Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Kiedy na nartach nie wystarczy ubezpieczenie NFZ - karta EKUZ?

Karta EKUZ wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia z pewnością jest potrzebnym zabezpieczeniem, ale niestety nie zawsze wystarczającym. Podczas uprawiania sportów, warto zaopatrzyć się w odpowiednią polisę, która pokryje wszystkie koszty leczenia, zarówno związane z samymi usługami medycznymi, jak również niezbędnym transportem.

kiedy na nartach nie wystarczy ekuz

źródło: pixabay.com

Wniosek o EKUZ jest ogólnie dostępny, a wyrobienie karty jest darmowe. Wystarczy udać się do odpowiedniego oddziału EKUZ oraz złożyć wniosek. Jest to najszybszy sposób, ponieważ kartę otrzymasz na miejscu, po kilkunastu minutach. Trochę większym problemem może być oczekiwanie w kolejce, jeżeli wybierzesz się do NFZ w sezonie urlopowym. Możliwe jest jednak wyrobienie karty drogą elektroniczną i podanie adresu, na który ma zostać wysłana. Czas oczekiwania wynosi wtedy kilka dni.

Karta EKUZ z NFZ nie zapewni Ci wystarczającej ochrony


Musisz wiedzieć, że jest to podstawowe zabezpieczenie jednak niekompletne. Owszem pokrywa koszty leczenia, ale na tym się kończy. Nie zapewnia takich opcji jak transport medyczny do Polski czy innych dodatkowych punktów zawartych w indywidualnym ubezpieczeniu. W przypadku wyjazdu na narty powinny zainteresować Cię także koszty poszukiwań i ratownictwa, a te zazwyczaj nie są pokrywane przez NFZ, w krajach, w których znajdują się najpopularniejsze kurorty narciarskie.

Nawet jeżeli będziesz posiadał kartę EKUZ, możliwe, że poniesiesz pewne opłaty związane z leczeniem. Najczęściej są to zryczałtowane opłaty za pobyt w szpitalu lub częściowe pokrycie rachunków wystawionych przez lekarzy specjalistów. Koszty, które przyjdzie Ci ponieść w związku z posiadaniem EKUZ nie muszą być wielkie i mogą wynosić tylko kilka złotych, jednak czasem jest to nawet kilka tysięcy złotych. A za tą cenę możesz kupić ubezpieczenie obejmujące wszystkie ryzyka oraz wysokie sumy ubezpieczenia lub nawet kilka takich polis.

kup ubezpieczenie na narty

Kiedy polisa okaże się lepsza niż karta EKUZ?


Naszym zdaniem istnieją jedynie dwie zalety EKUZ  – możliwość bezpłatnego wyrobienia i brak górnego limitu pokrycia kosztów. Właśnie z tych powodów powinieneś podczas wyjazdu posiadać kartę NFZ, jednak mimo to, zapewnij sobie kompleksową ochronę z polisą. Dlaczego?

 • Polisa nie nakłada na Ciebie obowiązku ponoszenia podstawowych opłat za leczenie, które przyjdzie Ci zapłacić posiadając jedynie EKUZ.
 • Polisa zapewnia pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski.
 • Polisa zapewnia pokrycie kosztów poszukiwań i ratownictwa medycznego.
 • Z polisą możesz nie martwić się o szkody, które wyrządziłeś, jeżeli wybrałeś OC.
 • Z polisy zostanie wypłacone świadczenie w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli posiadasz ubezpieczenie NNW.
 • W polisie możesz zawrzeć ubezpieczenie swojego mienia (bagaż podróżny i sprzęt sportowy).
 • Polisa działa na całym świecie, w przeciwieństwie do EKUZ, która obowiązuje tylko w państwach UE oraz EFTA.
 • Z polisą możesz skorzystać z dowolnej placówki medycznej, także prywatnej, za którą EKUZ nie zapłaci.

gdzie obowiązuje ekuz

źródło: opracowanie własne

Ile zapłacisz za leczenie z EKUZ?


Wspomnieliśmy wcześniej o kosztach, które poniesiesz za leczenie, mimo posiadania EKUZ. Powinno Cię zainteresować, ile zapłacisz za nie w popularnych kurortach zagranicznych. Uwaga, koszty te dotyczą publicznej służby zdrowia. Rachunek za opiekę prywatną będziesz musiał w całości pokryć samodzielnie (chyba, że będziesz posiadał polisę).

 • Pobyt w szpitalu w Austrii to koszt od 12 do 20,10 €.
 • W Czechach w nagłych przypadkach za pobyt w szpitalu lub leczenie stomatologiczne zapłacisz 90 koron czeskich (w przeliczeniu kilkanaście złotych).
 • We Francji będziesz musiał opłacić 1/5 część rachunku za pobyt w szpitalu. Kwota ta z pewnością będzie obejmować kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt €.
 • W Niemczech zapłacisz 10 € za: pobyt w szpitalu, pomoc lekarza i pomoc stomatologa.
 • Pomoc lekarza w Szwajcarii to koszt 92 franków Szwajcarskich (prawie 400 zł).
 • We Włoszech musisz zapłacić 36,15 € za pomoc lekarską.

    Ubezpiecz się na wyjazd

Takie kwoty powinny stworzyć okazję do zastanowienia się nad tym, czy EKUZ na pewno jest wystarczającą ochroną. W tej samej cenie możesz kupić ubezpieczenie, które nie tylko uchroni Cię przed takimi kosztami, ale również zapewni wiele innych dodatkowych opcji. Na stoku z pewnością przyda Ci się m.in. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej.

Julietta Pawlak

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa