Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

5 kurortów narciarskich w Polsce

5 ośrodków w Polsce

Nadchodząca zima już cieszy wielbicieli sportów zimowych, którzy nie mogą doczekać się szaleństw na stoku. Obecnie klimat sprawia, że coraz w mniejszym stopniu możemy cieszyć się z opadów śniegu. Nie jest to jednak problem dla sportowców, gdyż ośrodki narciarskie wyposażone są w systemy sztucznego naśnieżania, śniegu więc nie zabraknie.

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się wyjechać na narty. Spotkamy się zarówno z osobami trenującymi od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, jak i debiutantami. Liczne upadki, siniaki, ale przede wszystkich dobra zabawa – tak właśnie wyglądają zimowe wyjazdy. Najczęściej możemy sobie pozwolić jedynie na weekendowy wypad – niezależnie jednak ile potrwa, musimy zastanowić się do którego miejsca się udamy. Poniżej zestawienie pięciu najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych kurortów narciarskich w Polsce.

    Zadbaj o bezpieczeństwo

Zieleniec
Zieleniec znajduje się w sudeckim paśmie Gór Orlickich i jest największym ośrodkiem narciarskim Kotliny Kłodzkiej. Panuje tutaj nietypowy dla Polski mikroklimat, który zapewnia pogodę niczym w Alpach. Gdy cały kraj zapomina już o zimie, okolice Zieleńca nadal pokryte są grubą warstwą śniegu. Z pewnością jest to dobra wiadomość dla narciarzy oraz snowboardzistów. Obfite opady sprawiają, że w ciągu roku leży tu 1300 mm śniegu. Jest dostępny przez około 150 dni co oznacza, że narciarze swobodnie mogą tu się wybierać od listopada do marca, licząc na naturalnie zaśnieżone stoki. Zieleniec zapewnia trasy o zróżnicowanym poziomie trudności, od tych najłatwiejszych po bardzo trudne dla wymagających. Miejsce zachęca do aktywnego spędzenia czasu dla całej rodziny, gdyż w kurorcie znajdziemy także wyciągi oraz trasy dla dzieci.

Zieleniec
źródło: materiały własne


Białka tatrzańska
Tatrzański kurort w minionym sezonie został najlepiej ocenionym ośrodkiem narciarskim w Polsce. Coraz więcej osób rezygnuje z będącego przez wiele lat Zakopanego, właśnie na rzecz Białki Tatrzańskiej. Z biegiem lat wioska zaczęła się rozwijać i obecnie znajduje się tutaj jedna z najnowocześniejszych i największych stacji narciarskich. Najciekawszym terenem jest Kotelnica Białczańska – to ona właśnie przyczyniła się do wysokiej pozycji całego kurortu. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz wyczynowych narciarzy. Odwiedzający mają do dyspozycji snowpark, oświetlone stoki oraz przystosowane wyciągi i trasy dla dzieci.

 Białka Tatrzańska

źródło: materiały własne

Czarna Góra
Sudecki ośrodek narciarski Czarna Góra znajduje się w miejscowości Stronie Śląskie. Stoki narciarskie są częścią masywu Śnieżnik i jest to zdecydowanie obszar dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Oczywiście początkujący również mają do dyspozycji łatwą trasę, dominują tu jednak średnie i trudne. Sezon narciarski trwa od początku grudnia, aż do początku kwietnia. Czarna Góra może zaproponować odwiedzającym oświetlone stoki, park dla dzieci, wyciągi krzesełkowe oraz orczykowe. Znajduje się tutaj najstarsza kolej krzesełkowa postawiona w 1997 roku. Nadchodząca zima, która nie zapewni nam dużych ilości śniegu nie będzie stwarzała tu znacznych problemów gdyż kurort posiada profesjonalny system sztucznego naśnieżania.

Czarna Góra
źródło: materiały własne


Dwie Doliny
Beskid Sądecki oferuje nam jeden z czołowych ośrodków narciarskich jakim jest stacja o nazwie Dwie Doliny. Stoki zjazdowe znajdują się na zboczach góry Pusta Wielka w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Kurort jest łącznikiem dwóch miejscowości Wierchomli i Szczawnika. Panują tutaj specyficzne warunki klimatyczne, które sprawiają, że temperatura jest tutaj niższa o około 4 stopnie od ciepłoty pobliskich miast. Stwarza to idealne warunki do utrzymania przez długi czas śniegu oraz naturalnych warunków dla narciarzy i snowboardzistów. Sezon trwa od grudnia do kwietnia i w tym okresie mamy do dyspozycji nowoczesną infrastrukturę narciarską, oświetlone stoki oraz trasy przystosowane także dla dzieci. Dwie Doliny są miejscem typowym na rodzinny wyjazd. Poza stokami okolica oferuje nam wiele innych atrakcji takich jak lodowisko, kuligi, psie zaprzęgi czy basen.


Dwie Doliny
źródło: materiały własne

Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka to kolejny narciarski ośrodek należący do Beskidu Sądeckiego, położony przy Krynicy Zdrój. Najbardziej charakterystycznym punktem jest gondola pozwalająca dostać się nam na szczyt góry. Właśnie stamtąd mamy możliwość zjazdu najdłuższą trasą liczącą 2,6 km pozwalającą szusować o każdej porze ze względu na oświetlenie. Poza gondolą oczywiście są dostępne także wyciągi krzesełkowe oraz orczykowe. Śnieg leży tutaj przez 150 dni w roku, a sezon trwa mniej więcej od połowy grudnia do końca marca. Zdecydowanie przeważają trasy o średnim poziomie trudności. Osoby początkujące nie mają tu wielu możliwości – przynajmniej jeśli chodzi o stoki. Poza nimi kurort oferuje nam na przykład lodowisko, kuligi, tor saneczkowy czy rakiety śnieżne.


Przeczytaj również nasz inny tekst o TOP 10 miejsce, gdzie warto wybrać się na narty w Polsce. Pamiętaj, że wyjeżdżając w góry, zawsze warto dokonać odpowiedniego wyboru ubezpieczenia narciarskiego.


Jaworzyna Krynicka

źródło: materiały własne

 

Julietta Maciejak

 

 

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa