Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Narty w marcu. Czynne ośrodki narciarskie w Europie i stoki z gwarancją śniegu

narty_marzec

Chociaż tegoroczne ferie zimowe dobiegły końca we wszystkich rejonach Polski, a pogoda za oknami coraz częściej zwiastuje wiosnę, to sezon narciarski wciąż trwa w najlepsze. Jeśli jeszcze nie zdążyłeś wybrać się na wymarzony wypad w góry, to nic straconego! Ośrodki narciarskie nadal są otwarte, a stoki zaśnieżone, zatem spokojnie można zacząć planowanie zimowego relaksu na łonie górskich krajobrazów. Warto również zauważyć plusy tej sytuacji, bowiem ceny noclegów w marcu są nieco niższe niż chociażby w grudniu, a przepustowość turystów jest mniejsza, zatem z dużym prawdopodobieństwem unikniesz tłumów.

Jeśli natomiast nie masz pomysłu, gdzie się wybrać, to poniżej znajdziesz listę aż 10 kurortów, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagającego amatora sportów zimowych! 

 

Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Narty w marcu – dlaczego warto?

Chociaż na wyjazd na narty najczęściej wybiera się miesiące jak grudzień, styczeń czy luty, to jednak zaplanowanie takiej wycieczki na marzec wcale nie jest złym pomysłem. W marcu warunki na stokach wciąż są świetne i nie brakuje śniegu, ale przez to, że sezon zbliża się ku końcowi, możesz znaleźć noclegi w naprawdę korzystnych cenach. Nieco tańsze może być również wypożyczenie sprzętu czy ubezpieczenie narciarskie.
W dodatku w niektórych miejscach z okazji zakończenia sezonu da się załapać na ofertę, w której w ramach wykupienia noclegu w określonym obiekcie, skipass otrzymujemy gratis, co może znacząco obniżyć koszty wyjazdu

Narty w marcu, zalety:

  • Mniej tłumów: W marcu większość szczytowych sezonów narciarskich już minęła, co oznacza zdcdydowanie mniej narciarzy na stokach. Możesz cieszyć się bardziej spokojnymi warunkami do jazdy na nartach i krótszym czasam oczekiwania na wyciągach.

  • Dłuższe dni: W marcu dni są dłuższe, co oznacza więcej czasu na zabawę na stokach. Możesz jeździć na nartach nawet do późnych popołudniowych godzin, korzystając z dłuższych dni i przyjemnej pogody.

  • Stabilna pokrywa śnieżna: W wielu ośrodkach narciarskich w Europie warunki śniegowe w marcu są nadal doskonałe, a pokrywa śnieżna jest stabilna. Dzięki temu można cieszyć się dobrą jakością śniegu i świetnymi warunkami do jazdy na nartach.

  • Pogoda wiosenna: Marzec to piękna wiosenna pogoda na stokach narciarskich. Takie warunki pozwalają cieszyć się słońcem i cieplejszymi temperaturami. Możesz delektować się jazdą na nartach w przyjemnych warunkach atmosferycznych.

  • Sezonni obniżki cen: W marcu wiele ośrodków narciarskich oferuje promocje i zniżki na zakwaterowanie, karnety narciarskie i inne usługi związane z narciarstwem. Możesz więc zaoszczędzić trochę pieniędzy, wybierając się na narty w tej porze roku.

Ośrodki narciarskie otwarte w marcu

W marcu wciąż otwartych jest wiele ośrodków narciarskich, a poniżej prezentujemy listę dziesięciu obiektów na terenie całej Europy, które warto wybrać na cel swojej podróży! 

SŁOWACJA: Lomnické sedlo

Ten ośrodek to idealna propozycja na weekendowy wypad, gdyż do Słowacji bez problemu możemy dostać się samochodem w kilka godzin, szczególnie z południa Polski. Obiekt Lomnicke sedlo jest jednym z najstarszych tatrzańskich ośrodków, a ponadto jest on również najwyżej położonym takim ośrodkiem na Słowacji, dzięki czemu sezon jest tu wyjątkowo długi i trwa zazwyczaj od listopada aż do maja. W marcu warunki do szusowania są tam idealne! Znajdziesz tam skocznie narciarskie, lodowisko czy tor bejsbolowy, a trasy zjazdowe są różnorodne, zarówno niebieskie, czerwone, jak i czarne. Najwyżej położona i jednocześnie najbardziej stroma, a przy tym również najbardziej znana trasa Łomnickiej Przełęczy (2190 m n.p.m.) ma aż 6,5 kilometra i zadowoli wymagających narciarzy i snowboardzistów, jednak początkujący również znajdą coś dla siebie!

WŁOCHY: Alta Badia

Ten kraj to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych na urlop na nartach. Dobrych kurortów narciarskich we Włoszech nie brakuje, jednak kurort Alta Badia to kurort z wieloletnią tradycją, ogromną różnorodnością tras zjazdowych i słynie z przepysznych, lokalnych potraw. Położony jest w Południowym Tyrolu, w środku Dolomitów.
Sezon trwa do połowy kwietnia, a w marcu wciąż wielu turystów decyduje się na wycieczkę tutaj, bowiem warunki do uprawiania sportów zimowych wciąż są świetne, bowiem spora część terenu jest sztucznie naśnieżana. Do wyboru mamy aż 100 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, a szczyt położony jest ponad 2 700 metrów nad poziomem morza. Charakterystyczne dla tego regionu płaskie tereny są często wykorzystywane do skijöringu, czyli jazdy na nartach za pędzącym koniem.

WŁOCHY: Cortina d’Ampezzo

Włochy to często wybierany kierunek podróży dla narty, zatem do zestawienia warto dodać jeszcze jeden włoski kurort.
Sezon trwa w nim do maja, a śniegu w marcu tutaj nie brakuje - jest go tyle samo, co chociażby w grudniu! Miejsce to słynie z odbywających się tu kiedyś Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz niezwykłych tras zjazdowych, zajmujących powierzchnię aż 120 kilometrów. Jedną z najbardziej znanych atrakcji w Cortina d’Ampezzo jest z pewnością przejażdżka taksówką bobslejową po olimpijskim torze bobslejowym.

FRANCJA: Val Thorens

Kurort ten jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Europie i należy do słynnego obszaru Trzech Dolin (Les Trois Vallées). Prawie wszystkie trasy ośrodka znajdują się na wysokości powyżej 2 000 metrów nad poziomem morza, a obiekt oferuje nam niemal 150 kilometrów tras, a ponadto znajdują się tam trzy trzytysięczniki, lodowce, przełęcze i naprawdę zróżnicowane nartostrady.
Niezwykłe w Val Thorens jest to, że niektóre trasy narciarskie biegną właściwie przez sam środek miejscowości, w kanionach otoczonym domami czy hotelami, ponieważ po Val Thorens od lat nie można poruszać się samochodem. Kursują tu za to darmowe skibusy. Nie jest to najtańsze miejsce, ale ma naprawdę wiele do zaoferowania, a widoki z takiej wysokości zapierają dech w piersiach, dlatego jeśli masz odrobinę więcej czasu na zwiedzanie i budżet na taki wyjazd, Val Thorens to doskonała opcja. Sezon niekiedy sięga tu nawet maja, a trasy w marcu wciąż są świetnie naśnieżone.

FRANCJA: Alpe d’Huez Grand

Ten ośrodek narciarski znajduje się na wysokości 1860 metrów nad poziomem morza, na  południowej stronie Masywu Grandes Rousses. Słynie on z rodzinnej atmosfery i zdecydowanie nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu jako drugi francuski ośrodek. Warunki do szusowania w marcu są idealne (w niektórych latach śniegu jest więcej niż w lutym!), a zjazdy wybierać można spośród 111 tras o różnym stopniu trudności.
Ponadto, to miejsce jest wyjątkowo słoneczne, bowiem szacuje się, że ma aż 300 słonecznych dni w roku, co oznacza, że na urlopie nie zabraknie świetnej pogody. Będąc na terenie ośrodka, warto wybrać się do położonej na wysokości 2700 metrów nad poziomem morza grocie lodowej. Szczyt Alpe d’Huez mierzy aż 3300 metrów nad poziomem morza, a widoki są niesamowite!

HISZPANIA: Sierra Nevada 

Sierra Nevada zlokalizowane jest w południowej Hiszpanii w masywie górskim Penibético, blisko Granda, a więc miasta będącego wpisanego na listę UNESCO, zatem w przerwach od zjazdów nie zabraknie Ci atrakcji do zwiedzania.
Kurort jest naprawdę ogromny, położony jest na wysokości 2100 metrów nad poziomem morza, a sezon trwa tutaj do końca kwietnia, zatem w marcu trasy nadal będą naśnieżone i przystosowane do jazdy. To miejsce doskonałe szczególnie dla początkujących lub dla tych, którzy chcą spędzić urlop aktywnie, lecz spokojnie, bowiem większośc tras jest stosunkowo prosta, jednak da się znaleźć również te bardziej wymagające. Sierra Nevada ma w ofercie także snowpark i strefę aktywności o nazwie Mirlo Blanco, do której bez wątpienia warto zajrzeć. Urlop tutaj nie będzie należał do najtańszych, jednak przepustowość turystów i ceny spadają im bliżej końca sezonu, więc nietrudno o atrakcyjną ofertę last minute. 

SZWAJCARIA: Saas Fee

Szwajcaria to piękny kraj, jednak szwajcarskie ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Kurort Saas Fe, choć mniej doceniany niż chociażby słynny Zermatt, to doskonała opcja na nieco bardziej budżetowe narty (oczywiście na szwajcarskie standardy cenowe). Nazwa tego obiektu jest ciekawa, bowiem “fee” z niemieckiego oznacza wróżka, a w tym miejscu naprawdę panuje bajkowa atmosfera. Region narciarski w dolinie Saas rozciąga się na wysokości od 1470 do 3600 metrów nad poziomem morza.
Obszar jest wolny od ruchu samochodowego, można za to poruszać się tutaj saniami, to stanowi niemałą atrakcję turystyczną. Tras zjazdowych w Saas Fee jest 48, a większość z nich należy do stosunkowo łatwych. To idealna opcja dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów lub propozycja dla rodzin z dziećmi. 

CZECHY: Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn)

Szpindlerowy Młyn to ośrodek narciarski położony na wysokości ponad 1 200 metrów nad poziomem morza, najbliżej polskiej granicy, tuż przy Karpaczu i Szklarskiej Porębie, zatem to świetna opcja na weekendowy, spontaniczny wyjazd. Ponadto, Czechy nie są wcale drogim krajem, więc to propozycja na każdą kieszeń. Szpindlerowy Młyn złożony jest z kompleksów Medvědín i Svaty Petr i oferuje trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, a wiele znajdujących się na terenie kurortu atrakcji jest dostosowana do  najmłodszych, przez co to często odwiedzają go rodziny z dziećmi.
Chociaż najwięcej opadów śniegu na terenie Szpindlerowego Młyna rejestruje się w styczniu, to jednak w marcu wciąż są idealne warunki do uprawiania sportów zimowych, a sam ośrodek zgarnął kilka lat temu nagrodę dla najlepszego ośrodka narciarskiego w Czechach, co tylko potwierdza, że warto. 

AUSTRIA: Ischgl

W tym ośrodku naturalny śnieg występuje całym rokiem, co jest niejako wizytówką tego miejsca. Sezon trwa aż do maja, a w marcu warunki do szusowania są idealne! Położony jest w Tyrolu, a duży wybór tras o różnym stopniu trudności i świetna organizacja ośrodka sprawia, że nawet w okresie największej przepustowości turystów na stokach nie ma tłumów utrudniających komfort jazdy. Znajdziemy tu również świetny snowpark.
Kurort nie należy do najtańszych, jednak nocleg możemy wybrać na terenie okolicznych ośrodków, z których bez problemu dotrzemy do Ischgl bezpłatnym skibusem. Szczyt sięga niemal 2 900 metrów nad poziomem morza, a widoki są powalające!

AUSTRIA: Zillertal Arena

To jeden z najczęściej odwiedzanych przez Polaków ośrodków narciarskich w Europie, zatem w naszym zestawieniu również nie mogło go zabraknąć. Do dyspozycji mamy 84 trasy, z przewagą tras czerwonych, jednak każdy znajdzie tu zjazd o idealnym dla siebie poziomie trudności.
Sezon trwa do kwietnia, a w marcu śniegu jest niewiele mniej niż w lutym, za to obserwowana jest mniejsza przepustowość trustów, co czyni kurort idealnym miejscem do odwiedzenia w marcu. Odnajdą się tu na pewno najmłodsi, gdyż w okolicy jest wiele szkółek narciarskich dla dzieci. 

AUSTRIA: Stubai Glacier

Stubai Glacier (lodowiec Stubai) jest jednym z największych i najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Austrii. Znajduje się w Tyrolu, w zachodniej części kraju, niedaleko miasta Innsbruck. Ośrodek ten jest jednym z niewielu lodowców narciarskich w Austrii, co oznacza, że oferuje doskonałe warunki narciarskie przez cały rok. 
Stubai Glacier oferuje szeroki wybór tras narciarskich o różnym stopniu trudności, co sprawia, że jest idealnym miejscem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Na lodowcu znajdują się również trasy dla snowboardzistów oraz parki narciarskie, które przyciągają miłośników snowboardu z całego świata.
Ośrodek narciarski Stubai Glacier posiada doskonałą infrastrukturę, w tym nowoczesne wyciągi narciarskie i gondole, które umożliwiają szybki i wygodny dostęp do wszystkich tras narciarskich. Ponadto, na terenie ośrodka znajdują się restauracje, kawiarnie i inne udogodnienia, które zapewniają komfort i wygodę dla narciarzy.

Ubezpieczenie narciarskie na narty w marcu - jakie wybrać?

Zakup ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd to niezwykle ważna kwestia, o której powinieneś pamiętać, planując zimowy urlop. Polisa narciarska to ochrona naszego zdrowia i życia, jak i również bezpieczeństwo portfela. Koszty leczenia za granicą bywają kolosalne, szczególnie, jeśli w akcję ratunkową włączy się górskie pogotowie ratunkowe, co często zdarza się podczas wypadku na stoku. Jeden nieszczęśliwy wypadek mógłby Cię zadłużyć na kilka lat, jednak z odpowiednio dobraną polisą to ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty leczenia w zakresie wybranej sumy gwarantowanej. 
Pamietaj też, że we Włoszech kupno polisy turystycznej jest obligatoryjne, jeśli chcesz korzystać ze stoku. Wprowadzenie takiego przepisu jest uzasadnione, jednak nawet tam, gdzie nie jest to obowiązkowe, warto być ubezpieczonym. Aby nasza ochrona była kompleksowa należy pamiętać, by podczas wyboru polisy zawierała ona wszelkie niezbędne elementy. 

Co powinno zapewniać dobre ubezpieczenie narciarskie?

Dobre ubepzieczenie narciarskie to polisa dopasowana do Twoich planów, oczekiwać, możliwości i indywidualnej sytaucji. 

Polisa narciarska zapewnia wsparcie w razie nieszczęśliwych wypadków, do których może dojść na stoku i poza nim. Ubezpieczony może liczyć na pokrycie wszystkich kosztów leczenia. Dotyczy to wypadków na stoku, jak i innych chorób, np. COVID-19. Ubezpieczyciel opłaci koszty związane z akcją ratowniczą: start śmigłowca, pracę ratowników czy transport do szpitala. - mówi Patrycja Pałka, spcejalista ds ubepzieczeń turystycznych w rankomat.pl

Najważniejszym elementem polisy narciarskiej są koszty leczenia. W Europie suma ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a poza Starym Kontynentem przynajmniej 60 000 euro. Natomiast jeżdżąc na nartach lub snowboardzie w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie, gdzie opieka medyczna jest bardzo wysoka, warto zwiększyć wysokość świadczenia do przynajmniej 120 000 euro. Ponadto dobra polisa turystyczna powinna zapewnić Ci:

  • pokrycie kosztów akcji ratowniczej,
  • ochronę sprzętu sportowego (nawet, jeśli go wypożyczamy - wówczas uszkodzony sprzęt z wypożyczalni zostanie naprawiony lub odkupiony przez ubezpieczyciela),
  • NNW,
  • OC w życiu prywatnym (jeśli to my nieumyślnie spowodujemy wypadek na stoku, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej),
  • Assistance.

Nie zapomnij też, że EKUZ w przypadku zimowego wyjazdu to zdecydowanie za mało. Część usług medycznych w wielu krajach europejskich jest dodatkowo płatna, nawet w publicznej ochronie zdrowia. Często bywa również tak, że te zabiegi, które nie są w Polsce wcale płatne, za granicą już tak. Może więc się okazać, że założenie gipsu, konsultacje ze specjalistą czy transport ze stoku do szpitala będzie kosztował nawet kilkaset euro.

EKUZ na narty w marcu

Tymczasem ubezpieczenie narciarskie w ramach kosztów leczenia pokryje wszystkie te opłaty, w tym również leczenie prywatne. Warto jednak zdecydować się na wysoką sumę gwarantowaną – 40 000 euro to minimum.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie na narty w marcu?

UBEZPIECZYCIEL

ZAKRES OFERTY

CENA

KRAJ

Axa Partners

Koszty leczenia i ratownictwa: 600 000 zł

OC: 250 000 zł

Ochrona COVID-19: TAK

Ubezpieczenie sprzętu sportowego: 1 500 zł 

NWW: 50 000 zł

8,89 zł/dzień

za jedną osobę dorosłą (bez chorób przewlekłych)

ZOBACZ CENĘ

Włochy

Signal Iduna 

Koszty leczenia i ratownictwa: 200 000 zł

OC: 100 000 zł

Ochrona COVID-19: TAK

Ubezpieczenie sprzętu sportowego: 4 000 zł

NWW: 30 000 zł

12,60 zł/dzień

za jedną osobę dorosłą (bez chorób przewlekłych) 

ZOBACZ CENĘ

Austria

Ergo Ubezpieczenia Podróży 

Koszty leczenia i ratownictwa: 188 298 zł

OC: 235 373 zł

Ochrona COVID-19: TAK

Ubezpieczenie sprzętu sportowego: 4 000  zł 

NWW: 30 000 zł

15 zł/dzień

za jedną osobę dorosłą (bez chorób przewlekłych)

ZOBACZ CENĘ 

Hiszpania

Na cenę polisy narciarskiej ma wpływ wiele czynników: przede wszystkim zakres ochrony i wysokość sum gwarantowanych, ale i kierunek podróży, wysokość zdobywanych przez nas szczytów czy termin podróży. Powyżej została przedstawiona przykładowa kalkulacja ubezpieczeń na wyjazd w góry do 3 europejskich państw, na której widać, że cena takiej polisy to zaledwie kilkanaście złotych dziennie, które może uratować nam życie, zapewniając pomoc finansową w leczeniu. 

Dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń narciarskiech na polisanarciarska.pl znajdziesz ubezpieczenie na narty w kilka minut, dopasowane do Twoich oczekiwań i możliwości. W kilka minut porównasz oferty dostepne na rynku, zapoznasz się z dokumentem Ogólnych Warunków Ubepzieczenia i dopasujesz rozszerzenia do swoich planów. Wykorzystanie kalkulatora jest bardzo proste i wymaga jedynie kilku kliknięć. Zobacz, jakie oferty dla Ciebie przygotowali ubezpieczyciele:

 

Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy EKUZ wystarczy na wyjazd w góry za granicę?

    Europejska Karta Ochrony Zdrowia zapewnia nam dostęp do pomocy medycznej, która jest refundowana w danym kraju, a służby ratunkowe w górach najczęściej nie są opłacane przez państwo, zatem i tak będziemy musieli pokryć wiele kosztów z własnej kieszeni. Nie zapewni nam również ochrony sprzętu sportowego czy OC, zatem zdecydowanie nie stanowi kompleksowej ochrony. 

  2. Ile kosztuje wyjazd na narty w marcu?

    Ta kwestia zależy od kierunku podróży, miejsca zakwaterowania czy wybranego przez nas środku transportu jednak średni koszt wyjazdu na narty w marcu dla dwóch osób to kilka tysięcy złotych (w Czechach będzie to około 2 500 - 3 000 zł, jednak w Szwajcarii może sięgnąć nawet 10 000 zł). W koszt wlicza się dojazd, zakwaterowanie, wypożyczenie sprzętu, polisę na wyjazd i skipassy, więc warto doliczyć to tego budżet na lokalne atrakcje i wyżywienie. 

  3. Gdzie kupić ubezpieczenie na wyjazd w góry w marcu?

    Najlepiej i najłatwiej zrobić to online. Dzięki narzędziu, jakim jest porównywarka ubezpieczeń, w kilkanaście minut możemy znaleźć ofertę dla siebie na podstawie ustawionych przez siebie kryteriów, a następnie przejść przez proces zakupu bez wychodzenia z domu. 

  4. Gdzie kupić skipassy na wyjazd na narty w marcu?

    Skipassy zakupimy w wybranym kurorcie stacjonarnie na miejscu, możemy również dokonać rezerwacji online, dzięki czemu unikniemy kolejek przy kasach. Najczęściej dostępna jest opcja 4-godzinna, 1-dniowa, weekendowa oraz tygodniowa. 

Podsumowanie

  1. Marzec to dobry miesiąc na wyjazd na narty czy snowboard. W tym okresie przepustowość turystów maleje, wiele atrakcji jest tańszych, za to warunki na stokach wciąż są świetne.
  2. Sezon na narty najczęściej kończy się dopiero w kwietniu, zatem większość ośrodków narciarskich dalej jest otwarta na turystów.
  3. Planując wyjazd w góry, nie wolno zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym, które zapewni nam ochronę w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń na wyjeździe, pomoże pokryć koszty leczenia (lub całkowicie je pokryje) czy koszty naprawy uszkodzonego sprzętu sportowego. 
  4. We Włoszech ubezpieczenie turystyczne jest obligatoryjne, jeśli chcemy korzystać ze stoków. W innych krajach również jest ono zalecane. 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa