Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Najciekawsze trasy zjazdowe w Polsce

Polska nie jest typowo narciarskim krajem, mimo to południe Polski cieszy się coraz większą popularnością podczas zimowych miesięcy. Nawet jeżeli nie możemy równać się z największymi alpejskimi kurortami, nasze trasy również mają wiele do zaoferowania.

polisa narciarskafot: pixabay.com

Z tego poradnika dowiesz się:

Szczególnie początkujące osoby powinny spróbować swoich sił najpierw na rodzimych terenach. Nie poleca się im jednak czarnych, najtrudniejszych szlaków, które są zarezerwowane dla najbardziej doświadczonych. Poniżej znajduje się zestawienie kilku, ciekawszych, polskich tras, na które warto zwrócić uwagę i które niekoniecznie należą do najłatwiejszych.

Pamiętajmy, żeby podczas zjazdów nie zbaczać z trasy. Nieznajomość terenu może przyczynić się do groźnego wypadku. Szczególnie posiadając ubezpieczenie uwzględniające amatorskie uprawianie sportów powinniśmy trzymać się wyznaczonych szlaków. Jeżeli do nieszczęśliwego wypadku dojdzie poza nimi ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. 

    Wybierz właściwe ubezpieczenie

Trasa Gąsienicowa

Ta tatrzańska trasa należy do jednej z trudniejszych w Polsce. Rozpoczyna się czarnym oznakowaniem, a następnie przechodzi w szlak czerwony. Całkowita jej długość to 5,5 km, a różnica wysokości to 936 metrów przy średnim nachyleniu 11%. Na czarnym odcinku średnie nachylenie wynosi natomiast 40%. Początek trasy został wyznaczony na szczycie Kasprowego Wierchu na wysokości 1987 mn.p.m. i prowadzi aż do Kuźnic w miejscowości znanej każdemu – Zakopanem. Narciarze mają do dyspozycji nowoczesny 4-osobowy wyciąg krzesełkowy Gąsienicowy, który umożliwi im rozpoczęcie trasy od samego początku.

Trasa Goryczkowa

Kolejna Tatrzańska trasa rozpoczyna się nieco pod wierzchołkiem Kasprowego Wierchu na wysokości 1950 m n.p.m. i przy najlepszych warunkach śniegowych pozwala dostać się aż do centrum Zakopanego. Całkowita odległość wszystkich tras to około 8 kilometrów, jednak trasę można pokonać na wiele sposobów i dostosować do własnych preferencji. Trasa jest w pełni oznaczona czarnym kolorem i zaleca się ją jedynie zaawansowanym narciarzom i snowboardzistom, którzy specjalizują się w stromych zjazdach. Część odcinków jest oblodzona i nie zawsze odpowiednio przygotowana. Kocioł Goryczkowy nie posiada nowoczesnej infrastruktury, na szczyt wjedziemy starym, drewnianym, dwuosobowym wyciągiem.

Bieńkula

Perła Szczyrku to czarna trasa znajdująca się w ośrodku Czyrna-Solisko. Jej długość to 1500 metrów, a nachylenie wynosi 29% i różnica między wzniesieniami 390 metrów. Rozpoczyna się na wysokości Hali Skrzyczeńskiej i prowadzi do Czyrnej zboczami Małego Skrzycznego. Trasa posiada homologację FIS na gigant. Na jej szczyt czyli do Hali Skrzyczeńskiej dotrzemy dzięki podwójnemu wyciągowi orczykowemu, który osiąga długość 1350 metrów. Jest to również trasa dla osób zaawansowanych, gdyż w całości oznaczono ją czarnym kolorem.

    Zadbaj o ubezpieczenie przed wyjazdem w góry

Żadna z powyższych tras nie należy do łatwych dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Na stok udajmy się jedynie, gdy jesteśmy pewni swoich umiejętności i gdy posiadamy długą praktykę. Narciarstwo i snowboard dostarcza nam dużą dawkę adrenaliny, więc tym samym jest niebezpiecznym sportem. Przed wyjazdem koniecznie pamiętajmy o wykupieniu polisy. Będzie ona ochroną przykładowo w sytuacji nieszczęśliwego wypadku.

Julietta Maciejak

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa