Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

OC na stoku, czyli gdy zrobisz komuś krzywdę, jeżdżąc na nartach

OC wywrotka na nartach

OC na stoku - czyli gdy zrobisz komuś krzywdę, jeżdżąc na nartach

Narty to jeden z najniebezpieczniejszych sportów zimowych. O wypadek nietrudno, a z racji nieuniknionego kontaktu z innymi użytkownikami stoku – chcąc nie chcąc narażeni jesteśmy na niekoniecznie przyjemną interakcję. Niekiedy wysoki poziom umiejętności, odpowiedni sprzęt i wzmożona orientacja w terenie to nie wszystko. W takiej sytuacji należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie ubezpieczenie.

Jednymi z najważniejszych rozszerzeń polisy jest OC w życiu prywatnym i OC sportowe. Zapewniają one ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego każdy narciarz i snowboardzista powinien się tym zainteresować? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Ubezpieczenie narciarskie z OC. Czy warto?

Tę kwestię najprościej można wytłumaczyć, sięgając po przepisy prawne. Art. 415 Kodeksu Cywilnego jasno określa, że "ten, kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia” Co ważne, do wypłacenia rekompensaty możemy zostać zmuszeni, nawet jeśli do szkody nie doprowadziliśmy celowo, a także podjęliśmy środki ostrożności.

Czy biorąc dodatkowo pod uwagę statystyki wypadków na stoku warto ryzykować? Oczywiście, że nie. Zwłaszcza jeśli za kierunek urlopu zimowego obierzemy któryś z europejskich kurortów narciarskich.

Regulacje dotyczące odpowiedzialności za spowodowanie szkody, obowiązują również za granicą. Warto jednak zauważyć, dochodzi tam znacznie częściej do sfinalizowania sprawy przed sądem, w celu uzyskania zadośćuczynienia. W przypadku poważnego wypadku taka suma może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Właśnie dlatego wykupując polisę na zimowy wyjazd powinniśmy pamiętać o OC w życiu prywatnym - rozszerzeniu zabezpieczającym przed szkodami wyrządzonymi osobie trzeciej lub jej mieniu. 

Często zdarza się jednak tak, że ubezpieczenie OC nie obejmuje takiej ochrony szkód wyrządzonych osobom trzecim na stoku. Dlatego w takiej sytuacji możliwe (i wskazane) jest rozszerzenie ubezpieczenia o OC sportowe, które w nomenklaturze ubezpieczeniowej nazywane jest również OC dla narciarzy lub pakietem dla narciarzy.

✔ Ważne! Decydując się na rozszerzenie o OC sportowe należy zwrócić uwagę na to, do jakiej gwarantowanej sumy ubezpieczyciel oferuje ochronę, ponieważ w przypadku OC sportowego, kwota ta jest często dużo niższa. 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie

Wypadek na stoku, a brak OC

Znacznie bardziej bolesne finansowo może być dla polskiego narciarza spowodowanie wypadku na stoku za granicą. W zachodniej Europie opieka medyczna jest znacznie droższa niż w Polsce. Poza tym również konsumenci są bardziej świadomi swoich praw, więc ryzyko pozwu jest zdecydowanie wyższe.

Nie jest to jednak reguła, bo i w Polsce użytkownikom stoku może przydarzyć się taka sytuacja, jak jednej z naszych klientek:

Pani Agnieszka jeździ na nartach już kilka lat i doskonale czuje się na stoku. Sama nigdy nie uległa żadnemu wypadkowi, ale niestety podczas ostatniego sezonu narciarskiego, w wyniku dużej prędkości, niechcący wjechała w innego narciarza. Incydent nie wyglądał zbyt groźnie, ale poszkodowany doznał złamania ręki, a jego sprzęt został uszkodzony. Jakiś czas po tej sytuacji, do Pani Agnieszko przyszło pismo, w którym zawarta była informacja o obowiązku zapłaty zadośćuczynienia poszkodowanemu na kwotę 55 000 zł. Suma ta wynikała z akcji ratowniczej, udzielonej pomocy oraz rehabilitacji. Ponadto, do tej kwoty zostały doliczone jeszcze koszty uszkodzonego sprzętu, w wysokości 8 000 zł.

Sytuacja Pani Agnieszki była nieciekawa nie tyle, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty środków poszkodowanemu, gdyż ubezpieczenie OC nie pokrywało szkód wyrządzonych osobom trzecim na stoku. Pani Agnieszka musiała całą kwotę pokryć z własnej kieszeni.

Co obejmuje ubezpieczenie sportowe na narty?

W zależności od pakietu, na jaki się zdecydujemy, OC sportowe może obejmować:

 • ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW);
 • ubezpieczenia kosztów leczenia (KL); 
 • ubezpieczenia kosztów ratownictwa górskiego;
 • ubezpieczenia bagażu podróżnego;
 • Assistance, które obejmuje m.in. transport medyczny do domu, opiekę nad dziećmi, pomoc tłumacza za granicą, opłacenie pobytu bliskiej osoby w hotelu;
 • OC sportowego, które zapewnia odszkodowanie dla poszkodowanej z Twojej winy innej osoby na stoku;
 • ubezpieczenia sprzętu sportowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając OC sportowe?

Dobierając OC sportowe na narty, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną. Powinna być ona możliwie wysoka ze względu na to, że pokrywa nie tylko samą kwotę rekompensaty, ale także inne opłaty, np. koszty sądowe. Co jednak z wkładem własnym?

W niektórych przypadkach ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do odmowy pokrycia kosztów. Dlatego przed każdym kupnem ubezpieczenia narciarskiego, ze szczególną uwaga należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Zawarte w tym dokumencie informacje jasno określają wyłączenia ochrony i zakres polisy. Jeśli więc do szkody dojdzie w wyniku naszego umyślnego działania lub będziemy w tym czasie pod wpływem środków odurzających. 

Wiele polis wyklucza także pomoc finansową, jeśli do wypadku doszło w wyniku nieprzestrzegania regulaminu stoku.  

Czy ubezpieczenie z OC sportowym tylko dla turystów?

Niezależnie od poziomu umiejętności i celu, w jakim jesteśmy na stoku, istnieją sytuacje, w których rozszerzenie ubezpieczenia narciarskiego jest wręcz niezbędne. W takiej sytuacji są na przykład osoby, których zawód obliguje do przebywania na stoku – czyli na przykład instruktorzy narciarstwa, czy zawodnicy biorący udział w zawodach. Tak samo jest w przypadku jazdy wyczynowej - w większości polis do zapewnienia sobie pełnej ochrony wymagane jest posiadanie rozszerzenia o sporty ekstremalne.  Jednak i to nie gwarantuje 100% pewności, że możemy liczyć na środki z tytułu polisy. Kiedy więc ubezpieczenie nie zadziała?

Wyłączenia ochrony w OC

 • jazda wyczynowa,
 • kwota odszkodowania wynosi mniej niż wkład własny określony w OWU, 
 • jazda w związku z wykonywanym zawodem, 
 • udział w zawodach, 
 • jazda niezgodna z regulaminem stoku (np. poza wyznaczonymi trasami lub w godzinach, gdy stok jest nieczynny),
 • rażące niedbalstwo lub umyślne działanie, 
 • brak zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie z rozszerzeniem OC sportowego?

 

Możliwość porównania ofert różnych ubezpieczycieli to doskonałe rozwiązanie z wielu przyczyn. Przede wszystkim jesteśmy w stanie dokładnie zastanowić się nad konkretnym ubezpieczeniem, dzięki czemu znacznie łatwiej dopasujemy zakres rozszerzenia do indywidulanych potrzeb i oczekiwań. Kalkulator ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl to intuicyjne i łatwe w obsłudze urządzenie, które ma na celu służyć naszym klientom, jako niezbędna pomoc i ochrona – nie tylko przed niepożądanymi skutkami wypadków, ale i znaczna utratą środków, które może przyjść zapłacić nam z własnej kieszeni – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń narciarskich na polisanraciarska.pl

Zobaczmy na przykładzie naszego klienta, jak wyglada klkaulacja ubezpieczenia z rozszerezniem OC sportowego.

Pan Tomasz wybrał się na zimowy urlop w Dolomity. Przed wyjazdem, chcąc wykupić ubezpieczenie z OC sportowym, dokonał klkulacji w naszym kalkulatorze:

Towarzystwo ubezpieczeniowe

OC sportowe

Cena ubezpieczenia za 7 dni

Wiener

114 871 zł

57, 00 zł

Nationale Nederlanden

150 000 zł

60, 41 zł

AXA Assistance

250 000 zł

61, 60 zł

SIGNAL IDUNA

137 845 zł

73, 58 zł

Proama

100 000 zł

74, 00 zł

opracowanie:polisanarciarska.pl

Znajdź najlepsze ubezpieczenie

OC na stoku - podsumowanie

 1. Narty to jeden z najniebezpieczniejszych sportów zimowych.
 2. Jednymi z najważniejszych rozszerzeń polisy jest OC w życiu prywatnym i OC sportowe. Zapewniają one ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej. 
 3. Często zdarza się jednak tak, że ubezpieczenie OC nie obejmuje takiej ochrony szkód wyrządzonych osobom trzecim na stoku. Dlatego w takiej sytuacji możliwe (i wskazane) jest rozszerzenie ubezpieczenia o OC sportowe, które w nomenklaturze ubezpieczeniowej nazywane jest również OC dla narciarzy lub pakietem dla narciarzy.
 4. Decydując się na rozszerzenie o OC sportowe należy zwrócić uwagę na to, do jakiej gwarantowanej sumy ubezpieczyciel oferuje ochronę, ponieważ w przypadku OC sportowego, kwota ta jest często dużo niższa. 
 5. Znacznie bardziej bolesne finansowo może być dla polskiego narciarza spowodowanie wypadku na stoku za granicą. W zachodniej Europie opieka medyczna jest znacznie droższa niż w Polsce.


OC na stoku - pytania i odpowiedzi

 1.  Czy jest jakaś konkretna kwota sumy gwarantowanej, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenie narciarskiego?
  Wystarczy pamiętać o zasadzie, że im wyższa suma gwarantowana, tym większe bezpieczeństwo. Nigdy nie jesteśmy w stanie oszacować, jakie ewentualnie straty może ponieść przez nas poszkodowany narciarz. Najlepiej, by suma gwarantowana była wyższa niż 100 000 zł, ale tak, jak w przypadku całego ubezpieczenia - należy tę sumę dostosować do indywidualnych preferencji.
 2. Czy jezli dojdzie do wypadku, pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?
  Jazda na nartach pod wpływem alkoholu, w wyniku której dojdzie do uszczerbku na zdrowiu osoby trzeciej - jest jednym z wyłączeń OC sportowego. Jesli to stan odużenia wpłyną na sytuację, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty należnej kwoty.
 3. Czy narciarz, albo snowboardzista, który ma doswiadczenie na stoku, powinien wykupić OC sportowe?
  Rozszerzenie w postaci OC sportowego jest zalecanie niezależnie od umiejętności i pewności swojego doświadczenia. Statystyki potwierdzają, że wypadkom na stoku częściej ulegają średniozaawansowani narciarze (42%) niż amatorzy (35%), dlatego warto zainwestować w OC sportowe, zapewniając sobie przy tym ochronę i wsparcie w problematycznej sytuacji.
 4. Jak w przypadku wypadku na stoku wygląda sytuacja za granicą?
  Za granicą obowiązują podobne regulacje prawne, jak w Polsce. 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa