Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Czy polisa narciarska jest ważna podczas jazdy bez kasku?

narciarka w kasku

W wielu europejskich krajach rodzicom czy opiekunom grożą wysokie grzywny, jeżeli dziecko znajdujące się pod ich opieką porusza się po stoku bez kasku. Dodatkowo jeśli osoba niepełnoletnia dozna urazu podczas jazdy na nartach, ochrona ubezpieczenia zostanie wyłączona. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku dorosłych narciarzy.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Jazda na nartach w kasku a prawo w Polsce

Zgodnie z prawem w Polsce obowiązek jazdy w kasku narciarskim mają jedynie osoby, które nie ukończyły 16 roku życia. Za jego złamanie karę mogą ponieść rodzice, opiekunowie lub wychowawcy, którzy opiekują się dzieckiem na stoku. Wysokość mandatu może wynieść od 20 do 5000 zł. Pozostali narciarze nie mają prawnego nakazu jazdy w kasku.

Jazda na nartach w kasku a prawo za granicą

Podobnie jak w Polsce, za granicą prawo nakłada obowiązek jazdy w kasku narciarskim jedynie na dzieci. We Włoszech nakaz dotyczy osób do 14 roku życia, a za jego złamanie grozi mandat w wysokości 200 euro. Natomiast na Słowacji oraz w Chorwacji i Słowenii kask na stoku muszą nosić osoby do 15 roku życia.

W Austrii nie ma jednolitych przepisów regulujących tę kwestię. Zgodnie z prawem obowiązkowo w kasku narciarskim muszą jeździć osoby do 15 roku życia we wszystkich landach, poza Tyrolem i Vorarlbergiem.

Podobnie jest w Czechach, Szwajcarii czy we Francji, gdzie nie wprowadzono ogólnych przepisów nakazujących jazdę w kasku na nartach. Jednak niektóre francuskie ośrodki narciarskie wprowadziły własne regulacje w tej kwestii. Natomiast w Niemczech noszenie kasku jest całkowicie dobrowolne.

Czy warto jeździć na nartach w kasku?

Wyjeżdżając na narty z dziećmi musimy zadbać o zabranie kasku, jeżeli są one w wieku, który tego wymaga. Inaczej narażamy się na ryzyko zapłaty wysokiej grzywny. Jednak dorośli również na stoku powinni posiadać ochronę głowy. Narciarze podczas jazdy przeciętnie rozpędzają się nawet do 30-50 km/h. W efekcie w razie wypadku są narażeni na bardzo poważne urazy. W ostatnich latach znacznie wzrosła popularność jazdy w kaskach. Dzięki temu obrażenia głowy stanowią tylko 5% kontuzji narciarskich.

Jazda na nartach w kasku a ubezpieczenie narciarskie

Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) nie zamieszczają informacji, że wyłączenie ochrony polisy stanowi jazda bez kasku. Oznacza to, że klient musi wyłącznie przestrzegać regulacji prawnych związanych z prawidłowym poruszaniem się po stoku w danym kraju. Jednak jeżeli nasze dziecko dozna urazu w państwie, w którym jazda w kasku jest obowiązkowa, to ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia i wypłaty odszkodowania.

Jak wybrać optymalne ubezpieczenie narciarskie?

Podobnie jak jazda w kasku, posiadanie ubezpieczenia narciarskiego powinno być podstawą bezpieczeństwa na stoku. Szczególnie za granicą. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. Nie pokrywa jednak kosztów akcji ratowniczej czy kosztów transportu medycznego do Polski, który może wynieść nawet kikladziesiąt tysięcy złotych. Zakup polisy można sfinansować np. za pomocą porównywarki Sowa Finansowa.

Najważniejszym elementem ubezpieczenia narciarskiego jest suma gwarantowana kosztów leczenia, która w Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a ratownictwa przynajmniej 5000 euro. Poza tym optymalna polisa powinna również posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), a także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dodatkowo można również ubezpieczyć bagaż i sprzęt sportowy. W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl optymalną polisę można kupić już za zaledwie 8,57 zł dziennie.

Zakres ochrony optymalnego ubezpieczenia narciarskiego w Europie

Zakres ochrony

Suma gwarantowana

Koszty leczenia

30 000 euro

Koszty ratownictwa

5000 euro

OC w życiu prywatnym

50 000 euro

OC sportowe

10 000 euro

NNW

4000 euro

Ubezpieczenie bagażu

400 euro

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

700 euro

Wysokość składki

8,57 zł dziennie

Źródło: Polisanarciarska.pl

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Jazda w kasku może ochronić nasze życie i zdrowie. Natomiast ubezpieczenie narciarskie w razie wypadku uchroni nas przed dużymi stratami finansowymi. Bez wątpienia kask narciarski i polisa powinny być dla każdego narciarza obowiązkowe, nawet jeśli nie zawsze przepisy tego od nas wymagają.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa