Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty na Słowację. Jak się przygotować?

słowacja

I cóż, że na narty... Wielu ludzi zdaje się nie zauważać, że narciarstwo to nie tylko popularny sport zimowy, ale też mocno urazowy. W ferworze zabawy, podczas zimowego urlopu często zapominamy o konsekwencjach niektórych sytuacji, beztrosko a jednocześnie nieświadomie szusując po stoku. Niestety co roku tysiące zimowych urlopowiczów boleśnie przekonuje się o nieodpowiedzialnym przygotowaniu do nart, czy snowboardu. I o ile kontuzje, czy niegroźne złamanie dość szybko można wyleczyć, o tyle kilkunastu tysięczny rachunek przywiezione z zagranicznych wojaży, boli już znacznie dłużej.

Dziś przyjrzymy się dokładniej odpowiedniemu przygotowaniu do nart na Słowacji. Jak zorganizować wyjazd za południową granicę, o czym koniecznie pamiętać i jak ustrzec się przed sytuacjami, których konsekwencje odczuwać można jeszcze przez kilka lat po pamiętnych narciarskich wakacjach? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Znajdź najtańsze ubezpieczenie

Słowacja w czasie pandemii

Najlepiej nawet zorganizowany wyjazd może nie dojść do skutku, jeśli nie sprawdzimy dokładnie obowiązujących obostrzeń na terenie państwa, do którego się wybieramy.

Na dzień 24.01.2022 sytuacja na Słowacji wygląda następująco:

Na Słowacji uznawane są szczepienia z użyciem szczepionek zatwierdzonych przez UE (Pfizer, Moderna, AstroZeneca i Johnson&Johnson). 

Potwierdzenie zaszczepienia należy przedstawić w postaci Unijnego Certyfikatu COVID w formie papierowej lub elektronicznej.

Obostrzenia dla osób w pełni zaszczepionych:

 • Brak obowiązku wykonywania testów przed przyjazdem.
 • Nie ma obowiązku wykonywania testu po przyjeździe.
 • Osoby zaszczepione nie podlegają kwarantannie.

Obostrzenia dla osób niezaszczepionych:

 • Obowiązek wykonania testu przed przyjazdem.
 • Obowiązek wykonania testu po przyjeździe.
 • Osoby nie zaszczepione podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 10 dni, którą mogą zakończyć w momencie uzyskania przez nich negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, przy czym mogą poddać się temu testowi najwcześniej w piątym dniu kwarantanny.

Obostrzenia dla ozdrowieńców:

 • Obowiązek wykonania testu przed przyjazdem.
 • Obowiązek wykonania testu po przyjeździe.
 • Osoby nie zaszczepione podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 10 dni, którą mogą zakończyć w momencie uzyskania przez nich negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, przy czym mogą poddać się temu testowi najwcześniej w piątym dniu kwarantanny.

Osoby przylatujące na terytorium Słowacji samolotem są zobowiązane także do wypełnienia dodatkowego elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej https://www.mindop.sk/covid/

Polisa narciarska na wyjazd na Słowację – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL)

Najistotniejszym elementem polisy narciarskiej jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Leczenie na Słowacji trochę kosztuje, a nieoczekiwana choroba lub niefortunny wypadek na stoku oznacza konieczność skorzystania z miejscowej opieki zdrowotnej. Co więcej, w pobliżu kurortów narciarskich często znajdują się głównie prywatne ośrodki medyczne, w których znajdziesz szybką i sprawną pomoc lekarza, ale będziesz musiał za nią zapłacić z własnej kieszeni. Zakupiona polisa zapewnia pokrycie kosztów leczenia przez ubezpieczyciela.

Z ubezpieczenia kosztów leczenia zostaną pokryte rachunki za badania ambulatoryjne, leczenie szpitalne, leki czy środki opatrunkowe. Ile kosztuje leczenie na Słowacji?

1. Transport rannego narciarza helikopterem ze stoku do szpitala około 6 000 zł
2. Leczenie szpitalne: koszty leczenia szpitalnego dla mężczyzny ze złamanym kręgiem lędźwiowym i żebrami ponad 12 000 zł
3. Leczenie na oddziale intensywnej terapii w słowackim szpitalu od 2 000 – 4 000 zł za dobę
4. Transport chorego do kraju ambulansem średni koszt od 10 000 zł do 30 000 zł

źródło: materiały własne

Koszty leczenia to nie tylko badania ambulatoryjne, koszty wizyt lekarskich czy opieki szpitalnej, ale również zakup leków, środków opatrunkowych, opłata za transport karetką. Rachunek za skutki niefortunnego wypadku na stoku, który przyszłoby Ci zapłacić z własnej kieszeni, byłby naprawdę spory.

Pomoc Assistance

Assistance stanowi jeden z najważniejszych elementów polisy narciarskiej. W zależności od wybranego przez siebie pakietu ochrony i zakresu ubezpieczenia możesz otrzymać pomoc w postaci:

organizacji transportu medycznego do Polski repatriacja chorego do kraju drogą powietrzną w asyście pielęgniarki może wynieść maksymalnie nawet do 30 000 zł
organizacji przyjazdu osoby bliskiej do chorego assistance pokryje koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu
organizacji powrotu innych uczestników podróży w momencie gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu
pomoc prawnika gdy staniesz się uczestnikiem wypadku albo wyrządzisz szkodę innej osobie, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami
wsparcie tłumacza bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.
pomocną infolinię konsultanci z infolinii wskażą ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze świadczoną pomocą assistance

źródło: materiały własne

Ubezpieczenie poszukiwania i ratownictwa górskiego

Wyjeżdżając w góry na Słowację, zadbaj o to, aby mieć wykupione ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego. Znana jest historia turysty, który spadł z Rysów na słowacką stronę. Ratownicy szukali go przez wiele godzin. Feralny turysta otrzymał później rachunek opiewający na kwotę ponad 60 000 zł za przeprowadzoną akcję ratunkową.

Przed zakupem polisy, koniecznie sprawdź limity w ubezpieczeniu kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego np. TU Europa opłaci koszty akcji ratowniczego tylko do kwoty ok. 21 000 zł, Warta Travel Plus do 25 000 zł, natomiast PZU do 50 000 zł. Co ubezpieczyciel, to inny limit. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej!

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Każdy narciarz powinien mieć ubezpieczenie NNW w ramach polisy narciarskiej. Z ubezpieczenia zostanie wypłacone świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Uprawianie sportu zwiększa ryzyko nieszczęśliwego wypadku, a zatem tym bardziej należy uważać i przezornie się zabezpieczyć. Wybierając NNW, zdecyduj się na wysoką sumę ubezpieczenia. Przy niskich sumach ubezpieczenia np. na 10-20 tys. zł, za uszczerbek na zdrowiu doznany na stoku możesz otrzymać kwotę, która wystarczy najwyżej na opłacenie jednej prywatnej wizyty u ortopedy.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Polisa OC nie powinna być obowiązkiem tylko właścicieli pojazdów. Każdy narciarz i snowboardzista winien je wykupić przed pierwszym zjazdem ze stoku. Moment nieuwagi, albo zwykły pech – niewiele trzeba, aby doszło do poważnego wypadku. Jeśli do zdarzenia dojdzie z twojej winy, to poniesiesz konsekwencje swojego błędu. Odkupienie nowych nart stanowi jeszcze najmniejszy problem. Co innego gdy doprowadziłeś do trwałego uszczerbku na zdrowiu, kalectwa lub poważnej kontuzji innej osoby. Tutaj kwoty wywalczonych odszkodowań mogą sięgać olbrzymich sum.

Ubezpieczenie od COVID-19

W ofercie wszystkich ubezpieczycieli dostępnych w kalkulatorze ubezpieczeń na narty, jest to standardowa ochrona. Jednak zawsze, przed podjęciem decyzji o kupnie polisy należy dokładnie przeanalizować jej zakres. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo narzucić własną politykę ochrony w razie zachorowania na COVID-19, dlatego zasięg ochrony może być bardzo okrojony, albo szeroki. Wszystkie informacje dotyczące zasad, na jakich zawierana jest umowa zawarte są OWU.

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – takie rozszerzenie zagwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia lub kradzieży sprzętu/bagażu, pod warunkiem że przedmioty te były odpowiednio chronione i zabezpieczone. Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego pozwala przede wszystkim zachować spokój i komfort psychiczny w trudnej sytuacji, jaką jest utrata lub zniszczenie rzeczy osobistych.

Klauzula alkoholowa – narciarzom i snowboardzistom na stoku nierzadko zdarza się sięgnąć po kieliszeczek nalewki domowej roboty.  Klauzula alkoholowa umożliwia pokrycie kosztów leczenia i NNW w razie gdy do wypadku dojedzie po wpływem alkoholu. W standardowej polisie jest to wyłączenie z ochrony, ale dzięki dopłacie już od kilku złotych, mamy zagwarantowaną pomoc i efektywną ochronę.  

Sporty ekstremalne - to  rozszerzenie ochrony przydatne dla tych, którzy podczas zimowego wypoczynku planują uprawiać sporty uznane przez ubezpieczyciela za ekstremalne. Ich dokładną listę znaleźć można w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty na Słowację?

Zobaczmy na przykładzie jednego z naszych klientów, ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie na Słowację i co wchodzi w jego zakres.

Pan Tadeusz wybiera się na tygodniowy zimowy urlop. Ceny i zakres ochrony, jakie zapropnowały towarzystwa ubezpieczeniowe to: 

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe 

Koszty leczenia

Ratownictwo COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW             OC Cena                                               
 AXA ASSISTANCE 200 00 zł  200 000 zł Zakres 3/7  114 20 000 zł  -

31 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE 80 000 zł  100 000 zł Zakres 5/7  60   -   - 

37 zł 

(sprawdź cenę)

 Wiener 90 642 zł

36 249 zł

Zakres

3/7

 7  15 000 zł

OC:

113 280 zł 

OC sportowe: 113 280 zł

57 zł

(sprawdź cenę)

 

SIGNAL IDUNA 90 642 zł 31 718 zł Zakres 3/7  7 20 000 zł

OC:

271 871 zł

OC sportowe: 135 936 zł

73 zł

(sprawdź cenę)

Proama 100 000 zł 100 000 zł Zakres 5/7 2 20 000 zł

OC:

100 000 zł 

OC sportowe: 100 000 zł

120 zł

(sprawdź cenę)

 Generali 200 000 zł 200 000 zł  Zakres 5/7  2 50 000 zł

OC:

100 000 zł 

OC sportowe: 100 000 zł

127 zł

(sprawdź cenę)

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie i bliskich

 Źródło: polisanarciarska.pl

Z Kartą EKUZ na narty na Słowację? Sprawdx, zanim pogrążysz się w długach

Narciarze i snowboardziści często sądzą, że ubezpieczenie narciarskie nie jest im potrzebne, bo przecież mogą wyrobić darmową kartę EKUZ. Uważają oni, że z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą czuć się bezpiecznie przy wyjeździe na narty do państw Unii Europejskiej. I owszem Karta EKUZ pomoże...ale tylko w podstawowym zakresie, do którego często trzeba dopłacić z własnej kieszeni. EKUZ to bardzo mała ochrona w porównaniu z polisą narciarską.

Karta nie gwarantuje takiej pomocy jak:

pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju
opłacenie akcji poszukiwania i ratownictwa górskiego
ochrona finansowa w razie spowodowania wypadku na nartach, którą zapewnia polisa OC
wypłacenie świadczenia za uszczerbek na zdrowiu jak w ubezpieczeniu NNW

źródło: materiały własne

Ponadto, należy pamietać, że narciarzom najczęściej przytrafiają się kontuzje kolan– i jest to aż 35% wszystkich urazów. Spora część problemów dotyczy także kostek oraz stóp (20% kontuzji). W wyniku takich sytuacji wymagana jest hospitalizacja, dodatkowe badania oraz leczenie farmakologiczne. Większość takich usług medycznych za granicą jest dodatkowo (i słono) płatna, a przy tym niezawarta w zakresie leczenia Karty EKUZ.

Porównanie Karty EKUZ i ubezpieczenia narciarskiego:

KARTA EKUZ               POLISA NARCIARSKA 
Refunduje TYLKO część kosztów leczenia Refunduje WSZYSTKIE koszty leczenia
Działa tylko na terenie UE i EFTY Działa na terenie całego świata
Pomoże tylko w placówkach publicznych Pomoże również w placówkach prywatnych
Wsparcie tylko w przypadku problemów ze zdrowiem Szeroki zakres ochrony podczas podróży

opracowanie: polisanarciarska.pl

Gdzie na narty na Słowację?

 • Jasna – Chopok stanowi duży, nowoczesny i najbardziej znany ośrodek narciarski na Słowacji, który posiadająca bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. To prawdziwy raj dla narciarza i snowboardzisty.
 • Donovaly - mała i urokliwa miejscowość w Tatrach Niskich. Dlaczego warto? Nowoczesne wyciągi, atrakcyjne trasy narciarskie, brak tłumów. Co więcej, niektóre pensjonaty położone są niemal przy wyciągu gondolowo-krzesełkowym.
 • Štrbské Pleso - w tym sławnym ośrodku narciarskim można uprawiać również klasyczne dyscypliny narciarskie takie jak biegi i skoki. Corocznie odbywają się tutaj zawody o Puchar Europy i Puchar Świata FIS oraz liczne imprezy i zawody na śniegu.

 

Na narty na Słowację - PODSUMOWANIE 

 1. Na Słowacji uznawane są szczepienia z użyciem szczepionek zatwierdzonych przez UE (Pfizer, Moderna, AstroZeneca i Johnson&Johnson). 
 2. Osoby zaszczepione nie podlegają kwarantannie.
 3. Osoby nie zaszczepione podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 10 dni.
 4. Najistotniejszym elementem polisy narciarskiej jest ubezpieczenie kosztów leczenia.
 5. Każda polisa powinna zapewniać ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19.
 6. Ubezpieczenie narciarskie na polisanarciarska.pl można mieć już od 3,29/dzień. 

Narty na Słowacji - PYTANIA I ODPOWIEDZI

 1. Gdzie mogę wyrobić Kartę EKUZ?
  Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
 2. Do jakich obostrzeń powinny stosować się dzieci?
  Dzieci powyżej 12 lat i 2 miesięcy życia obowiązuje ogólne zasady wjazdu i tranzytu przez terytorium Słowacji, a także podlegają kwarantannie i obowiązkowi wypełnienia formularza lokalizacyjnego na zasadach ogólnych. Wobec dzieci poniżej 12 lat i 2 miesięcy życia stosowane są przepisy, które mają zastosowanie do ich rodziców lub opiekunów podczas ich wjazdu i pobytu na terytorium Słowacji.
 3. Czy wszyscy narciarze muszą mieć ubezpieczenie narciarskie?
  Nie jest ono obowiązkowe, ale zdecydowanie zalecane. Narciarz, czy snowboardzista powinien mieć świadomość przede wszystkim potrzeby bezpieczeństwa swojego i innych. Obecnie ubezpieczenie na stoku wymagane jest we Włoszech. Od poczatku 2022 r. wymagane jest ubezpieczenie z OC sportowym na stoku. 

 

Średnia ocena: 4.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa