Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

5 kurortów narciarskich w Szwajcarii

gdzie na narty w Szwajcarii

Szwajcaria słynie z doskonałych warunków narciarskich, którymi w pełni zadowalają się nawet najbardziej wymagający narciarze i snowboardziści. Ten niewielki kraj w Europie Zachodniej tradycję zimowych sportów ma mocno zakorzenioną w kulturze, a nauka jazdy na nartach przyswajana jest już od najmłodszych lat. W Szwajcarii szusują wszyscy. Dzieci, dorośli, całe rodziny. Przedsiębiorczy Szwajcarzy szybko zorientowali się również, że narty to nie tylko rodzimy sposób na urlop, ale i dochodowe przedsięwzięcie.

Ośrodki narciarskie w Szwajcarii to pod wieloma względami kwintesencja idealnego zaspokojenia potrzeb każdego narciarza. Mamy tu nie tylko doskonałe stoki, ale i wysoką jakość usług, bogatą ofertę apres ski, świetne hotele i to, czym matka natura Szwajcarię obdarowała niezwykle hojnie – przepiękne widoki. Ten, kto chociaż raz spróbował nart w Szwajcarii, z pewnością zamarzy, aby wrócić tu jak najszybciej. Trudno wybrać jeden najlepszy ośrodek narciarski, dlatego przygotowaliśmy zestawienie składające się z 5 miejsc w Szwajcarii, do których szczególnie warto zajrzeć w okresie zimowego urlopu. Zobaczmy, co mają one do zaoferowania i czym się charakteryzują.  

    Pamiętaj o bezpieczeństwie 

Szwajcaria w czasie pandemii

Do Szwajcarii możesz wjechać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego i przebywać w kraju do 90 dni, w celach turystycznych. Szwajcaria należy do strefy Schengen.

1. Verbier - eldorado narciarzy w centrum Czterech Dolin

Najbardziej ekskluzywną propozycję stanowi kurort Verbier, usytuowany u podnóży Masywu Grand Combin. Zwany jest „placem zabaw dla bogaczy”, bo to tutaj zimowy urlop chętnie spędzają największe gwiazdy świata sportu i filmu, w tym Leonardo DiCaprio, Jude Law czy rodzina Beckhamów. Wszystko za sprawą bogatej oferty dla narciarzy i snowboardzistów, dostępności luksusowych hoteli, a także rewelacyjnych, majestatycznych widoków alpejskich szczytów. Co konkretnie Verbier oferuje miłośnikom białego szaleństwa?

Warunki do jazdy na nartach w Verbier

Koleje gondolowe

17

Kanapy 4-osobowe

8

Kanapy 3-osobowe

2

Kanapy 2-osobowe

3

Pozostałe wyciągi

48

opracowanie: polisanarciarska.pl

W tym największym szwajcarskim ośrodku narciarskim znajduje się również ogromny snowpark ze zróżnicowanymi przeszkodami (skocznie, boxy, raile, big air bag), przeznaczony dla narciarzy i snowboardzistów na każdym poziomie zaawansowania. Dostępne są też takie atrakcje jak Audi quattro Funslop, Audi Skicross Park, powożenie psim zaprzęgiem czy loty na paralotni.

Koszty urlopu narciarskiego w Verbier:

 • cena skipassów dla dwóch osób/dzień: € 158 (€ 79,00/dzień/dorośli),
 • cena noclegu w hotelu czterogwiazdkowym: od 4957 zł do 12 566 zł,
 • cena pobytu w dwuosobowym apartamencie: od 4759 zł do 6230 zł.

Wysokość n.p.m. w Verbier:

✔ 3330m - Szczyt

✔ 1830m - Przewyższenie

✔ 1500m - Dolina

Verbier oferuje także bogatą różnorodność restauracji, sklepów, barów i dyskotek.

Trasy narciarskie w Vierbier:

Wszystkie trasy to długość 412 km na 94 trasach w sumie, a w tym:

 • Niebieskie trasy 31%,
 • Czerwone trasy - 48%,
 • Czarne trasy - 21%,
 • 157 km sztucznego naśnieżania.

 2. Zermatt - najpiękniejsza panorama w całej Szwajcarii

Najbardziej wysunięty na południe ośrodek narciarski w Szwajcarii. Leży u stóp zachwycającego Matterhornu, który stanowi z kolei jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów świata; to właśnie z niego do Zermatt wiedzie też najdłuższa, licząca aż 25 km, trasa zjazdowa. Ośrodek wyeliminował ruch samochodowy i mimo swojej dużej popularności, zachował charakter autentycznej wioski górskiej.

Warunki do jazdy na nartach w Zermatt

Koleje gondolowe

18

Kanapy 8-osobowe

3

Ekspresowe kanapy 6-osobowe

12

Ekspresowe kanapy 4-osobowe

5

Kanapy 4-osobowe

4

pozostałe wyciągi

10

opracowanie: polisanarciarska.pl

Warto podkreślić, że dzięki wysokiemu położeniu kurortu, z części wspaniale przygotowanych tras narciarskich można korzystać nawet latem. Poza tym, jak na renomowany ośrodek przystało, Zermatt oferuje też bogaty wybór dodatkowych atrakcji: malowniczo położony Snowpark z dużą liczbą elementów, halfpipe, snowcross, heliskiing, tor lodowy do curlingu, baseny solankowe, czy nurkowanie pod lodem. 

 Koszty urlopu narciarskiego w Zermatt:

 • cena skipassów dla dwóch osób: 184 CHF/dzień - ok. 804 zł (ceny karnetów zaczynają się od kwoty 92 CHF/osobę/dzień) ,
 • cena noclegu w hotelu czterogwiazdkowym: od 7469 zł do 9822 zł,
 • cena pobytu w dwuosobowym apartamencie: od 3381 zł do 5733 zł.

Wysokość n.p.m. w Zermatt:

✔ 3899m - Szczyt

✔ 2279m - Przewyższenie

✔ 1620m - Dolina

W każdej części ośrodka Zermatt znajdują się trasy dostosowane do potrzeb rodzin. Idealna dla dzieci będzie wizyta w Wollipark. Ten obszar doskonale nadaje się do nauki jazdy na nartach dla najmłodszych uzytkowników stoku. 

Trasy narciarskie w Zermatt:

Wszystkie trasy to długość 322 km na 154 trasach w sumie, a w tym:

 • Niebieskie trasy 22%,
 • Czerwone trasy - 57%,
 • Czarne trasy - 10%,
 • 240 km sztucznego naśnieżania.

3. Saas Fee - bajkowa atmosfera perły Alp

Ta malownicza wioska, podobnie jak Zermatt, jest wolna od ruchu samochodowego – można poruszać się po niej wyłącznie pojazdami elektrycznymi i saniami. Oferuje znacznie mniej tras narciarskich niż dwa wcześniej wspomniane ośrodki, ale można w niej za to znaleźć tańsze noclegi. Co więcej, w jej otoczeniu znajduje się aż trzynaście czterotysięczników, przez co bywa też nazywana  „perłą Alp”. Wyróżnia się również najwyżej położonymi na świecie: podziemną koleją liniową oraz obrotową restauracją. W sąsiedztwie tej ostatniej znajduje się też największy na kuli ziemskiej pawilon lodowy.

Warunki do jazdy na nartach w Saas Fee

Koleje gondolowe

7

Ekspresowe kanapy 6-osobowe

1

Ekspresowe kanapy 4-osobowe

1

Pozostałe wyciągi

12

 

opracowanie: polisanarciarska.pl

Najdłuższa trasa ma długość 9 km i prowadzi ze szczytu Mittelallain do Saas Fee. Narciarze mają do dyspozycji również takie atrakcje, jak: nocne zjazdy, snowpark, skicross, halfpipe, tor saneczkowy, curling czy lodowisko.

Koszty urlopu narciarskiego w Saas Fe:

 • cena skipassów dla dwóch osób: 758 franków szwajcarskich (2877 zł),
 • cena noclegu w hotelu czterogwiazdkowym: od 5678 zł do 7058 zł,
 • cena pobytu w dwuosobowym apartamencie: od 3165 zł do 4115 zł

Wysokość n.p.m. w Saas Fee:

✔ 3600m - Szczyt

✔ 1800m - Przewyższenie

✔ 1800m - Dolina

Dzięki terenom lodowcowym i przeważającej północnej ekspozycji stoków Saas Fee to miejsce, gdzie narciarstwo uprawiać można cały rok. 

Trasy narciarskie w Saas Fee:

Wszystkie trasy to długość 100 km na 48 trasach w sumie, a w tym:

 • Niebieskie trasy - 37%,
 • Czerwone trasy - 40%,
 • Czarne trasy - 14%,
 • 240 km sztucznego naśnieżania.

4. Davos Klosters

To najwyżej położone miasto w Europie stanowi jeden z najatrakcyjniejszych i największych szwajcarskich kurortów, a także popularne uzdrowisko zimowe. Davos jest też licznie odwiedzane przez uczestników rozmaitych kongresów, w tym najbardziej znanego – corocznego Światowego Forum Gospodarczego.

Warunki do jazdy na nartach w Davos

Koleje gondolowe

15

Ekspresowe kanapy 6-osobowe

3

Kanapy 4-osobowe

6

Kanapy 2-osobowe

4

Pozostałe wyciągi

29

 źródło: Skiinfo.pl

Najważniejszym i najbardziej znanym elementem oferty Davos jest wspaniała, 12-kilometrowa trasa prowadząca z Weissfluh do Küblis. Składają się na nią również: dwa sztuczne lodowiska, największe w Europie lodowisko naturalne, tory saneczkowe, snowpark, halfpipe, skicross czy paragliding w fantastycznej scenerii. Kurort jest rajem nie tylko dla narciarzy zjazdowych, lecz również miłośników narciarstwa biegowego – łączna długość, malowniczo usytuowanych, tras biegowych wynosi aż 75 kilometrów. Ze względu na dużą liczbę tras dla początkujących i dostępność nieco tańszych noclegów, jest też świetnym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Koszty urlopu narciarskiego w Davos:

 • cena skipassów dla dwóch osób: 120 CHF (60 CHF/osoba/dzień od12:15),
 • cena noclegu w hotelu czterogwiazdkowym: od 5402 zł do 13 474 zł,
 • cena pobytu w dwuosobowym apartamencie: od 2896 zł do 4503 zł.

Wysokość n.p.m. w Davos:

✔ 2844m - Szczyt

✔ 2034m - Przewyższenie

✔ 810m - Dolina

Dzięki terenom lodowcowym i przeważającej północnej ekspozycji stoków Saas Fee to miejsce, gdzie narciarstwo uprawiać można cały rok. 

Trasy narciarskie w Saas Fee:

Wszystkie trasy to długość 300 km na 85 trasach w sumie, a w tym:

 • Niebieskie trasy - 28%,
 • Czerwone trasy - 47%,
 • Czarne trasy - 14%,
 • 2 km jazdy nocnej.

5. Grindelwald – Wengen - narty, sanki, snowboard i szlaki wędrowne

To największy ośrodek narciarski regionu Jungfrau, a przy tym jeden z najbardziej kosmopolitycznych rejonów wypoczynkowych i wycieczkowych w Szwajcarii. W jego okolicy znajduje się sławna północna ściana wspinaczkowa Eigeru, a także najwyżej położona w Europie kolej zębata, z której rozciągają się spektakularne widoki na Eiger i lodowce. Wengen znane jest również z tego, że każdego roku rozgrywane są w nim zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim. Poza stokami do narciarstwa alpejskiego, Grindelwald - Wengen oferuje także trasy saneczkowe i prawie 100 kilometrów zimowych szlaków wędrownych. Nikt, niezależnie od upodobań - na pewno nie bedzie się tu nudził.

 Warunki do jazdy na nartach w Grindenwald-Wengen

Koleje gondolowe

8

Ekspresowe kanapy 6-osobowe

3

Ekspresowe kanapy 4-osobowe

9

Kanapy 2-osobowe

6

Pozostałe wyciągi

10

źródło: Skiinfo.pl

Grindelwald to nie tylko klasyczne stoki narciarskie, ale także aż 70 kilometrów torów saneczkowych (z czego 15 km to najdłuższy w Alpach Big Pintenfritz) i blisko 100 kilometrów tras wędrownych. W ośrodku można też skorzystać z nocnej jazdy na nartach, snowparku, halfpipe, a także bogatej propozycji apres-ski.

 Koszty urlopu narciarskiego w Grindelwald-Wengen:

 • cena skipassów dla dwóch osób: 600 franków szwajcarskich (2277 zł)
 • cena noclegu w hotelu czterogwiazdkowym: od 5914 zł do 9062 zł,
 • cena pobytu w dwuosobowym apartamencie: od 2232 zł do 5240 zł.

Wysokość n.p.m. w Saas Fee:

✔ 2500m - Szczyt

✔ 1704m - Przewyższenie

✔ 796m - Dolina

W Grindelwald-Wengen Nowoczesne wyciągi narciarskie transportują narciarzy i snowboardzistów na różne stoki, które są zlokalizowane na wysokości od 934 do 2320 metrów. Wszystkie trasy to długość 206 km, w tym 107 km sztucznego naśnieżania. 

6. Laax

Jeśli narty w Szwajcarii z dziećmi, to tylko w Laax. Ten ośrodek narciarski przyciąga każdego roku tysiące miłośników nart i snowboardu, doskonale sprawdzając się również jako teren do doskonalenia umiejętności przez najmłodszych. Doskonałe warunki, wzbogacone malowniczymi terenami to największa zaleta Laax. Dodatkowo doskonale rozwinięta infrastruktura hotelowo-gastronomiczna z pewnością przypadnie do gustu nie tylko pociechom, ale i ich rodzicom.

Koleje gondolowe

11

Ekspresowe kanapy 6-osobowe

6

Ekspresowe kanapy 4-osobowe

3

Kanapy 3-osobowe

1

Pozostałe wyciągi

7

Wysokość n.p.m. w Laax:

✔ 3018m - Szczyt

✔ 1918m - Przewyższenie

✔ 1100m - Dolina

7. St. Moritz - doskonały dla narciarzy biegowych

To, co wyróżnia St. Moritz na tle świetnych szwajcarskich terenów narciarskich, to przede wszystkim doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Dla tych, którzy w urlopie zimowym szukają nie tylko aktywności, przydatna może również okazać się informacja, że bez problemu znajdą tuj liczne kluby, puby czy butiki projektantów z całego świata. Najwyższej klasy przysmaki z przeróżnych zakątków świata to wartość dodana St. Moritz, która podobnie jak krajobraz Szwajcarii – zostanie na długo pośród miłych wspomnień z wyjazdu.

Koleje gondolowe

5

Ekspresowe kanapy 6-osobowe

2

Kanapy 4-osobowe

8

Kanapy 3-osobowe

1

Kanapy 2-osobowe

1

Wysokość n.p.m. w St. Moritz:

✔ 3057m - Szczyt

✔ 1337m - Przewyższenie

✔ 1720m - Dolina

8. Gstaad – nieśmiertelna legenda

Poza wieloletnią tradycją, Gstaad słynie na całym świecie ze swojego niezwykle ekskluzywnego podejścia do klienta. Od kilku lat to miejsce, o którym marzą goście z całego świata, pragnący rozkoszować się luksusowymi, zimowymi wakacjami.

Region znajdujący się w Berneńskim Oberlandzie oferuje nie tylko fantastyczne lokalizacje dla przyjezdnych, ale i trasy, na których potrzeba już nie lada umiejętności. Najbardziej stromy stok, Tiger Run znajduje się na górze Wasserngrat.  

Koleje gondolowe

12

Kanapy 4-osobowe

10

Kanapy 3-osobowe

2

Kanapy 2-osobowe

2

Pozostałe wyciągi

2

Wysokość n.p.m. w Gstaad:

✔ 3000m - Szczyt

✔ 1950m - Przewyższenie

✔ 1050m – Dolina

9. Arosa Lenzerheide - coś dla freeriderów

Jest to miejsce, gdzie pomiędzy dwoma pięknymi miastami Arosa i Lenzerheide, znaleźć można prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów. Doskonała przestrzeń do zabawy znajda także freeriderzy, którzy mogą korzystać z trasy ku dolinie. Poza atrakcjami, w których odnajdą się miłośnicy zimowych atrakcji, skorzystać można jeszcze z wycieczki na szczyty, trasy high-speed, snowparków i terenów zjazdowych dla dzieci.

Koleje gondolowe

17

Kanapy 4-osobowe

8

Kanapy 3-osobowe

2

Kanapy 2-osobowe

3

Pozostałe wyciągi

48

Wysokość n.p.m. w Gstaad:

✔ 2865m - Szczyt

✔ 1625m - Przewyższenie

✔ 1240m – Dolina

10. Crans Montana - wysokogórski ośrodek

Jedyny taki wysokogórski ośrodek, który gwarantuje wyjątkowo grubą warstwę śniegu w sezonie oraz doskonałe warunki narciarskie. Crans Montana to cały wachlarz różnych tras, z których z przyjemnością i satysfakcją będą korzystać ci najmniej, jak i najbardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści. Usytuowane przy stacjach Crans bary i puby zapraszają na przysmaki turystów, zapewniając miłą przerwę w całodniowej jeździe.

Koleje gondolowe

17

Kanapy 4-osobowe

8

Kanapy 3-osobowe

2

Kanapy 2-osobowe

3

Pozostałe wyciągi

48

Wysokość n.p.m. w Crans Montana:

✔ 3000m - Szczyt

✔ 1500m - Przewyższenie

✔ 1500m – Dolina

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii?

Wyjeżdżając na narty do Szwajcarii, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu się. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje tylko podstawowe świadczenia medyczne. Tymczasem doba pobytu w szpitalu w kraju Helwetów może kosztować więcej niż 3000 zł, a za poradę lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty zapłacimy około 370 zł.  Jak wybrać optymalną polisę narciarską?

W przypadku wyjazdu do Szwajcarii suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a akcji ratowniczej 5000 euro. Poza tym polisa narciarska powinna zawierać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), czy następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dodatkowo można również ubezpieczyć bagaż czy sprzęt sportowy - mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

W prosty sposób można to zrobić online w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl. Po wypełnieniu kilku pól i wyborze jednej z kilkudziesięciu ofert, otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie udać się na stok.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na narty do Szwajcarii?

Zobaczmy na przykładzie jednej z naszych klientek. Pani Maria zaplanowała wyjazd na narty do Szwajcarii na ostatni tydzień stycznia 2022 r. Zobaczmy, jak wyglądały cenowo propozycje dla Pani Marii oraz co wchodziło w zakres danej polisy.

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo COVID-19                 Sporty objęte polisą NNW             OC Cena                                               
 AXA ASSISTANCE  200 00 zł  200 000 zł  ✔  114 20 000 zł  -

 31 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  ✔  60   -   - 

 37 zł 

(sprawdź cenę)

 SIGNAL IDUNA 91 596 zł

32 059 zł

 ✔  7  15 000 zł
 • OC: 274 789 zł
 •  
 • OC sportowe: 137 395 zł

 73 zł

(sprawdź cenę)

 

Proama  100 000 zł 100 000 zł  ✔  2 20 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 73 zł

(sprawdź cenę)

Wiener  274 789 zł  36 639 zł  ✔  - 20 000 zł
 • OC: 228 991 zł
 •  
 • OC sportowe: 228 991 zł

 120 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  500 000 zł  500 000 zł  ✔  2 50 000 zł
 • OC: 250 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 250 000 zł

 127 zł

(sprawdź cenę)

 

Ubezpiecz się

Narty Szwajcaria - PODSUMOWANIE

 1. Do Szwajcarii możesz wjechać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego i przebywać w kraju do 90 dni, w celach turystycznych. Szwajcaria należy do strefy Schengen.
 2. Doba pobytu w szpitalu w kraju Helwetów może kosztować więcej niż 3000 zł.
 3. W przypadku wyjazdu do Szwajcarii suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a akcji ratowniczej 5000 euro.

Narty w Szwajcarii - PYTANIA I ODPOWIEDZI

 1. Czy narty w Szwajcarii są drogie?
  Kurorty szwajcarskie nie należą do najtańszych. Warto jednak pamiętać, że za wyższą cenę zyskujemy ponad przeciętny produkt turystyczny. Stoki narciarskie to jedne z najlepszych na świecie, a ich otoczenie zdecydowanie pozostaje w pamięci na długo. 
 2. Na jakie rozszezreznia warto zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia?
  NNW, OC sportowe, czy OC w zyciu prywatnym. W przypadku wyjazdu na narty lub snowboard warto też rozszerzyć ubezpieczenie o sporty wysokiego ryzyka, a także o sporty ekstremalne (jeśli zakładamy jazdę wyczynową poza wyznaczonymi trasami). 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa