Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie bagażu podróżnego i sprzętu sportowego

ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu turystycznego

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego jest najczęściej dodatkowym elementem polisy, którego wykupienie nie jest obowiązkowe. Ochrona Twojego mienia z pewnością przyda się podczas wyjazdu, pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z warunkami tego ubezpieczenia. Posiada ono bowiem pewne wyłączenia, z których nie każdy zdaje sobie sprawę, licząc na ochronę, której nie posiada.

Bagaż podróżny i sprzęt sportowy są objęte odpowiedzialnością towarzystwa jedynie w określonych przypadkach. Bardzo ważne, abyś zapamiętał, że za pozostawiony bez opieki bagaż, w razie kradzieży, nie będzie kwalifikował się do wypłaty odszkodowania. Sprawdź, kiedy polisa zadziała, a kiedy niestety się nie przyda.

Kiedy towarzystwo odpowiada za sprzęt sportowy i bagaż podróżny?


Jak już zostało wspomniane, towarzystwa obejmują ochroną Twoje mienie jedynie w określonych sytuacjach. Oznacza to, że możemy się starać o odszkodowanie w ramach utraty, kradzieży lub uszkodzenia, jedynie w poniższych okolicznościach:

 • mienie znajduje się pod bezpośrednim nadzorem ubezpieczonego;
 • mienie powierzono za pokwitowaniem podmiotowi profesjonalnemu, zajmującemu się zawodowo przewozem lub przechowywaniem rzeczy;
 • mienie pozostawiono w pomieszczeniu znajdującym się w miejscu zakwaterowania, zamkniętym na zamek mechaniczny lub elektroniczny;
 • mienie pozostawiono w użytkowanej indywidualnie przestrzeni bagażowej (szafki na dworcu kolejowym, autobusowym, czy porcie lotniczym) zamkniętej na zamek mechaniczny lub elektroniczny;
 • mienie pozostawiono w bagażniku, luku bagażowym auta, przyczepy, bądź łodzi, zamkniętych na zamek mechaniczny lub elektroniczny, z zastrzeżeniem, że auto, przyczepa lub łódź znajdują się na terenie strzeżonym.

 

kup ubezpieczenie na narty

Wyłączenia odpowiedzialności SS i BP


W ubezpieczeniu turystycznym bagażu lub sprzętu sportowego głównym ograniczeniem jest z pewnością konieczność jego należytego zabezpieczenia. Ponadto musisz zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności określone w OWU. Są to m.in.:

 • umyślnie wyrządzone szkody przez ubezpieczonego bądź osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym,
 • szkody wyrządzone przez ubezpieczonego bądź osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • szkody powstałe na skutek zaburzeń psychicznych ubezpieczonego,
 • szkody powstałe na skutek napadów padaczkowych ubezpieczonego,
 • udział w zamieszkach, rozruchach, bójkach oraz zakłóceniach porządku publicznego,
 • konfiskata mienia przez organy celne lub inne władze,
 • szkody wynikające z niewłaściwego i niezgodnego z przeznaczeniem użytkowania, a także powstałe w wyniku wad konstrukcyjnych,
 • zarysowania,
 • szkody o wartości mniejszej niż podana w OWU, np. straty poniżej 100 zł.

Warto również zwrócić uwagę, na to co jest rozumiane jako bagaż podróżny lub sprzęt sportowy. Towarzystwo może posiadać własną definicję tych ryzyk i w konsekwencji może się okazać, że np. sprzęt komputerowy, który zabieramy ze sobą wcale nie kwalifikuje się do objęcia ochroną.

Sumy ubezpieczenia SS i BP


Większość towarzystw ustaliła podobne sumy ubezpieczenia dla bagażu podróżnego lub sprzętu sportowego, zdarzają się jednak produkty, w których spotkasz się z dużo wyższą sumą. Jeżeli zależy Ci na wartościowej ochronie sprawdź, który produkt będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Towarzystwo

Dostępne sumy ubezpieczenia bagażu podróżnego

Dostępne sumy ubezpieczenia sprzętu sportowego

Allianz

400 – 10 000 zł

400 – 10 000 zł

Aviva

500 – 5 000 zł

1 000 – 5 000 zł

Axa

200 – 400 €

(ok. 880 – 1 760 zł)

700 €

(ok. 3 080 zł)

Axa Assistance

3 000 – 6 000 zł

1 500 – 3 000 zł

ERV

1 200 – 4 000 zł

4 000 zł

Europa

300 – 1000 €

(ok. 1 320 – 4 400 zł)

900 – 1 100 €

(ok. 3960 – 4 840 zł)

Generali

500 – 4 000 zł

1 000 – 4 000 zł

Gothaer

1 000 – 2 000 zł

2 000 – 5 000 zł

Signal Iduna

1 000 – 5 000 zł

1 000 – 5 000 zł

Warta

500 – 10 000 zł

Źródło: opracowanie własne

    Porównaj ubezpieczenia

Przed zakupem ubezpieczenia warto dokładnie przyjrzeć się warunkom umowy, ponieważ niekiedy ochrona proponowana przez towarzystwo wcale nie pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Może to wynikać ze zbyt niskiej sumy ubezpieczenia, wyłączeń odpowiedzialności lub niezawarcia danego przedmiotu w zakresie polisy. Aby podczas wyjazdu czuć się w pełni bezpiecznie, musisz być świadomy tego co zostało zawarte w Twoim ubezpieczeniu oraz na wypadek czego nie jesteś chroniony. Takie podejście pozwoli Ci na unikanie sytuacji, które w konsekwencji mogłyby wprowadzić Cię w poważne zadłużenia finansowe.

Julietta Pawlak

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa