Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

OC na stoku, czyli gdy zrobisz komuś krzywdę, jeżdżąc na nartach

OC wywrotka na nartach

Kolizja na stoku może kosztować nawet 200 000 zł. Odszkodowanie w takiej wysokości przyznał sąd w Austrii poszkodowanemu, który z winy Polaka doznał na stoku licznych urazów, stłuczeń i złamań. W efekcie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) dla narciarza to konieczność.

Bez OC narciarz nie powinien wychodzić na stok. Nawet jeżeli posiada duże doświadczenie, przez chwilę nieuwagi czy próbę uniknięcia kolizji, może wyrządzić krzywdę osobie trzeciej. Jeżeli poszkodowany złoży pozew i wygra sprawę, a sprawca nie był ubezpieczony, to może on zostać zmuszony do zapłaty z własnych środków rekompensaty sięgającej setek tysięcy złotych. Jednak optymalnie dobrana polisa narciarska przeniesie finansową odpowiedzialność na ubezpieczyciela.

    Porównaj ceny OC na stoku

Wypadek na stoku a OC w Polsce

Polska jest jednym z nielicznych państw, w którym akcja ratownicza przeprowadzona przez GOPR czy TOPR jest bezpłatna. Oznacza to, że jeżeli poszkodowany turysta nie posiada ubezpieczenia, to i tak zostanie ona sfinansowana z państwowych środków. Jednak zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy z winy narciarza na stoku dozna urazu osoba trzecia. Jeżeli zdecyduje się pozwać nieubezpieczonego sprawcę i sąd przyzna jej rację, to wtedy będzie on musiał zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni.

Przykład:

W 2011 roku w Polsce zapadł bezprecedensowy wyrok. Pozwana przez rodziców ośmioletniego chłopca narciarka, który z jej winy złamał na stoku rękę, została skazana na karę więzienia w zawieszeniu oraz 8000 złotych zadośćuczynienia.

Wypadek na stoku a brak OC za granicą

Znacznie bardziej bolesne finansowo może być dla polskiego narciarza spowodowanie wypadku na stoku za granicą. W zachodniej Europie opieka medyczna jest znacznie droższa niż w Polsce. Poza tym również konsumenci są bardziej świadomi swoich praw, więc ryzyko pozwu jest zdecydowanie wyższe. Przekonali się o tym rodzice jednego z polskich nastolatków, z którego winy licznych urazów doznała Austriaczka. Uniknąć dotkliwych strat finansowych umożliwiła im polisa narciarska.

Przykład:

W 2017 roku 17-latek z Polski pod opieką rodziców wjechał na stoku w Austriaczkę. W efekcie doznała ona licznych urazów, stłuczeń i złamań. Poszkodowana złożyła pozew, a sąd przyznaj jej rację. Wysokość odszkodowania wyniosła ponad 50 000 euro (214 000 zł). Jednak rodzice posiadali polisę narciarską z wystarczająco wysoką sumą gwarantowaną OC. W związku z tym w całości odszkodowanie wypłacił ubezpieczyciel.

Źródło: Mondial Assistance

OC w życiu prywatnym a OC sportowe

Narciarze myślący o zakupie ubezpieczenia OC powinni zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny szczegół. Wielu ubezpieczycieli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) stosuje wyłączenia zakresu ochrony na stoku. Zamiast ubezpieczenia w życiu prywatnym, do umowy dołączony jest dodatek o takich nazwach, jak m.in. OC sportowe/OC narty/pakiet SKI. Oznacza to, że polisa chroni narciarzy podczas jazdy w razie kolizji z osobą trzecią, ale na bardzo niskie kwoty (np. suma gwarantowana OC w życiu prywatnym wynosi 200 000 zł, a OC sportowe zaledwie 20% tej kwoty, czyli 40 000 zł).

Jak uniknąć tak dużych wątpliwości przy wyborze OC na narty. Wystarczy porównać ze sobą kilkanaście ofert różnych towarzystw w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl. Aby ułatwić porównanie wysokości sum gwarantowanych OC w życiu prywatnym i OC sportowego, wyodrębniliśmy je jako osobne elementy polisy w naszej porównywarce. W efekcie użytkownik przeglądając kolejne propozycje ubezpieczycieli od razu wie, czy któraś z tych dwóch kwot nie jest zbyt niska dla jego potrzeb.

Jaka powinna być suma gwarantowana OC na narty?

Najważniejszym elementem polisy narciarskiej jest wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia i ratownictwa. W efekcie przy wyborze ubezpieczenia narciarze nie zwracają dużej uwagi na wysokość OC w życiu prywatnym, a co dopiero OC sportowego. Jednak jak wynika z podanych przez nas w artykule przykładów, może to być bardzo kosztowny błąd. Szczególnie, jeżeli osoba trzecia dozna urazu za granicą. Jaka więc powinna być kwota OC sportowego dla miłośników szusowania?

Wysokość sum gwarantowanych OC sportowego waha się od 40 000 do nawet 1 500 000 zł. Co ważne, optymalną polisę narciarską z wysokimi kwotami wszystkich najważniejszych jej elementów (koszty leczenia i ratownictwa, OC w życiu prywatnym i OC sportowe, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW), można kupić za zaledwie 13,97 zł dziennie dla osoby dorosłej w naszym kalkulatorze. Potwierdza to przygotowana przez nas poniższa tabela.

Porównanie kosztów standardowej i optymalnej polisy narciarskiej z OC sportowym

Zakres ochrony

Standardowa polisa

Optymalna polisa

Koszty leczenia

42 866 zł (10 000 euro)

40 000 000 zł (około 9 327 000 euro)

Koszty ratownictwa

21 433 zł (5000 euro)

40 000 000 zł (około 9 327 000 euro)

OC w życiu prywatnym

1 500 000 zł (około 349 770 euro)

OC sportowe

42 866 zł (10 000 euro)

1 500 000 zł około (349 770 euro)

NNW

8 573,21 zł (2000 euro)

150 000 zł (około 34 970 zł)

Ubezpieczenie bagażu

857 zł (200 euro)

3000 zł (około 700 euro)

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

3000 zł (700 euro)

3000 zł (około 700 euro)

Cena polisy

24,90 zł dziennie

13,97 zł dziennie

Źródło: rankomat.pl

Jak wynika z przygotowanej przez nas tabeli, standardowa polisa narciarska za 24,90 zł dziennie dla osoby dorosłej w ogóle nie zawiera OC w życiu prywatnym, a OC sportowe na kwotę zaledwie 42 866 zł (10 000 euro). Tymczasem niemal dwukrotnie tańsze ubezpieczenie z naszego kalkulatora (13,97 zł dziennie), oferuje pakiet z sumami gwarantowanymi obu opcji w wysokości aż 1 500 000 zł (około 349 770 euro). Dodatkowo ten wariant refunduje koszty leczenia i ratownictwa do nawet 40 000 000 zł.

W efekcie wyższa cena zakupu polisy narciarskiej nie zawsze oznacza szerszy zakres ochrony. Dlatego ubezpieczenie na narty należy dopasować indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa