Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Oznaczenia kolorystyczne tras narciarskich w Polsce

O ile w trakcie letnich wędrówek kolor szlaku nie zawsze odzwierciedla jego poziom trudności, o tyle w narciarstwie to właśnie barwa mówi nam o rodzaju zjazdu, z jakim mamy się zmierzyć. Na polskich stokach możemy spotkać się z zielonymi, niebieskimi, czerwonymi i czarnymi oznaczeniami szlaków. Znajomość specyfiki kolorów pozwoli na świadomy wybór trasy odpowiedniej do naszych umiejętności.

ubezpieczenie na trasach narciarskichfot: pixabay.com

    Wybierz polisę na wyjazd

Zielone trasy

Trasy oznaczone zielonym kolorem należą do najłatwiejszych. Średnie nachylenie wynosi tutaj do 15 proc. (9°), natomiast maksymalne 21 proc. (12°). Są to trasy idealne dla dzieci oraz osób początkujących. Nie osiągniemy na nich dużej prędkości i będziemy mieć warunki umożliwiające spokojną naukę. Są to zazwyczaj szerokie trasy zapewniające nieblokowanie zjazdu przez osoby, które postanowią się zatrzymać. Zielone trasy możemy odwiedzić w ramach przypomnienia sobie zachowań na stoku, w sytuacji gdy długo nie jeździliśmy.

Niebieskie trasy

Kolejnym stopniem, nadal uważanym za łatwy, jednak nie tak bardzo jak zielone, są trasy oznaczone na niebiesko. Średnie nachylenie stoku w profilu podłużnym wynosi 17-21 proc. (10-12°), a maksymalne 30 proc. (17°). Szlaki te gromadzą największą liczbę osób. Są przeciętnym rodzajem tras, które nadają się dla osób mających już za sobą pierwsze chwile na stoku oraz będą polem treningowym, dla tych którzy przygotowują się do trudniejszych zjazdów. Niebieski kolor oznacza, że możemy zacząć rozwijać prędkości i doskonalić swoje umiejętności.

Czerwone trasy

Czerwone trasy charakteryzują się trudnym poziomem trudności. Średnie nachylenie w profilu podłużnym na tego typu szlakach wynosi 21-29 proc. (12-16°), natomiast maksymalne 40 proc. (22°). Zanim wybierzemy się na tego typu trasę musimy naprawdę pewnie czuć się na niebieskiej, która przecież należy jeszcze do łatwych. Czerwone trasy są dla osób, które opanowały już technikę jazdy i nie mają problemów z podnoszeniem się po upadku. Spotkamy tu narciarzy o prawdopodobnie większych umiejętnościach, którzy mogą rozwijać duże prędkości.

Czarne trasy

Ostatni rodzaj tras należy do bardzo trudnych i żaden z narciarzy nie może czuć się na nich pewnie. Jest najwyższym stopniem zaawansowania i jeżeli swobodna jazda nie do końca nam wychodzi, nie powinniśmy porywać się na zbyt wysokie progi. Średnie nachylenie stoku na czarnych szlakach wynosi ponad 29 proc. (16°), a maksymalne 53 proc. (28°). Trasy są dużym wyzwaniem i z pewnością podniosą dawkę adrenaliny. Na stoku możemy spotkać się z muldami, bryłami lodu, zwężeniami i niespodziewanymi zakrętami. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy jest to nasz debiut na danym odcinku.

    Bezpiecznie na stoku

Podany powyżej podział stopni trudności obowiązuje w Polsce od 30 grudnia 2011 roku. Przy ustalaniu kolorów tras wzięto pod uwagę nachylenie, ukształtowanie terenu oraz obecność innych obiektów przy trasie. Nigdy nie przeceniajmy swoich możliwości, gdyż stawiając sobie poprzeczkę zbyt wysoko, kłopoty ze zjechaniem będziemy mieć tak my, jak i pozostali uczestnicy stoku. W takich sytuacjach nie trudno o wypadek, dlatego warto wykupić ubezpieczenie narciarskie zapewniające nam pokrycie kosztów leczenia w związku z nieszczęśliwym wypadkiem oraz, w przypadku odpowiedzialności cywilnej, pokrycie strat poniesionych przez innych.

Julietta Maciejak

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa