Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wypożyczenie sprzętu narciarskiego a ubezpieczenie narciarskie

narty

Wypożyczenie sprzętu narciarskiego to jedna z pierwszych rzeczy, o których myślimy, planując zimowy wypoczynek. Skorzystanie z usług wypożyczalni pozwala sporo zaoszczędzić i wybrać sprzęt dostosowany do naszych potrzeb. Do wypożyczenia warto się jednak odpowiednio przygotować.

Bardzo ważny jest m.in. wybór ubezpieczenia. Dobra polisa uchroni nas przed odpowiedzialnością za ewentualne szkody i zapewni poczucie bezpieczeństwa, gdy to nam stanie się krzywda. Czy można ubezpieczyć wypożyczony sprzęt sportowy i ile kosztuje wypożyczenie nart w poszczególnych europejskich krajach? Zapraszamy na krótki przewodnik.

Znajdź ubezpieczenie dla narciarzy

Czy warto wypożyczać narty? Wypożyczenie sprzętu  narciarskiego - wady i zalety

Wypożyczenie sprzętu zimowego to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na stoku. Podstawowe zalety to:

 • Stosunkowo niskie koszty. Koszty wypożyczenia nart, deski snowboardowej czy innego sprzętu są znacznie niższe niż zakupu. Dodatkowo, jeśli osobie początkującej nie spodoba się szusowanie, nie straci zbyt dużo gotówki.
 • Możliwość wypróbowania sprzętów różnych marek i dostosowania go do indywidualnych parametrów. Wypożyczenie sprzętu daje możliwość skorzystania z oferty renomowanych marek i wyboru odpowiedniego dla siebie. Wypożyczyć, wypróbować, a dopiero później kupić własny? Dlaczego nie!
 • Mniej trudności logistycznych. Wypożyczając sprzęt na miejscu, nie musimy martwić się o jego transport.
 • Sprzęt jest zadbany i serwisowany. Do wypożyczenia zwykle oferowane są nowsze modele.
 • Inne drobne benefity. Wypożyczalnie w pakiecie ze sprzętem często oferują zniżki np. na karnety na stok czy posiłki w pobliskich restauracjach.

Wypożyczenie nart może nie być jednak dobrym pomysłem dla osób zaawansowanych. Jeśli narty są naszą prawdziwą pasją i szusujemy od lat - być może warto rozważyć zakup własnego sprzętu. Z pewnością będzie to opłacalne, jeśli na stoku spędzamy rocznie więcej niż standardowe 7-14 dni. Wypożyczenie nart ma też kilka wad, które mogą być istotne dla bardziej doświadczonych osób

 • Można trafić na nieuczciwą wypożyczalnię. Jeśli wypożyczymy niesprawny lub zużyty sprzęt, nierzetelna wypożyczalnia może obciążyć nas kosztami.
 • Wypożyczenie sprzętu wiąże się z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu. Będzie on niezbędny na odwiedzenie wypożyczalni, wybór i przymierzenie odpowiedniego modelu.

Gdzie można wypożyczyć sprzęt narciarski?

W popularnych kurortach narciarskich z wypożyczeniem nart, desek snowboardowych czy innego rodzaju sprzętu zimowego, nie ma żadnego problemu. Wypożyczyć niezbędne akcesoria można m.in. w:

 • wypożyczalniach na stoku,
 • sklepach ze sprzętem sportowym,
 • szkółkach narciarskich,
 • hotelach - zdarza się, że hotele lub pensjonaty oferują możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego swoim gościom.

Bardzo wygodną opcją jest wypożyczenie sprzętu narciarskiego przez Internet. Formalności załatwimy jeszcze przed wyjazdem, szybko i bezpiecznie. Taką możliwość oferuje większość dużych wypożyczalni. Rezerwacji online nie polecamy jednak osobom, które na narty wybierają się pierwszy raz. Sprzęt zawsze warto najpierw przymierzyć.

Ile kosztuje wypożyczenie nart? Koszty wypożyczenia sprzętu narciarskiego - Polska, Austria, Czechy, Słowacja, Włochy, Francja, Szwajcaria

Koszty wypożyczenia niezbędnego sprzętu różnią się w zależności od miejsca, do którego się wybieramy. Na różnicę w cenie mają wpływ również czynniki takie jak m.in. marka sprzętu, kategoria czy okres najmu. Najdrożej jest w słynącej z wysokich cen Szwajcarii. W stosunkowo dobrej cenie wypożyczyć sprzęt narciarski można natomiast w Austrii, Francji, Czechach i oczywiście - w Polsce.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kosztów wypożyczenia nart na 7-dniowy wyjazd w styczniu przyszłego roku.

 

Termin

Cena na osobę (sprzęt i buty)

Ośrodek/          miejsce

Sklep/wypożyczalnia

Polska

 

 

 

 

 

 

 

 

Zieleniec

Wypożyczalnia Sprzętu Narciarskiego Zieleniec

Austria

 

Itter

Sport Verleih Fuhs

Czechy

 

Pec pod Snezkou

Snowsport School Pec pod Snezkou

Słowacja

Od ok. 100 euro

Jasna Tatry Niskie

Tatry Motion Ski School

Włochy

Od ok. 100 euro

Monte Bondone (Vaneze)

Noleggio Sci Degasperi

Francja

 

Arc 1600

Skiset Pierre Blanche

Szwajcaria

 

Charmey

Lüthy Sport

Czy można ubezpieczyć wypożyczony sprzęt narciarski?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego zawiera się w polisie narciarskiej. Nie ubezpieczamy go osobno. Dodatkowo - w przypadku niektórych towarzystw - może również zawierać się w najwyższych pakietach ubezpieczenia turystycznego. Aby oszczędzić sobie zbędnych trudności z zawarciem umowy ubezpieczeniowej, warto od razu zadbać, aby wypożyczenie zostało należycie udokumentowane.

Zasady ubezpieczenia każdorazowo są podobne. W skrócie - ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty ubezpieczonemu odpowiedniej kwoty w razie kradzieży lub zniszczenia sprzętu. Ogólne warunki wybranego ubezpieczenia precyzują, czym jest dokładnie jest sprzęt sportowy oraz sprzęt narciarski.

Dobra polisa narciarska - co powinna zawierać?

Ubezpieczenie narciarskie składa się przede wszystkim z kosztów leczenia (KL). To obowiązkowy i absolutnie podstawowy zakres polisy narciarskiej. Dzięki niemu ubezpieczony nie będzie musiał z własnej kieszeni pokrywać ewentualnych kosztów leczenia.

Pozostałe elementy, które powinna zawierać dobra polisa narciarska to m.in.:

 • NNW - ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, do których może dojść na stoku.
 • OC - odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone osobom trzecim np. na skutek zderzenia z innym narciarzem.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego - nart, kijków, stroju itp.
 • Assistance - pomoc w podróży w kryzysowych sytuacjach, np. organizacja transportu ubezpieczonego do kraju po doznanym wypadku.
 • Koszty ratownictwa i poszukiwania.

Ubezpieczenie narciarskie należy zawsze dopasowywać indywidualnie - do miejsca, celu i długości wyjazdu. Dobrze dobrana polisa zapewnia poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży i zjazdów ze stoku. Udanego i bezpiecznego szusowania!

Znajdź ubezpieczenie dla narciarzy

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa