Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Narty a koronawirus. Szusowanie w czasie pandemii COVID-19

ubezpieczenie narciarskie na lato

 

Ostatni sezon narciarski zdecydowanie różnił się od tych, do których zdążyliśmy przywyknąć przez lata. Niespodziewane zmiany wpłynęły na każdy obszar życia, weryfikując również sposób spędzania wolnego czasu. Jednak napotkane utrudnienia udało nam się nieco ominąć całkiem zgrabnym slalomem i każdy miał okazję uszczknąć chociaż trochę stoku dla siebie. Jak będzie w tym roku?

Czy urlop zimowy 2021/2022 jest w ogóle możliwy?

Obecna sytuacja potrafi zmieniać się diametralnie w ciągu kilku dni i szybko pokrzyżować plany. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują.

Nawet w pandemicznej rzeczywistości istnieje szansa na realizowanie planów zimowego urlopu. Większość stoków otwiera się zgodnie z założeniami, oferując entuzjastom śnieżnych wojaży całkiem sporo. Chociaż żadnej ewentualności nie da się całkowicie przewidzieć, a w każdym z państw sytuacja wygląda zupełnie inaczej, to w sezonie 2021/2022 jesteśmy już znacznie bliżej „szusowania jak kiedyś”.

Przygotowany poradnik ma na celu przedstawienie aktualnych informacji dotyczących sytuacji w najpopularniejszych europejskich kurortach. Wszystkie wiadomości są na bieżąco aktualizowane, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb narciarzy i snowboardzistów.  

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

Gdzie w Polsce można jeździć na nartach?

Na chwilę obecną, pomimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji w naszym kraju, przygotowania do sezonu narciarskiego 2021/2022 kontynuowane są zgodnie z planem. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, będziemy cieszyć się zimowym urlopem, z niewielkimi ograniczeniami.

W hotelach do 30 listopada 2021 r. obowiązuje limit gości – maks. 75% obłożenia.

Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 oraz zorganizowanych grupy dzieci i młodzieży poniżej 12 r.ż.

Przykładowe ośrodki narciarskie w Polsce w sezonie narciarskim 2021/2022 r.:

  • Stacja Narciarska Rusiń-Ski, Bukowina Tatrzańska – planowane otwarcie 03.12.2021 r.
  • Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, Białka tatrzańska – planowane otwarcie 04.12.2021 r.
  • Stacja Narciarska GrapaSki, czarna Góra – planowane otwarcie 10.12.2021 r.
  • Beskid Sport Arena, Szczyrk – planowane otwarcie sezonu 10.12.2021 r.
  • Polana Szymoszkowa, Zakopane – planowane otwarcie sezonu 17.12.2021 r.
  • Przemyśl - planowane otwarcie sezonu 18.12.2021 r.
  • Zwardoń Ski, Zwardoń – planowane otwarcie sezonu 31.12.2021 r.
  • Kasprowy Wierch, Zakopane – planowane otwarcie sezonu 31.12.2021 r.

 

Gdzie można jeździć na nartach za granicą?

Pomimo tego, że polskie stoki są na bardzo dobrym poziomie, to europejskie kierunki od lat wabią narciarzy i snowboardzistów doskonałymi warunkami i zapierającymi dech w piersiach widokami. Klasyczne już zimowe destynacje jak Szwajcaria, Włochy, czy Francja są doskonale znane entuzjastom sportów zimowych. 

W sezonie narciarskim 2021/2022 Europa wita ich z otwartymi rękami, przypominając jednocześnie o obowiązku stosowania się do zaleceń i obostrzeń.

KRAJ

OBOSTRZENIA PRZY WJEŹDZIE

OBOSTRZENIA NA STOKACH

OBOSTRZENIA NA TERENIE CAŁEGO KRAJU

Austria

reguła 3 G - wymagane posiadanie zaświadczenia o szczepieniu, statusie ozdrowieńca, posiadaniu przeciwciał lub negatywnego wyniku testu

reguła 2G - z kolei liniowych mogą korzystać tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy, nie ma limitu osób w wagonach, by nie generować kolejek, na wyciągach wymagane jest zasłanianie ust i nosa maską FFP2, zaleca się zachowanie dystansu

noszenie maski FFP-2 jest obowiązkowe w sklepach, muzeach i bibliotekach, tymczasowy lockdown do 12 grudnia (zamknięte restauracje, bary, miejsca noclegowe)

Czechy

zaświadczenie o szczepieniu, statusie ozdrowieńca lub negatywny wynik testu 

od 1 grudnia na stokach wymagany paszport covidowy, wstęp tylko dla ozdrowieńców i zaszczepionych

korzystanie z infrastruktury przy stoku mozliwa jest jedynie dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Restauracje, bary i kluby otwarte tylko do godziny 22:00.

Francja

zaświadczenie o szczepieniu, statusie ozdrowieńca lub negatywny wynik testu 

brak

paszport covidowy wymagany przy wejściu do lokali gastronomicznych,, niektórych środków transportu publicznego i wydarzeń kulturalnych, noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych

Słowacja

zaświadczenie o szczepieniu

w zależności od rejonu - możliwość korzystania ze stoków tylko dla zaszczepionych (w Łomnicy, Starym Smokowcu i Jasnej na Chopoku) lub także dla ozdrowieńców i posiadających negatywny test (w Szczyrbskim Jeziorze)

san wyjątkowy od 25 listopada, zamknięte bary, restauracje, hotele i inne miejsca noclegowe oraz sklepy inne niż spożywcze oraz drogerie

Szwajcaria

zaświadczenie o szczepieniu, statusie ozdrowieńca lub negatywny wynik testu  + rejestracja za pomocą formularza elektronicznego 

brak

paszport covidowy wymagany przy wejściu do lokali gastronomicznych, klubów i miejsc noclegowych, obowiązuje zasłaniania twarzy maseczką w pomieszczeniach zamkniętych i w komunikacji publicznej, w tym w kolejkach górskich

Włochy

zaświadczenie o szczepieniu, statusie ozdrowieńca lub negatywny wynik testu  + rejestracja za pomocą formularza elektronicznego 

paszport covidowy i dowód tożsamości, od 1 stycznia 2022 r. wymagane ubezpieczenie z OC

paszport covidowy wymagany jest w barach, restauracjach, miejscach noclegowych, wystawach itp., obowiązkowe jest również zasłanianie twarzy w zamkniętych przestrzeniach, w tym w transporcie publicznym, a także na zewnątrz, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego

 

 

Opracowanie:polisanarciarska.pl

Jakie kupić ubezpieczenie na narty i snowboard z COVID-19?

Fakt, że na stokach możemy spotkać maluchy odważnie utrzymujące równowagę na nartach, wcale nie świadczy o tym, że narty to sport dziecinnie prosty. Ani bezpieczny. Narciarstwo to sport wysokiego ryzyka, podczas którego, co roku dochodzi do poważnych stłuczeń, kontuzji i wypadków nieszczęśliwie kończących się śmiercią. 

Odpowiednie umiejętności, wiedza, refleks, a nawet wzmożona ostrożność to nie wszystko. Są sytuacja, na które nie mamy wpływu i chcąc nie chcąc musimy brać pod uwagę ewentualność ich wystąpienia.

Kupując ubezpieczenie na wyjazd narciarski, w nadchodzącym sezonie nie można zapomnieć o regulacjach pod kątem COVID-19. Polisa na narty powinna zapewniać także pokrycie kosztów zachorowania na COVID-19

Narciarska polisa ubezpieczeniowa w zależności od zakresu, zapewnia pokrycie kosztów, takich jak:

  • hospitalizacja i leczenie w razie zachorowania na Covid-19,

  • wykonanie testu na obecność SARS-CoV-2,

  • przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka,

  • zakwaterowanie i wyżywienie w razie przedłużenia pobytu z powodu pozytywnego wyniku testu,

  • zakwaterowanie i wyżywienie w razie przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny,

  • powrót do kraju po przedłużeniu pobytu z powodu kwarantanny.

To, w jaki sposób zostanie potraktowane zarażenie koronawirusem w przypadku konieczności wypłaty odszkodowania - definiują indywidualne ustalenia każdego z towarzystw. Dlatego w trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo należy ze szczególną uwagą zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Równie ważne są koszty leczenia, dzięki którym - jeśli dojdzie do wypadku na stoku - możemy być pewni, że wszelkie opłaty związane z pomocą medyczną pokryje lub zwróci nam ubezpieczyciel. Podczas rozpatrywania tej kwestii, należy pamiętać o tym, aby szczególną uwagę zwrócić na sumę gwarantowaną, które definiuje kwotę, do której opłacane będą koszty leczenia. 

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na zakup ubezpieczenia na narty i snowboard z COVID-19 jest porównanie ofert. Kalkulacja wykonana za pomocą naszej porównywarki ubezpieczeń pozwoli na dopasowanie zakresu ochrony pod indywidualne potrzeby i dokładne przemyślenie decyzji zakupowej.

Co jeśli mój wyjazd zostanie odwołany ze względu na sytuację związaną z COVID-19?

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Zabezpieczając się w ten sposób, możemy liczyć na zwrot środków za rezerwację wycieczki, biletu oraz noclegu. 

✔ Należy jednak ze szczególną uwaga zapoznać się treścią Ogólnych Warunków Ubezpieczenie, gdyż nie mamy 100% gwarancji w przypadku każdego ubezpieczyciela, że polisa od kosztów rezygnacji z podróży zadziała. 

Jeśli jednak został już dokonany zakup polisy na wyjazd, który się nie odbędzie - można zrezygnować z ochrony. W tym celu należy pisemnie wypowiedzieć umowę. 

Co jeśli zachoruję na COVID-19 tuż przed wyjazdem i nie będę w stanie jechać?

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy odporność spada - o zarażenie nietrudno. Co jednak w takiej sytuacji z naszymi funduszami przeznaczonymi na wyjazd? Podobnie, jak w przypadku odwołania wyjazdu - skutecznym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. 

Decydując się na taki zakup, warto przede wszystkim sprawdzić, czy ubezpieczyciel gwarantuje możliwość ochrony na wypadek odwołania wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19. Jeśli w takiej sytuacji przedstawimy pozytywny wynik testu oraz zaświadczenie od lekarza - ubezpieczyciel zwróci należyte środki. Polisą można objąć praktycznie każdy rodzaju wyjazdu – zarówno ten organizowany przez biuro podróży, służbowy, samodzielny, długo- i krótkoterminowy. 

W ramach ochrony kosztów rezygnacji ubezpieczyciel zwróci wydatki poniesione za:

  • umowę zawartą z biurem podróży,

  • rezerwację noclegu,

  • zakup biletu,

  • udział w szkoleniu lub konferencji,

  • wynajem auta,

  • zakup biletu na wydarzenie kulturalne lub sportowe,

  • wynajem lub czarter jachtu,

  • uczestnictwo w rejsie.

Ubezpieczeniem mogą zostać objęte sytuacje, które zostały wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Cena takiej polisy jest zawsze ustalana indywidualnie, na podstawie ceny wyjazdu. Najlepszym więc sposobem jest porównanie dostępnych ofert i wybranie rozwiązania najlepszego dla siebie.

✔ W takiej sytuacji można również zrezygnować z polisy narciarskiej, za pośrednictwem wypowiedzenia umowy. W efekcie pozytywnego rozpatrzenia deklaracji, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci środki za niewykorzystany okres ochrony. 

Czy z obawy związanej z Covid-19 mogę zrezygnować z wyjazdu, nawet jeśli ma on odbyć się normalnie?

Z zakupionego wyjazdu na narty zawsze można zrezygnować, warto jednak pamiętać o konsekwencjach, jakie wiążą się z taką decyzją. Działania podjęte na skutek strachu, nie są uwzględniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Powodem rezygnacji z wyjazdu może być wyłącznie realna choroba potwierdzona wykonanym testem o wyniku pozytywnym i zaświadczeniem od lekarza. Żadna firma ubezpieczeniowa nie zagwarantuje klientowi ubezpieczenia od lęku przed zachorowaniem, zamknięciem granic lub kontaktem z innymi ludźmi.

Paszport covidowy na stoku - gdzie będzie potrzebny?

Certyfikat covidowy, zwany również paszportem covidowym, od 01.07.2021 r. ułatwia zagraniczne podróże na terenie Unii Europejskiej i krajów, które akceptują takie rozwiązanie. Dlatego planując sezon narciarskie 2021/2022 r. należy mieć na uwadze to, gdzie będziemy musieli okazać paszport covidowy, a gdzie nie musimy martwić się jego brakiem.

Austria

  • Korzystanie z wyciągów narciarskich i kolejek linowych możliwe jest tylko dla zaszczepionych lub osób z negatywnym wynikiem testu.
  • Obecnie, by uzyskać dostęp do obiektów apres-ski (tzn. rozrywkowych atrakcji w ośrodkach narciarskich), należy okazać dowód szczepienia, przebytej infekcji lub negatywnego wyniku testu na COVID-19.
  • Jeśli dojdzie do wzrostu liczby zachorowań i zaostrzenia restrykcji – wejść będą mogli tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy.

Szwajcaria

  • Nie ma potrzeby posiadania paszportu covidowego, by korzystać ze stoków lub wyciągów.
  • Dowód zaszczepienia lub wyzdrowienia, lub negatywny test PCR, wykonany w ciągu 72 godzin lub test antygenowy - w ciągu 48 godzin, jest konieczny przy wejściu do barów, restauracji, klubów i innych miejsc noclegowych w pomieszczeniach.

Słowacja

  • Obecnie w Tatrzańskiej Łomnicy, Starym Smokowcu i Jasnej (na Chopoku) korzystanie z kolejek ograniczone jest do osób zaszczepionych, a już w Szczyrbskim Jeziorze (sł. Sztrbske Pleso) możliwe jest również dla ozdrowieńców (którzy pokonali COVID-19 w ciągu minionych 180 dni) i osób posiadających negatywny test.
  • Włochy
  • Prawo wstępu na wyciągi mają wyłącznie osoby z przepustką COVID-19, wystawianą na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu. Razem z tzw. Green Pass trzeba okazać dowód tożsamości.
  • Wymogi nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat, a przepustka jest również niezbędna do odwiedzenia barów, restauracji, wystaw itp.

Francja

  • Paszport covidowy nie jest potrzebny, by korzystać z wyciągów narciarskich (chociaż może to jeszcze ulec zmianie). Okazanie "passe sanitaire" będzie konieczne w przypadku barów, niektórych środków transportu publicznego i wydarzeń kulturalnych

Czechy

Korzystanie z kolejek i wyciągów nie jest ograniczone w związku z pandemią, jednak zakwaterowanie jest możliwe tylko dla zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadających negatywny wynik testu.

Czy w ośrodkach narciarskich trzeba nosić maseczkę?

Każdy kraj, w zależności od poziomu sytuacji epidemiologicznej, ustala własne zasady higieny i bezpieczeństwa. Szczególnie w okresie zimowym - kiedy na stokach pojawiają się tłumy - zasady wcześniej przyjęte, mogą dynamicznie ulec zmianie.

Obecnie, we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych ośrodków narciarskich na całym świecie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Poza lokalami usługowymi, ośrodkami narciarskimi, czy restauracjami, do pomieszczeń zamkniętych zaliczają się również wyciągi i gondole.

Bezpieczne szusowanie w pandemii – pamiętaj o zaleceniach

Szusowanie po stoku to przyjemność, która w czasie pandemii wymaga nieco innego podejścia niż zwykle.

Aby móc nadal w pełni cieszyć się taką formą rozrywki, a przy tym zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych – warto poznać dobre praktyki szusowania w pandemii.

  • Zmniejsz ryzyko zarażenia, wybierając własny środek transportu.
  • Skorzystaj z zakwaterowania jak najbliżej stoku – unikaj kontaktu z innymi w skibusach.
  • Niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujesz – nie zapomnij o dezynfekcji rąk. Pamiętaj o małej buteleczce własnego żelu dezynfekującego w plecaku.
  • Stosuj się do zaleceń, jakie panują w danym ośrodku narciarskim. Tuż przed podróżą sprawdź, jakie na daną chwilę obowiązują obostrzenia.
  • Noś maseczkę wszędzie tam, gdzie wymagają tego zalecenia.
  • Ogranicz do minimum kontakt z innymi na stoku – pamiętaj o dystansie 2 metry.
  • Wybieraj mniej zatłoczone punkty gastronomiczne – w miarę możliwości korzystaj z możliwości spożywania posiłku na zewnątrz.
  • Korzystaj z własnego sprzęt narciarskiego lub rezerwuj ten z wypożyczalni z dużym wyprzedzeniem, w celu ograniczenia kontaktu z innymi w zatłoczonych miejscach.

 

Zachowanie zasad bezpieczeństwa na stoku to podstawa, dzięki której nie tylko w pełni skorzystamy z uroków zimowego urlopu, ale także wrócimy do domu zdrowi, wypoczęci i w pełni zregenerowani.

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży na narty i snowboard

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży zapewnia ochronę w razie konieczności odwołania, bądź przerwania wyjazdu z określonych przyczyn. Każda rezygnacja z wyjazdu, czy biletu wiąże się z utratą zainwestowanej gotówki. Szczególnie w tak niepewnych czasach, jak mamy obecnie, to najbardziej efektywne rozwiązanie, które jest jednocześnie swego rodzaju parasolem ochronnym. 

Taki rodzaj zabezpieczenia pozwoli nie tylko poczuć się pewniej, ale i sporo zaoszczędzić. Zakres kosztów rezygnacji określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia, dlatego należy przyjrzeć im się ze szczególną uwagą. W zależności od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego - wysokość ubezpieczenie od kosztów podróży może się różnić. 

Rozpoczęcie sezonu narciarskiego i dalsze plany w przypadku wzrostu zachorowań

 

Austria

Planowany sezon narciarski w Austrii:

  • 18 listopada 2021 r.– otwarcie stacji narciarskiej Obergurgl – Hochgurgl w dolinie Oetz oraz Obertauern w Salzburgerlandzie.

  • 20 listopada 2021 r.– wyciąg dla narciarzy uruchomi Kitzbühel. 

  • 25 listopada 2021 r. – 27 listopada 2021 r. - otwarcie zaplanowała duża liczba austriackich ośrodków narciarskich, wśród nich Ischgl  Silvretta Montafon, Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, St. Johann – Alpendorf, Wagrain i Flachau.

  • Z początkiem grudnia 2021 r. wystartują również stacje: Dorfgastein i Bad Gastein, Gargellen, Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, Hochkönig,  St. Anton am Arlberg, i Lech Zürs , Hochkrimml, Zillertal Arena i Mayrhofen w dolinie Zillertal .

W związku z obecną sytuacją pandemiczną rząd federalny Austrii ogłosił tymczasowy lockdown dla całej Austrii, który obowiązuje od poniedziałku 22 listopada. Lockdown zostanie poddany ocenie po 10 dniach i ma się zakończyć najpóźniej 13 grudnia. 

Do 06.12.2021 r. (w okresie przejściowym) regułę 2G spełniać będą także osoby zaszczepione tylko jedną dawką, jeśli okażą także negatywny wynik testu PCR.

Zaszczepieni szczepionką Johnson&Johnson, do 3 stycznia 2022 r.  muszą przyjąć drugą dawkę szczepionki. W innym przypadku szczepienie od tego dnia nie będzie uznawane.

Szwajcaria

Planowany sezon narciarski w Szwajcarii:

  • Czynne przez cały rok: Zermatt i Saas Fee
  • 09 października 2021 r. planowany początek sezonu – 22 maja 2022 r. planowane zakończenie sezonu - w ośrodku Engelberg
  • 23 października. 2021 r. planowany początek sezon - 08 maja 2022 r. planowane zakończenie sezonu - w ośrodku Diavolezza Pontresina
  • Listopad: otwarcie takich stacji narciarskich, jak: Gstaad, Skiarena Andermatt-Sedrun, Verbier, Davos Klosters, Laax , Engadin St. Moritz, Samnaun, Arosa Lenzerheide i Adelboden.

 

Mandat Rady Federalnej w Szwajcarii, w określonych na najbliższą przyszłość działaniach, ma na celu zminimalizowanie ewentualnego ryzyka związanego z dalszym rozwojem epidemii.

Bliska współpraca między Konfederacją a kantonami pozostaje kluczem do rozwiązania kryzysu i przygotowań, mających na celu przejście do strategii zapobiegania i kontroli pandemii opartej na szczepieniach. Szwajcarska Rada Federalna zdefiniowała trójfazowy model określający strategiczne podejście do wyjścia z kryzysu COVID-19 w kontekście rosnącego zasięgu szczepień oraz wprowadzenia szerokich i powtarzalnych testów. Zgodnie z tymi zasadami Szwajcaria znajduje się w fazie normalizacji.

Obecnie nie wszystkie szczepionki uprawniają do wjazdu do Szwajcarii.

Lista szczepionek, które pozwalają na wjazd do Szwajcarii:

  • Pfizer/BioNTech (BNT162b2 / Comirnaty® / Tozinameran)
  • Moderna (mRNA-1273/Spikevax/COVID-19 szczepionka Moderna)
  • AstraZeneca (AZD1222 Vaxzevria®/ Covishield™)
  • Janssen / Johnson & Johnson (Ad26.COV2.S)
  • Sinopharm / BIBP (szczepionka SARS-CoV-2 (Vero Cell))
  • Sinovac (CoronaVac)
  • COVAXIN®

Rząd federalny prowadzi listę krajów, w których krążą niepokojące warianty wirusa. Federalny Urząd Zdrowia Publicznego FOPH sporządza taką listę, stosując się do określonych kryteriów. Z racji tego, że sytuacja epidemiologiczna jest zmienna, wykaz jest odpowiednio aktualizowany. Na dzień 08.11.2021 r. granice Szwajcarii są otwarte dla odwiedzających, którzy są w pełni zaszczepieni i/lub mogą dostarczyć ujemny wynik testu PCR na COVID-19 lub testu antygenowego i/lub po przyjeździe zostaną poddani kwarantannie.

Słowacja

Na terytorium Republiki Słowackiej w dalszym ciągu (do odwołania) obowiązuje sytuacja nadzwyczajna wprowadzona w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19. 

Zgodnie z Uchwałą Rządu republiki Słowackiej na dzień 05.11.2021 r. obowiązuje podział na dzielnice:

  • Objęte monitoringiem (obecnie brak dzielnic).
  • Pomarańczowe (sklasyfikowane jako czujne): Komárno, okręg Šaľa
  • Czerwone (sklasyfikowane jako I stopień zagrożenia): okręg Bratislava I.-V., okręg Dunajská Streda, okręg Galanta.
  • Ciemnoczerwone (sklasyfikowane jako II stopień zagrożenia): powiat Bánovce nad Bebravou, powiat Banská Štiavnica, powiat Dolný Kubín, powiat Gelnica, powiat Hlohovec, powiat Ilava, powiat Košice I.-IV., powiat Košice-okolice, powiat Levice, powiat Malacky, powiat Myjava, powiat Nitra, powiat Nové Zámky , powiat Partizánske, powiat Pezinok, powiat Piešťany, powiat Prešov, powiat Prievidza, powiat Revúca, powiat Rožňava, powiat Ružomberok, powiat Sabinov, powiat Senec, powiat Senica, powiat Skalica, powiat Trenčín, powiat Trnava, powiat Žarnovica, powiat Žilina, powiat Zlaté Moravce, powiat Zvolen.
  • Czarne (sklasyfikowane jako III stopień zagrożenia): powiat Banská Bystrica, powiat Bardejov, powiat Brezno, powiat Bytča, powiat Čadca, powiat Detva, powiat Humenné, powiat Kežmarok, powiat Krupina, powiat Kysucké Nové Mesto, powiat Levoča, powiat Liptovský Mikuláš, powiat Lučenec, powiat Martin, powiat Medzilaborce, powiat Michalovce, powiat Námestovo, powiat Nové Mesto nad Váhom, powiat Poltár, powiat Poprad, powiat Považská Bystrica, powiat Púchov, powiat Rimavská Sobota, powiat Snina, powiat Sobrance, powiat Spišská Nová Ves, powiat Stará Ľubovňa, powiat Stropkov, powiat Svidník, powiat Topoľčany, powiat Trebišov, powiat Turčianske Teplice, powiat Tvrdošín, powiat Veľký Krtíš, powiat Vranov nad Topľou, powiat Žiar nad Hronom.

Wraz ze wzrostem zagrożenia związanego z rozwojem epidemii, system klasyfikacji jest na bieżąco aktualizowany i stosowane są coraz bardziej rygorystyczne środki. W związku ze zmianą koloru danego regionu zmieniają się również restrykcje.

Obecnie:

W powiecie zielonym w trybie OTP

  • Obowiązuje noszenie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, a w przypadku imprez masowych także na zewnątrz.
  • Obiekty noclegowe, kolejki linowe (wyciągi i kolejki gondolowe), restauracje, centra wellness oraz sztuczne zbiorniki wodne (baseny) mogą działać bez ograniczeń.
  • Centra fitness mają dozwolony maksymalny limit 50 osób lub minimum 15 m2 / osobę.

 

W powiecie pomarańczowym - w trybie OTP

  • Wprowadzane są pierwsze działania mające na celu zmniejszenie dostępnych miejsc w restauracjach i centrach wellness.
  • Obowiązkiem pozostaje noszenie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, a w przypadku imprez masowych także na zewnątrz.
  • Obiekty noclegowe, kolejki linowe (wyciągi i kolejki gondolowe) mogą działać bez ograniczeń.
  • Wewnątrz restauracji przy jednym stole mogą siedzieć maksymalnie 4 osoby lub osoby z jednego gospodarstwa domowego, a odstęp między stolikami musi wynosić 2 metry.
  • Korzystanie z pomieszczeń otwartych (tarasy) pozostaje bez ograniczeń.
  • Centra wellness oraz sztuczne zbiorniki wodne (baseny) mogą działać przy zachowaniu limitu maksymalnie 50 % pojemności.
  • Centra fitness mają dozwolony maksymalny limit 20 osób lub minimum 15 m2 / osobę, oraz istnieje obowiązek prowadzenia listy ćwiczących osób.

 

W powiecie czerwonym - w trybie OTP 

  • Wszystkie punkty usługowe przechodzą na pierwszy poziom zagrożenia.
  • Wymagane jest obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w pomieszczeniach i maseczek chirurgicznych na zewnątrz w przypadku odległości mniejszej niż 5 m.
  • Zakwaterowanie jest możliwe: maksymalnie 2 osoby dorosłe w 1 pokoju lub członkowie 1 gospodarstwa domowego we wspólnym pokoju.
  • We wnętrzu restauracji mogą siedzieć przy jednym stole maksymalnie 4 osoby lub osoby z jednego gospodarstwa domowego, na tarasie nie ma ograniczeń.
  • W centrach wellness może przebywać jednocześnie maksymalnie 10 zakwaterowanych osób.
  • W centrach fitness może przebywać jednocześnie maksymalnie 10 osób, lub przypadać minimum 15 m2 / osobę, a lista ćwiczących jest obowiązkowa.
  • Koleje linowe mogą kursować zgodnie z procedurą OTP tylko jako otwarte kolejki krzesełkowe, z wyłączeniem kolei gondolowych. W trybie “w pełni zaszczepieni" mogą kursować także koleje gondolowe przy zachowaniu 50% pojemności, z obowiązkiem wietrzenia i dezynfekcji po każdej jeździe.
  • Imprezy zbiorowe mogą odbywać się maksymalnie do 25% dostępnych miejsc, chyba że liczba zostanie określona do maksymalnie 150 osób z obowiązkową listą uczestników. 

 

W powiecie bordowym - w trybie pełnym szczepienia 

  • Centra odnowy biologicznej hotelu pozostają otwarte z dostępnymi miejscami maksymalnie 10 osób.
  • Centra fitness pozostają otwarte z maksymalną pojemnością 20 osób lub z minimalną przestrzenią 15 m2 na osobę.
  • Restauracje hotelowe pozostają otwarte na w pełni zaszczepione osoby. Przy jednym stole maksymalnie mogą siedzieć 4 osoby z 2-metrowym odstępem między stołami.
  • W powiatach oznaczonych kolorem czarnym 
  • Zabronione jest prowadzenie działalności noclegowej.
  • Hotele są tymczasowo zamknięte. Nie działają też restauracje hotelowe.
  • Kolejki pracują bez zmian. Z otwartych wyciągów mogą korzystać wyłącznie osoby w pełni zaszczepione z obowiązkową maseczką.
  • Kolejki kabinowe i krzesełkowe są dostępne przy maksymalnym obłożeniu 25%.
  • Parki wodne Bešeňová i Tatralandia są tymczasowo zamknięte.

 

Włochy

Planowany sezon narciarski we Włoszech:

  • 17 września 2021 r.– czynne Maso Corto, czyli Val Senales.
  • 16 października 2021 r. - planowany początek sezonu – 01 maja 2022 r. - planowane zakończenie sezonu - w Carvinia – Breuil
  • 27 listopada 2021 r. planowany początek sezon – 01 maja 2022 r. planowane zakończenie sezonu - w Pontedilegno-Tonale

Koniec listopada: rozpoczęcie sezonu narciarskiego m.in. w ośrodkach: w ośrodkach: Arraba Marmolada, 3 Zinnen Dolomites,  Cavalese, Passo Rolle, Monterosa Ski, Bormio, Kronplatz, Abetone, Oberregen, Carezza Ski, Folgarida-Marileva, Livigno, Cortina d’Ampezzo czy Madonna di Campiglio.

Na dzień 08.11.2021 stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 r. Jest to sytuacja, w której pozostające w mocy ramy prawne, pozwalają na natychmiastowe wprowadzenie w razie potrzeby obostrzeń centralnych i lokalnych.

Lista obostrzeń we włoskich ośrodkach narciarskich zależna jest od dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej.  W państwie nadal obowiązuje podział na strefy: biała, żółta, pomarańczowa i czerwona. Obecnie, przyjezdni z Polski nieszczepieni mogą wjechać do Włoch z ujemnym wynikiem testu COVID-19, natomiast w pełni zaszczepieni goście mogą dostać do Włoch bez ograniczeń. 

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której decyzją władz lokalnych poszczególne gminy zostaną zaliczone do strefy czerwonej, zostanie jednocześnie wprowadzony między innymi zakaz przemieszczania się z wyłączeniem potwierdzonych potrzeb zawodowych, sytuacji wyższej konieczności, względów zdrowotnych, powrotu do miejsca zamieszkania.

O wprowadzeniu obostrzeń dla danego regionu decyduje Minister Zdrowia na podstawie cotygodniowego monitoringu sytuacji.

Podróżni, którzy nie mają historii podróży w Bangladeszu, Brazylii, Indiach lub Sri Lance w ciągu ostatnich 14 dni przed podróżą, mogą wjechać do Włoch.

✔ WAŻNE! Od 1 stycznia 2022 r. narciarze i snowboardziści korzystający z włoskich stoków będą objęci obowiązkiem ubezpieczenia. Za brak polisy amatorzy białego szaleństwa mogą otrzymać od 100 do 150 euro kary, a dodatkowo stracić skipass.

Francja

Planowany sezon narciarski we Francji:

  • 16 października 2021 r. planowany początek sezonu - 01 maja 2022 r. planowane zakończenie sezonu - w ośrodku narciarskim Tignes.
  • 20 listopada 2021 r. planowany początek sezonu - 08 maja 2022 r. planowane zakończenie sezonu - w ośrodku narciarskim Val Thorens
  • 04 grudnia 2021 r. planowany początek sezonu - 08 maja 2022 r. planowane zakończenie sezonu - w ośrodku narciarskim Orelle
  • 27 listopada 2021 r. planowany początek sezonu - 01 maja 2022 r. planowane zakończenie sezonu - w ośrodku narciarskim Les 2 Alpes
  • 27 listopada 2021 r. planowany początek sezonu - 01 maja 2022 r. planowane zakończenie sezonu - w ośrodku narciarskim Val d'Isère
  • 27 listopada 2021 r. planowany początek sezonu - 01 maja 2022 r. planowane zakończenie sezonu - w ośrodku narciarskim Les Angles
  • W połowie grudnia, według planów, do otwartych ośrodków narciarskich mają dołączyć: Alpe d’Huez, Chamonix, Serre Chevalier, Les Menuires, Meribel. 

 

Obecnie Polska we Francji jest w strefie zielonej, co oznacza, że wjeżdżając na teren tego kraju, należy okazać negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub zaświadczenie o przejściu choroby w okresie od 6 do 11 miesięcy.

Konsulaty francuskie stopniowo wznawiają wydawanie wiz, dostosowując warunki do możliwości zdrowia publicznego. Niektóre ośrodki narciarskie zaczęły otwierać się już pod koniec października, większość dostępna będzie na przełomie listopada i grudnia. Zarówno sytuacja w kraju, jak i nadchodzący sezon narciarski  zależne są od liczby zachorowań i potencjalnego wzrostu zagrożenia epidemiologicznego.

Dynamiczna sytuacja może zmienić przyjęte obostrzenia i regulacje, modyfikując jednocześnie zasady korzystania ze stoków narciarskich. Rząd Francuski monitoruje sytuację na bieżąco, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli oraz przyjezdnych.

Czechy

Warunki pogodowe na czeskich stokach są znacznie trudniejsze do przewidzenia. Niższe partie gór nie pozwalają na dokładne określenie sytuacji śniegowej, przez co otwarcie sezonu narciarskiego  pozostaje wciąż niejasno określone.

Czeski Rząd na bieżąco analizuje statystyki na podstawie raportów regionalnych stacji i laboratoriów higienicznych. W zależności od liczby zachorowań wprowadzane są konkretne obostrzenia i zasady, do których zobowiązani są zarówno obywatele, jak i przyjezdni.

27 października Republika Czeska zmieniła część przepisów związanych z pandemią COVID-19. Polska dalej znajduje się na liście krajów o wysokim zagrożeniu epidemicznym, jednak niektóre regulacje dotyczące wjazdu niezaszczepionych obywateli Polski do Czech uległy złagodzeniu. 

Przed podróżą do Czech przyjezdni z Polski muszą zgłosić swój przyjazd w Regionalnej Stacji Higienicznej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania/pobytu poprzez wypełnienie Formularza Przyjazdu i na żądanie przedłożyć potwierdzenie o jego wypełnieniu kontroli granicznej.

Przed wjazdem do Czech środkami komunikacji publicznej (zwłaszcza samolotem, pociągiem, autobusem) pasażerowie muszą mieć pisemne potwierdzenie od lekarza o negatywnym wyniku testu RT-PCR (potwierdzenie jest ważne maks. 72 godziny od wystawienia). Dalsze postępowanie w związku z tą sytuacją oraz wprowadzane zaostrzenia zależne są od dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej.

Od 08.11.2021 r. w Czechach Polska znalazła się na liście terytoriów o wysokim wskaźniku ryzyka COVID-19.

✔ WAŻNE! Na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu czeskiego zapadła decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego z dniem 26.11.2021 r. Restauracje, bary, kluby, kasyna otwarte będą w godzinach 5:00-22:00. Na imprezach masowych będzie mogło przebywać maksymalnie 1000 uczestników, w tym wyłącznie osoby zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy. Nie odbędą się jarmarki bożonarodzeniowe. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez 30 dni.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI 

  1. Czy Certyfikatem unijnym COVID można zastapić zaświadzcenie o szczepieniu?

    Zaświadczenie o szczepieniu w języku polskim i angielskim nadal będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Może się ono przydać np. osobom podróżującym poza kraje UE., w celach zimowych urlopów. 
  2. Czy jesli potrzebuję Certyfikatu COVID w języku angielskim to znajdę go w aplikacji mObywatel?

    Tak. Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu dostępny jest – poza językiem polskim – w języku angielskim. Aby zmienić język, w którym prezentowany jest certyfikat wystarczy w dolnym menu wybrać przycisk „ENGLISH” lub „POLSKI”. Komisja Europejska przyjęła, że wszystkie certyfikaty będą dostępne w języku narodowym i w tłumaczeniu na język angielski.
  3.  Gdzie mogę pobrać paszport COVID?

    Unijny Certyfikat COVID dostępny jest w aplikacji mObywatel. Aplikację mObywatel z paszportem covidowym pobierzesz na telefony z systemem Apple iOS oraz Google Android.
  4. Gdzie mogę wyrobić kartę EKUZ? 

    Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
  5. Czy przed wyjazdem za granicę dziecko musi mieć wykonany test na obecność koronawirusa?

    Jeśli planujesz wyjazd za granicę z dzieckiem, musi mieć ono negatywny wynik testu na koronawirusa (SARS-CoV-2).

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Średnia ocena: 3.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa