Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak dobrać narty? Porady dla początkujących

sklep narciarski

Jazda na nartach to świetny sposób, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Można zapewnić sobie w ten sposób dużą dozę ruchu i wzmocnić swoją kondycję. Sport ten dostarcza ogrom frajdy i dobrej zabawy. Ważnym aspektem dotyczącym jazdy jest odpowiednie dobranie nart.

Ich rodzaje można podzielić na kilka kategorii ze względu na poziom zaawansowania oraz styl narciarstwa. Trafiony wybór zapewni większe bezpieczeństwo oraz sprawne poruszanie się po wybranej trasie. 

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Narty dla osób początkujących na stoku

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem, powinny szczególnie skupić się na dobraniu odpowiedniego sprzętu. Dzięki temu będą czuły się pewniej i stabilniej podczas jazdy. Właściwe przygotowanie z pewnością zachęci do uprawiania tego zimowego sportu. Najlepsze dla początkujących są narty uniwersalne typu:

  • All Mountain - warto zwrócić na nie uwagę, jeżeli chcemy dobrać sprzęt, który będzie dobrze sobie radził w różnych warunkach pogodowych. Ich szerokość sprawia, że sprawdzają się dobrze zarówno na twardym, jak i bardziej mokrym śniegu, a kształt zapewnia większą stabilność na trasie. 

  • All Roundn - najlepiej radzą sobie przy dobrej pogodzie i na ubitym śniegu. Są jednakże za to bardziej skrętne i zwrotne. Podczas umiarkowanej, spokojnej jazdy przynoszą znakomity efekt.

  • Easycarver - są przeznaczone dla osób początkujących, popełniających błędy podczas jazdy. Cechuje je lekkość, zwrotność i łatwość w prowadzeniu. 

W trakcie dobierania odpowiedniego sprzętu pamiętajmy o kilku istotnych aspektach. Ważna jest tu twardość nart; osoby początkujące powinny wybierać raczej miękkie wyroby, aby łatwiej im było wykonywać skręty. Kolejną sprawą jest ich szerokość, im większa, tym zapewnia lepszą stabilność. 

Jak dobrać długość nart?

Narty powinny sięgać mniej więcej do brody. Dla osób o większej wadze należałoby dobrać nieco dłuższe, kończące się na poziomie czubka nosa. Pamiętajmy, iż zbyt długie lub krótkie narty mocno ograniczą swobodę ruchu i kontrolę poruszania się na stoku. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero zaczynają. Zasada jest taka, że, im krótsze narty, tym łatwiej jest skręcać,  dłuższe zaś zapewniają lepszą stabilność podczas zjazdów. Osoby, które mają większe doświadczenie i umiejętności narciarskie, często dobierają sobie długość, pod względem preferencji dotyczących jazdy. Nie poleca się tego jednak robić początkującym narciarzom.

Najlepsze narty dla średnio-zaawansowanych

W momencie, gdy posiadamy już doświadczenie narciarskie, pewnie poruszamy się po stoku i pozytywnie oceniamy swoje umiejętności, warto pomyśleć o bardziej profesjonalnym sprzęcie. Najbardziej istotnymi kwestiami są tu miękkość oraz szerokość nart. Jak wiemy, każdy wybór ma swoje wady i zalety. 

  • Narty elastyczne - chcąc ułatwić sobie skręty, lepiej jest wybrać sprzęt o większym stopniu miękkości. Elastyczny materiał będzie zapewniał łatwiejsze wykonywanie manewrów. Wadą takiego rozwiązania będzie fakt, iż narty nie będą oddawały oczekiwanej przez narciarza energii i prędkości zjazdu.

  • Narty sztywne - muszą być odpowiednio dobrane do umiejętności narciarza, siły fizycznej oraz ciężaru ciała. Im większa sztywność wyrobu, tym więcej potrzeba siły na dociśnięcie ich do śniegu. Są zatem trudniejsze, jeśli chodzi o ich kontrolę. Z drugiej jednak strony, zapewniają szybką i energiczną jazdę. 

Jeśli chodzi o szerokość nart, to im jest ona większa, tym łatwiej jest wykonywać skręty. Jeżeli zaś w tyle i dziobie są one wąskie, trzeba włożyć więcej siły i energii, aby wykonać pożądany ruch. Dlatego też najczęstszym wyborem wśród osób średnio – zaawansowanych, są elastyczne narty, posiadające szerszą środkową część. Przykładem takiego rozwiązania jest np. model Fischer Progressor F17.

Narty przystosowane do różnych stylów narciarstwa

  • Narty biegowe

Narciarstwo biegowe stało się popularną formą spędzania czasu. Wybierając sprzęt dla osób początkujących poleca się narty turystyczne. Są one niezwykle bezpieczne i stabilne, choć nie nadają się do wyczynów i bardzo szybkiej jazdy. Charakteryzują się nieco szerszą budową, zapewniając lepszą kontrolę poruszania się po śniegu. Cechuje je również niska twardość. Dla średnio – zaawansowanych odpowiednie będą narty sportowe. Są one węższe, twardsze i szybsze. Zapewniają uzyskanie lepszej prędkości podczas biegu. 

  • Narty skiturowe 

Biorąc pod uwagę, że nart skiturowych używa się zarówno do podejścia pod górę, jak i do zjazdów, decydując się na odpowiedni sprzęt, należy kierować się tym, jakie posiadamy założenia dotyczące przebiegu trasy. Jeżeli zależy nam na samym zjeździe, lepiej jest wybrać narty szerzej taliowane. Jeśli zaś chcemy, żeby były one lekkie podczas długiego podejścia, zaleca się wybranie nart wąskich. Rozpoczynając swą przygodę ze skiturem, najlepiej jest pójść na kompromis w tej kwestii i wybrać sprzęt o średniej szerokości.

  • Freestyle

Jest to styl, który wymaga odpowiedniego sprzętu narciarskiego. Narty bowiem posiadają specjalną konstrukcję, szerokość i wyporność. Dodatkowo trzeba mieć dobre umiejętności narciarskie, jazda bowiem wymaga świetnej koordynacji ruchów. Szerokość nart jest  znacznie większa niż w przypadku klasycznego wyrobu. Chodzi tu o łatwiejsze „płynięcie” po śniegu. Muszą one być lekkie, aby łatwo można było nimi manewrować. 

Jak dobrać długość nart dla dziecka?

Dzieciom powinno się wybierać narty, które są o 20 – 30 cm krótsze od ich wzrostu, czyli mniej więcej do poziomu barków. Nie mogą one być za długie, gdyż siła, jaka będzie potrzebna do jazdy i manewrów może przekraczać możliwości młodych narciarzy. Za krótkie zaś narty mogą skutkować brakiem odpowiedniej kontroli nad torem jazdy. Starszym dzieciom i młodzieży, dobiera się sprzęt o 15 – 20 cm krótszy od ich wzrostu. Im lepsze umiejętności narciarskie, tym bardziej można skracać długość nart. 

Czy można ubezpieczyć narty?

Tak, ubezpieczenie narciarskie przynosi wiele korzyści, a nie generuje znacznych kosztów.  Można ubezpieczyć sprzęt od kradzieży w ramach polisy narciarskiej. Dzięki temu będziemy czuć się bardziej bezpieczni po zakupie dobrej jakości nart. Tak samo, nabywając ubezpieczenie OC od wypadków, w przypadku kolizji na stoku, spowodowanej często przez nieuwagę, uniknie się wypłaty świadczenia z własnych zasobów. Po feralnej wywrotce zaś, dzięki wykupionej polisie, można pokryć ewentualne koszty rehabilitacji. Wyjeżdżając na narty za granicą, warto zabezpieczyć się przed kosztami transportu ratowniczego oraz leczenia wypadków.

Jazda na nartach to przyjemny i ciekawy sport. Można cieszyć się najróżniejszymi trasami i typami zjazdów, bądź ścieżkami biegowymi. Aby w jak największym stopniu odczuwać przyjemność z tych aktywności i zapewnić sobie dostateczne bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy, ważne jest zapewnienie odpowiedniego sprzętu. Dzięki temu zwiększa się szansę na to, by bardzo polubić ten typ ruchu i stopniowo zdobywać kolejne stopnie zaawansowania.

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa