Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam do Norwegii - jak się przygotować?

norwegia

Norwegia to piękny kraj fiordów i zorzy polarnej. Ostatnio przyciąga Polaków szukających zatrudnienia. Okazuje się, że jest też doskonałym miejscem dla fanów szaleństwa na śniegu. Miłośnicy narciarstwa i snowboardingu z pewnością znajdą w tym nadbałtyckim kraju coś dla siebie.

Norwegia jest to bardzo popularny kurort narciarski w Europie. Ośrodki narciarskie są większości przypadków bardzo dobrze zagospodarowane i bezpieczne. Jednak, podobnie jak w przypadku każdego sportu, narciarstwo niesie pewne ryzyko, a bezpieczeństwo na stokach zależy częściowo od umiejętności i odpowiedzialności samego narciarza.

Norwegia - podstawowe informacje 

Norwegia to kraj położony w północnej Europie, znany ze swojej malowniczej przyrody, fiordów, lodowców, wysokich gór i krystalicznie czystych jezior. 

Podstawowe informacje na temat Norwegii:

 • Stolica: Oslo
 • Język: Norweski
 • Ludność: Około 5,4 miliona mieszkańców
 • Powierzchnia: Około 385 207 km²
 • Waluta: Korona norweska (NOK)
 • System polityczny: Konstytucyjna monarchia parlamentarna
 • Przyroda: Norwegia słynie z malowniczej przyrody, która obejmuje fiordy, góry, lodowce, tundry, lasy i jeziora.
 • Fiordy: Norwegia jest znana z ponad tysiąca spektakularnych fiordów, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Gospodarka: Norwegia ma jedną z najwyższych na świecie dochodów na mieszkańca, głównie dzięki eksportowi ropy naftowej i gazu ziemnego.
   

Wyjazd na narty do Norwegii

Narty w Norwegii - dokumenty potrzebne na wyjazd

Dokumenty, które bedą Ci potrzebne na wyjazd do Norwegii to paszport lub dowód osobisty. W przypadku podróży lotniczych, zaleca się posiadanie paszportu, ponieważ niektóre linie lotnicze mogą wymagać paszportu jako głównego dokumentu identyfikacyjnego. Nie ma określonej minimalnej ważności dokumentu podróży dla osób podróżujących do Norwegii z Polski. Obywatele polscy nie potrzebują wizy do Norwegii. 

Jeśli planujesz przebywać w Norwegii ponad 3 miesiące, musisz zarejestrować swój pobyt na posterunku policji norweskiej.

Jaka jest pogoda w Norwegii?

Norwegia charakteryzuje się dość zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległe położenie geograficzne, rozciągające się od wybrzeży Morza Północnego na południu, po Arktykę na północy. W związku z tym, warunki pogodowe będą różnić się w różnych regionach kraju. Na południu Norwegii, nad wybrzeżami Morza Północnego i Morza Norweskiego, panuje klimat umiarkowany morski. Zimy są łagodne, a lata chłodne, z umiarkowanymi temperaturami. Opady są stosunkowo wysokie przez cały rok, a zima może być mokra i deszczowa. W środkowej części kraju, w okolicach Oslo i okolic, występuje klimat kontynentalny. Zimy są chłodne, a temperatury spadają poniżej zera, a latem jest cieplej, ale nadal stosunkowo chłodno w porównaniu do klimatu kontynentalnego w innych krajach. Opady są mniej intensywne niż na wybrzeżach. Na północy Norwegii, powyżej koła podbiegunowego, panuje klimat subarktyczny, który charakteryzuje się bardzo chłodnymi zimami, gdzie temperatury spadają poniżej zera, oraz umiarkowanie chłodnymi latami. Czasami latem można doświadczyć dni bezpośredniego słońca, dzięki zjawisku znanemu jako północne białe noce. Z kolei w północnych częściach kraju, nad kołem podbiegunowym, występuje klimat arktyczny. Charakteryzuje się to długimi i surowymi zimami oraz krótkimi i chłodnymi latami, gdzie temperatura rzadko przekracza 10°C. 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - czy wystarczy na wyjazd na narty do Norwegii?

WAŻNE❗ Mimo, że Norwegia nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, możemy na jej terenie korzystać z pomocy lekarza na podstawie EKUZ wystawionej przez NFZ.

Mimo, że Norwegia nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, możemy na jej terenie korzystać z pomocy lekarza na podstawie Karty EKUZ wystawionej przez NFZ. Upoważnia nas ona do usług medycznych świadczonych przez placówki, które mają podpisaną umowę z Narodowym Biurem Ubezpieczeniowym. W lokalnych oddziałach możemy uzyskać informacje dotyczące przychodni, do których możemy się udać po pomoc. Musimy pamiętać, że EKUZ nie zapewnia pokrycia wszytskich kosztów leczenia, wato więc wykupić dodatkowo ubezpieczenie kosztów leczenia.

Pamiętaj jednak, że leczenie w Norwegii nie należy do najtańszych, a za wszystkie dodatkowe usługi medyczne zapłacisz z włąsnej kieszeni. 

100% płatne są takie usługi, jak:

 • transport powrotny do kraju,
 • leczenie prywatne,
 • zakup materiałów medycznych,
 • leczenie dentystyczne.

Dopłacić trzeba za:

 • wizytę u lekarza pierwszego kontaktu – ok. 70 zł;
 • wizytę domowa lekarza pierwszego kontaktu – ok. 90 zł;
 • wizytę specjalistyczną – ok. 145 zł ze skierowaniem, ok. 220 zł bez skierowania. 
 • transport sanitarny – w sytuacjach nagłych jest bezpłatny, w pozostałych kosztuje ok. 60 zł za przejazd w jedną stronę;
 • leki.

Dlatego najlepszym zabezpieczeniem podczas podróży na narty do Norwegii będzie więc indywidualne ubezpieczenie narciarskie. Tylko takie rozwiązanie zapewni uzyskanie bezpłatnej pomocy medycznej w Norwegii, a także zapewni szereg dodatkowych usług, np. transport medyczny do kraju. 

Ubezpieczenie narciarskie do Norwegii– co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Wyjeżdżając za granicę powinniśmy zadbać o dostęp do opieki medycznej w kraju, który jest celem naszej podróży. W razie wypadku lub zachorowania pomoc lekarza może okazać się niezbędna. Jednak, żeby korzystać z niej bezpłatnie musimy posiadać odpowiednie ubezpieczenie, z którego zostanie opłacona usługa dla nas zrealizowana. W Norwegii wizyta u lekarza specjalisty wymaga odpowiedniego skierowania. Podobnie jak leczenie szpitalne. Chcąc skorzystać z tych świadczeń na własna rękę musimy liczyć się z kosztami, jakie przyniesie nasze leczenie. Ile może kosztować leczenie w Norwegii?

wizyta u lekarza pierwszego kontaktu około 60 zł
porada specjalisty około 126 zł
porada specjalisty bez skierowania około 215 zł
doba w szpitalu około 1650 zł

źródło: materiały własne
 

Ratownictwo 

Pomoc ratowników górskich to jedno z kosztowniejszych świadczeń, z jakich możemy być zmuszeni korzystać. Ratownictwo, a często wcześniej akcja poszukiwawcza niosą duże wydatki. Zabezpieczenie się przed nimi powinno być obowiązkowe dla każdego narciarza i snowboardzisty, zwłaszcza, jeśli zamierza uprawiać taki typ sportu, który jest szczególnie niebezpieczny. W przeciwieństwie do polskiego ratownictwa górskiego, zagraniczne jednostki obciążają kosztami interwencji poszkodowanych. To turysta jest zobowiązany do zapłacenia rachunku, jaki zostanie wystawiony po akcji.

koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej

 

Ubezpieczenie narciarskie do Norwegii

Assistance

To pakiet ubezpieczeń, które zapewniają ochronę w rozmaitych sytuacjach kryzysowych. Zwykle jest on zapewniony w podstawowym wariancie ubezpieczenia wraz z kosztami leczenia. W ramach assistance możemy liczyć m.in. na pomoc w zakresie:

Assistance w podstawowym zakresie
organizacji i opłacenia transportu poszkodowanego rozumie się go zarówno poprzez przewiezienie chorego z miejsca wypadku do szpitala, powrót poszkodowanego do Polski oraz transport zwłok ubezpieczonego
przekazania wiadomości poinformowanie wskazanej osobie w Polsce o zaistnieniu zdarzenia objętego ubezpieczeniem
pomocy prawnej zorganizowanie i opłacenie wsparcia adwokata, jeśli ubezpieczony popadł w konflikt z miejscowym prawem
ratownictwa organizacja i pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej, udzielenia doraźnej pomocy medycznej oraz transportu poszkodowanego z miejsca wypadku do szpitala
Assistance w rozszerzonym zakresie
opiekę nad nieletnimi dziećmi organizacja i opłacenie opieki w kraju, na terenie którego doszło do zdarzenia oraz zapewnienie noclegu opiekunowi dziecka, które musiało zostać poddane hospitalizacji
zastępczego kierowcę zorganizowanie i opłacenie kierowcy, który, w razie niemożności przez ubezpieczonego prowadzenia pojazdu, zawiezie go do miejsca zamieszkania
pomoc tłumacza zorganizowanie pomocy tłumacza i opłacenie kosztów z tym związanych w sytuacji, jeśli ubezpieczony wejdzie w konflikt z prawem poza granicami Polski
odwiedziny osoby wskazanej organizacja transportu i zakwaterowania dla osoby bliskiej ubezpieczonemu oraz jej opłacenie w przypadku, jeśli jego życie jest zagrożone

źródło: materiały własne

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)

To ubezpieczenie chroni nas od konsekwencji jakie są spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem. Jeśli więc jeżdżąc na nartach doznamy uszczerbku na zdrowiu i będziemy potrzebowali pomocy lekarza, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i ewentualnej rehabilitacji w zakresie, w jakim obowiązuje ubezpieczenie i na tyle, na ile pozwoli mu na to wybrana przez nas suma ubezpieczenia. Nie warto tu oszczędzać na polisie. Zbyt niska suma może nie wystarczyć na opłacenie niezbędnych zabiegów. Wówczas resztę kosztów będziemy musieli pokryć sami.

 

Ubezpieczenie narciarskie do Norwegii za 4,50 zł dziennie

 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym)

Chroni nas przed konsekwencjami finansowymi wypadków na stoku, których jesteśmy sprawcami. Wyrządzenie szkody osobie trzeciej może nieść wysokie koszty. Poszkodowany narciarz ma prawo domagać się od nas odszkodowania w zakresie:

sfinansowania naprawy lub kupna nowego sprzętu sportowego, jeśli z naszej winy został on zniszczony
zadośćuczynienia za nieudany urlop, gdy doznane urazy nie pozwolą turyście na dalsze korzystanie z wypoczynku
zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, jeżeli użytkownik stoku dozna na tyle poważnego uszczerbku na zdrowiu, że konieczna będzie hospitalizacja i dalsze, kosztowne leczenie

źródło: materiały własne

Posiadając ubezpieczenie narciarskie, które zawiera ochronę OC z zakresem rozszerzonym o uprawianie danej dyscypliny, odpowiedzialność finansowa zostanie przeniesiona na ubezpieczyciela. Towarzystwo wypłaci pieniądze poszkodowanemu przez nas użytkownikowi stoku.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie do Norwegii?

Ubezpieczenie narciarskie do Norwegii to koszt zaledwie kilku złotych za dzień ochrony. W porównaniu z kosztami leczenia w skandynawskim kraju, z pewnością nie jest to wygórowany wydatek. MInisterstwo Spraw Zagranicznych przypomina:

Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie. Osoba nieubezpieczona w Polsce powinna koniecznie wykupić przed przyjazdem do Norwegii indywidualną polisę ubezpieczeniową, która obejmie co najmniej koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, a także koszty transportu medycznego.

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo Sporty objęte polisą NNW OC Cena                                               
 AXA PARTNERS  200 00 zł  200 000 zł  114 20 000 zł  -

 31, 36 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  60   -   - 

 37, 44 zł 

(sprawdź cenę)

 Wiener  91 581 zł  36 633 zł  - 

 10 000  zł

 • OC: 114 477 zł
 •  
 • OC sportowe: 114 477 zł

 57, 00 zł

(sprawdź cenę)

 

SIGNAL IDUNA  91 581 zł  32 053 zł  7  15 000 zł  
 • OC: 274 744 zł
 •  
 • OC sportowe: 137 372 zł

 73, 42 zł

(sprawdź cenę)

 Promama  100 000 zł  100 000 zł  2  20 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 74, 00 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  200 000 zł  200 000 zł  2  30 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 •  
 • OC sportowe: 100 000 zł

 84, 00 zł

(sprawdź cenę)

 

Gdzie na narty w Norwegii?

 • Hafjell – stacja narciarska położona 15 km od Lillehamer, położona na wysokości między 195 m. n.p.m. a 1030 m. n.p.m. Ośrodek ten oddaje do dyspozycji narciarzom 16 wyciągów narciarskich (orczykowe, krzesełkowe i gondolowe). Armatki śnieżne zapewniają dogodne warunki narciarskie przez całą zimę.
 • Norefjell – to ośrodek położony między 180 m. n.p.m. a 1188 m. n.p.m. Dostępnych jest tam 13 wyciągów. Narciarze mają do dyspozycji 28 tras zjazdowych. Najdłuższa z nich liczy 7 km długości.
 • Kongsberg – nowoczesny kompleks narciarski oddalony od Oslo o godzinę drogi. Oferuje turystom trasy o różnym stopniu trudności. Na wysokości między 235 m. n.p.m. a 565m. n.p.m. Narciarze mają do dyspozycji 7 wyciągów. Najdłuższa z 9 dostępnych tras zjazdowych liczy 2 km.
 • Trysil - to największy ośrodek narciarski w Norwegii, położony na wschodzie kraju. Posiada różnorodne trasy narciarskie, doskonałe warunki śniegowe i dobre zaplecze narciarskie, w tym wypożyczalnie i szkoły narciarskie.
 • Hemsedal -  popularny ośrodek narciarski w południowej Norwegii. Zapewnia różnorodne trasy dla narciarzy i snowboardzistów, a także liczne atrakcje i aktywności poza stokami.
 • Geilo - urocza miejscowość narciarska w regionie Hallingdal, znana ze swojego przyjaznego dla rodzin charakteru. Posiada różnorodne trasy narciarskie i oferuje wiele innych aktywności, takich jak jazda na łyżwach, piesze wycieczki i wędrówki.
 • Lillehammer - znane przede wszystkim z organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1994 roku i oferuje wiele atrakcji narciarskich, w tym ośrodek narciarski Hafjell i Kvitfjell.
 • Beitostølen - czyli to doskonałe miejsce na narciarstwo biegowe i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, położone w malowniczych górach w regionie Jotunheimen.
 • Voss - to malownicza miejscowość narciarska na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Oferuje doskonałe trasy narciarskie oraz możliwości uprawiania narciarstwa i snowboardingu poza trasami.
 • Norefjell - to popularny ośrodek narciarski, oddalony zaledwie o 90 minut jazdy samochodem od Oslo. Oferuje różnorodne trasy narciarskie i piękne widoki.

Zasady bezpieczeństwa na nartach w Norwegii

Wybierając się na narty do Norwegii, pamietaj o kilku najważniejzych wskazówkach:

 1. Warunki śniegowe i pogodowe. Warunki śniegowe mogą się różnić w zależności od regionu Norwegii i momentu w roku. To, czy stoki są niebezpieczne, zależy w dużej mierze od pokrywy lodowej, głębokiego śniegu, lawin i zmian pogodowych.

 2. Doświadczenie i umiejętności narciarskie. Prawidłowe opanowanie technik narciarskich może pomóc w uniknięciu wypadków na stoku. Osoby początkujące powinny wybierać łatwiejsze trasy, a także korzystać z nauki w szkole narciarskiej.

 3. Świadomość środowiska wokół. Ważne jest, aby być świadomym innych narciarzy i zachowywać ostrożność na stoku, aby uniknąć kolizji i wypadków.

 4. Wyposażenie na narty w Norwegii. Odpowiedni strój i wyposażęnie to kaski i gogle, które pomagają w zminimalizowaniu ryzyka obrażeń.

 5. Lawiny. W niektórych regionach Norwegii istnieje ryzyko lawin. Osoby planujące wyprawę poza wyznaczone trasy narciarskie powinny być świadome zagrożenia i przestrzegać zaleceń i ostrzeżeń dotyczących lawin.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z kimś innym?

  Nie ma takiego oficjalnego wymogu. Jednak na wypadek kontroli na granicy warto, aby osoba podróżująca z dzieckiem miała przy sobie pisemną zgodę rodziców dziecka na taką podróż.

 2. Jaka waluta obowiązuje w Norwegii?

  W Norwegii obowiązuje norweska korona (NOK) jako oficjalna waluta. Symbol waluty to "kr" lub "NOK". Płatności kartami są szeroko akceptowane w Norwegii, zarówno w sklepach, restauracjach, jak i na stacjach benzynowych. W miastach i większych miejscowościach łatwo dostępne są również bankomaty, co ułatwia wypłacanie gotówki, jeśli jest to konieczne.

 3. Czy stoki w Norwegii są niebezpieczne?

Podsumowanie

 1. Norwegia to piękny kraj fiordów i zorzy polarnej.
 2. Stolica Norwegii to Oslo.
 3. Walutą obowiązującą w Norwegii jest Korona norweska. 
 4. EKUZ jest honorowane w Norwegii, ale przyjezdni muszą współfinansować usługi medyczne, a także za część płacić z własnej kieszeni. 
 5. Uezpieczenie narciarskie do Norwegii to koszt ok 4 zł dziennie. 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa