Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam do Bułgarii - jak się przygotować?

bułgaria

Bułgaria, choć nie zyskała miana jednego z najpopularniejszych krajów, w których można uprawiać narciarstwo, to może pochwalić się bardzo dobrymi warunkami do praktykowania tego sportu. Ci nieliczni turyści, którzy poznali się na tamtejszych stokach narciarskich, mogą cieszyć się zimą od grudnia, często nawet do początków maja. Czego potrzebujemy przed zimowym wyjazdem do Bułgarii?

 

Ubezpieczenie narciarskie – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

 

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia

Za granicą szczególnie przyda nam się ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia w bułgarskich placówkach medycznych. W razie wypadku na stoku, poza stokiem lub w przypadku jakiejkolwiek choroby, nie będziemy musieli opłacać niemałych zresztą kosztów wizyt u lekarza, badań oraz leków. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, zawierające koszty leczenia, ochroni nas przed wydatkami związanymi z korzystaniem z porady lekarzy. Ile kosztuje leczenie w Bułgarii?

Leczenie ambulatoryjne 193 zł – 280 zł
Leczenie szpitalne około 12040 zł (za 3 dni przy złamaniu nogi)
Transport helikopterem ze stoku 13 tys. zł – 17 tys. zł

źródło: materiały własne

 

2. Pomoc Assistance

Większość polis narciarskich już w swoim podstawowym zakresie daje ochronę Assistance, czyli całodobową pomoc w różnej postaci. Ubezpieczenie to daje nam, w zależności od wybranego rodzaju, zabezpieczenie m.in. w postaci:

całodobowej infolinii jeśli będziemy potrzebowali pomocy, chociażby w znalezieniu placówki medycznej, do której możemy się udać, wystarczy zadzwonić pod wskazany przez ubezpieczyciela numer (najlepiej od razu wpisać go do telefonu komórkowego lub notesu)
pomocy tłumacza przyda się wsparcie osoby znającej język polski i bułgarski, np. gdy nie będziemy potrafili powiedzieć lekarzowi, co nam dolega
wcześniejszego powrotu do kraju w przypadku choroby i niemożności kontynuowania urlopu, ubezpieczyciel zorganizuje transport dla chorego i jego rodziny oraz pokryje jego koszty
zapewnienia opieki nad nieletnimi dziećmi gdy zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi, który zmusi nas do pobytu w szpitalu, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci opiekę nad naszymi dziećmi
dosłania niezbędnych przedmiotów na pomoc ubezpieczyciela możemy liczyć, jeśli z powodu braku niezbędnych rzeczy nie będziemy mogli kontynuować podróży. Ubezpieczyciel zorganizuje i zapłaci za ich przewóz, jeśli udostępnimy je Centrum Obsługi Klienta

źródło: materiały własne

    Najkorzystniejsza polisa narciarska

Zakres usług ubezpieczenia Assistance zależy od wariantu, jaki wybierzemy (podstawowy lub rozszerzony). O ile infolinia i wcześniejszy powrót do kraju towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zwykle w podstawie, to na pozostałe możemy liczyć dopiero, gdy zdecydujemy się na wariant rozszerzony. Wszystkie świadczenia dostępne w danego towarzystwa ubezpieczeniowego zawarte są w OWU.

 

3. Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Narciarstwo, jako jeden ze sportów niosących większe ryzyko urazu, a także, w niektórych przypadkach, zagrożenie życia, powinno nieść za sobą posiadanie ubezpieczenia kosztów poszukiwań i ratownictwa górskiego. Nawet jazda rekreacyjna po wyznaczonych trasach może wymagać interwencji ratowników. Pomoc wyszkolonych ludzi niesie jednak za sobą poważne konsekwencje finansowe. Samo wyjście ratowników na akcję kosztuje od 500 zł w górę. W zależności od czasu trwania akcji i ilości ratowników, cena może odpowiednio wzrastać. Tym gorzej dla nas, jeśli niezbędne okażą się psy tropiące, a jedyny możliwy transport to helikopter. Śmigłowiec nalicza bowiem największe koszty.

ubezpieczenie na narty do Bułgariifot: pixabay.com

 

4. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Wypadki na stoku zdarzają się nadzwyczaj często. Nie bez powodu ubezpieczyciele zaliczają ten sport do dyscyplin o podwyższonym stopniu ryzyka. W razie takiego wypadku, posiadając ubezpieczenie NNW, otrzymamy odszkodowanie oraz sfinansowanie kosztów leczenia i rehabilitacji, jeśli takie będą konieczne. Uczniowie i studenci zwykle posiadają taką polisę (chociaż nie jest ona obowiązkowa). Zakres ubezpieczenia wybranego przez szkoły może być jednak zbyt wąski, żeby chronić odpowiednio turystę podczas wyjazdu na narty. Nie wszystkie także obejmują ochroną wypadki na stoku. W takiej sytuacji dobrze jest wykupić dodatkowe NNW.

 

5. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Beztroska jazda zarówno w wykonaniu bardziej zaawansowanych narciarzy, jak i amatorów, skutkuje wystąpieniem sytuacji niebezpiecznych nie tylko dla nas, ale także dla innych turystów, znajdujących się na stoku. Może zdarzyć się, że przez przypadek zajedziemy drogę jednemu z nich, w wyniku czego dozna on urazu lub zniszczy sprzęt sportowy. W takich wypadkach jedyną deską ratunku dla nas jako sprawców szkody jest ubezpieczenie OC, które zwalnia nas z wypłacania pieniędzy poszkodowanemu i zobowiązuje do tego ubezpieczyciela.

Szkoda OCźródło: materiały własne

    Ubezpiecz się na wyjazd do Bułgarii

6. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jedną z opcji ochrony zdrowia za granicą, bez konieczności dodatkowego płacenia, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotne, którą możemy wyrobić w oddziałach NFZ. Na jej podstawie możemy zwracać się o pomoc lekarską do placówek, które podpisały umowę z polską służbą zdrowia, na zasadach obowiązujących obywateli danego kraju. Oznacza to, że jeśli w Bułgarii pacjent ma obowiązek częściowego płacenia za opiekę medyczną, turyści także będą musieli wnieść taką opłatę.

 

Wyjazd na narty do Bułgarii
źródło: materiały własne

Gdzie na narty w Bułgarii?

  • Pamporowo – oddalone od Sofii o 260 km. Pokrywa śnieżna w tym rejonie utrzymuje się przez około pół roku. Łączna długość tras zjazdowych wynosi 20 km. Znajdują się tam odcinki zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Możemy również skorzystać z 34 km tras biegowych.
  • Borowiec – to największy ośrodek górski i sportowy w całej Bułgarii. Łączą się tu zarówno uroki Alp jak i Gór Riła. W tamtym rejonie można nie tylko pojeździć na nartach, ale również udać się na piesze wysokogórskie wycieczki.
  • Banko – kurort narciarski położony na wysokości 1000 m. n.p.m. Banko oddalone jest o 200 km od Sofii i znajduje się w górach Pirin. Zarówno początkujący jak i profesjonaliści w jeździe na nartach znajdą tu trasy odpowiednie dla siebie. Do dyspozycji narciarzy oddano wyciąg o długości 7 km. Trasy zjazdowe mają długość nawet 50 km.


Redakcja portalu:

polisa narciarska

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa