Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty do Szwajcarii - jak się przygotować?

szwajcaria

Jazda na nartach to jeden z bardziej kontuzyjnych sportów. Może być bardzo relaksująca i przyjemna, ale często również niebezpieczna. To czy wyjdziemy ze stoku cało zależy nie tylko od nas samych i naszej uwagi, ale też od innych użytkowników szlaku narciarskiego. Przed każdym z tych wypadków możemy się zabezpieczyć wykupując odpowiednie ubezpieczenie narciarskie.

Ubezpieczenie narciarskie – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia

Dla każdego w życiu zdrowie jest chyba najważniejsze. Dlatego każda polisa turystyczna zawiera przede wszystkim zabezpieczenie kosztów leczenia na wypadek, gdybyśmy zachorowali na obczyźnie lub doznali urazu oddając się szaleństwu w szwajcarskich Alpach. Trzeba koniecznie wiedzieć, że każdego turystę planującego wyjazd do Szwajcarii, a narciarza w szczególności, obowiązuje wykupienie polisy. Służba zdrowia bowiem jest tam prywatna i nie ma możliwości korzystania z bezpłatnych usług.

Wezwanie pogotowia helikopterowego 600 zł
Krótka wizyta u lekarza około 300 zł
Dzień pobytu w szpitalu od 30 zł
Zdjecie zęba 600 zł

źrodło: materiały własne

Do tych cen doliczyć trzeba zakup leków przepisanych przez lekarza. Plusem jest funkcjonowanie aptek w Szwajcarii, bowiem niektóre z nich czynne są od rana do późnych godzin wieczornych. Ze zrealizowaniem recepty nie powinniśmy więc mieć problemu.

    Ubezpiecz się na wyjazd do Szwajcarii

2. Assistance

Assistance stanowi jeden z najważniejszych elementów polisy narciarskiej. W zależności od wybranego przez siebie pakietu ochrony i zakresu ubezpieczenia możesz otrzymać pomoc w postaci:

pomocnej infolinii konsultanci z infolinii wskażą ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze świadczoną pomocą assistance
pomoc prawnika gdy staniesz się uczestnikiem wypadku albo wyrządzisz szkodę innej osobie, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami
wsparcie tłumacza bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.
organizacji transportu medycznego do Polski powrót chorego ze Szwajcarii do kraju drogą powietrzną w asyście pielęgniarki może sporo kosztować, jeśli nie posiadamy żadnego ubezpieczenia
organizacji przyjazdu osoby bliskiej do chorego assistance pokryje koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu
organizacji powrotu innych uczestników podróży w momencie gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu

źródło: materiały własne

3. Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Przed wyjazdem do Szwajcarii zaleca się wykupienie takiego ubezpieczenia, które będzie zawierało pokrycie kosztów transportu poszkodowanego ze stoku oraz akcji ratunkowej. W Polsce turyści nie są obciażani kosztami akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Za granicą jednak za pomoc ratowników płaci poszkodowany, który tej pomocy potrzebował. W Szwajcarii samo wezwanie pogotowia z helikopterem to koszt około 200 CHF, czyli ponad 600 zł. Godzina pracy śmigłowca to wydatek wysokości około 5 tys. zł. A cena ta rośnie wraz z wydłużającym się czasem poszukiwań oraz liczbą ratowników, którą trzeba zaangażować do akcji. Kwota do zapłacenia może sięgnąć 5 tys. CHF, czyli ponad 17 tys. zł.

4. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Jeżdżąc na nartach czy snowboardzie nie trudno o wypadek. Czasami kończą się one zwykłym stłuczeniem i siniakami, jednak niejednokrotnie stopień urazów wymaga hospitalizacji i dalszego leczenia, za które nie bylibyśmy w stanie zapłacić z własnej kieszeni. W takich sytuacjach przydaje się właśnie ubezpieczenie NNW, które gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w przypadku śmierci (odszkodowanie otrzymują nasi bliscy) lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

ubezpieczenie na narty do Szwajcariifot: pixabay.com

5. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Na zatłoczonym stoku nie zawsze da się uniknąć kontaktu z innym narciarzem. Zjeżdżając szybko nie jesteśmy w stanie się zatrzymać i wraz z długością jazdy zwiększa się nasza prędkość. Zderzenie z taką siłą z drugim narciarzem może przynieść katastrofalne skutki zdrowotne nie tylko nam, ale i osobie, na którą wjechaliśmy. Zniszczeniu może ulec jej sprzęt narciarski, na który z pewnością trzeba było wydać sporą sumę pieniędzy. Posiadacze ubezpieczenia OC w takiej sytuacji są chronieni wykupioną przed wyjazdem polisą, która przenosi odpowiedzialność finansową za wyrządzone szkody osobie trzeciej z nas – narciarzy na ubezpieczyciela.

    Porównaj polisy narciarskie

6. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Posiadając EKUZ mamy możliwość do częściowo nieodpłatnego korzystania z opieki medycznej. Wizyta u lekarza dla osób dorosłych to koszt około 300 zł. Za dzieci zapłacimy nieco ponad 100 zł. Po wpłaceniu tej kwoty jesteśmy uprawnieni do wizyt lekarskich przez 30 dni. Pobyt w szpitalu wymaga dopłaty około 50 zł. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie refunduje zabiegów stomatologicznych oraz specjalistycznych, które całkowicie musi pokryć pacjent.

Karta pokrywa 50% kosztów związanych z transportem chorego karetką oraz 50% kosztów transportu śmigłowcem ze stoku, pod warunkiem, że kwota ta nie przekracza 5 tys. CHF, czyli około 17 tys. zł. Jeśli jednak akcja ratownicza musi być poprzedzona akcją poszukiwawczą, to koszty poszukiwań obciążają poszkodowanego. Przewóz chorego do Polski natomiast pokrywany jest całkowicie w ramach karty EKUZ.

Wyjazd na narty do Szwajcarii
źródło: materiały własne

Gdzie na narty w Szwajcarii?

  • Davos – jeden z największych i najatrakcyjniejszych terenów narciarskich w całej Szwajcarii. Sezon narciarski trwa tu od grudnia do kwietnia. Długość tras zjazdowych sięga tu 230 km i znajdują się one na wysokości od 813 m.n.p.m. do 2844 m. n. p.m.
  • Engelberg – niewielka miejscowość w środkowej Szwajcarii położona w pobliżu lodowca Titlis. Dzięki temu położeniu zyskała popularność wśród miłośników narciarstwa. Wytyczono tam dwa obszary narciarskie, na które można się dostać nowoczesną kolejnką linową Rotair. Łączna długość tras zjazdowych to 82 km (trasy łatwe – 25 km, trasy średnie – 49 km, trasy trudne – 8 km). Sezon narciarski trwa tam między październikiem a majem.
  • Zermatt – najbardziej wysunięty na południe ośrodek narciarski Szwajcarii. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 360 km tras. Najdłuższa liczy 25 km długości. W skład tutejszego skipassu wchodzą wzajemnie połączone wyciągami tereny narciarskie Cornergrat, Rothorn, lodowcowy Matternhorn Glazier Paradise.

 

Redakcja portalu:

polisa narciarska

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa