Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty do Szwajcarii - jak się przygotować?

szwajcaria

Europejskie kurorty narciarskie kuszą każdej zimy, oferując entuzjastom sportów śnieżnych całkiem sporo. Wysoko rozwinięta infrastruktura, zapierające dech w piersiach trasy i doskonałe warunki pogodowe. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków jest Szwajcaria. Biorąc pod uwagę wszelkie aspekty istotne zarówno dla narciarzy, snowboardzistów, jak i miłośników pięknych pejzaży – nie ma się czemu dziwić.Szwajcaria to zimowy raj!

Jak przygotować się do wyjazdu na narty do Szwajcarii, o czym nie zapomnieć i z czym się liczyć – odpowiadamy w poniższym artykule.

Szwajcaria w czasie pandemii

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

Planując zimowy urlop, nie możemy zlekceważyć sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i wynikających z niej obostrzeń.

Obecnie osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski nie podlegają kwarantannie. Od 20 września 2021 roku w celu wjazdu do Szwajcarii należy spełnić łącznie następujące wymogi:

 • obowiązek rejestracji za pomocą formularza elektronicznego, który należy wypełnić przed przyjazdem do Szwajcarii (dla podróżujących wszystkimi rodzajami transportu);
 • obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 (powinien być to test PCR wykonany z próbki pobranej w ciągu ostatnich 72 godzin lub test antygenowy wykonany w ciągu ostatnich 48 h przed przyjazdem do Szwajcarii).

Z obowiązku wykonania testu zwolnione są: 

 • osoby, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zostały zaszczepione pełnym cyklem szczepionki (z reguły dwiema dawkami) dopuszczonej do stosowania przez Unię Europejską lub Szwajcarię,
 • osoby, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zachorowały na COVID-19 i wyzdrowiały.

Czynne są również bezpłatne infolinie, których numery mogą przydać się, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości:

 • Informacja publiczna: +41 58 463 00 00 (od 08:00 do 18:00)
 • Infolinia dla podróżujących do Szwajcarii: +41 58 464 44 88 (od 08.00 do 18.00).

O czym pamiętać wyjeżdżając na narty do Szwajcarii?

Szwajcaria podobnie, jak każdy inny zimowy kierunek narciarski – wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto w tym miejscu wspomnieć również, że narty to jeden z najniebezpieczniejszych sportów świata.

Rocznie na stokach dochodzi do wielu wypadków, w wyniku których narciarze i snowboardziści doznają urazów i kontuzji. Spory odsetek w tej grupie stanowią niestety także incydenty, które nieszczęśliwie kończą się śmiercią. Według Skiing and Snowboarding in Switzerland najwięcej wypadków ma miejsce właśnie w Szwajcarii – 3 na 1000 dni jazdy narciarza. Dlatego wybierając się w tę część Europy na narty, czy snowboard należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie ubezpieczeniemówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń narciarskich w polisanarciarska.pl”

Należy pamiętać jednocześnie, że zaopatrując się w ubezpieczenie na narty do Szwajcarii – chronimy nie tylko nasze zdrowie, ale kieszeń. W tym niewielkim państwie europejskim usługi medyczne są znacznie droższe niż w Polsce, a niektóre z nich – w przeciwieństwie do naszych – są dodatkowo płatne. Pytanie tylko, jak znaleźć takie ubezpieczenie narciarskie, które zapewni odpowiednią ochronę? Przede wszystkim – porównać oferty dostępne na rynku. Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń na polisanarciarska.pl jest to proste, szybkie i bardzo wygodne rozwiązanie.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Szwajcarii?

Cena ubezpieczenia narciarskiego dla jednej osoby, na tygodniowy wyjazd na narty do Szwajcarii, jest niewielkim wydatkiem w stosunku do kosztów, jakie możemy ponieść z tytułu opłaty usługi medycznej. Polisę narciarską można zakupić już od 3, 21 zł za jeden dzień. Najlepszym sposobem na znalezienie najbardziej korzystnego rozwiązania dla siebie jest możliwość porównania ofert dostępnych na rynku.

Porównywarka ubezpieczeń na polisanarciarska.pl to łatwy i intuicyjny w obsłudze kalkulator, który za pomocą kilku kliknięć pozwoli na wybór odpowiedniej polisy narciarskiej. 

Dlaczego Karta EKUZ to nie wszystko?

Owszem, podróżując po Europie warto zabrać ze sobą Kartę EKUZ, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że nie jest to karta, która pomoże nam w każdej sytuacji. Zwłaszcza jeśli celem wyjazdu jest uprawianie sportu i wynikające z niego, potencjalne zagrożenia.

Ubezpieczenie narciarskie zapewnia przede wszystkim indywidualnie dobrany szeroki zakres polisy, pokrycie kosztów leczenia, refundację wydatków na leczenie, czy na przykład ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Zobaczmy, co powinno zawierać kompleksowe ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie narciarskie – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

 • Rozszerzenie od zachorowania na COVID-19

Szczególnie w czasach pandemii, kiedy dynamiczna sytuacja z dnia na dzień potrafi diametralnie się zmienić – efektywna troska o zdrowie i bezpieczeństwo to podstawa. Obecnie niemalże wszyscy ubezpieczyciele zapewniają w swoich ofertach pokrycie kosztów leczenia na wypadek zachorowania na COVID-19.

Sumy gwarantowane w takiej polisie są takie same, jak w standardowym ubezpieczeniu kosztów leczenia. Wynoszą od 10 000 euro do 40 000 0000 zł. Z wysokością tych kwot można zapoznać się na etapie porównywania ofert. Na ekranie wyników kalkulacji wyświetlają się poszczególne oferty i pakiety z zaznaczoną sumą gwarantowaną kosztów leczenia, ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu.

Można zestawić między sobą różne propozycje i dopasować wysokość sumy gwarantowanej do kraju, do którego się wyjeżdża. Na terenie Europy rekomendowana kwotą w przypadku kosztów leczenia jest 30 000 euro. To taka bezpieczna suma, która powinna wystarczyć na sfinansowanie leczenia i powrót do kraju.

W przypadku pozostałych krajów sytuacja ma się inaczej. Transport do kraju będzie droższy, a wiele państw słynie z bardzo wysokich kosztów leczenia. Warto więc sumę gwarantowaną wybrać pod kątem konkretnego kraju, jednak nie powinno to być mniej niż 50 000 euro. 

Podróżujący do Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii czy Kanady i innych wysoko rozwiniętych państw powinni zdecydować się na najwyższy wariant. W naszym kalkulatorze obecnie jest to 40 000 000 zł.

✔ Warto jednak pamiętać, aby przed kupnem ubezpieczenia dokładnie zapoznać się z Ogólnymi warunkami Ubezpieczenia. To właśnie tam znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danego rozszerzenia i zasad na jakich zawierane jest ubezpieczenie.

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia

Dla każdego w życiu zdrowie jest najważniejsze. Dlatego każda polisa narciarska zawiera przede wszystkim zabezpieczenie kosztów leczenia na wypadek, gdybyśmy zachorowali na obczyźnie lub doznali urazu oddając się szaleństwu w szwajcarskich Alpach. Trzeba koniecznie wiedzieć, że każdego turystę planującego wyjazd do Szwajcarii, a narciarza w szczególności, obowiązuje wykupienie polisy. Służba zdrowia bowiem jest tam prywatna i nie ma możliwości korzystania z bezpłatnych usług.

Jeden z naszych klientów - Pan Tobiasz - wybrał się na narty do Szwajcarii. Przekonany o swoich umiejętnościcach narciarskich, postanowił wykupić jedynie podstawowy pakiet ubezpieczenia, nie z rozszezrzając kosztów leczenia. Niestety, już trzeciego na stoku, Panu Tobiaszowi zaczął dolegać dokuczliwy ból biodra, który był na tyle nieznośny, że trzeba było zgłosiuć się do specjalisty. Wszystkie badania, jak: krew, EKG, prześwietlenia, sprawdzanie ogólnego stanu zdrowia, konieczność wstawienia endoprotezy, a także konsultacja z kilkoma specjalistami - niestety nie "zmieściły się" w podstawowaym pakiecie ubezpieczenia. Pan Tobiasz, po powrocie do Polski dostał rachunek za skorzystanie ze szwajcarskich usług medycznych. Rachunek opiewał na kilkanaście tysięcy złotych, a o pokrycie go, Pan Tobiasz musiał zadbać z własnej kieszeni. 

Wezwanie pogotowia helikopterowego

600 zł

Krótka wizyta u lekarza

około 300 zł

Dzień pobytu w szpitalu

od 30 zł

Zdjęcie zęba

600 zł

opracowanie: polisanarciarska.pl

Do tych cen doliczyć trzeba zakup leków przepisanych przez lekarza. Plusem jest funkcjonowanie aptek w Szwajcarii, bowiem niektóre z nich czynne są od rana do późnych godzin wieczornych. Ze zrealizowaniem recepty nie powinniśmy więc mieć problemu.

 •  Assistance

Assistance stanowi jeden z najważniejszych elementów polisy narciarskiej. W zależności od wybranego przez siebie pakietu ochrony i zakresu ubezpieczenia możesz otrzymać pomoc w postaci:

pomocnej infolinii

konsultanci z infolinii wskażą ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze świadczoną pomocą assistance

pomoc prawnika

gdy staniesz się uczestnikiem wypadku albo wyrządzisz szkodę innej osobie, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami

wsparcie tłumacza

bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji stresowej itd. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.

Organizacji transportu medycznego do Polski

powrót chorego ze Szwajcarii do kraju drogą powietrzną w asyście pielęgniarki może sporo kosztować, jeśli nie posiadamy żadnego ubezpieczenia

organizacji przyjazdu osoby bliskiej do chorego

assistance pokryje koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu

organizacji powrotu innych uczestników podróży

w momencie gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu

opracowanie: polisanarciarska.pl

 • Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Przed wyjazdem do Szwajcarii zaleca się wykupienie takiego ubezpieczenia, które będzie zawierało pokrycie kosztów transportu poszkodowanego ze stoku oraz akcji ratunkowej. W Polsce turyści nie są bciążani kosztami akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Za granicą jednak za pomoc ratowników płaci poszkodowany, który tej pomocy potrzebował. W Szwajcarii samo wezwanie pogotowia z helikopterem to koszt około 200 CHF, czyli ponad 600 zł. Godzina pracy śmigłowca to wydatek wysokości około 5 tys. zł. A cena ta rośnie wraz z wydłużającym się czasem poszukiwań oraz liczbą ratowników, którą trzeba zaangażować do akcji. Kwota do zapłacenia może sięgnąć 5 tys. CHF, czyli ponad 17 tys. zł.

 • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Jeżdżąc na nartach czy snowboardzie nie trudno o wypadek. Czasami kończą się one zwykłym stłuczeniem i siniakami, jednak niejednokrotnie stopień urazów wymaga hospitalizacji i dalszego leczenia, za które nie bylibyśmy w stanie zapłacić z własnej kieszeni. W takich sytuacjach przydaje się właśnie ubezpieczenie NNW, które gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w przypadku śmierci (odszkodowanie otrzymują nasi bliscy) lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Na zatłoczonym stoku nie zawsze da się uniknąć kontaktu z innym narciarzem. Zjeżdżając szybko nie jesteśmy w stanie się zatrzymać i wraz z długością jazdy zwiększa się nasza prędkość. Zderzenie z taką siłą z drugim narciarzem może przynieść katastrofalne skutki zdrowotne nie tylko nam, ale i osobie, na którą wjechaliśmy. Zniszczeniu może ulec jej sprzęt narciarski, na który z pewnością trzeba było wydać sporą sumę pieniędzy. Posiadacze ubezpieczenia OC w takiej sytuacji są chronieni wykupioną przed wyjazdem polisą, która przenosi odpowiedzialność finansową za wyrządzone szkody osobie trzeciej z nas – narciarzy na ubezpieczyciela.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

Gdzie na narty do Szwajcarii?

 • Davos – jeden z największych i najatrakcyjniejszych terenów narciarskich w całej Szwajcarii. Sezon narciarski trwa tu od grudnia do kwietnia. Długość tras zjazdowych sięga tu 230 km i znajdują się one na wysokości od 813 m.n.p.m. do 2844 m. n. p.m.
 • Engelberg – niewielka miejscowość w środkowej Szwajcarii położona w pobliżu lodowca Titlis. Dzięki temu położeniu zyskała popularność wśród miłośników narciarstwa. Wytyczono tam dwa obszary narciarskie, na które można się dostać nowoczesną kolejnką linową Rotair. Łączna długość tras zjazdowych to 82 km (trasy łatwe – 25 km, trasy średnie – 49 km, trasy trudne – 8 km). Sezon narciarski trwa tam między październikiem a majem.
 • Zermatt – najbardziej wysunięty na południe ośrodek narciarski Szwajcarii. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 360 km tras. Najdłuższa liczy 25 km długości. W skład tutejszego skipassu wchodzą wzajemnie połączone wyciągami tereny narciarskie Cornergrat, Rothorn, lodowcowy Matternhorn Glazier Paradise.

Narty w Szwajcarii - podsumowanie

 1. Obecnie osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski nie podlegają kwarantannie. 
 2. Informacja publiczna: +41 58 463 00 00 (od 08:00 do 18:00), Infolinia dla podróżujących do Szwajcarii: +41 58 464 44 88 (od 08.00 do 18.00).
 3. Najlepszą ochroną na nartach w Szwajcarii jest odpowiednie ubezpieczenie. 
 4. Karta EKUZ to nie wszystko.


Narty w Szwajcarii - pytania i odpowiedzi

 1. Czy warto jest w polisie narciarskiej mieć rozszerzeznie w postaci NNW?
  Jak najbardziej. Pamietajmy tylko, że w ramach ubezpieczenia NNW o kwocie odszkodowania decyduje procentowy uszczerbek na zdrowiu. Im większa więc będzie suma zawarta na polisie, tym większy zwrot można otrzymać. 
 2. Czy rozszezrzać polisę o sporty ekstremalne, nawet jesli jestem poczatkującym narciarzem?
  Jeśli zakładamy jazdę wyczynową poza wyznaczonymi trasami - jak najbardziej.
 3. Za co nie muszę płacić mając na nartach w Szwajcarii kartę EKUZ?
  EKUZ zwalnia nas z opłat tylko za te świadczenia, które w danym kraju członkowskim są bezpłatne. W rezultacie możemy zostać zmuszeni do zapłacenia za niektóre usługi medyczne z własnej kieszeni.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa