Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Narty w marcu. Czynne ośrodki narciarskie w Europie i stoki z gwarancją śniegu

narty_marzec

Sytuacja epidemiologiczna na świecie na początku 2021 roku oraz liczba zakażeń Covid-19 w Polsce wymusza tymczasowe zamknięcie coraz to nowych gałęzi usług. Obostrzenia nie ominęły także stoków narciarskich oraz hoteli i pensjonatów na co dzień goszczących narciarzy i snowboardzistów. Na ten moment to jedyne pewne rozwiązanie, które pozwoli spędzić zimowy wypoczynek na stoku. Gdzie jechać na narty w marcu? Sprawdziliśmy otwarte stoki, jakie są obecnie otwarte.

Sytuacja epidemiologiczna – aktualne obostrzenia

W Polsce na dzień 04.01.2020 wszystkie stoki narciarskie są zamknięte – obostrzenia zostały wprowadzone z dniem 28.12.2020 r.. Co dalej? Tego nikt dzisiaj nie wie. Na ten moment (20.01.2021 r.) nie zostały zamknięte granice Polski, więc jedynym rozwiązaniem dla osób chcących skorzystać z sezonu zimowego na stokach jest wyjazd na narty za granicę.

Od 19 grudnia Polska została wykreślona z listy krajów wysokiego ryzyka, dzięki czemu Polacy nie muszą poddawać się 10-dniowej obowiązkowej kwarantannie, w krajach gdzie jest to konieczne, m.in. w Szwajcarii.

W większości krajów Europejskich obowiązuje nakaz noszenia maseczki na ustach i nosie w miejscach publicznych, zakaz zgromadzenia się i dystans społeczny.

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Otwarte ośrodki narciarskie blisko granicy z Polską

Wyjazd Polaków na narty do większości krajów europejskich, w których funkcjonują duże i znane ośrodki narciarskie, jest niemożliwy. Stoki na Słowacji są zamknięte od 01.01.2021r, w Czechach już od 28.12.2020 r. Włochy i Francja otwierają swoje stoki już 07.01.2021 r., jednak we Włoszech prawdopodobnie będzie wprowadzona 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających Polaków, co wyklucza ten kraj z listy wyjazdów zimowych. W Austrii część stoków jest otwartych, ale wyłącznie dla osób przebywających w kraju, a obecnie Polacy muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie po przyjeździe.

Na dzień 22.01.2021 r. dla Polaków dostępne są w zasadzie tylko dwa kraje, w których można bez przeszkód jeździć na nartach: Szwajcaria i Szwecja.

1. Szwajcaria: ośrodek narciarski Flumserberg – Heidiland

Ośrodek Flumserberg-Heidiland w Szwajcarii to jeden z niewielu kompleksów narciarskich w Europie, na którym można jeździć już w styczniu, a prawdopodobnie także w lutym i marcu, a nawet kwietniu (planowo zamknięcie sezonu nastąpi 11.04.21 r.). W związku z pandemią COVID-19 wprowadzono wiele obostrzeń mających zapewnić bezpieczeństwo turystom (o tym piszemy poniżej), ale pasjonaci sportów zimowych wciąż mogą zjeżdżać na 25 z 48 stoków. Tymczasem dlaczego warto jechać do Flumserberg – Heidiland?

Ośrodek położony jest na wysokości 1200-2222 m, dysponuje 4 kolejkami kabinowymi, 7 wyciągami krzesełkowymi oraz 5 wyciągami orczykowymi. Łączna długość tras to 65 km, na które składa się 26 nartostrad: 15% łatwych, 59% trudnych oraz 26% bardzo trudnych. Około 1/3 tras jest sztucznie naśnieżana.

Dla spragnionych śnieżnej zabawy dzieci polecić można tor saneczkowy. Dwa, na co dzień funkcjonujące tu, snowparki na ten moment pozostają niestety zamknięte. Wśród sportów zimowych w Flumserberg – Heidiland nie muszą dominować narty zjazdowe – są tu także doskonałe trasy do nart biegowych (otwartych 7 na 8 tras), a także liczne szlaki turystyczne.

Karnet całodniowy zaczyna się od 280 zł.

Sytuacja epidemiologiczna w Szwajcarii: na dzień 22.01.2021 r. Polacy nie muszą poddawać się obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie po przyjeździe. Nie jest tez wymagany negatywny test na COVID-19. Noszenie maseczek ochronnych na usta i nos jest obowiązkowe w komunikacji miejskiej oraz miejscach publicznych, w których niemożliwe jest utrzymanie dystansu społecznego (1,5 metra). Bary i restauracje pozostają zamknięte do 22.01.21 r.

Na wielu wciąż otwartych stokach narciarskich wprowadzono szereg nakazów, mających zminimalizować ryzyko zarażenia:

 • konieczność zasłaniania nosa i ust na wyciągach i kolejach linowych (z wyjątkiem dzieci do 12 r.ż. oraz osób ze stosownym oświadczeniem lekarskim),
 • sugerowany zakup karnetów online lub stacjonarnie metodą zbliżeniową,
 • bary i restauracje na stokach pozostaną zamknięte do 22.01.21 r., a po ich otwarciu będą obowiązywać ścisłe obostrzenia, m.in. wcześniejsze rezerwowanie stolika, płatność zbliżeniowa, spożywanie posiłku tylko na siedząco, zdjęcie maseczki możliwe dopiero po zajęciu miejsca przy stoliku,
 • brak ograniczeń osób na stokach,
 • w budynkach na stoku i kolejkach należy zachować 1,5 m dystansu społecznego,
 • szkoły narciarskie przyjmują kursantów z zachowaniem określonych zasad bezpieczeństwa (osłonięta twarz, mniejsze grupy, dystans społeczny, zakaz gromadzenia się rodziców).

2. Szwajcaria: ośrodek narciarski Engadin St. Moritz

Działający od 114 lat legendarny ośrodek narciarski w Engadin stanowi fascynujące miejsce na mapie Alp. Na turystów czeka tutaj 88 tras narciarskich o łącznej długości 350 km i aż 58 wyciągów. Region Engadin/St.Mortiz położony jest na wysokości 1716-3303 m n.p.m. Przeważają trasy trudne (70%), ale także osoby mniej zaawansowane będę miały wiele możliwości na bezpieczną jazdę (20% trasy łatwych). Pozostałe 10% to trasy-wyzwania dla najlepszych.

Zazwyczaj sezon narciarski kończy się tutaj z początkiem maja, więc – o ile sytuacja epidemiologiczna na świecie nie ulegnie znacznemu pogorszeniu – to tutaj właśnie będzie największa szansa, aby skorzystać z możliwości jazdy na nartach i snowboardzie. Wysokie położenie i nowoczesne maszyny do naśnieżania sprawiają, że śnieg jest tu pewny niemal cały sezon. Engadin St. Moritz znany jest także z dużego nasłonecznienia – odnotowuje się tutaj aż 322 słonecznych dni w roku.

Inne możliwości spędzenia czasu w ośrodku Engadin St. Moritz to narciarstwo biegowe (350 km różnorodnych tras), saneczkarstwo (łącznie ok. 10 km torów saneczkowych), sieć szlaków wędrownych (od 1 do 5 km).

Karnety półdniowe i całodniowe: od 190 zł.

3. Szwajcaria: ośrodek narciarski Verbier

Verbier to kolejny otwarty ośrodek narciarski w Szwajcarii, w którym koniec sezonu planowany jest dopiero na początek maja. Przy odrobinie szczęścia z powodzeniem uda się szusować na tych stokach jeszcze tej zimy i wiosny.

Kompleks rozciąga się w jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów sportów zimowych - centrum Czterech Dolin na wysokości 1500-3330 m n.p.m, co gwarantuje świetne warunki do jazdy i niezapomniane widoki. Łączna długość tras to aż 412 km i 162 ha, z czego w razie potrzeby sztucznie zaśnieżanych jest 157 km. Wśród 94 nartostrad przeważają łatwe i trudne (kolejno 31% i 48%). Dla spragnionych sportowej adrenaliny do dyspozycji pozostają trasy bardzo trudne, których jest 21%.

Po ekscytujących dniach na stokach można skorzystać z atrakcji, jakie zapewnia park rozrywki w Esserts, m.in. snow-cross, snowtube, snow-cart.

Karnet całodniowy zaczyna się od 320 zł.

4. Szwecja: ośrodek narciarski Stöten i Sälen

 Ośrodek Stöten znajduje się w Sälen i szczyci się mianem jednego z największych kompleksów narciarskich w Szwecji. Wysunięty najbardziej na północ, obejmuje ośrodki: Lindvallen, Högfjället, Kläppen, Tandådalen, Hundfjället i Stöten.

Stöten położony jest na wysokości 483-848 m, z najwyższym spadkiem 370 metrów. Z  jego szczytu rozciąga się zachwycający widok na szwedzkie i norweskie góry.

Łączna długość tras to 35 km, na które składa się 48 tras zjazdowych. Najdłuższa liczy 3,1 km. Z powodzeniem odnajdą się tutaj narciarze o różnych stopniach zaawansowania, gdyż dostępnych jest zarówno wiele tras bardzo łatwych (56%), łatwych (23%), trudnych (6%), jak i bardzo trudnych (15%). Turyści mogą tutaj skorzystać także z 45 km tras do narciarstwa biegowego, obejmującego styl klasyczny i tzw. łyżwę. Gratką jest 30-kilometrowa oświetlona trasa – nocne bieganie zapewnia niezapomniane wrażenia.

Dla dzieci i osób rozpoczynających naukę jazdy na nartach udostępniono łagodne zbocze, umożliwiające bezpieczną i bezstresową jazdę.

Sytuacja epidemiologiczna w Szwecji: Restrykcje spowodowane pandemią koronawirusa na świecie długo nie były w Szwecji tak ścisłe jak w innych krajach. Dopiero pod koniec 2020 roku rząd zdecydował się wprowadzić nowe ograniczenia, m.in. nakaz osłaniania nosa i ust w komunikacji miejskiej w porannych i popołudniowych godzinach szczytu, ograniczenie ilości osób w restauracjach, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20:00, limit osób w centrach handlowych, siłowniach itp. (obostrzenia zostały zaplanowane do stopniowego wprowadzania).

Co ciekawe Szwecja była jednym z ostatnich krajów, które nie wprowadziły nakazu osłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych.

W związku z tym stoki narciarskie w Szwecji są nadal otwarte i można z nich bez przeszkód korzystać.

5. Szwecja: ośrodek narciarski Vemdalen

Położony w centralnej Polsce ośrodek Vemdalen obejmuje trzy regiony narciarskie: Björnrike, Vemdalsskalet i Klövsjö/Storhogna. Kompleks znajduje się na wysokości 595-930 m n.p.m. i oferuje bardzo zróżnicowane warunki do zjazdów. Przeważają tras bardzo łatwe (33%), łatwe (25%) i trudne (24%), ale znajdzie się też coś dla osób kochających przygodę i adrenalinę towarzyszącą zjazdom na czarnych trasach – tych jest tutaj 18%, więc jest w czym wybierać.

Sezon narciarski trwa w Vemdalen wyjątkowo długo – średnio od połowy grudnia do końca kwietnia. Miejsce szczyci się tym, że zawsze jest tu śnieg. A nawet, gdyby pogoda sprawiła niespodziankę, to w rezerwie jest niezawodny system sztucznego naśnieżania.

Do dyspozycji narciarzy przygotowano 54 szerokie i komfortowe trasy zjazdowe, które obsługuje 30 wyciągów. Amatorzy narciarstwa biegowego znajdą tu prawdziwy raj – aż 70 km tras biegnących przez surowy i zachwycający skandynawski krajobraz.

Ceny karnetów całodniowych zaczynają się od: 200 zł.

Warto też pamiętać, że góry to nie tylko stoki, ale też szereg innych aktywności na świeżym powietrzu.

Co robić w górach, jeśli nie narty?

 • Jazda na skuterach śnieżnych,
 • Jazda na sankach,
 • Wędrówki górskie,
 • Paralotniarstwo.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty w marcu? Porównanie cen

Nie tylko niepewna sytuacja epidemiologiczna powinna skłaniać do zakupu dobrego ubezpieczenia. Przede wszystkim to specyfika sportu jakim jest narciarstwo zjazdowe wymusza odpowiednie zabezpieczeni. Doraźne – w postaci kasku i ochraniaczy na tułów, a także bardziej kompleksowe, czyli ubezpieczenie turystyczne. 

Wyjeżdżając na narty za granicę, należy pamiętać, że ewentualny wypadek czy kontuzja może wiązać się z ogromnymi kosztami finansowymi. Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) bezpłatnie zapewnia tylko podstawową opiekę medyczną i to w takim zakresie, w jakim jest ona darmowa dla obywateli danego kraju. Wyrazistym przykładem jest ratownictwo górskie – w Polsce nieodpłatne, za granicą pełnopłatne, oczywiście pokrywane przez poszkodowanego. Warto zaznaczyć, że akcja ratownicza z użyciem helikoptera to zazwyczaj koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy euro.

Ubezpieczenie na narty – na co jeszcze zwrócić uwagę?

 • suma kosztów leczenia - powinna być nie mniejsza niż 30 000 euro.
 • usługa ratownictwa,
 • assistance,
 • NNW,
 • OC sportowe,
 • ubezpieczenie bagażu (szczególnie jeśli podróżujemy samolotem).

Jakie ubezpieczenie na narty będzie najlepsze?

Propozycje poszczególnych ofert polis turystycznych zostały przygotowane na podstawie naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

 

Najtańsza oferta  - 3,70 zł zł/dzień

Najdroższa oferta – 22 zł/dzień

Oferta optymalna – 12,22 zł/dzień

Suma ubezpieczenia

200 000 zł

 800 000 zł

40 000 000 zł

Ratownictwo

200 000 zł

800 000 zł

40 000 000 zł

NNW

20 000 zł

50 000 zł

150 000 zł

OC

-

 300 000 zł

1 500 000 zł

OC sportowe

-

300 000 zł

1 500 000 zł

Stomatolog

900 zł

 900 zł

2 000 zł

Bagaż

-

3 000 zł

6 000 zł

Assistance

Usługi assistance w ramach kosztów leczenia – wariant standard

Pakiet assistance exclusive dla narciarzy - m.in. zwrot kosztów karnetu, odszkodowanie za zamknięcie tras zjazdowych, zwrot kosztów za wypożyczony sprzęt narciarski

Usługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej

Opóźnienie lotu

O 6h – 200 zł

O 5h – 200 euro

O 6h – 500 zł

Ubezpieczenie mieszkania

-

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Sytuacja epidemiologiczna na świecie sprawia, że trudno zaplanować wyjazd zimowy w dowolne miejsce – obostrzenia zmieniają się dynamicznie i kolejne kraje otwierają/zamykają stoki narciarskie. Na dzień 4.01.2021 r swobodnie można jeździć na nartach w Szwecji i Szwajcarii (bez konieczności odbywania kwarantanny). Chcąc w tym niełatwym roku wyjechać na narty, warto na bieżąco śledzić sytuację na świecie i dokładnie zapoznawać się z obostrzeniami sanitarnymi. Wyjazd na pewno nie jest tak łatwy jak zazwyczaj, ale nie niemożliwy.

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa