Ubezpieczenia narciarskie są oczywistym produktem, mającym na celu zagwarantowanie pokrycia kosztów leczenia za granicą, jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Zawarcie umowy jest banalnie proste, jednak zapoznanie się z jej szczegółowymi warunkami już niekoniecznie. Niestety bardzo często nieświadomie zawieramy nie najkorzystniejszą polisę.
Przy zakupie ubezpieczenia narciarskiego potwierdzasz, że zapoznałeś się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Tylko czy tak szczerze mówiąc, robisz to? Jeżeli odpowiedź brzmi nie, to popełniasz poważny błąd, ponieważ OWU to najważniejszy dokument ubezpieczenia. Większość sporów prowadzonych przez klientów z towarzystwami wynika właśnie z nieznajomości warunków ubezpieczenia. Mimo, że dokument jest dość obszerny powinieneś się z nim zapoznać. Podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę.
Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest to pierwszy element, na który musisz zwrócić uwagę. Niejednokrotnie sądzimy, że polisa uchroni nas na wypadek pewnych zdarzeń, które jak się później okazuje, zostały zawarte w spisie wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa. Jeżeli tak, sprawdź czy nie możesz rozszerzyć ochrony właśnie o te zdarzenia. Tak jest w przypadku np. uprawiania sportów czy chorób przewlekłych.
Dokładne wczytanie się we wszystkie wyłączenia, uniknie wielu problemów w późniejszym czasie. Doskonale będziesz wiedział w jakiej sytuacji polisa nie obowiązuje i nie będziesz narażony na zbędne formalności i wyjaśnienia z towarzystwem. Jeżeli, któreś z wyłączeń zawartych w OWU jest dla Ciebie niejasne, zadzwoń bezpośrednio do towarzystwa i upewnij się co ono oznacza wg nich.
Z OWU dowiesz się także, jakie procedury obowiązują przy ustalaniu zasadności i wysokości roszczenia. Oprócz warunków, które musisz spełnić, czyli wymaganych dokumentów i terminów, znajdziesz informacje, ile może wynosić maksymalne świadczenie. Poza oficjalnymi sumami ubezpieczenia, które jeśli nie w OWU, to z pewnością znajdziesz w dokumencie polisy, powinieneś sprawdzić również jaki procent kwoty wypłaca towarzystwo w niektórych przypadkach.
Kwota wypłaty odszkodowania nie zawsze będzie równa sumie ubezpieczenia. Ma to miejsce przykładowo w przypadku OC lub NNW. Jakie mogą być maksymalne roszczenia? To wszystko zależy od towarzystwa, jednak podajemy kilka przykładów:
W każdym OWU znajduje się dział poświęcony definicjom i powinieneś się z nim zapoznać, jeżeli chcesz dowiedzieć się, o co właściwie chodzi osobom, które tworzyły dokument o nazwie OWU. To co Ty rozumiesz przez dane pojęcie, nie zawsze będzie się pokrywać z definicją ubezpieczyciela. Dokładne przeczytaj wyjaśnienia pojęć i na tej podstawie zapoznawaj się z pozostałymi częściami OWU, aby nie tylko przeczytać dokument, ale również go zrozumieć.
źródło: opracowanie własne
Zrozumienie OWU pomaga uniknąć wielu sporów z ubezpieczycielem, a właściwie błędnego rozumowania przez klientów umów, które zawierają. Mimo że Ogólne Warunki Ubezpieczenia wydają się skomplikowanym dokumentem, po przeczytaniu ich ze zrozumieniem, mogą okazać się całkiem oczywiste. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na najważniejsze elementy, które są podane na powyższej grafice.
Julietta Pawlak
Zaplanowałeś już zimowe wakacje - wyjeżdżasz na narty do Włoch. Do aktywnego wypoczynku trzeba się odpowiednio przygotować. Jaką polisę narciarską powinieneś kupić, aby skutecznie Cię chroniła? O czym powinieneś pamiętać przed udaniem się na włoski stok? Odpowiedzi poznasz w kolejnym poradniku z cyklu "Wyjeżdżam na narty do...".
Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Pierwsza tura uczniów rozpocznie przysługujący im dwutygodniowy odpoczynek już niebawem. Dla części z nich rodzice zaplanowali już obozy zimowe lub wspólny, rodzinny wyjazd w góry. Mając na względzie dobro i bezpieczeństwo naszych pociech, trzeba wziąć pod uwagę zagrożenia, na jakie będą...
Sezon narciarski 2021/2022 stawia przed nami wiele pytań. Gdzie trzeba mieć paszport covidowy? Czy na stoku trzeba nosić maseczkę? Czy wszystkie najpopularniejsze kurorty będą w tym roku dostępne? postanowiliśmy na wszystkie te pytania znaleźć odpowiedź.
Słowacja to mnogość stoków o różnym poziomie trudności, piękne widoki i możliwość spędzenia zimowego urlopu taniej niż w Polsce. Słowacja to wymarzone miejsce na narty. Zanim jednak się tam wybierzecie, warto zapoznać się z najważniejszymi kwestiami, dzięki którym wyjazd będzie nie tylko udany, ale i bezpieczny.