Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak dobrać kask narciarski? Kilka najważniejszych zasad

kask na narty

Wśród jednych z częstszych kontuzji, jakich doznają narciarze są urazy głowy. Warto więc odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kask jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego, kto rusza na stok. Warto więc go odpowiednio wcześniej dopasować i zakupić.

Podpowiadamy, na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze kasku. Sprawdziliśmy także, kto musi go nosić i jakie zaady panują pod tym kątem w najpopularniejszych narciarskich kurortach. 

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Czy istnieje obowiązek noszenia kasku narciarskiego?

W Polsce obowiązkowi noszenia kasku narciarskiego podlegają dzieci i młodzież do lat 16. Za jego brak odpowiedzialność ponoszą rodzice i opiekunowie. Karą jest mandat, którego wysokość może wynieść aż 5000 zł.  Podobnie jest w innych krajach europejskich. W Austrii (poza Tyrolem i Vorarlbergiem), Chorwacji, Słowenii i na Słowacji, do noszenia kasku zobowiązane są dzieci do 15 roku życia. We Włoszech górna granica wieku, która podlega tym obostrzeniom to 14 lat.

Kraje, które nie posiadają ogólnych przepisów zobowiązujących do zakładania kasku to Niemcy, Czechy, Szwajcaria oraz Francja (tu niektóre stacje narciarskie wprowadziły własne regulacje). Warto pamiętać, że nawet jeżeli noszenie kasku narciarskiego nie jest obowiązkowe, stanowi on ochronę przed urazami głowy, które mogą się wydarzyć podczas jazdy na stoku. Wypadki na podczas szusowania zdarzają się często bez winy osób, które im ulegają. Ktoś bowiem może zawsze zajechać drogę lub też nie wyhamować i wpaść na drugą osobę. Tak samo, podczas zjazdu niespodziewanie może pojawić się niebezpieczna mulda. Pewnych sytuacji nie da się przewidzieć. Rozpędzając się do prędkości 30 – 40 km/h, upadek może skończyć się tragicznie. W wyniku wypadku można poważnie uszkodzić głowę, doznać złamania czaszki i kości twarzy, czy też uszkodzić mózg. Przed tymi konsekwencjami chroni nas w dużej mierze wysokiej jakości kask narciarski. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i go zakłada. Przekłada się to na wyniki, obecnie tylko 5% wszystkich kontuzji narciarskich stanowią urazy głowy. 

Jak dobrać rozmiar kasku?

Aby dobrać odpowiedni rozmiar kasku narciarskiego, należy dokładnie zmierzyć obwód głowy, tuż nad linią brwi w jej najszerszym punkcie. Najlepiej użyć do tego centymetra krawieckiego. Otrzymany wynik przekłada się na rozmiar kasku danego producenta, np. M to 57 – 58 cm. Aby mieć najlepszy komfort podczas jazdy, zaleca się nabycie kasku, który będzie o 1 cm większy od  obwodu głowy. Podczas mierzenia, należy założyć dany kask i zapiąć pasek, następnie poruszać głową na boki, wprzód oraz tył. Nie powinien on uciskać, a pasek powinien należycie przylegać.

Pamiętajmy, iż sprzęt będzie noszony przez cały dzień, musi więc być wygodny. Jeśli chodzi o różnice w kaskach damskich i męskich, jedyną rolę grają tu kolorystyka i moda. Od strony konstrukcyjno – technicznej są takie same i dobiera się je w podobny sposób, mierząc obwód głowy. Damskie kaski mają numerację w zakresie od 54 do 58 cm, męskie zaś od 56 do 64 cm.

Kask pełny czy 3/4?

Dla profesjonalistów oraz zaawansowanych narciarzy poleca się kaski pełne. Są one jednakże cięższeuszy, droższe, jak również ograniczają pole widzenia. Kaski 3/4 charakteryzują się twardą skorupą jedynie na obszarze czaszki, uszy zaś chroni jedynie cienki materiał. Są przeznaczone dla osób jeżdżących rekreacyjnie, początkujących oraz średnio-zaawansowanych. Nie ograniczają pola widzenia, a wyścielającą tkaninę wewnątrz można często wypiąć i wyprać. 

Jak dobrać kask narciarski dla dziecka?

Kryteria doboru kasku dla dziecka są takie same jak w przypadku osoby dorosłej. Mierzymy obwód głowy ok. 1 cm nad linią brwi. Otrzymany wynik dopasowujemy do tabeli rozmiarów kasków danego producenta. Nie należy kupować większych kasków „na zapas”, gdyż zbyt luźne nie będą spełniać swojej funkcji i mogą nawet same w sobie stanowić zagrożenie. Drugą kwestią jest to, iż głowa dziecka rośnie stosunkowo powoli. Dlatego też nie trzeba co roku kupować nowego modelu. Dopiero wtedy, kiedy kask zacznie cisnąć. Rozmiary kasków dziecięcych kończą się na obwodzie 56 cm. 

Ubezpieczenie a posiadanie kasku narciarskiego -  co trzeba wiedzieć?

Zazwyczaj w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie ma informacji, że jazda na nartach bez kasku powoduje wyłączenie polisy ochronnej. Dlatego ważne tu jest przestrzeganie regulacji prawnych dotyczących obowiązku zakładania kasku narciarskiego podczas zjazdów, panujących w danym kraju. Czyli jeśli np. w Polsce czy Austrii, dziecko poniżej 16 roku życia doznało urazu, a nie miało na sobie kasku,  ochrona polisy zostanie wyłączona. Wtedy to rodzic lub opiekun prawny będzie zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów leczenia i rehabilitacji ze środków własnych, a nie w ramach ubezpieczenia.

Posiadanie ubezpieczenia narciarskiego na stoku

Ubezpieczenie na narty  wydaje się koniecznością. Przez chwilę nieuwagi czy chęć uniknięcia kolizji, można samemu ulec wypadkowi lub wyrządzić komuś szkodę. Polisa zapewni pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, zagwarantuje odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu czy zniszczenia sprzętu. Brak ubezpieczenia OC w wypadku złożenia pozwu przez osobę poszkodowaną może skutkować przymusem zapłaty rekompensaty z własnych środków. Kwoty mogą sięgać nawet setek tysięcy złotych. Dlatego też należy się uchronić przed tego typu konsekwencjami, nabywając ubezpieczenie OC.

Przykładem takiej sytuacji jest wypadek, który miał miejsce w Austrii w 2017 roku. 17 – latek z Polski pod opieką rodziców wjechał na stoku w Austriaczkę. Doznała ona licznych urazów, stłuczeń i złamań. Po złożeniu pozwu sąd w Austrii przyznał jej odszkodowanie w wysokości 50 000 euro. Jednakże rodzice nastolatka posiadali polisę narciarską z wystarczająco wysoką sumą i ubezpieczyciel pokrył wszystkie koszty.

 

Szusowanie po stokach zimą to piękny sport. Aby móc się nim w pełni cieszyć, warto zaopatrzyć się w dobrany kask narciarski i polisę ubezpieczeniową. Dzięki temu można zjeżdżać z większym poczuciem bezpieczeństwa i komfortu. Tym bardziej, że i kask, i polisa nie należą do dużych wydatków. 

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa