Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty do Austrii. Jak się przygotować?

ubezpieczenie na święta w górach

Wyjazd w niepewnych czasach spod znaku COVID-19 może budzić stres: czy uda się wyjechać? Czy nie zmienią się obostrzenia? Co gdy na miejscu okaże się, że muszę odbyć kwarantannę? Odpowiedzią na większość tych wątpliwości jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Nawet w przypadku niespodziewanego wypadku, zakażenia czy kwarantanny pozwoli nam w spokoju poradzić sobie z sytuacją. Sprawdź na jakie aspekty polisy podróżnej zwrócić teraz uwagę.

Ubezpiecz się na narty tanio

Austria w czasie pandemii

Szczepienia przeciw COVID-19

W Austrii obowiązują obecnie obostrzenia, które ważne będą do 28 lutego 2022 r. Zgodnie z nimi do Austrii wjechać mogą wyłącznie osoby w pełni zaszczepione dwoma dawkami, takimi szczepionkami jak m.in. BioNtech/Pfizer, AstraZeneca, Moderna (pełna lista szczepionek TUTAJ). Szczepienie preparatem dwudawkowym ważne jest przez 270 dni od przyjęcia drugiej dawki.

WAŻNE! Osoby zaszczepione 1 dawką szczepionki Johnson & Johnson/Janssen – o ile nie minęło 270 dni od zaszczepienia – mogą wjechać do Austrii, ale na miejscu będą traktowane jak osoby niezaszczepione i niespełniające zasady 2G. Tym samym nie będą mogły korzystać z restauracji, wyciągów czy hoteli. W celu swobodnego poruszania się po Austrii konieczne jest przyjęcie dawki przypominającej.

Zasada 2 G – zaszczepiony lub wyzdrowiały. Możliwość wejścia do klubów, restauracji, kin, hoteli, ośrodków narciarskich itp. mają wyłącznie osoby zaszczepione lub posiadające lekarskie zaświadczenie przejścia zarażenia COVID-19.

Testy przeciw COVID-19

Osoby zaszczepione nie są zwolnione z wykonywania testów przed wyjazdem do Austrii. Konieczne jest przedstawienie negatywnego wyniku badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 przeprowadzonego w formie testu PCR (ważny 72 h). Test musi być przedstawiony w języku niemieckim lub angielskim.

Osoby zaszczepione, które przyjęły szczepienie przypominające są zwolnione z przedstawienia dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu PCR.

Kwarantanna

Kwarantannę zobowiązane są odbyć osoby zaszczepione, które nie posiadają dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu PCR.

Obostrzenia na miejscu

Swobodne przemieszczanie się w Austrii wraz z korzystaniem z przestrzeni publicznych jak restauracje, hotele czy placówki kulturalne wymaga spełnienia zasady 2G (szczepienie bądź ozdrowienie). Obowiązek ten dotyczy każdego powyżej 12. roku życia.

Od 1 lutego 2022 roku okres ważności podwójnego szczepienia zostanie skrócony z 270 do 180.

W przestrzeni publicznej obowiązuje stosowanie maski FFP2. Dzieci poniżej 6. roku życia są zwolnione z nakazu noszenia maski. Dzieci w wieku 7-14 lat muszą nosić maseczkę, ale może to być zwykła maseczka ochronna.

Dla osób niespełniających zasady 2G obowiązuje lockdown.

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL)

Wyjazd narciarski do Austrii nie może odbyć się bez zakupy odpowiedniego ubezpieczenia, o ile oczywiście świadomie i odpowiedzialnie planujemy swój wyjazd i pragniemy korzystać z niego ze spokojem.

Narciarstwo stanowi jeden z bardziej kontuzyjnych sportów amatorskich, a jego uprawianie poza granicami kraju wiążę się z dużym ryzykiem finansowym. W razie wypadku, zaginięcia w górach, choroby, zarażenia COVID-19 za granicą turysta może zostać obciążony znacznymi kosztami leczenia lub akcji ratowniczej. Nie oznacza to, że jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest rezygnacja z tego typu aktywności. Wystarczy odpowiedzialnie i zapobiegawczo podejść do przygotować.

Tak jak inwestujemy w wytrzymały kask, dobrej klasy narty czy ochraniacz na tułów,  tak samo nie zapomnijmy o ubezpieczeniu z odpowiednio wysokimi kwotami.

Najważniejszym aspektem ubezpieczenia turystycznego jest suma gwarantowanych kosztów leczenia (KL), która pokryje wszystkie świadczenia ponad podstawowy pakiet ubezpieczenia w ramach kasy chorych. Wyjeżdżając za granicę z Ubezpieczeniem EKUZ będziemy traktowani tak jak obywatele kraju docelowego, tj. jeśli dopłaca się do wizyty u specjalisty lub hospitalizacji, to zagraniczni turyści również będą musieli pokryć te koszty.

Przykładowe leczenie w Austrii:

 • 4 000 zł – jeden dzień hospitalizacji
 • 18 000 zł – transport poszkodowanego narciarza helikopterem ze stoku
 • 30 000 zł – operacja kolana po zerwaniu więzadła

Ubezpieczenie od COVID-19

Zaszczepienie i wykonany test nie zagwarantują w 100%, że do zarażenia nie dojdzie podczas zimowego zagranicznego wyjazdu. Jak już wiadomo nawet osoby w pełni zaszczepione zarażają się koronawirusem, z tym że zazwyczaj przebieg jest łagodny.

Bez względu na fakt zaszczepienia i stosowania środków ochrony, konieczne jest ubezpieczenie od COVID-19 podczas wyjazdu za granicę. Nie tylko zarażenie koronawirusem może być dotkliwe w skutkach, także konieczność odbycia kwarantanny, a tym samym przedłużony pobyt, nowy lot do kraju i szereg inny niedogodności.

Posiadając dobre ubezpieczenie od COVID-19, jest się zabezpieczonym w takim zakresie jak:

 • Leczenie chorego,
 • Zakwaterowanie i wyżywienie,
 • Pokrycie kosztów testów,
 • Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja),
 • Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna),
 • Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka,
 • Transport powrotny.

Zakres ubezpieczenia od COVID-19 koniecznie trzeba sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każdy z ubezpieczycieli może oferować odmienną pomoc.

Assistance

Ubezpieczenie assistance okaże się pomocne w sytuacji, gdy w Austrii potrzebna będzie specjalistyczna pomoc. To jedna z istotniejszych składowych ubezpieczenia turystycznego. W zależności od pakietu, można liczyć na:

 • Organizację transportu medycznego do Polski – bywa, że nawet pozornie niegroźny wypadek czy złamanie nogi mogą wymagać powrotu np. w pozycji leżącej z asystą medyczną, a tym samym koniecznie transportem medycznym. Koszt transportu to nawet 30-40 tys. zł.
 • Organizację powrotu do kraju bliskich chorego – ta pomoc będzie bezcenna, gdy chory był kierowcą samochodu i w sytuacji przedłużającej się choroby, rodzina nie wie, jak inaczej dostać się do Polski.
 • Organizację przyjazdu bliskiej osoby do chorego – poszkodowany musi zostać dłużej w szpitalu lub wymaga pomocy na miejscu? Ubezpieczyciel pokryje koszty przyjazdu bliskiej osoby z Polski oraz opłaci kilka noclegów.
 • Pomoc tłumacza – podczas wypadku za granicą czy choćby pobytu w szpitalu może okazać się, że twoja znajomość języka angielskiego/niemieckiego nie jest na tyle płynna, aby zrozumieć specjalistyczne zwroty i z pełną odpowiedzialnością podpisywać dokumenty. Ubezpieczyciel zapewni ci nieocenione wsparcie tłumacza.
 • Pomoc prawnika – wypadek samochodowy, wypadek na stoku z innym narciarzem czy uszkodzenie cennego wyposażenia hotelu to tylko niektóre przykłady sytuacji, w których może być potrzebna pomoc prawnika.
 • Konsultacje przez infolinię – szybki telefon na infolinię pozwoli uzyskać m.in. precyzyjną informację o najbliższych placówkach medycznych.

Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego w Austrii

Koszt akcji poszukiwawczej w górach, praca ratowników, użycie specjalistycznego sprzętu jak skutery śnieżne czy helikopter – za to wszystko za granicą poszkodowany turysta jest zobowiązany zapłacić samodzielnie.

W Polsce wezwanie GOPR czy TOPR nie skończy się wystawionym rachunkiem, ale warto mieć świadomość, że nasz kraj jest wyjątkiem, a pozostałe państwa UE i EFTA świadczą pełnopłatną pomoc ratowników górskich.

Przykład:

Pani Anna zjeżdżała po austriackich stokach i doznała wypadku na trasie: złamana w kilku miejscach ręka oraz obojczyk, a do tego wstrząśnienie mózgu. Nie była w stanie samodzielnie przedostać się do ośrodka. Konieczne było wezwanie helikoptera ratowniczego. Rachunek za pomoc ratowników opiewał na kwotę 19 000 złotych. Wykupione przed wyjazdem ubezpieczenie pomogło rozwiązać ten problem. Widniejąca na polisie kwota 30 000 zł za ratownictwo w zupełności wystarczyła, by pokryć rachunki.

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

NNW, czyli Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, to kolejna niezbędna składowa ubezpieczenia turystycznego. Zapewni wypłatę świadczeń za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego oraz pokryje koszty rehabilitacji. Jednak ważne jest, aby kwota NNW była odpowiednio wysoka, np. AXE Assistance w cenie 12,45/dziennie zawiera NNW na wysoką i bezpieczną kwotę 150 000 zł.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Wielu specjalistów od ubezpieczeń twierdzi, że OC dla narciarzy powinno być obowiązkowe podobnie jak OC dla kierowców. Na stoku, tak jak na drodze, również zdarzają się wypadki, które mają poważne konsekwencje dla poszkodowanych - mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Bywa, że zwykły pech, zbieg okoliczności, przypadek, ale też brawura, alkohol, niedostosowanie prędkości są odpowiedzialne za wjechanie jedno narciarza w drugiego. Najmniejszą konsekwencją jest zniszczony sprzęt, choć i tu zwrot kosztów za narty czy strój może opiewać na dobrych kilka tysięcy złotych. W najgorszym wypadku sprawca może być zobowiązany do wypłacania renty za kalectwo poszkodowanego bądź śmierć.

OC dla narciarzy to podstawa bezpiecznego i odpowiedzialnego wypoczynku – nie zapominaj o nim!

Czy karta EKUZ wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) przysługuje każdej ubezpieczonej w kasie chorych osobie z krajów UE i EFTA. Do jej wyrobienia wystarczy wizyta w najbliższym oddziale NFZ. Jednak nie ma ona nawet w połowie takich zabezpieczeń jak polisa podróżna.

EKUZ zapewnia podstawową i niezbędną opiekę medyczną w takim zakresie, w jakim obowiązuje obywateli danego kraju. A więc jeśli w Austrii poszkodowani narciarze płacą za akcję ratowniczą, podobnie zapłaci Polak, jeśli jego jedynym zabezpieczeniem na wyjazd był EKUZ.

Czego nie pokryje EKUZ?

 • transportu medycznego do kraju,
 • przyjazdu bliskiego osoby do chorego,
 • pokrycia kosztów akcji ratowniczej,
 • transportu karetką ze stoku,
 • wypłaty za trwały uszczerbek na zdrowiu i rehabilitacji,
 • obciążenia finansowego w razie wypadku (uszkodzenie cudzego sprzętu/spowodowanie uszczerbek na zdrowiu drugiej osoby).

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Austrii? 

Ubezpieczenie na narty do Austrii wbrew pozorom nie kosztuje wiele. A na pewno jest to niewiele zmieniający koszt w porównaniu z całościową ceną za wyjazd. Zawsze trzeba pamiętać, że niska cena nie powinna stanowić jedynego kryterium podczas wybierania ubezpieczenia na narty. Paradoksalnie jednak najdroższa polisa również nie gwarantuje najlepszej ochrony.

Dowodem niech będzie symulacja dokonana z użyciem kalkulatora ubezpieczeń narciarskich. Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Austrii, zarówno w wersji budżetowej, jak i premium. Co ciekawe, najkorzystniejsza oferta plasuje się pośrodku: płacąc jedynie 12,45 zł za jeden dzień ochrony, zyskuje się KL w zawrotnej kwocie 40 mln zł, ratownictwo 150 tys. zł, a OC 1,5 mln zł.

 

 

Koszt 1-dniowej polisy

Pokrycie kosztów leczenia

Ratownictwo

NNW

OC

   

OC Sportowe

Sprzęt sportowy

COV-

ID-19

Klauzula alkoholowa

AXA Assistance

3,92 zł

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

-

TAK

za dopłatą w wysokości 15% składki

Signal Iduna

9,04 zł

90 697,17 zł

31 744,01 zł

15 000 zł

275 191 zł

137 595 zł

-

TAK

NIE

Generali

10,00 zł

200 000 zł

200 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

-

TAK

TAK

AXA Assistance

12,45 zł

40 000 000 zł

40 000 000 zł

150 000 zł

1 500 000 zł

1 500 000 zł

3000 zł

TAK

za dopłatą w wysokości 15% składki

Nationale Nederlanden

14,11 zł

500 000 zł

100 000 zł

25 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

-

TAK

TAK

Generali

26 zł

800 000 zł

800 000 zł

50 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

1000 zł

TAK

TAK

Allianz

27,26 zł

500 000 zł

50 000 zł

40 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

4000 zł

TAK

NIE

źródło: polisanarciarska.pl

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty do Austrii

 Gdzie na narty do Austrii?

 • Dolina Stubai - największy lodowcowy teren narciarski w Austrii. Udostępniony narciarzom już od października, a jeździć można tu do czerwca. Dolina położona jest w austriackim Tyrolu, ok. 20 minut jazdy samochodem od Innsbrucka – stolicy regionu.
 • Kitzbühel – Kirchberg - miłośników białego szaleństwa ucieszy 160 km świetnie przygotowanych tras, z których najdłuższą jest licząca 6,8 km Schwarzkogel, o różnicy poziomów 1055 m. Jest to też doskonały teren dla amatorów jazdy na jednej desce.
 • Dolina Paznauntal - miejsce znane jest ze świetnie przygotowanej infrastruktury snowboardowej, z jednym z największych w Europie funparkiem Boarders Paradise. W każdej z głównych miejscowości doliny – Ischgl, Kapel, Galtür, See – znajdują się trasy dla snowboardzistów oraz half-pipe’y.
 • Schaldming-Dachstein – ośrodek łączy cztery szczyty Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen i Reiteralm. Całą zimę dostępne są 81 nowoczesne kolejki linowe i krzesełkowe, 100 chat narciarskich zachowanych w oryginalnym stanie i około 230 km świetnie przygotowanych tras. Jest to miejsce dla wytrawnych narciarzy, liczących na wiele atrakcji.
 • Turracher Höhe – tu dla odmiany propozycja bardziej kameralnego i mniejszego ośrodka. Położony jest w górach Nockberge, między Karyntią i Styrią na wysokości 1400-2205 m n.p.m. Oprócz doskonale przygotowanych stoków szczyci się jednym z największych w Austrii snowparków i funslope o długości 1,5 km


  Wyjazd na narty do Austrii

 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w Austrii ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe?

  Nie, ale jest zalecane. Usługi medyczne w Austrii są bardzo drogie, a odpowiednia polisa chroni przyjezdnego przed poniesiem konsekwencji finansowych

 2. Czy mając ubezpieczenie muszę mieć kartę EKUZ?

  Można mieć, ale nie trzeba. Ubezpieczenie zapewnia pomoc również w publicznych placówkach i szpitalach. 

 3. Czy można znaleźć ubezpieczenie na narty do Asutrii tanio? 

  Oczywiście. Porównując oferty różnych ubezpieczycieli mamy mozliwość dokładnego porównania cen i zakresu ochrony, przeprowadzając jednocześnie kalkulację, która oferta jest najbardziej opłacalna. 

Podsumowanie

 1. Zasada 2 G – zaszczepiony lub wyzdrowiały. Możliwość wejścia do klubów, restauracji, kin, hoteli, ośrodków narciarskich itp. mają wyłącznie osoby zaszczepione lub posiadające lekarskie zaświadczenie przejścia zarażenia COVID-19.
 2. W Austrii obowiązują obecnie obostrzenia, które ważne będą do 28 lutego 2022 r. Zgodnie z nimi do Austrii wjechać mogą wyłącznie osoby w pełni zaszczepione dwoma dawkami, takimi szczepionkami jak m.in. BioNtech/Pfizer, AstraZeneca, Moderna.
 3. Kwarantannę zobowiązane są odbyć osoby zaszczepione, które nie posiadają dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu PCR.
 4. Bez względu na fakt zaszczepienia i stosowania środków ochrony, konieczne jest ubezpieczenie od COVID-19 podczas wyjazdu za granicę. 
 5. Ubezpieczenie assistance okaże się pomocne w sytuacji, gdy w Austrii potrzebna będzie specjalistyczna pomoc.
 6. Koszt akcji poszukiwawczej w górach, praca ratowników, użycie specjalistycznego sprzętu jak skutery śnieżne czy helikopter – za to wszystko za granicą poszkodowany turysta jest zobowiązany zapłacić samodzielnie.
 7. Ubezpieczenie narciarskie na polisanarciarska.pl mozna mieć już od 3,29 zł/dzień.

Średnia ocena: 4.75

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa