Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Kasprowy wierch narty - sprawdzamy czy warto?

narty na Kasprowym Wierchu

Kasprowy Wierch to ośrodek przede wszystkim dla doświadczonych narciarzy. Zjazd z jego szczytu dla niejednego z nich może być dużym wyzwaniem. Ze względu na położenie w Tatrzańskim Parku Narodowym, tamtejsze stoki nie są oświetlane i sztucznie dośnieżane. W efekcie przy gorszej pogodzie, trzeba liczyć się dodatkowo ze słabszym przygotowaniem tras, co zwiększa poziom trudności szusowania.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Trasy narciarskie Kasprowego Wierchu

Na zboczach Kasprowego Wierchu dostępne są cztery trasy narciarskie: Goryczkowa i Gąsienicowa, przeznaczone dla zaawansowanych, a także dwie, będące ich przedłużeniami, nartostrady o średnim stopniu trudności. Ośrodek nie spełni więc oczekiwań osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z jazdą na nartach lub snowboardzie.

Oznaczona kolorem czarnym trasa Goryczkowa ma długość około 2200 metrów i ponad 600-metrową różnicę poziomów. W jej przypadku przejazd trwa około 20 minut i wymaga poradzenia sobie z trudnymi, oblodzonymi zboczami. Jest usytuowana na północno-zachodnim zboczu góry i prowadzi do Kotła Goryczkowego, gdzie następnie „przechodzi” w Nartostradę Goryczkową. Ta ostatnia ma 5,8 km długości i prowadzi aż do Kuźnic. Odznacza się dość łagodnym nachyleniem, przy czym w jej środkowym odcinku występuje serpentyna, która może przysporzyć trudności początkującym narciarzom.

Druga z tras o wysokim stopniu trudności, trasa Gąsienicowa, znajduje się na północno-wschodnim zboczu Kasprowego i prowadzi do Kotła Gąsienicowego. Ma długość około 1500 metrów przy różnicy poziomów sięgającej nieco ponad 350 metrów, co sprawia, że jest nieco łatwiejsza od trasy Goryczkowej. Dalej, przez Halę Gąsienicową i Karczmisko, prowadzi już ponad 8-kilometrowy szlak narciarski, który kończy się w Kuźnicach.

Wyciągi na Kasprowy Wierch

Na szczyt Kasprowego Wierchu można dostać się całoroczną, startującą z Kuźnic, nowoczesną kolejką liniową. Wjazd trwa około 20 minut, przy czym w szczycie sezonu trzeba na niego czekać nawet kilka godzin. Poza tym, na snowboardzistów i narciarzy czekają również wyciągi krzesełkowe. Trasa Gąsienicowa jest obsługiwana przez nowoczesną kolej z czteroosobowymi kanapami, której przepustowość wynosi aż 2400 osób na godzinę. Na korzystających z trasy Goryczkowej czeka natomiast zabytkowy wyciąg z dwuosobowymi, drewnianymi krzesełkami (przewozi do 720 osób na godzinę). Choć jest bardzo klimatyczny i sam w sobie stanowi swego rodzaju atrakcję, w mroźne, wietrzne dni przejazd nim daje się mocno we znaki.

Ceny skipassów

Kasprowy Wierch oferuje fantastyczne widoki i długie, jak na polskie warunki, trasy narciarskie. Minusem jest słaba oferta dla początkujących, a także wysokie ceny. Jeśli chodzi o te ostatnie, to w sezonie 2018/2019 za jednodniowy skipass trzeba zapłacić 130 zł, a za dwudniowy 240 zł; karnet ulgowy kosztuje odpowiednio 99 zł oraz 195 zł. To wysokie kwoty, bo w większości polskich ośrodków ceny nie przekraczają 100-110 zł za jeden dzień szusowania. Co więcej, to jedno z nielicznych w Polsce miejsc, w którym nie są dostępne skipassy o kilkudniowym terminie ważności. Chcąc spędzić na stoku na przykład 6 dni, trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej 700 zł za osobę.

Koszty noclegu i dojazd w okolice ośrodka

Osoby zainteresowane wizytą w Kasprowym Wierchu powinny mieć na uwadze, że do samych Kuźnic, w których startuje kolej liniowa, nie można dostać się własnym samochodem – dowożą tam wyłączne zakopiańskie minibusy. Poza tym, nocleg w pobliskim pensjonacie lub hotelu należy zarezerwować już kilka miesięcy przed planowanym pobytem. W takim wypadku, dwuosobowy pokój w średnim standardzie będzie można wynająć za około 150-200 zł za dobę. W styczniu i lutym o wolną kwaterę będzie już bardzo trudno, a jeśli już jakaś znajdzie, to zwykle trzeba liczyć się z kosztem rzędu 300 i więcej złotych. To tylko potwierdza, że urlop narciarski zakładający szusowanie po stokach Kasprowego nie będzie należał do najtańszych.

Ubezpieczenie turystyczne – przydatne także na polskich stokach!

Niezależnie czy mowa o szusowaniu po stokach Kasprowego Wierchu, czy jakiegokolwiek innego polskiego lub zagranicznego kurortu, warto zadbać o wybór dobrej polisy turystycznej. Dlaczego może przydać się ona również w Polsce? Przecież ubezpieczeni w ramach NFZ nie płacą ani za standardowe świadczenia zdrowotne, ani za ewentualną akcję ratunkową GOPR-u czy TOPR-u. Z drugiej strony, przebieg leczenia urazów narciarskich w państwowych placówkach medycznych bywa niezadowalający, tymczasem dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia można bezpłatnie skorzystać z profesjonalnej pomocy prywatnej.

W praktyce jednak, dla szusujących po polskich stokach, najważniejszymi elementami ochrony są: ubezpieczenie przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz polisa OC. Ta ostatnia, pozwoli zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia krzywdy innemu narciarzowi lub snowboardziście. NNW zapewni natomiast wypłatę odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu, kalectwa lub śmierci ubezpieczonego. Ważne, aby polisa gwarantowała korzystne zapisy w zakresie wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia. Poniżej przedstawiamy dla przykładu, jakie parametry oferują poszczególne warianty ubezpieczenia AXA Travel Polska.

Warianty ubezpieczenia AXA Travel Polska

Zakres ochrony

Xsmall

Small

Medium

Large

NNW

10 000 zł

20 000 zł

30 000 zł

50 000 zł

Koszty leczenia

500 zł

500 zł

750 zł

1 000 zł

Koszty rehabilitacji

500 zł

500 zł

750 zł

1 000 zł

Koszty ratownictwa

15 000 zł

15000 zł

15 000 zł

15 000 zł

OC w życiu prywatnym

100 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

OC związane z uprawianiem sportów

1 0000 zł

10 000 zł

10 000 zł

10 000 zł

Sprzęt sportowy

3 000 zł

3 000 zł

3 000 zł

3 000 zł

 Koszt 7-dniowej

 ochrony dla jednej

 osoby dorosłej

 8,40 zł

13,30 zł

17,50 zł

23,10 zł

 

Jak widać, w przypadku ochrony sprzętu sportowego, polisy OC, czy kosztów ratownictwa, wszystkie warianty oferty prezentują się tak samo. Największe różnice pojawiają się w zakresie najważniejszego elementu produktu, czyli sum ubezpieczenia NNW – które wahają się od 10 000 do 50 000 zł. By dobrze zabezpieczyć krajowy wyjazd narciarski, warto zainteresować się najdroższym pakietem – zwłaszcza, że jego cena jest relatywnie niewielka.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa