Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

OC na stoku, czyli gdy zrobisz komuś krzywdę, jeżdżąc na nartach

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – bez tego ubezpieczenia nie powinieneś nawet wychodzić na stok. Nawet wytrawny narciarz może przez chwilę nieuwagi, czy próbę uniknięcia kolizji wyrządzić komuś krzywdę, a wtedy koszty, którymi zostaniesz obciążony mogą być liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest właśnie po to, byś mógł uniknąć płacenia z własnej kieszeni i przeniósł odpowiedzialność finansową na ubezpieczyciela.

Ubezpiecz siebie i innych

Poszkodowana osoba może chcieć, abyś zapłacił nie tylko za realnie poniesione przez nią szkody, jak uszkodzony sprzęt, czy ubranie, ale także za zmarnowany urlop, za czas rehabilitacji, czy niemożność chodzenia do pracy, utracone kontrakty, a nawet dożywotnią rentę. Oczywiście w takich sytuacjach sprawa trafia do sądu właściwego dla miejsca wypadku, co pociąga za sobą dodatkowe koszty przejazdów, adwokata, odwołań od wyroku etc.

Przykłady:

"W styczniu mialem wypadek w Austrii. Wypadek był z winy Austriaka. Austriak był lekko poturbowany, podobnie jak i ja. Przybył policjant i spisał całe zdarzenie. Za jakiś czas sąd austriacji umorzył śledzwo i nie wskazał winnego. Austriak, ktory mnie potracil wynajął adwokata i mimo to podał mnie do sądu o odszkodowanie - troche ponad 4 tys EURO. Czy ktokolwiek miał podobny przypadek i mógłby podzielić sie doświadczeniami." (pisownia oryginalna)

W 2011 roku w Polsce zapadł bezprecedensowy wyrok, w którym narciarka – za spowodowanie wypadku na stoku, w którym ośmioletni chłopiec złamał rękę - została skazana na karę więzienia w zawieszeniu oraz 8.000 złotych zadośćuczynienia.

ubezpieczenie oc na stokuźródło: pixabay.com

Świadomość swoich praw wśród osób poszkodowanych staje się coraz większa, rośnie też liczba naciągaczy, którzy wyolbrzymiają szkody, by wydobyć od sprawcy zdarzenia jak najwięcej pieniędzy. Niezależnie od miejsca, przyczyny i wysokości wyrządzonych szkód ubezpieczenie OC narciarza przejmie na siebie odpowiedzialność finansową.

Kup ubezpieczenie

Jak kupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC na narty czy snowboard można wykupić w kilku możliwych opcjach:

  1. W ramach ubezpieczenia turystycznego, wybierając pakiet uwzględniający uprawianie sportów zimowych;
  2. W ramach ubezpieczenia mieszkania jako opcję dodatkową (ubezpieczenie działa wtedy przez cały rok) – upewniając się jednak, na jakim obszarze działa polisa (na terenie posesji, kraju, czy również za granicą i czy uwzględnia uprawianie narciarstwa);
  3. Wykupując odrębne ubezpieczenie na rok – OC w życiu prywatnym. Tu również trzeba zadbać o to, by ubezpieczenie uwzględniało uprawianie sportów oraz działało na obszarze, na którym zamierzamy jeździć na nartach (czy to cała Polska, czy również zagranica).


Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC na narty lub snowboard
:

Bardzo ważne, abyście się upewnili, czy w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej nie ma wyłączenia szkód wyrządzonych na stoku. Nawet jeśli wykupujecie polisę z rozszerzeniem o uprawianie sportów zimowych, może się okazać, że główne OC nie działa na stoku, a zamiast niego do polisy jest dołączone coś o nazwie OC sportowe/ OC narty/  pakiet SKI, który owszem, posiada OC właśnie dla narciarzy, ale na śmiesznie niskie kwoty, np. 10.000 – 20.000 złotych.
Sprawdźcie jak ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) definiują kwotę na OC za szkody rzeczowe. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych jest to 10% kwoty OC za szkody na osobie. A więc jeśli jesteście ubezpieczeni na przykład na 50.000 zł, OC na mieniu wyniesie tylko 5.000 zł.  
Zadbajcie o to, aby ubezpieczenie OC nie było niższe niż 100.000 zł / 25.000 euro, co jest absolutnym minimum. Weźcie pod uwagę i to, że w wyniku kolizji z Waszej winy ktoś może zginąć, stać się inwalidą, wtedy zobowiązania finansowe będą się ciągnąć latami. Warto czasem wydać kilkanaście, kilkadziesiąt złotych więcej i nie ryzykować.

źródło: materiały własne

Redakcja portalu:

polisa narciarska

Średnia ocena: 5.00

Twoja ocena: 5

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - ihi Bupa Ubezpieczenie narciarskie - Axa