Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty do Austrii. Jak się przygotować?

austria

Zimowe wakacje już zaplanowane – wyjeżdżasz na narty do Austrii. Jak dobrze ubezpieczyć się na taką wyprawę? Co powinna zawierać twoja polisa narciarska, aby skutecznie Cię chroniła? O czym powinieneś wiedzieć, zanim udasz się na austriacki stok? Odpowiedzi poznasz w naszym poradniku z cyklu "Wyjeżdżam na narty do...".

Narciastwo to niezwykle popularny, ale również mocno urazowy sport. Nikt nie powinien wybierać się na narty bez odpowiedniego przygotowania, bo konsekwencje lekkomyślności mogą być naprawdę bolesne. Po pierwsze, zadbaj o własną kondycję fizyczną przed wyjazdem. Porwanie się na stok po miesiącach siedzącego stylu życia, to nienajlepszy pomysł. Po drugie, upewnij się, że sprzęt działa bez zarzutu. Poluzowane wiązania czy jakiekolwiek techniczne problemy z nartami nie wróżą niczego dobrego. Każdy detal na stoku ma znaczenie. Po trzecie, zjeżdżaj ze stoku po krótkiej rozgrzewce. Jazda bez małej gimnastyki na wstępie to krok od kontuzji. No i po czwarte, kup dobre ubezpieczenie narciarskie.

Ubezpieczenie narciarskie w Austrii – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

 

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL)

Polisa KL to kluczowa sprawa. Leczenie w Austrii nie należy do najtańszych, a każda nieoczekiwana choroba lub nieszczęśliwy wypadek oznacza konieczność skorzystania z austriackiej opieki zdrowotnej. Dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia rachunki za badania ambulatoryjne, leczenie szpitalne, leki czy środki opatrunkowe pokryje ubezpieczyciel. Ile kosztuje leczenie w Austrii?

4 000 zł doba na oddziale intensywnej opieki
14 500 zł przykładowy koszt transportu narciarza ze stoku do szpitala
32 000 zł operacja kolana po zerwaniu więzadeł

źródło: materiały własne

Doliczając do tego zakup leków, środków opatrunkowych, a także koszty późniejszej rehabilitacji, możesz otrzymać niebagatelny rachunek za skutki chwilowej nieuwagi na stoku, nieodpowiedniego przygotowania lub zwykłego pecha.

    Ubezpieczenie kosztów leczenia

2. Assistance

Assistance to jeden z najważniejszych elementów polisy narciarskiej. Pomoc assistance może oferować (w zależności od pakietu i proponowanego zakres ochrony):

organizację transportu medycznego do Polski w przypadku nagłych chorób lub nieszczęśliwych wypadków może wynieść nawet 20-40 tys. zł i bez wykupionego ubezpieczenia będziesz musiał opłacić rachunek z własnej kieszeni
organizację przyjazdu osoby bliskiej do chorego assistance pokryje koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu, oraz koszty kilku noclegów
organizację powrotu innych uczestników podróży taka możliwość istnieje gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu
wsparcie tłumacza bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.
pomoc prawnika gdy weźmiesz udział w wypadku, wyrządzisz szkodę lub sam zostaniesz poszkodowany, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami
pomocną infolinię konsultanci z Centrum Alarmowego wskażą ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc i odpowiedzą na wszelkie pytania w związku ze świadczoną pomocą assistance

źródło: materiały własne

3. Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego w Austrii

Wyjeżdżając w góry, zawsze musisz mieć wykupione ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego. Akcja poszukiwania pewnego narciarza zaginionego po austriackiej stronie Alp kosztowała 10 000 zł. Rachunek pokrył ubezpieczyciel. Nieubezpieczony narciarz musiałby zapłacić za ratunek z własnej kieszeni. Warto wspomnieć, że 10 000 zł to i tak niski koszt jak za taką akcję ratowniczą w Austrii. Rekordziści płacili kilka razy tyle.

Przy zakupie polisy narciarskiej koniecznie sprawdź limity w polisie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego np. TU Europa opłaci koszty akcji ratowniczego do ok. 21 000 zł, Warta Travel Plus do 25 000 zł, a PZU do 50 000 zł.

4. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Ubezpieczenie NNW to niezwykle cenny element polisy narciarskiej. Warto się na niego zdecydować: z ubezpieczenia zostanie wypłacone świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. W przypadku tej polisy również warto wybrać wysoką sumę ubezpieczenia. Przy najniższych sumach ubezpieczenia za poważny uszczerbek na zdrowiu możesz otrzymać kwotę, która wystarczy najwyżej na opłacenie dwóch wizyt u ortopedy.

ubezpieczenie nnwźródło: materiały własne

5. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Po co narciarzowi polisa OC? Dokładnie z tego samego powodu dla którego OC musi posiadać właściciel samochodu osobowego czy motocyklista. Chwila nieuwagi, lekkomyślność lub najzwyklejszy pech – naprawdę niewiele trzeba, aby na stoku doszło do nieszczęśliwego wypadku. Jeśli winnym okaże się być ubezpieczony, to przyjdzie mu ponieść odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone poszkodowanemu. Koszt naprawy nart może jeszcze ubezpieczonego nie zrujnować, ale wypłata sporego odszkodowania za kalectwo lub poważną kontuzję drugiego narciarza już tak.

    Ubezpiecz się na wyjazd

A może EKUZ?

Niektórzy narciarze sądzą, że ubezpieczenie narciarskie w Austrii nie jest im potrzebne, bo przecież wyrobili sobie w najbliższym oddziale NFZ bezpłatną kartę EKUZ. Uważają oni, że z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą czuć się bezpiecznie przy wyjeździe do państw w obrębie UE. Nic bardziej mylnego. EKUZ to tylko okrojona wersja ubezpieczenia kosztów leczenia:

nie pokryjesz z niej kosztów transportu medycznego do kraju
nie opłacisz z niej rachunku za koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego
nie zapewni Ci ona świadczenia po nieszczęśliwych wypadku tak jak NNW
nie dostarczy ochrony finansowej w razie spowodowania wypadku na nartach, którą możesz uzyskać z polisą OC

źródło: materiały własne

Zakup ubezpieczenia narciarskiego powinien być obowiązkiem każdego narciarza. Zdrowie, bezpieczeństwo i zabezpieczenie własnych finansów powinno być priorytetem. Zbyt wiele możesz stracić przez swoją nierozwagę. Kompleksowe oferty ubezpieczeń narciarskich znajdziesz w porównywarce ubezpieczeń narciarskich. Porównaj i kup najkorzystniejszą opcję dla siebie.

Wyjazd na narty do Austriiźródło: materiały własne

Gdzie na narty do Austrii?

 

  • Dolina Stubai - największy lodowcowy teren narciarski w Austrii. Udostępniony narciarzom już od października, a jeździć można tu do czerwca. Dolina położona jest w austriackim Tyrolu, ok. 20 minut jazdy samochodem od Innsbrucka – stolicy regionu.
  • Kitzbühel – Kirchberg - miłośników białego szaleństwa ucieszy 160 km świetnie przygotowanych tras, z których najdłuższą jest licząca 6,8 km Schwarzkogel, o różnicy poziomów 1055 m. Jest to też doskonały teren dla amatorów jazdy na jednej desce.
  • Dolina Paznauntal - miejsce znane jest ze świetnie przygotowanej infrastruktury snowboardowej, z jednym z największych w Europie funparkiem Boarders Paradise. W każdej z głównych miejscowości doliny – Ischgl, Kapel, Galtür, See – znajdują się trasy dla snowboardzistów oraz half-pipe’y.

 

Redakcja portalu:

polisanarciarska.pl - logo

Średnia ocena: 4.33

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa