Pierwsze śniegi już za nami a razem z nimi rozpoczęcie sezonu dla polskich narciarzy i snowboardzistów. Przed wyjazdem pojawia się pytanie: narty czy deska? Problem z podjęciem decyzji mogą mieć osoby, które na stok wybierają się po raz pierwszy. Czy istnieje jakaś reguła, która podpowie nam co jest dla nas bardziej odpowiednie?
Wybierając się na stok musimy pamiętać, że wiąże się to ze wzmożonym wysiłkiem. Pierwsze wyjazdy będą bogate w upadki, kontuzję, a przede wszystkim zakwasy i siniaki. Aby w jak największym stopniu zredukować taką ewentualność potrenujmy przed wyjazdem. Możemy przykładowo zacząć biegać kilka tygodni wcześniej. Poprawienie kondycji ułatwi nam poruszanie się na stoku i zmniejszy nieprzyjemności.
Co z kontuzjami na stoku narciarskim?
Nawet najbardziej doświadczonym osobom zdarza się przewrócić na stoku. Początkujący tym bardziej muszą być na to nastawieni. Inne kontuzje przytrafiają się na nartach, a inne na desce. W pierwszym przypadku to kolana są najważniejszą częścią ciała. Utrzymanie równowagi, poruszanie się i wszystkie manewry wymagają wzmożonej pracy stawów kolanowych. Jeżeli odczuwamy dolegliwości z nimi związane lepszym rozwiązaniem będzie snowboard. Nie oznacza to jednak, że jest to całkowicie bezkontuzyjna dyscyplina. Przewracając się, automatycznie staramy się ochronić pozostałe części ciała, wyciągając do przodu ręce. To właśnie nadgarstki będą częścią ciała najbardziej podatną na urazy podczas snowboardu.
Postaw na bezpieczeństwo na stoku narciarskim
Narty jak i snowboard wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Aby w pełni zabezpieczyć swoje ciało warto sięgnąć po ochraniacze: w przypadku nart – na kolana, a w drugim na nadgarstki. Takie zabezpieczenia z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mogą one nie wystarczyć i będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej. Przebywając za granicą może to być utrudnione. Po pierwsze, ze względu przez barierę językową, a po drugie, poprzez bardzo wysokie koszty leczenia. W europejskich krajach warto posiadać EKUZ, ale nawet to ubezpieczenie nie zawsze będzie wystarczające. Pokrycie pełnych kosztów leczenia może zapewnić nam jedynie ubezpieczenie na narciarski wyjazd. Należy oczywiście pamiętać o wysokiej sumie ubezpieczenia, bo właśnie do tej kwoty zostaną nam zwrócone poniesione wydatki.
Co jest bezpieczniejsze dla osób początkujących? Obydwa sposoby jazdy na stoku będą początkowo sprawiać nam problemy. W każdej sytuacji, mimo wszystko musimy liczyć się z ryzykiem. Opinie są podzielone i znajdziemy argumenty przemawiające za jedną jak i drugą stroną. Narty jednak zapewniają minimalnie większą stabilność, a kijki tym bardziej pomogą nam w utrzymanie równowagi i stojącej pozycji. Zawsze musimy pamiętać, by przed wyjazdem wykupić polisę z rozszerzeniem o uprawianie sportów zimowych oraz spersonalizowaną pod kątem celu wyjazdu.
Julietta Maciejak
Jadąc na narty często nie bierzemy pod uwagę ryzyka, jakie niesie za sobą uprawianie tego sportu. Jeszcze przed wyjazdem narciarskim do Czech myślimy o odpoczynku, dobrej zabawie i skupiamy się na sprawach, którymi musimy się zająć zanim oddamy się białemu szaleństwu. Wśród tych spraw warto znaleźć chwilę na kupno dobrego ubezpieczenia,...
Jazda na nartach to jeden z bardziej kontuzyjnych sportów. Może być bardzo relaksująca i przyjemna, ale często również niebezpieczna. To czy wyjdziemy ze stoku cało zależy nie tylko od nas samych i naszej uwagi, ale też od innych użytkowników szlaku narciarskiego. Bywa, że sami możemy zrobić krzywdę sobie, ale przez nieuwagę szkody...
Słowenia jest jednym z najmniej popularnych alpejskich krajów narciarskich, aczkolwiek wartym naszej uwagi. Mała liczba odwiedzających tym bardziej powinna zachęcić Cię do sprawdzenia, co może zaoferować ten mały kraj, po części nawiązujący do każdej z kultur sąsiadujących z nim państw. Jak się okazuje w Słowenii również można...
Zastanawiasz się gdzie na narty pojechać w sezonie 2020/2021? Zdecydowana większość polskich narciarzy wybiera krajowe stoki. Przyciągają ich dwukrotnie niższe ceny karnetów niż w Alpach, a także łatwość dojazdu do ośrodków narciarskich. W ciągu ostatnich lat znacznej poprawie uległ również stan infrastruktury w wielu polskich kurortach.