Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Narty w kwietniu z gwarancją śniegu? to możliwe! Zobacz gdzie szusować z początkiem wiosny!

narty w kwietniu

Choć na stokach tętni życiem głównie w okresie kalendarzowej zimy, okazuje się, że surfować na nartach czy snowboardzie spokojnie możesz także wiosną! Jeszcze w kwietniu wiele ośrodków jest otwarta na turystów i gwarantuje zimowy klimat oraz śnieg. Poznaj wyjątkowe miejsca do jakich możesz udać się na narty w kwietniu oraz dowiedz się jak być bezpiecznym na górskich stokach! To i wiele więcej w poniższym artykule.

Urlop w górach najczęściej planowany jest w okolicach daty Świąt Bożego Narodzenia czy ferii zimowych. Takie terminy są wybierane nie bez powodu – w tych najchłodniejszych miesiącach warunki do surfowania po stokach są najlepsze, a klimat wydaje się być wprost idealny do uprawiania sportów zimowych. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie od grudnia do lutego kolejki na stokach są największe i wszędzie czekają nas ogromne tłumy ludzi. Jeśli chcesz uniknąć wszędobylskiego tłoku, na stoki wybierz się… wiosną! W kwietniu wiele ośrodków narciarskich pozostaje otwartych, a warunki atmosferyczne wciąż są odpowiednie do uprawiania sportów zimowych. I to tylko jedna z wielu zalet nart w kwietniu! 

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

 

Narty w kwietniu – zalety

Zaplanowanie urlopu zimowego na wiosnę może brzmieć dla Ciebie nieco abstrakcyjnie, jednak okazuje się to być rozwiązaniem, które posiada wiele zalet. Najważniejszą rolę grają tutaj o wiele niższe ceny niż w środku sezonu. W końcu każdy kto podróżuje wie, jak kosztowne bywają wyjazd za granicę, podczas gdy w kwietniu ceny noclegów w ośrodkach narciarskich, hotelach czy wypożyczalniach sprzętu zimowego są o wiele niższe! Tanieją także loty do niektórych krajów, a nawet jeśli nie znajdziesz okazyjnej ceny noclegu, to z łatwością znajdziesz jakąś korzystną promocję (np. wypożyczenie sprzętu w cenie skipassu czy otrzymanie skipassu w ramach noclegu). Warunki pogodowe wciąż pozwalają na uprawianie sportów zimowych, jednak tego rodzaju urlop staje się o wiele bardziej przyjaznym finansowo przedsięwzięciem.

Zaletą są również o wiele mniejsze tłumy niż w miesiącach zimowych. Raczej nie trafimy na żaden turnus obozu dla dzieci, a i w hotelach czy restauracjach jest znacznie mniej turystów. Oczywiście, główne punkty na mapach ośrodków tętnią życiem całym rokiem, jednak raczej nie grożą Ci wielogodzinne, długie kolejki. Introwertyczne dusze z pewnością poczują się o wiele lepiej na urlopie po szczycie przepustowości turystów. Łatwiej znajdziesz również miejsce w szkółkach narciarskich czy słynnych restauracjach, w których w czasie zimy nie dostałbyś się bez rezerwacji. 

Ośrodki narciarskie otwarte w kwietniu

Teraz zastanawiasz się zapewne, gdzie w takim razie warto udać się w kwietniu, aby cieszyć się dobrymi warunkami atmosferycznymi i niezapomnianym klimatem. Większość ośrodków narciarskich zamyka się dopiero w maju, dlatego raczej nie musisz się obawiać, że Twój kierunek wyjazdu okaże się nietrafiony, jednak zawsze warto zweryfikować planowane daty  zakończenia sezonu.

Poniżej zamieszczamy listę 10 ośrodków narciarskich w różnych krajach, w których spędzimy wymarzony urlop zimowy w kwietniu.

WŁOCHY: Livigno

Ośrodek Livigno położony w Alpach to świetny wybór na kwietniowy wypad na narty. Miejsce to znane jest jako “Mały Tybet”, a nazwa ta bynajmniej nie jest przypadkowa, bowiem klimat w Livigno jest suchy i zimny. Ten właśnie klimat i specyficzne położone geograficzne sprawia, że sezon narciarski trwa tutaj do maja. W Livigno znajdziesz 12 trudnych tras oznaczonych kolorem czarnym, a najdłuższa spośród nich to "Scoiattolo". Jej początek leży na wysokości aż 2700 metrów nad poziomem morza, co czyni ją rekordzistką również pod względem wysokości. Do dyspozycji pozostaje również 37 tras czerwonych i 29 łatwych tras. Znaczna część terenu narciarskiego jest sztucznie naśnieżana, co jest dla nas gwarancją świetnych warunków również w kwietniu, a niektóre odcinki są dostosowane do nocnej jazdy. Sama miejscowość Livigno to wyjątkowo urokliwe miejsce, które słynie z Bait, czyli uroczych, drewnianych domków, a ponadto jest strefą wolnocłową ze względu na położenie tuż przy granicy. 

HISZPANIA: Sierra Nevada

Hiszpania to nie tylko kraj na gorące wakacje, ale również doskonałe miejsce do szusowania na nartach czy snowboardzie. Sierra Nevada stanowi jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Hiszpanii i znajduje się na wysokości 2100 metrów nad poziomem morza, choć niektóre wyciągi wjeżdżają na wysokość nawet 3200 metrów nad poziomem morza. Sierra Nevada położona jest w Południowej Hiszpanii w masywie górskim Penibético. Dominują tu trasy niebieskie, bowiem stanowią one niemal 50% wszystkich tras. Najmniej jest tras czarnych, jednak trasy oznaczone na czerwono z pewnością okażą się wyzwaniem i pełnym wrażeń doświadczeniem dla każdego. Turyści chętnie zaglądają stąd również do miasta Granada — światowego dziedzictwa UNESCO. Ta miejscowość to nie tylko przepiękne widoki, ale również niezwykła historia. Znajduje się w nim wiele ciekawych świątyń czy muzeów, m.in. Muzeum Park Nauki, zatem w przerwach od przebywania na stokach z pewnością nie będziesz się nudził. 

FRANCJA: Chamonix Mont Blanc

W tym słynnym, francuskim kurorcie sezon kończy się 30 kwietnia, co oznacza, że jeszcze w tym wiosennym miesiącu możemy bez problemu uprawiać sporty zimowe. Region Chamonix-Mont Blanc to teren położony tuż przy granicy ze Szwajcarią, u stóp najwyższego szczytu Alp na wysokości 1050 metrów nad poziomem morza. To jeden ze starszych ośrodków, a w 1924 roku zorganizowano pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie, co przyniosło Chamonix Mont Blanc niemałą popularność, szczególnie w tamtym okresie. Kurort ten jest idealny zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych - trasy są bardzo różnorodne i o różnym stopniu trudności, oznaczane są czterema kolorami (zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym), z czego dominują trasy czerwone i niebieskie. Najdłuższa z kolei liczy sobie aż 19 kilometrów. Spora część tras jest sztucznie naśnieżana, więc nie trzeba się martwić o kiepskie warunki pogodowe. Na najwyższy szczyt, znajdujący się 3275 metrów nad poziomem morza, dostaniemy się natomiast jedną z aż 67 kolejek górskich. 

SZWAJCARIA: Zermatt

Zermatt to najbardziej wysunięty na południe ośrodek narciarski w Szwajcarii. Leży u stóp Matterhornu  — jednego z najbardziej rozpoznawalnego szczytu na świecie, położonego na wysokości 4478 metrów nad poziomem morza. Na ten szczyt wiedzie najdłuższa, bo aż 25-kilometrowa trasa zjazdowa. W ośrodku możliwy jest także heliskiing, czyli forma narciarstwa polegająca na wykonywaniu zjazdów narciarskich ze stoku poza wyznaczonymi trasami. Zermatt kryje w sobie wiele ciekawych historii i pięknych widoków, jednak ośrodek ten czyni wyjątkowym również fakt, że ten ośrodek czynny jest całym rokiem! To nie zdarza się często, ale otwarcie sezonu nastąpiło tu 5 listopada 2022, a zakończenie datowane jest na 5 listopada 2023, co oznacza, że Zermatt czynny jest w każdy dzień, nie tylko wiosenny, ale również letni! Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od umiejętności, bo trasy są naprawdę bardzo różnorodne. To również doskonałe miejsce na wyjazd całą rodziną, bowiem w każdej części ośrodka Zermatt znajdują się trasy nadające się dla rodzin oraz Wollipark — obszar idealnie nadaje się do nauki dla początkujących adeptów narciarstwa. Jest tam nawet specjalny wyciąg dla najmłodszych, a jego kolejki suną po szynach (a nie jak to zwykle bywa po linach, co może być stresujące dla dzieci). 

FRANCJA: Val Thorens

Ośrodek narciarski Val Thorens należy do słynnego obszaru Trzech Dolin (po francusku zwanego Les Trois Vallées), do którego zaliczane są kurorty: Courchevel, Méribel oraz Belleville. Val Thorens znajduje się w tym ostatnim i słynie z faktu, że to najwyżej położony ośrodek narciarski w Europie. Sama wioska leży na wysokości 2 300 metrów nad poziomem morza! To miejsce to istny raj dla sceny freestylerów i freeriderów i jedno z ulubionych ośrodków młodych narciarzy i snowboardzistów, bowiem czuć tutaj imprezowy klimat, a miejscowość naprawdę tętni młodością! To świetna opcja na wypad ze znajomymi. Val Thorens wyjątkowe jest również dlatego, że trasy zjazdowe biegną przez niemalże środek miasteczka, pośród bloków, domów czy sklepów. Takie zestawienie krajobrazów robi wrażenie. Sezon trwa tutaj do 8 maja 2023 roku, a wybór tras jest szeroki, bo dostępne są 83 trasy, liczące łącznie aż 150 kilometrów! Przeważają jednak trasy niebieskie i czerwone.

   Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Ubezpieczenie narciarskie na narty w kwietniu

Wyjeżdżając w góry w celu uprawiania sportów zimowych, powinieneś zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Oczywistym jest, że jadąc na urlop rezerwujesz hotel czy bilety lotnicze, ale czy równie odruchowo myślisz o zakupie ubezpieczenia turystycznego? Jeśli nie, to zdecydowanie warto to zmienić, bowiem polisa na wyjazd to klucz do bezpiecznych wakacji i braku nieprzewidzianych wydatków na leczenie. 

PAMIĘTAJ❗ Leczenie za granicą potrafi kosztować naprawdę cholendarne sumy, szczególnie jeśli mówimy o górskich służbach ratunkowych. 

Tylko w Polsce GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) jest opłacane z podatków obywateli. Już u naszych sąsiadów, w Czechach czy Słowacji, za wezwanie funkcjonariuszy z tamtejszego pogotowia górskiego zapłacisz od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy (w zależności od charakteru akcji ratunkowej). Również pobyt w szpitalu, wizyta u lekarza pierwszego kontaktu czy zwykła teleporada mogą nadszarpnąć Twój wakacyjny budżet, w zależności od cen w danym kraju. Takich sytuacji możesz uniknąć wykupując ubezpieczenie narciarskie.

Ubezpieczenie narciarskie to ochrona na czas wyjazdu, dzięki której będziesz mógł skorzystać z państwowej, jak i prywatnej opieki medycznej w wybranym kraju. Wszelkie koszty leczenia pokryje za Ciebie ubezpieczyciel do określonej w umowie sumy gwarantowanej. Polisa narciarska może mieć różny zakres, ale najczęściej obejmuje również ochronę sprzętu sportowego czy leczenie urazów powstałych w wyniku uprawiania wielu sportów zimowych. 

Jakie są zalety ubezpieczenia narciarskiego? Jest ich wiele, jednak skupmy się na 5 głównych plusach posiadania polisy narciarskiej:

  • pełna ochrona zdrowia na czas wyjazdu; ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia również w prywatnych placówkach, zapłaci za akcję ratunkową czy poradę lekarską (oczywiście, w granicy ustalonej umową poprzez sumę gwarantowaną, zatem jeśli ta na ratownictwo wynosi 20 000 zł, to powyżej tej kwoty zapłacisz z własnej kieszeni, dlatego tak ważne jest dobranie wysokich sum gwarantowanych);
  • możliwość uzyskania odszkodowania z tytułu NWW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków), zatem jeśli na skutek wypadku na wyjeździe trwale uszkodzisz swoje zdrowie ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, jeśli natomiast w najgorszym wypadku stracisz życie na wypłatę odszkodowania może liczyć Twoja rodzina,
  • ochrona cywilna (OC), dzięki której gdy nieumyślnie spowodujesz wypadek, w wyniku którego ucierpi inna osoba, to ubezpieczyciel wypłaci jej odszkodowanie,
  • ochrona sprzętu sportowego to jedno z podstawowych rozszerzeń, jakie oferują nam polisy narciarskie; gdy Twój sprzęt sportowy ulegnie zniszczeniu możesz otrzymać zwrot kosztów do określonej sumy gwarantowanej, natomiast jeśli korzystasz z usług wypożyczalni to kaucję za zniszczenia pokryje ubezpieczyciel. 
  • niska cena i łatwa dostępność ubezpieczeń sprawia, że każdy może sobie na nie pozwolić, a jego zakupu można dokonać w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu; polisy narciarskie zaczynają się od cen rzędu 3 złotych za dzień wyjazdu dla jednej osoby dorosłej, zaś w granicach 10 - 15 złotych za dzień wykupisz naprawdę świetne ubezpieczenie z wieloma rozszerzeniami i wysokimi sumami gwarantowanymi. 

Jak zatem widać, polisę narciarską naprawde warto mieć. Należy również pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne to nie to samo co karta EKUZ!

PAMIĘTAJ❗ Karta EKUZ działa na zupełnie innych zasadach i nie zapewni nam bezpieczeństwa i funduszów na leczenia za granicą. Dzięki Europejskiej Karcie Ochrony Zdrowia możemy korzystać jedynie z opieki medycznej w takim zakresie, w jakim jest ona refundowana dla obywateli. 

Zatem jeśli we wspomnianych już Czechach ulegniesz wypadkowi na stoku i wystąpi konieczność wezwania ratowników służby górskiej, to z własnej kieszeni pokryjesz pełne koszta takiej akcji ratunkowej, dokładnie tak samo jak pokryłby je obywatel Czech. Również jeśli w danym kraju obywatele płacą np. za wykonanie morfologii 40% jej ceny, ty z kartą EKUZ zapłacisz dokładnie tyle samo. W dodatku nie posiadasz ochrony OC czy ochrony sprzętu sportowego. Europejską Kartę Ochrony Zdrowia warto mieć (tym bardziej, że jej wyrobienie jest proste i darmowe), jednak nie powinna ona stanowić jedynej ochrony na wyjazd. 

Jakie rozszerzenie wybrać w ubezpieczeniu narciarskim?

Dobra polisa narciarska to polisa wybrana świadomie i zgodnie z potrzebami wyjeżdżającego. Pod uwagę należy wziąć koszty leczenia w danym kraju, nasz aktualny stan zdrowia i inne czynniki, jak np. wysokość, na jakiej będziemy uprawiać sporty zimowe. I tak, obowiązkowe rozszerzenia w ubezpieczeniu narciarskim to:

  • rozszerzenie na uprawianie sportów zimowych (należy wziąć pod uwagę wysokość, na jakiej będziemy przebywać),
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Ponadto, powinieneś wykupić stosowne rozszerzenie, jeśli np. chorujesz przewlekle czy nasz stan zdrowia jest niestabilny. Warto rozważyć również klauzulę alkoholową, o ile nie jesteś abstynentem, bowiem ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za wypadki mające miejsce pod wpływem alkoholu, no chyba że polisa posiada wspomnianą klauzulę.

Wybranie dodatkowych rozszerzeń nie jest kosztowną opcją, bowiem dopłaty wynoszą niekiedy zaledwie kilka złotych, a bez wątpienia pomoże Ci maksymalnie dopasować ofertę do Twoich potrzeb.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie na narty w kwietniu?

Na cenę ubezpieczenia narciarskiego składa się wiele czynników, spośród których zazwyczaj najważniejszy jest cel wyjazdu oraz wysokość sum gwarantowanych. Cena polisy wzrośnie, gdy podróżujesz poza Europę czy wybieramy drogie kraje europejskie (np. Szwajcaria), podobnie jeśli postawimy na wysokie sumy gwarantowane. Warto jednak dopasowywać sumy do kierunku wyjazdu i wybierać możliwie najwyższe, dzięki czemu masz pewność, że ubezpieczyciel zapłaci za całość leczenia czy akcji ratunkowej. 

Cena polisy będzie również wyższa dla osób chorujących przewlekle czy dla uprawiania narciarstwa wysokogórskiego, co ma związek ze wzrostem ryzyka.

Poniżej przedstawiamy przykładową kalkulację cen ubezpieczeń narciarskich. 

UBEZPIECZYCIEL

ZAKRES OFERTY

Zobacz

KRAJ

Allianz 

Koszty leczenia: 500 000 zł

Ochrona COVID-19: TAK

NWW: 300 000 zł

Ubezpieczenie sprzętu sportowego: TAK

Ubezpieczenie bagażu: TAK

Assistance: TAK

Ratownictwo: 800 000 zł

19,60 zł

/dzień za jedną osobę dorosłą

    Zobacz

Francja

Signal Iduna 

Koszty leczenia i ratownictwa: 200 000 zł

OC: 100 000 zł

Ochrona COVID-19: TAK

Ubezpieczenie sprzętu sportowego: 4 000 zł

NWW: 30 000 zł

12,60 zł

/dzień za jedną osobę dorosłą 

    Zobacz

Austria

Nationale Nederlanden

Koszty leczenia i ratownictwa: 500 000 zł

OC: 150 000 zł

Ochrona COVID-19: TAK

Ubezpieczenie sprzętu sportowego: NIE

NWW: 10 000 zł

13,90 zł

/dzień za jedną osobę dorosłą 

    Zobacz

Włochy

 

Pamiętaj jednak, aby to nie cena była elementem decydującym o wyborze konkretnej polisy narciarskiej. Najważniejszy jest zakres ochrony, jakie gwarantuje ubezpieczenie. Prostym i szybkim sposobem na znalezienie idealnie dopasowanej polisy narciarskiej jest kalkulator ubepzieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl. Narzędzie pozwala za pomocą kilku kliknięć dopaswoać elementy i warianty ochrony do charakteru wyjazdu, miejsca docelowego, pozostałych planów urlopowych i innych indywidualnych potrzeb każdego uczestnika wyjazdu. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe?

    We Włoszech posiadanie ubezpieczenia narciarskiego jest warunkiem koniecznym, aby wejść na stok. W większości miejsc nie jest to jednak obligatoryjne, choć zalecane.

  2. Jak i gdzie można kupić ubezpieczenie narciarskie?

    Ubezpieczenie narciarskie najłatwiej kupić online. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń narciarskich dostępnego w Internecie. Po wybraniu dogodnej oferty, wystarczy przejść na stronę ubezpieczyciela i dokonać płatności, a wszystkie niezbędne dokumenty otrzymamy na maila.

  3. Jakie sumy gwarantowane wybrać w ubezpieczeniu narciarskim?

    Sumy należy dopasować do kierunku wyjazdu, jednak jeśli mówimy o europejskim kraju to zazwyczaj przyjmuje się, że suma gwarantowana na leczenie nie powinna być niższa niż 30 000 euro.

Podsumowanie

1. Choć wypady na narty kojarzą się głównie z zimą, to również na wiosnę można z powodzeniem udać się na stoki. Spora część ośrodków nadal pozostaje otwarta i oferuje dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych.

2. Wyjazd na narty czy snowboard w kwietniu może okazać się sporo tańszy niż wyjazd w grudniu czy styczniu, a to ze względu na mniejszą przepustowość turystów.

3. Wyjeżdżając na narty nie wolno zapomnieć o wykupieniu ubezpieczenia narciarskiego, które zapewni nam bezpieczeństwo na stokach, jak i poza nimi.

4. Karta EKUZ nie jest tym samym co ubezpieczenie narciarskie i nie gwarantuje nam pełnej, właściwej ochrony podczas wakacji.

5. Ubezpieczenie narciarskie kosztuje zazwyczaj około 10 złotych za jeden dzień pobytu dla osoby dorosłej, przy czym oferuje kilkaset tysięcy złotych na ewentualne leczenie. 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa