bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.
pomocną infolinię konsultanci z infolinii wskażą ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze świadczoną pomocą assistance

źródło: materiały własne

Ubezpieczenie poszukiwania i ratownictwa górskiego

Wyjeżdżając w góry na Słowację, zadbaj o to, aby mieć wykupione ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego. Znana jest historia turysty, który spadł z Rysów na słowacką stronę. Ratownicy szukali go przez wiele godzin. Feralny turysta otrzymał później rachunek opiewający na kwotę ponad 60 000 zł za przeprowadzoną akcję ratunkową.

Przed zakupem polisy, koniecznie sprawdź limity w ubezpieczeniu kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego np. TU Europa opłaci koszty akcji ratowniczego tylko do kwoty ok. 21 000 zł, Warta Travel Plus do 25 000 zł, natomiast PZU do 50 000 zł. Co ubezpieczyciel, to inny limit. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej!

Wyjazd na nart do Słowacji
źródło: materiały własne

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Każdy narciarz powinien mieć ubezpieczenie NNW w ramach polisy narciarskiej. Z ubezpieczenia zostanie wypłacone świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Uprawianie sportu zwiększa ryzyko nieszczęśliwego wypadku, a zatem tym bardziej należy uważać i przezornie się zabezpieczyć. Wybierając NNW, zdecyduj się na wysoką sumę ubezpieczenia. Przy niskich sumach ubezpieczenia np. na 10-20 tys. zł, za uszczerbek na zdrowiu doznany na stoku możesz otrzymać kwotę, która wystarczy najwyżej na opłacenie jednej prywatnej wizyty u ortopedy.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Polisa OC nie powinna być obowiązkiem tylko właścicieli pojazdów. Każdy narciarz i snowboardzista winien je wykupić przed pierwszym zjazdem ze stoku. Moment nieuwagi, albo zwykły pech – niewiele trzeba, aby doszło do poważnego wypadku. Jeśli do zdarzenia dojdzie z twojej winy, to poniesiesz konsekwencje swojego błędu. Odkupienie nowych nart stanowi jeszcze najmniejszy problem. Co innego gdy doprowadziłeś do trwałego uszczerbku na zdrowiu, kalectwa lub poważnej kontuzji innej osoby. Tutaj kwoty wywalczonych odszkodowań mogą sięgać olbrzymich sum.

    Wybierz najlepszą opcję dla siebie!

Na narty na Słowację z kartą EKUZ?

Narciarze i snowboardziści często sądzą, że ubezpieczenie narciarskie nie jest im potrzebne, bo przecież mogą wyrobić darmową kartę EKUZ. Uważają oni, że z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą czuć się bezpiecznie przy wyjeździe na narty do państw Unii. Niestety są w błędzie. EKUZ to niewielka ochrona w porównaniu z polisą narciarską. Karta nie gwarantuje takiej pomocy jak:

pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju
opłacenie akcji poszukiwania i ratownictwa górskiego
ochrona finansowa w razie spowodowania wypadku na nartach, którą zapewnia polisa OC
wypłacenie świadczenia za uszczerbek na zdrowiu jak w ubezpieczeniu NNW

źródło: materiały własne

Gdzie na narty na Słowację?

 

  • Jasna – Chopok stanowi duży, nowoczesny i najbardziej znany ośrodek narciarski na Słowacji, który posiadająca bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. To prawdziwy raj dla narciarza i snowboardzisty.
  • Donovaly - mała i urokliwa miejscowość w Tatrach Niskich. Dlaczego warto? Nowoczesne wyciągi, atrakcyjne trasy narciarskie, brak tłumów. Co więcej, niektóre pensjonaty położone są niemal przy wyciągu gondolowo-krzesełkowym.
  • Štrbské Pleso - w tym sławnym ośrodku narciarskim można uprawiać również klasyczne dyscypliny narciarskie takie jak biegi i skoki. Corocznie odbywają się tutaj zawody o Puchar Europy i Puchar Świata FIS oraz liczne imprezy i zawody na śniegu.

 

Redakcja portalu:

polisa narciarska

Średnia ocena: 4.33

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa