Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

5 kurortów narciarskich w Szwajcarii

gdzie na narty w Szwajcarii

Szwajcarskie kurorty oferują znakomite warunki nawet najbardziej wymagającym narciarzom. Możliwość jazdy na nartach niemal przez cały rok, wiele trasa o różnym poziomie trudności czy apres-ski. Oto 5 najlepszych ośrodków narciarskich w kraju Helwetów.

Zimowy urlop w Szwajcarii to wprawdzie gwarancja fantastycznych warunków do szusowania, ale zarazem wysokich (jak na polskie realia) cen. Poza tym, tamtejsze stoki są położone dalej od Polski niż trasy włoskie czy austriackie. Narciarze, którym niestraszne są te niedogodności, powinni mieć na uwadze pięć poniższych, naszym zdaniem najlepszych, kurortów szwajcarskich. Co mają one do zaoferowania i ile może kosztować w nich pobyt?

    Pamiętaj o bezpieczeństwie 

Ile kosztuje wyjazd na narty do Szwajcarii? Założenia przyjęte do wyliczeń

Aby obliczyć przybliżone koszty pobytu w poszczególnych kurortach szwajcarskich, musieliśmy przyjąć pewne szacunkowe założenia. Przede wszystkim, skupiliśmy się jedynie na tych rodzajach kosztów, którym narciarze poświęcają najwięcej uwagi: cenie skipassów oraz noclegów.

Dokonując obliczeń założyliśmy, że w tygodniową podróż wybiera się para narciarzy, która zaplanowała swój pobyt w terminie 10-16.02.2019 r.  Wyliczając koszty zakwaterowania, pod uwagę wzięliśmy wariant ekskluzywny (czterogwiazdkowy hotel) oraz ekonomiczny (nocleg w pensjonacie). By móc określić przybliżone koszty 6-dniowego noclegu w danym kurorcie, sprawdziliśmy ceny najtańszych i najdroższych hoteli oraz pensjonatów, zaliczanych do TOP5 „najlepiej i najczęściej ocenianych” w serwisie booking.com (dane z 11.01.2019 r.). Ceny skipassów z franków szwajcarskich przeliczyliśmy na złotówki po kursie NBP 3,79 zł z 11.01.2019 r. Przyjęliśmy, że urlopowicze wykupią 6-dniowe karnety, tak aby maksymalnie wykorzystać czas spędzony w kurorcie.

1. Verbier

Najbardziej ekskluzywną propozycję stanowi kurort Verbier, usytuowany u podnóży Masywu Grand Combin. Zwany jest „placem zabaw dla bogaczy”, bo to tutaj zimowy urlop chętnie spędzają największe gwiazdy świata sportu i filmu, w tym Leonardo DiCaprio, Jude Law czy rodzina Beckhamów. Wszystko za sprawą bogatej oferty dla narciarzy i snowboardzistów, dostępności luksusowych hoteli, a także rewelacyjnych, majestatycznych widoków alpejskich szczytów. Co konkretnie Verbier oferuje miłośnikom białego szaleństwa?

Warunki do jazdy na nartach w Verbier

Wyciągi krzesełkowe

17

Koleje gondolowe

17

Wyciągi orczykowe

48

412 km tras narciarskich

Łatwe: 127 km

Średnie: 199 km

Trudne: 86 km

Trasy biegowe

55 km

Źródło: Skiinfo.pl

W tym największym szwajcarskim ośrodku narciarskim znajduje się również ogromny snowpark ze zróżnicowanymi przeszkodami (skocznie, boxy, raile, big air bag), przeznaczony dla narciarzy i snowboardzistów na każdym poziomie zaawansowania. Dostępne są też takie atrakcje jak Audi quattro Funslop, Audi Skicross Park, powożenie psim zaprzęgiem czy loty na paralotni.

Koszty urlopu narciarskiego w Verbier:

 • cena skipassów dla dwóch osób: 714 franków szwajcarskich (2710 zł),
 • cena noclegu w hotelu czterogwiazdkowym: od 4957 zł do 12 566 zł,
 • cena pobytu w dwuosobowym apartamencie: od 4759 zł do 6230 zł.

 

 2. Zermatt

To jeden z najpiękniejszych kurortów narciarskich w Europie. Leży u stóp zachwycającego Matterhornu, który stanowi z kolei jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów świata; to właśnie z niego do Zermatt wiedzie też najdłuższa, licząca aż 25 km, trasa zjazdowa. Ośrodek wyeliminował ruch samochodowy i mimo swojej dużej popularności, zachował charakter autentycznej wioski górskiej.

Warunki do jazdy na nartach w Zermatt

Wyciągi krzesełkowe

24

Koleje gondolowe

18

Wyciągi orczykowe

10

322 km tras narciarskich

Łatwe: 75 km

Średnie: 220 km

Trudne: 27 km

Trasy biegowe

9 km

Źródło:Skiinfo.pl

Warto podkreślić, że dzięki wysokiemu położeniu kurortu, z części wspaniale przygotowanych tras narciarskich można korzystać nawet latem. Poza tym, jak na renomowany ośrodek przystało, Zermatt oferuje też bogaty wybór dodatkowych atrakcji: malowniczo położony Snowpark z dużą liczbą elementów, halfpipe, snowcross, heliskiing, tor lodowy do curlingu, baseny solankowe, czy nurkowanie pod lodem. 

Ubezpiecz się

 Koszty urlopu narciarskiego w Zermatt:

 • cena skipassów dla dwóch osób: 676 franków szwajcarskich (2565 zł),
 • cena noclegu w hotelu czterogwiazdkowym: od 7469 zł do 9822 zł,
 • cena pobytu w dwuosobowym apartamencie: od 3381 zł do 5733 zł.

 

3. Saas Fee

Ta malownicza wioska, podobnie jak Zermatt, jest wolna od ruchu samochodowego – można poruszać się po niej wyłącznie pojazdami elektrycznymi i saniami. Oferuje znacznie mniej tras narciarskich niż dwa wcześniej wspomniane ośrodki, ale można w niej za to znaleźć tańsze noclegi. Co więcej, w jej otoczeniu znajduje się aż trzynaście czterotysięczników, przez co bywa też nazywana  „perłą Alp”. Wyróżnia się również najwyżej położonymi na świecie: podziemną koleją liniową oraz obrotową restauracją. W sąsiedztwie tej ostatniej znajduje się też największy na kuli ziemskiej pawilon lodowy.

Warunki do jazdy na nartach w Saas Fee

Wyciągi krzesełkowe

3

Koleje gondolowe

7

Wyciągi orczykowe

17

100 km tras narciarskich

Łatwe: 25 km

Średnie: 50 km

Trudne: 25 km

Trasy biegowe

6 km

 

Źródło: Skiinfo.pl

Najdłuższa trasa ma długość 9 km i prowadzi ze szczytu Mittelallain do Saas Fee. Narciarze mają do dyspozycji również takie atrakcje, jak: nocne zjazdy, snowpark, skicross, halfpipe, tor saneczkowy, curling czy lodowisko.

Koszty urlopu narciarskiego w Saas Fe:

 • cena skipassów dla dwóch osób: 758 franków szwajcarskich (2877 zł),
 • cena noclegu w hotelu czterogwiazdkowym: od 5678 zł do 7058 zł,
 • cena pobytu w dwuosobowym apartamencie: od 3165 zł do 4115 zł

 

4. Davos Klosters

To najwyżej położone miasto w Europie stanowi jeden z najatrakcyjniejszych i największych szwajcarskich kurortów, a także popularne uzdrowisko zimowe. Davos jest też licznie odwiedzane przez uczestników rozmaitych kongresów, w tym najbardziej znanego – corocznego Światowego Forum Gospodarczego.

Warunki do jazdy na nartach w Davos

Wyciągi krzesełkowe

13

Koleje gondolowe

15

Wyciągi orczykowe

29

300 km tras narciarskich

Początkujący: 34 km

Łatwe: 99 km

Średnie: 122 km

Trudne: 45 km

Trasy biegowe

75 km

 Źródło: Skiinfo.pl

 Najważniejszym i najbardziej znanym elementem oferty Davos jest wspaniała, 12-kilometrowa trasa prowadząca z Weissfluh do Küblis. Składają się na nią również: dwa sztuczne lodowiska, największe w Europie lodowisko naturalne, tory saneczkowe, snowpark, halfpipe, skicross czy paragliding w fantastycznej scenerii. Kurort jest rajem nie tylko dla narciarzy zjazdowych, lecz również miłośników narciarstwa biegowego – łączna długość, malowniczo usytuowanych, tras biegowych wynosi aż 75 kilometrów. Ze względu na dużą liczbę tras dla początkujących i dostępność nieco tańszych noclegów, jest też świetnym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Koszty urlopu narciarskiego w Davos:

 • cena skipassów dla dwóch osób: 702 franków szwajcarskich (2664 zł),
 • cena noclegu w hotelu czterogwiazdkowym: od 5402 zł do 13 474 zł,
 • cena pobytu w dwuosobowym apartamencie: od 2896 zł do 4503 zł.

 

5. Grindelwald – Wengen

To największy ośrodek narciarski regionu Jungfrau, a przy tym jeden z najbardziej kosmopolitycznych rejonów wypoczynkowych i wycieczkowych w Szwajcarii. W jego okolicy znajduje się sławna północna ściana wspinaczkowa Eigeru, a także najwyżej położona w Europie kolej zębata, z której rozciągają się spektakularne widoki na Eiger i lodowce. Wengen znane jest również z tego, że każdego roku rozgrywane są w nim zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim.

 Warunki do jazdy na nartach w Grindenwald-Wengen

Wyciągi krzesełkowe

13

Koleje gondolowe

5

Wyciągi orczykowe

9

155 km tras narciarskich

Łatwe: 63 km

Średnie: 71 km

Trudne: 21 km

Trasy biegowe

-

Źródło: Skiinfo.pl

Grindelwald to nie tylko klasyczne stoki narciarskie, ale także aż 70 kilometrów torów saneczkowych (z czego 15 km to najdłuższy w Alpach Big Pintenfritz) i blisko 100 kilometrów tras wędrownych. W ośrodku można też skorzystać z nocnej jazdy na nartach, snowparku, halfpipe, a także bogatej propozycji apres-ski.

 Koszty urlopu narciarskiego w Grindelwald-Wengen:

 • cena skipassów dla dwóch osób: 600 franków szwajcarskich (2277 zł)
 • cena noclegu w hotelu czterogwiazdkowym: od 5914 zł do 9062 zł,
 • cena pobytu w dwuosobowym apartamencie: od 2232 zł do 5240 zł.

 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii?

Wyjeżdżając na narty do Szwajcarii, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu się. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje tylko podstawowe świadczenia medyczne. Tymczasem doba pobytu w szpitalu w kraju Helwetów może kosztować więcej niż 3000 zł. Jak wybrać optymalną polisę narciarską?

W przypadku wyjazdu do Szwajcarii suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a akcji ratowniczej 5000 euro. Poza tym polisa narciarska powinna zawierać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), czy następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dodatkowo można również ubezpieczyć bagaż czy sprzęt sportowy. W prosty sposób można to zrobić online w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl. Po wypełnieniu kilku pól i wyborze jednej z kilkudziesięciu ofert, otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie udać się na stok.

 

Redakcja portalu:

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa