Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wypożyczenie sprzętu narciarskiego a ubezpieczenie narciarskie

narty

Jeśli ferie zimowe chcemy spędzać szusując na nartach czy snowboardzie, musimy liczyć się z tym, że zakup sprzętu sportowego to naprawdę spory wydatek. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wypożyczenie potrzebnego ekwipunku w miejscu pobytu. To opcja o wiele tańsza i wygodniejsza, ale ma też swoje minusy - szczególnie, jeśli narciarstwo to nasza trwająca od lat pasja. 

W artykule odpowiadamy na pytanie czy w ogóle warto wypożyczać sprzęt sportowy, gdzie można go wypożyczyć oraz ile to właściwie kosztuje. Zajmiemy się również analizą ubezpieczeń narciarskich - nie tylko polis chroniących nasze zdrowie, ale również sprzęt sportowy.

Czy warto wypożyczać narty? Wypożyczenie sprzętu  narciarskiego - wady i zalety

Szukając odpowiedzi na pytanie “czy warto wypożyczać sprzęt narciarski”, na usta ciśnie się odpowiedź - “to zależy”. A zależy przede wszystkim od tego, jakie mamy oczekiwania, jak długo uprawiamy sporty zimowe i jaki mamy budżet na tego rodzaju aktywność. Nie da się ukryć, że plusów jest więcej, chociaż ta opcja nie pozostaje bez wad. Poniżej prezentujemy zalety i wady korzystania z usług wypożyczalni.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie narciarskie dla siebie

Zalety wypożyczenia sprzętu narciarskiego

Do plusów takiego rozwiązania należą przede wszystkim:

 • Mniejsze koszty

Nie da się ukryć, że zakup sprzętu sportowego to niebotycznie droga sprawa. Same narty kosztują zwykle blisko dwóch tysięcy, ich wypożyczenie zaś, w dodatku w zestawie z butami i kijkami, to jedynie kilkadziesiąt złotych za dzień szusowania. 

 • Sprawdzenie jak odnajdujemy się w tym sporcie

Jasne, że możemy kupić zestaw do uprawiania sportów zimowych przed swoim pierwszym wyjazdem na stok, ale pytanie… Po co? Chociaż narty czy snowboard to super sprawa, to jednak bez wątpienia nie jest to sport dla każdego. Warto więc na początek wypożyczyć sprzęt i zdecydować czy rzeczywiście będziemy chcieli regularnie go uprawiać. 

 • Testowanie różnych marek

To z kolei plus nie tylko dla początkujących, ale również - a może przede wszystkim - dla bardziej doświadczonych narciarzy. Możemy równie dobrze każdego dnia na stoku testować sprzęt innego producenta, a na zakup zdecydować się dopiero, gdy uznamy, że to właśnie tego szukamy w naszym wymarzonym zestawie. 

 • Brak trudności logistycznych związanych z transportem

Nie zabierając swojego sprzętu, oszczędzamy naprawdę sporo miejsca w samochodzie lub bagażu, co jest szczególnie cenne, gdy wybieramy się za granicę. W lokalnych ubezpieczalniach znajdziemy wszystko, czego szukamy, a niektóre oferują nawet… wypożyczenie z dostawą!

 • Sprzęt jest regularnie serwisowany

To kolejne logistyczne ułatwienie - nie musimy martwić się o przechowywanie nart czy snowboardu całym rokiem oraz dbać o jego regularne serwisowanie. W wypożyczalni znajdziemy zadbany, gotowy do użycia sprzęt, często z najwyżej półki cenowej.

Warto również wspomnieć, że często wypożyczalnie oferują zniżki za skorzystanie z ich usług, w konsekwencji czego możemy otrzymać np. Bon zniżkowy do jakiejś restauracji czy zniżkę na karnet na stok, z którym wypożyczalnia współpracuje. 

Wady wypożyczenia sprzętu narciarskiego 

Wypożyczenie sprzętu sportowego ma również swoje wady, należą do nich przede wszystkim:

 • Poświęcenie dodatkowego czasu

Nie da się ukryć, że odwiedzenie wypożyczalni i dobranie odpowiedniego sprzętu to czynność, na którą trzeba poświęcić trochę czasu, szczególnie, jeśli wybieramy się tam większym gronem.

 • Nieuczciwe wypożyczalnie

Chociaż są to raczej sporadyczne przypadki, może się zdarzyć, że trafimy na wypożyczalnię, w której sprzęt będzie słabej jakości lub właściciel będzie próbował nas obarczyć dodatkowymi, absurdalnymi kosztami. Da się jednak tego uniknąć, na przykład czytając opinie w Internecie. Dobry research może nas uchronić od wielu nieprzyjemności.

 • Spore koszta wypożyczania kilka razy w roku

Jeśli szusujemy na nartach czy snowboardzie nawet kilka razy w roku, warto rozważyć zakup własnego sprzętu, gdyż ta inwestycja szybko nam się zwróci. Jeśli jednak takiej aktywności podejmujemy się raz w roku, w dodatku nieregularnie, to zdecydowanie nie ma potrzeby zakupu sprzętu.

Jak widać, plusów jest znacznie więcej, chociaż należy rozpatrzyć tę kwestię indywidualnie, w zależności od tego czy uprawiamy sporty zimowe regularnie, na czym najbardziej nam zależy i czy np. mamy konkretne preferencje co do ekwipunku, których może nie spełnić każda wypożyczalnia. Na początek zaleca się jednak zdecydowanie raczej korzystanie z wypożyczalni, gdyż jest to bardziej opłacalne. 

Gdzie można wypożyczyć sprzęt narciarski?

W górach nietrudno znaleźć obiekt, w którym możemy wypożyczyć sprzęt sportowy. Warto sprawdzić, która wypożyczalnia jest najbliżej naszego zakwaterowania lub stoku, z którego zamierzamy zjeżdżać. Dobrze jest również zapoznać się z opiniami o usługodawcy, którego wybieramy. 

Jeśli chodzi o miejsca, w których należy szukać wypożyczenia profesjonalnego sprzętu, to przede wszystkim:

 • wypożyczalnie na stokach,
 • sklepy ze sprzętem sportowym,
 • szkółki narciarskich,
 • hotelach (niektóre mają w swojej ofercie wypożyczenie sprzętu, warto więc zainteresować się czy nasze miejsce zakwaterowania nie oferuje takiej możliwości, szczególnie, że często związane jest to np. ze zniżką dla hotelowych gości).

Warto również rozważyć skorzystanie z wypożyczenia online. Większość wypożyczalni na ma swojej stronie opcję rezerwacji sprzętu na konkretny termin, a to pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu. Nie warto jednak uciekać się do tej opcji, gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy nart na nogach. Może się wówczas okazać, że buty będą za małe albo niewygodne. To raczej dobra opcja dla tych, którzy mają już swój sprawdzony sprzęt. 

Ile kosztuje wypożyczenie nart?

W Polsce wypożyczenie nart na tygodniowe szusowanie zwykle nie wiąże się ze szczególnie wysokimi kosztami - możemy korzystać z profesjonalnego sprzętu przez tydzień za około 300 złotych. Ceny w innych krajach są naprawdę różne - od jedynie 100 euro w Austrii po nawet 350 franków szwajcarskich w Szwajcarii. 

Większość wypożyczalni podaje swoje cenniki na stronach, warto więc zrobić porównanie cenowe, zapoznać się z dostępnymi markami i warunkami wypożyczenia.

Wypożyczenie nart w Polsce - koszt

Jeśli chodzi o koszt wypożyczenia nart w Polsce, to za 7-dniowe użytkowanie sprzętu, oferty cenowe prezentują się różnie w różnych ośrodkach, na przykład:

OŚRODEK

LOKALIZACJA

CENA ZA ZESTAW (narty + buty, kijki) na 7 dni

Sklep i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego - Chlebek Sport

Bukowina Tatrzańska

140 zł (za 7 dni)

JiJ Sport 

Zakopane, Polana Szymoszkowa 

355 zł (za 7 dni)

Yellow Ski Sport

Czarna Góra

290 (za 7 dni)

Wypożyczenie nart - Austria - koszt

Koszt wypożyczenia nart w Austrii na 7 dni zwykle waha się w granicach 90 - 150 euro za osobę.

WYPOŻYCZALNIA

LOKALIZACJA

CENA ZA ZESTAW (narty + buty, kijki) na 7 dni

Schi- und Sportshop

Alpbachtal 

114 euro (za 7 dni)

Ski & Board Margreiter 

Auffchan 

126 euro (za 7 dni)

Skiverleih Snowsports Westendorf

Westendorf 

97 euro (za 7 dni)

Wypożyczenie nart - Czechy - koszt

Koszt wypożyczenia nart w czechach waha się zwykle w okolicach 2000 - 2500 koron za osobę (mówimy, podobnie jak w przypadkach wyżej, o wypożyczeniu na 7 dni).

OŚRODEK

LOKALIZACJA

CENA ZA ZESTAW (narty + buty, kijki) na 7 dni

Snowsport School Pec pod Snezkou

Pec pod Śnieżką

2100 koron czeskich (za 7 dni)

Chatka Victoria (pensjonat)

Jańskie Łaźnie 

2500 koron czeskich (za 7 dni)

Wypożyczenie nart - Słowacja - koszt

Jeśli chodzi o Słowację, to wypożyczenie nart na 7 dni dla osoby dorosłej to koszt ok. 75 - 100 euro.

OŚRODEK

LOKALIZACJA

CENA ZA ZESTAW (narty + buty, kijki) na 7 dni

Ski Niňaj - Demänová Tatra Line Resort (OMV)

Jasná - Demänovská Dolina

74,1 euro (za 7 dni)

Ski Niňaj - Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš

74,1 euro (za 7 dni)

Bartek Ski Rental

Jasná - Demänovská Dolina

99,0 euro (za 7 dni)

Wypożyczenie nart - Włochy - koszt

We Włoszech za wypożyczenie nart będziemy musieli zapłacić około od około 90 do 130 euro za 7 dni. Podobnie jak w poprzednich państwach, zależy to m.in. od lokalizacji. 

OŚRODEK

LOKALIZACJA

CENA ZA ZESTAW (narty + buty, kijki) za 7 dni

Tony Sport 

Vigo di Fassa

88,80 euro (za 7 dni)

Fedrizzi Sport 

Mezzana 

85, 50 euro (za 7 dni)

Orizon

Arabba 

112,05 euro (za 7 dni)

Wypożyczenie nart - Francja - koszt

Koszty wypożyczenia nart we Francji jest stosunkowo wyższy w porównaniu do np. Słowacji, chociaż różnice w cenie nie są szczególnie znaczące. W tym pięknym, kojarzonym z wieżą Eifflą państwie za wypożyczenie nart na 7 dni kosztuje około 150 - 180 euro. 

OŚRODEK

LOKALIZACJA 

CENA ZA ZESTAW (narty +  buty, kijki) za 7 dni

HENRI SPORTS IV L’ECOLSE

Alpe d’Huez 

136 euro (za 7 dni)

Bruns Sports 

Les 2 Alpes 

152,15 euro (za 7 dni)

Piccard Sports Le Hameau 

Les Saisies 

159, 20 euro (za 7 dni)

Wypożyczenie nart - Szwajcaria - koszt 

Koszt wypożyczenia nart w Szwajcarii jest znacznie wyższy niż np. w Czechach czy nawet Francji. Za taką usługę będziemy musieli tam zapłacić zwykle 250 - 350 franków szwajcarskich. 

OŚRODEK

LOKALIZACJA

CENA ZA ZESTAW (naty + buty, kijki) za 7 dni

Matterhorn Sp.1

Zermatt 

243 franków szwajcarskie (za 7 dni)

Theytaz Sports 

Les Collons 

235 franków szwajcarskich (za 7 dni)

Buri Sport Main Shop 

Grindelwald 

341 franków szwajcarskich (za 7 dni)
 

Czy można ubezpieczyć wypożyczony sprzęt sportowy?

Korzystając z usług wypożyczalni, zawieramy umowę, z której zapewne wynika, że w przypadku uszkodzenia sprzętu jesteśmy zobligowani do pokrycia kosztów naprawy lub zakupu nowego modelu - w zależności od tego, jak sformułowany jest regulamin.

Nie można zatem sprzętu ubezpieczyć jako samoistny pakiet, ale można wykupić polisę narciarską, w której najczęściej mamy zawarte ubezpieczenie sprzętu sportowego. Jeśli posiadamy własny sprzęt, sprawa jest dość oczywista - w przypadku uszkodzenia, ubezpieczyciel wypłaci nam określoną sumę gwarantowaną, która powinna pokryć koszt naprawy czy wymiany części ekwipunku.

Jeśli posiadamy polisę narciarską, która obejmuje ubezpieczenie sprzętu sportowego, a my korzystamy z usług wypożyczalni, wówczas - w przypadku uszkodzenia sprzętu - to ubezpieczyciel pokrywa koszty napraw czy umownej kary (za szkody) na rzecz wypożyczalni (do określonej sumy gwarantowanej, określonej w umowie). To bardzo wygodna opcja, szczególnie, że polisa narciarska niesie za sobą wiele korzyści i daje nam gwarancję bezpieczeństwa finansowego nie tylko na wypadek uszkodzenia sprzętu, ale również uszczerbku na zdrowiu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu sportowego?

Polisa turystyczna, obejmująca rozszerzenie na amatorskie uprawianie sportów (a więc właśnie między innymi narciarstwo), to zwykle koszt zaledwie kilku, kilkunastu złotych dziennie, w zależności od kierunku wyjazdu. Polisa na wyjazd za granicę jest droższa, ale to wciąż niewielki koszt, biorąc pod uwagę, jaką wartość mają profesjonalne narty czy koszty leczenia poza granicami. 

Poniżej przedstawiamy analizę kosztów polisy narciarskiej na wyjazd do Polski, jak i do kilku innych, europejskich państw.

KRAJ

UBEZPIECZYCIEL

ZAKRES POLISY NARCIARSKIEJ (ogólne informacje)

CENA/dzień

Polska

AXA Travel Polska

 • OC w życiu prywatnym na kwotę 100 000 zł,
 • OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego,
 • Leczenie i rehabilitację na terenie kraju,
 • NNW na kwotę 20 000 zł
 • Koszty ratownictwa na kwotę 15 000 zł

 

 

Cena za dzień

3 zł


 

Austria/Słowacja

 

(dla obu państw są dostępne takie same oferty)

Axa Assistance 

 • OC w życiu prywatnym na kwotę 250 000 zł,
 • OC sportowe (na kwotę 250 000 zł) i ubezpieczenie sprzętu sportowego (na kwotę 1 500 zł),
 • NNW na kwotę 50 000 zł
 • Koszty ratownictwa na kwotę 600 000 zł

 

 

Cena za dzień 

8,50 zł

Czechy/Włochy

 

(dla obu państw są dostępne takie same oferty)

Axa Assistance

 • OC w życiu prywatnym na kwotę 1 500 000 zł,
 • OC sportowe (na kwotę 1 500 000 zł) i ubezpieczenie sprzętu sportowego (na kwotę 3 000 zł),
 • NNW na kwotę 150 000 zł
 • Koszty ratownictwa na kwotę 40 000 000 zł

 

 

Cena za dzień

13  zł

Francja/Szwajcaria 

 

(oferty są dostępne dla obu państw)

Signal Iduna

 • OC w życiu prywatnym na kwotę 479 693 zł,
 • OC sportowe (na kwotę 239 846 zł) i ubezpieczenie sprzętu sportowego (na kwotę 2 000 zł),
 • NNW na kwotę 30 000 zł
 • Koszty ratownictwa na kwotę 47 969 zł

 

 

Cena za dzień

18 zł 

Znajdź najtańsze ubezpieczenie narciarskie dla siebie

Co powinno zapewniać ubezpieczenie narciarskie poza ubezpieczeniem sprzętu narciarskiego?

Wybierając się na narty dbamy rzecz jasna o sprzęt sportowy, ale w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Polisa narciarska powinna zawierać zatem nie tylko ochronę sprzętu, ale również - a może przede wszystkim - takie elementy jak:

 • pakiet OC w życiu prywatnym,
 • pakiet OC sportowy,
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW,
 • pokrycie kosztów ratownictwa (najlepiej na stosunkową wysoką kwotę, gdyż ratownictwo górskie za granicą bywa bardzo drogie),
 • pakiet Assistance.

Nie zapominajmy, że standardowa polisa turystyczna nie obejmuje uprawiania sportów, dlatego należy wybrać ofertę zawierającą stosowne rozszerzenie (uprawianie sportów amatorskich czy po prostu narciarstwo, w zależności od oferty).

Zalety ubezpieczenia narciarskiego

Ubezpieczenie narciarskie warto mieć szczególnie, gdy zamierzamy szusować za granicą. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebujemy go na polskich stokach, bo może okazać się bardzo przydatne - będziemy mogli korzystać np. z prywatnej opieki medycznej podczas wyjazdu. 

Jakie są zalety posiadania ubezpieczenia narciarskiego?

 • Pokrycie kosztów naszego leczenia przez ubezpieczyciela

Jeśli w trakcie wymarzonych wakacji z powodu losowych zdarzeń będziemy potrzebowali pomocy medycznej, może się okazać, że jej koszt zdecydowanie będzie wykraczał poza nasz wakacyjny budżet. Nie w każdym kraju honorowana jest karta EKUZ - a nawet tam, gdzie jest honorowana, nie daje nam ona dostępu do bezpłatnej opieki medycznej, tylko do korzystania z ochrony zdrowia w takim zakresie, w jakim korzystają z niego obywatele. Nie powinniśmy być zatem zdziwieni, gdy za wezwanie karetki za granicą zapłacimy z własnej kieszeni od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu euro. Właśnie w takich wypadkach przydaje się ubezpieczenie - wówczas to ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić nam środki, pokrywające koszt leczenia.

 • Możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej

Nawet, jeśli dany kraj honoruje kartę EKUZ lub jesteśmy na terenie Polski, to jednak państwowa pomoc medyczna może okazać się niewystarczająca. W Polsce, jak i za granicą, prywatna opieka medyczna często jest droga, ale równie często ma to związek z nieporównywalnie lepszą jakością, bardziej szczegółową diagnostyką czy szerszym gronem specjalistów. Mając wykupioną polisę, śmiało możemy korzystać z prywatnych placówek medycznych, a po stronie ubezpieczyciela leży opłacenie leczenia.

 • Bezpieczeństwo finansowe podczas wyjazdu

Z dala od domu mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje, które będą wymagać różnego nakładu finansowego, jednakże mając wykupionę polisę narciaską nie musimy się martwić o naprawdę wiele rzeczy - koszty pomocy medycznej, zgubienie lub zniszczenie sprzętu sportowego, zniszczenie bagażu, zachorowanie na COVID… Wszelkie koszty tego rodzaju zdarzeń(do określonych w umowie sum gwarantowanych) pokrywa ubezpieczyciel. Możemy zatem spać spokojnie o swoje bezpieczeństwo finansowe. 

 • Pomoc w kryzysowych sytuacjach, np. na drodze

Większość polis zawiera pakiet Assistance, który gwarantuje nam pomoc drogową, serwis i temu podobne rzeczy w razie awarii na drodze. Ubezpieczalnie są również dostępne dla klientów praktycznie całą dobę - dzwoniąc na infolinię, możemy uzyskać poradę co do kryzysowej sytuacji i natychmiastową pomoc. 

 • Odpowiedzialność cywilna za wyrządzone szkody leży po stronie ubezpieczyciela

Narciarstwo to sport, w którym nietrudno o uraz, szczególnie, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę na stoku. Równie łatwo nieumyślnie spowodować wypadek, w którym np. wjedziemy w kogoś, a on dozna uszczerbku na zdrowiu. Wówczas możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej i wypłacenia odszkodowania. Posiadając polisę narciarską zawierającą OC, to nasz ubezpieczyciel pokryje koszty.

 

Znajdź ubezpieczenie dla narciarzy

Czy warto wypożyczać narty? Wypożyczenie sprzętu  narciarskiego - wady i zalety

Wypożyczenie sprzętu zimowego to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na stoku. Podstawowe zalety to:

 • Stosunkowo niskie koszty. Koszty wypożyczenia nart, deski snowboardowej czy innego sprzętu są znacznie niższe niż zakupu. Dodatkowo, jeśli osobie początkującej nie spodoba się szusowanie, nie straci zbyt dużo gotówki.
 • Możliwość wypróbowania sprzętów różnych marek i dostosowania go do indywidualnych parametrów. Wypożyczenie sprzętu daje możliwość skorzystania z oferty renomowanych marek i wyboru odpowiedniego dla siebie. Wypożyczyć, wypróbować, a dopiero później kupić własny? Dlaczego nie!
 • Mniej trudności logistycznych. Wypożyczając sprzęt na miejscu, nie musimy martwić się o jego transport.
 • Sprzęt jest zadbany i serwisowany. Do wypożyczenia zwykle oferowane są nowsze modele.
 • Inne drobne benefity. Wypożyczalnie w pakiecie ze sprzętem często oferują zniżki np. na karnety na stok czy posiłki w pobliskich restauracjach.

Wypożyczenie nart może nie być jednak dobrym pomysłem dla osób zaawansowanych. Jeśli narty są naszą prawdziwą pasją i szusujemy od lat - być może warto rozważyć zakup własnego sprzętu. Z pewnością będzie to opłacalne, jeśli na stoku spędzamy rocznie więcej niż standardowe 7-14 dni. Wypożyczenie nart ma też kilka wad, które mogą być istotne dla bardziej doświadczonych osób

 • Można trafić na nieuczciwą wypożyczalnię. Jeśli wypożyczymy niesprawny lub zużyty sprzęt, nierzetelna wypożyczalnia może obciążyć nas kosztami.
 • Wypożyczenie sprzętu wiąże się z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu. Będzie on niezbędny na odwiedzenie wypożyczalni, wybór i przymierzenie odpowiedniego modelu.

Gdzie można wypożyczyć sprzęt narciarski?

W popularnych kurortach narciarskich z wypożyczeniem nart, desek snowboardowych czy innego rodzaju sprzętu zimowego, nie ma żadnego problemu. Wypożyczyć niezbędne akcesoria można m.in. w:

 • wypożyczalniach na stoku,
 • sklepach ze sprzętem sportowym,
 • szkółkach narciarskich,
 • hotelach - zdarza się, że hotele lub pensjonaty oferują możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego swoim gościom.

Bardzo wygodną opcją jest wypożyczenie sprzętu narciarskiego przez Internet. Formalności załatwimy jeszcze przed wyjazdem, szybko i bezpiecznie. Taką możliwość oferuje większość dużych wypożyczalni. Rezerwacji online nie polecamy jednak osobom, które na narty wybierają się pierwszy raz. Sprzęt zawsze warto najpierw przymierzyć.

Ile kosztuje wypożyczenie nart?

Koszty wypożyczenia sprzętu narciarskiego - Polska, Austria, Czechy, Słowacja, Włochy, Francja, Szwajcaria

Koszty wypożyczenia niezbędnego sprzętu różnią się w zależności od miejsca, do którego się wybieramy. Na różnicę w cenie mają wpływ również czynniki takie jak m.in. marka sprzętu, kategoria czy okres najmu. Najdrożej jest w słynącej z wysokich cen Szwajcarii. W stosunkowo dobrej cenie wypożyczyć sprzęt narciarski można natomiast w Austrii, Francji, Czechach i oczywiście - w Polsce.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kosztów wypożyczenia nart na 7-dniowy wyjazd w styczniu przyszłego roku.

 

Termin

Cena na osobę (sprzęt i buty)

Ośrodek/          miejsce

Sklep/wypożyczalnia

Polska

 

 

 

 

 

 

 

 

Zieleniec

Wypożyczalnia Sprzętu Narciarskiego Zieleniec

Austria

 

Itter

Sport Verleih Fuhs

Czechy

 

Pec pod Snezkou

Snowsport School Pec pod Snezkou

Słowacja

Od ok. 100 euro

Jasna Tatry Niskie

Tatry Motion Ski School

Włochy

Od ok. 100 euro

Monte Bondone (Vaneze)

Noleggio Sci Degasperi

Francja

 

Arc 1600

Skiset Pierre Blanche

Szwajcaria

 

Charmey

Lüthy Sport

Czy można ubezpieczyć wypożyczony sprzęt narciarski?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego zawiera się w polisie narciarskiej. Nie ubezpieczamy go osobno. Dodatkowo - w przypadku niektórych towarzystw - może również zawierać się w najwyższych pakietach ubezpieczenia turystycznego. Aby oszczędzić sobie zbędnych trudności z zawarciem umowy ubezpieczeniowej, warto od razu zadbać, aby wypożyczenie zostało należycie udokumentowane.

Zasady ubezpieczenia każdorazowo są podobne. W skrócie - ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty ubezpieczonemu odpowiedniej kwoty w razie kradzieży lub zniszczenia sprzętu. Ogólne warunki wybranego ubezpieczenia precyzują, czym jest dokładnie jest sprzęt sportowy oraz sprzęt narciarski.

Dobra polisa narciarska - co powinna zawierać?

Ubezpieczenie narciarskie składa się przede wszystkim z kosztów leczenia (KL). To obowiązkowy i absolutnie podstawowy zakres polisy narciarskiej. Dzięki niemu ubezpieczony nie będzie musiał z własnej kieszeni pokrywać ewentualnych kosztów leczenia.

Pozostałe elementy, które powinna zawierać dobra polisa narciarska to m.in.:

 • NNW - ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, do których może dojść na stoku.
 • OC - odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone osobom trzecim np. na skutek zderzenia z innym narciarzem.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego - nart, kijków, stroju itp.
 • Assistance - pomoc w podróży w kryzysowych sytuacjach, np. organizacja transportu ubezpieczonego do kraju po doznanym wypadku.
 • Koszty ratownictwa i poszukiwania.

Ubezpieczenie narciarskie należy zawsze dopasowywać indywidualnie - do miejsca, celu i długości wyjazdu. Dobrze dobrana polisa zapewnia poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży i zjazdów ze stoku. Udanego i bezpiecznego szusowania!

Znajdź ubezpieczenie dla narciarzy

 

Podsumowanie

 1. Wybierając się na stok, warto rozważyć wypożyczenie sprzętu zamiast kupowania - szczególnie, jeśli jeszcze nie mamy pewności, czy narciarstwo na pewno jest dla nas. Koszt wypożyczenia nart na tydzień jest znacznie niższy niż kupno własnego zestawu, a w dodatku sprzęt w wypożyczalni jest zadbany i serwisowany regularnie, możemy więc być spokojni o jego jakość
 2. Ubezpieczenie sprzętu sportowego mieści się w zakresie znacznej części polis narciarskich i warto je mieć. Jeśli wypożyczamy sprzęt, to ubezpieczyciel zapłaci za jego ewentualne uszkodzenia.
 3. Polisa narciarska to jedna z rzeczy, o które powinniśmy zadbać przed feriami w górach. Zapewni nam ona nie tylko ubezpieczenie naszych nart czy bagażu, ale również poduszkę finansową w razie kontuzji czy nawet w sytuacji, w której to my spowodujemy wypadek. Koszt dobrej polisy na wyjazd to kilka złotych dziennie. 

Pytania i odpowiedzi - Wypożyczenie sprzętu narciarskiego a ubezpieczenie narciarskie

Gdzie kupić polisę narciarską?

Polisę narciarską najwygodniej kupić przez Internet. Za pomocą takich narzędzi jak dostępne już na coraz szerszą skalę kalkulatory ubezpieczeń, możemy z łatwością przejrzeć dostępne oferty, a porównanie kalkulator wykona za nas. Po przejrzeniu polis, wybieramy najlepszą i możemy dokonać płatności w kilka chwil, bez wychodzenia z domu. Nie wolno zapomnieć o zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia - OWU przed dokonaniem zakupu!

Jakie są najlepsze narty na początek?

Początkującym narciarzom zaleca się wybieranie nart z wyższym promieniem skrętu, gdyż są one znacznie stabilniejsze. Jeśli chodzi o konkretne marki - to zazwyczaj kwestia indywidualnych potrzeb. Warto poświęcić chwilę na wizytę w wypożyczalni i staranne dobranie sprzętu sportowego do naszego wzrostu, wagi i umiejętności. Pracująca tam obsługa bez wątpienia chętnie pomoże nam dokonać wyboru. 

Kiedy najlepiej wybrać się na narty?

Na narty zazwyczaj wybieramy się w sezonie zimowym, który - przynajmniej w polskich Tatrach - trwa najczęściej od grudnia do kwietnia, czasem nawet czerwca! Nie da się jednak ukryć, że ośrodki narciarskie najbardziej oblegane są na przełomie stycznia i lutego - i nie bez powodu, bo to właśnie wtedy zwykle panują idealne warunki do szusowania. 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa