Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Najważniejsze ryzyka zimowe, które powinniśmy ubezpieczyć

Polisa narciarska jest charakterystycznym produktem turystycznym. Poza standardową opieką, ma na celu zagwarantowanie ochrony w trakcie uprawiania sportów, zarówno amatorskich, jak i tych o zwiększonym stopniu ryzyka. Wybierając dla siebie najlepsze ubezpieczenie narciarskie, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych ryzyk zimowych, które powinniśmy ubezpieczyć.

Najważniejsze ryzyka zimowe, które powinniśmy ubezpieczyć

Źródło: pixabay.com

Każde z towarzystw posiada własny zakres ryzyk, które znajdują się już w podstawowym wariancie oraz które można ubezpieczyć dodatkowo. To na jaką polisę się zdecydujemy zależy od naszych potrzeb oraz możliwości. Im więcej opcji zawrzemy w umowie z ubezpieczycielem, tym wyższa będzie cena, jednak w razie gdybyśmy musieli skorzystać z ubezpieczenia, możemy być pewni, że będzie to możliwe.

Ryzyko zachorowania lub doznania urazu


Zdrowie powinno być dla nas najważniejsze, dlatego też musimy pamiętać o podstawowej ochronie, jaką gwarantuje ubezpieczenie narciarskie. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego do zjazdów na stoku musimy odpowiednio się przygotować. Jeżeli np. nie zadbamy o odpowiedni strój, zapalenie pęcherza, a w najlepszym przypadku dokuczliwe przeziębienie mamy zagwarantowane. Będąc nawet najlepiej przygotowanym, możemy niestety także zachorować lub doznać urazu, co na stoku jest bardzo częstym zdarzeniem. Między innymi w takich sytuacjach będziemy potrzebować pomocy lekarskiej, która za granicą może nas narazić na bardzo wysokie koszty. Unikniemy ich, jeżeli przed wyjazdem zakupimy ubezpieczenie.

Zanim zdecydujemy się na zakup właściwej polisy, warto porównać kilka produktów i zdecydować, który z nich zapewnia najlepszą ochronę. W przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia w zakres mogą wchodzić m.in.:

  • Koszty hospitalizacji;
  • Koszty leczenia ambulatoryjnego;
  • Koszty przedwczesnego porodu;
  • Leczenie stomatologiczne;
  • Komora dekompresyjna;
  • Transport ubezpieczonego do ambulatorium lub szpitala;
  • Transport ubezpieczonego między placówkami medycznymi.

 

Niekiedy towarzystwa w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia zawierają również koszty ratownictwa i poszukiwań. Przed zakupem sprawdźmy, czy tak jest, a jeżeli nie, koniecznie dokupmy dodatkową ochronę. Ryzyko zaginięcia czy konieczność dotarcia ratowników medycznych na stok jest bardzo realne, szczególnie gdy nie jesteśmy doświadczonymi narciarzami. Pamiętajmy o nim podczas wyboru ubezpieczenia, ponieważ może nas uchronić przed bardzo wysokimi kosztami.

    Porównaj i kup online!

Ryzyko śmierci lub uszczerbku na zdrowiu


W ubezpieczeniach często spotkamy się z ubezpieczeniem NNW. W każdym z rodzajów polis (komunikacyjne, turystyczne, życiowe) działa ono na tej samej zasadzie i ma zagwarantować wypłatę świadczenia w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego. Jest to finansowe zabezpieczenie naszej rodziny, gdyby doszło do poważnego wypadku. W ubezpieczeniu turystycznym coraz częściej pojawia się w podstawowej wersji polisy, chociaż nie zawsze i nie na wystarczająco wysoką sumę ubezpieczenia.

Kupując polisę narciarską nie rezygnujmy z ubezpieczenia NNW, ponieważ to właśnie na stoku bardzo często mamy do czynienia z poważnymi wypadkami. Określając sumę ubezpieczenia zwróćmy uwagę także na zapisy OWU mówiące o tym, jakie odszkodowanie wypłaci towarzystwo. Zdarza się, że np. w przypadku śmierci wypłacona zostanie jedynie połowa sumy ubezpieczenia NNW. Warto przyjrzeć się również tabeli świadczeń za poszczególne uszkodzenia ciała.

Ryzyko wyrządzenia szkody


Ważnym elementem ubezpieczenia narciarskiego jest również OC. Na stoku bardzo często dochodzi do zderzenia dwóch narciarzy. Czasem wystarczy jedynie się podnieść, powiedzieć przepraszam i ruszać dalej, niekiedy jednak jedna ze stron ponosi poważne uszkodzenia. Mogą one dotyczyć zarówno sprzętu jak i obrażeń ciała, które mogą okazać się długotrwałe w skutkach i wymagać rehabilitacji. Jeżeli poszkodowana osoba będzie domagać się poniesienia odpowiedzialności za dane szkody, z pewnością konieczne będzie pokrycie kosztów. W takiej sytuacji pomocna okaże się polisa, w której zawarliśmy OC. Pamiętajmy, że chroni ona nie tylko nasze finanse, ale także jest zbawienna dla poszkodowanej osoby, która niczemu winna, nagle zostanie narażona na wysokie koszty.

Wybierając polisę powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak wysoka jest suma gwarancyjna OC oraz jaka kwota zostanie maksymalnie wypłacona. Niektóre z towarzystw określają znacznie niższe kwoty dla szkód na mieniu. Może to być np. jedynie 10% czy 20% SG.

Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli wybierzemy sumę gwarancyjną 10 000 zł i uszkodzimy czyjś sprzęt narciarski, ubezpieczyciel wypłaci maksymalnie 1 000 zł (przy 10% wypłacie w przypadku uszkodzenia mienia). Zważając na ceny nart oraz osprzętu, powinniśmy zdać sobie sprawę, że takie odszkodowanie może nie wystarczyć na pokrycie kosztów naprawy.

Ryzyko uszkodzenia sprzętu


Wyjeżdżającym na narty towarzystwa nie bez powodu oferują ubezpieczenie sprzętu sportowego. Na stoku bardzo często dochodzi do uszkodzenia, a jak wiadomo takie mienie nie należy do najtańszych. Jeżeli w wyniku upadku nasze narty, deska, czy pozostałe sprzęty zostaną zniszczone możemy dobiegać się od ubezpieczyciela odszkodowania. To samo dotyczy sytuacji, w której sprzęt zaginie lub zostanie skradziony.

Ale uwaga! Nie należy pozostawiać mienia bez opieki. Jeżeli zostawimy narty przed restauracją, a po wyjściu z niej spostrzeżemy, że sprzęt zniknął, towarzystwo odmówi wypłaty świadczenia. Umowa ubezpieczenia z towarzystwem obowiązuje, gdy sprzęt sportowy znajduje się pod bezpośrednią opieką ubezpieczonego lub gdy jest:

  • powierzony zawodowemu przewoźnikowi (na podstawie dokumentu przewozowego),
  • oddany do przechowalni bagażu (za pokwitowaniem),
  • w zamkniętym pomieszczeniu bagażowym na dworcu lub w hotelu,
  • w zamkniętym pomieszczeniu w miejscu zakwaterowania,
  • w zamkniętym samochodzie (w zamkniętym bagażniku),
  • w zamkniętej kabinie przyczepy lub jednostki pływającej.

 

    Kup polisę narciarską

 

Ile kosztuje polisa uwzględniająca wszystkie ryzyka?

Decydując się na kompleksową polisę, staniemy przed dylematem co do ceny. Jak się okazuje, taka ochrona to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych dla jednej osoby. Nie jest to spora suma w porównaniu z rachunkami, które otrzymamy jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub zostaniemy narażeni na wyżej wymienione ryzyka. Poniżej przedstawiamy koszty kompleksowego ubezpieczenia narciarskiego na tygodniowy wyjazd do Włoch, uwzględniający amatorskie uprawianie sportów.

ceny ubezpieczeń narciarskich

Źródło: opracowanie własne na podstawie kalkulacji w porównywarce polisanarciarska.pl

 Julietta Pawlak

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa