Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty do Włoch. Jak się przygotować?

wyjazd do Włoch

Narciarstwo jest bardzo popularnym, ale również mocno urazowym sportem. Nikomu nie polecamy wyjeżdżać na narty bez wcześniejszego przygotowania. Konsekwencje takiej nierozwagi mogą być naprawdę bolesne. O co należy zadbać?

Ubezpieczenie narciarskie do Włoch – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?


1. Po pierwsze, ubezpieczenie kosztów leczenia

Kluczowym elementem polisy narciarskiej jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Leczenie we Włoszech trochę kosztuje, a każda nieoczekiwana choroba lub nieszczęśliwy wypadek oznacza konieczność skorzystania z miejscowej opieki zdrowotnej. Przy kurortach narciarskich często znajdują się prywatne ośrodki zdrowotne, w których szybko znajdziesz pomoc, ale przyjdzie ci za nią również sporo zapłacić.

Dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia (KL) rachunki za badania ambulatoryjne, leczenie szpitalne, leki czy środki opatrunkowe pokryje ubezpieczyciel. Ile kosztuje leczenie we Włoszech?

Transport helikopterem ze stoku do szpitala około 19 000 zł
Leczenie szpitalne 20 000 zł (nawet do 90 000 zł przy przedłużającym się pobycie)
Transport sanitarny chorego do Polski około 9 000 zł
Leczenie dentystyczne najtańsza korona kosztuje 1200-1300 zł, a proteza zębowa to wydatek rzędu 8 500 zł

źródło: materiały własne

    Ubezpiecz się na wyjazd do Włoch

2. Po drugie, Assistance

Assistance to jeden z najważniejszych elementów polisy narciarskiej. W zależności od wybranego pakietu i proponowanego zakresu ochrony w ramach assistance możesz otrzymać następującą pomoc:

organizację transportu medycznego do Polski ta w przypadku nagłych chorób lub nieszczęśliwych wypadków wyniosła pewnego rekordzistę na włoskim stoku ponad 50 000 zł; zwykle transport sanitarny do Polski mieści się w kwocie 10 000 zł
organizację przyjazdu osoby bliskiej do chorego assistance może pokryć koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu, oraz koszty kilku noclegów
organizację powrotu innych uczestników podróży taka możliwość istnieje w momencie gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu
wsparcie tłumacza bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.
pomoc prawnika jeśli staniesz się uczestnikiem wypadku lub wyrządzisz szkodę innej osobie, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami
pomocną infolinię konsultanci z infolinii wskażą ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze świadczoną pomocą assistance

źródło: materiały własne

3. Po trzecie, koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Wyjeżdżając w góry do Italii, zadbaj o to, aby mieć wykupione ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego. Nieubezpieczony narciarz, który zaginął we włoskich Alpach, otrzymał rachunek o wysokości 50 000 zł za kilkugodzinną akcję poszukiwawczą w górach i transport helikopterem do najbliższego szpitala.

Przed zakupem ubezpieczenia narciarskiego, koniecznie sprawdź limity w polisie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego np. TU Europa opłaci koszty akcji ratowniczego tylko do kwoty ok. 21 000 zł, Warta Travel Plus do 25 000 zł, natomiast PZU do 50 000 zł (więcej o limitach w ubezpieczeniach przeczytasz w artykule: Najczęstsze limity w ubezpieczeniach turystycznych.

Wyjazd na narty do Włoch
źródło: materiały własne

4. Po czwarte, Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

NNW to ubezpieczenie, które powinien wykupić każdy narciarz w ramach polisy narciarskiej. Z ubezpieczenia zostanie wypłacone świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. W przypadku tej polisy koniecznie wybierz wysoką sumę ubezpieczenia. Przy niskich sumach ubezpieczenia np. na 10-20 tys. zł, za uszczerbek na zdrowiu doznany na stoku możesz otrzymać kwotę, która wystarczy najwyżej na opłacenie jednej czy dwóch wizyt u ortopedy.

5. Po piąte, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Polisa OC to nie tylko ochrona dla właścicieli samochodów. To ubezpieczenie, w które powinien się zaopatrzyć każdy narciarz i snowboardzista. Chwila nieuwagi, lekkomyślność albo najzwyklejszy pech – niewiele trzeba, aby na stoku doszło do poważnego wypadku. Jeśli do wypadku dojdzie z twojej winy, to przyjdzie Ci ponieść odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone osobie trzeciej. Odkupienie nowych nart to najmniejszy problem. Wypłata wielotysięcznego odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu, kalectwo lub poważną kontuzję drugiego narciarza to już inna sprawa.

Wykluczenia OCźródło: materiały własne

Z ubezpieczeniem możesz być spokojny!

6. A może EKUZ?

Wielu narciarzy i snowboardzistów sądzi, że ubezpieczenie narciarskie we Włoszech nie jest im potrzebne, bo przecież dysponują kartą EKUZ. Uważają oni, że z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą czuć się bezpiecznie przy wyjeździe na narty do państw w obrębie UE. Niestety bardzo się mylą. EKUZ stanowi okrojoną wersję ubezpieczenia kosztów leczenia i nie gwarantuje pomocy takiej jak:

pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju
opłacenie akcji poszukiwania i ratownictwa górskiego
wypłacenie świadczenia po nieszczęśliwym wypadku tak jak w NNW
ochrona finansowa w razie spowodowania wypadku na nartach, którą zapewnia polisa OC

źródło: materiały własne

Dla narciarza i snowboardzisty zakup ubezpieczenia narciarskiego powinien być oczywistością. Zdrowie, bezpieczeństwo i zabezpieczenie własnych finansów powinno stać zawsze na pierwszym miejscu. Zbyt wiele możesz stracić przez chwilową nieuwagę lub lekkomyślność. Atrakcyjne oferty ubezpieczeń narciarskich znajdziesz i porównasz dzięki porównywarce ubezpieczeń narciarskich. Dobierz najkorzystniejszą opcję dla siebie.

 

Gdzie na narty do Włoch?

  • Trentino - najpopularniejszy region narciarski we Włoszech. Miejsce słynie ze słońca i przyjemnych tras dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania. Ciekawostka: Kiedyś bywała tu cesarzowa Sissi, dziś też jest to kurort, w którym "warto się pokazać".
  • Veneto. Veneto to prawie 30 ośrodków narciarskich położonych w Dolomitach. Jednym z nich jest Cortina d'Ampezzo. Trasy na szczycie (okolice góry Tofana) to dla ekspertów jedne z najbardziej stromych i najatrakcyjniejszych zjazdów w całych Alpach.
  • Południowy Tyrol. Najsłynniejsze ośrodki narciarskie w Południowym Tyrolu to Kronplatz i Alta Badia.  Kronplatz oferuje 116 km tras i 32 nowoczesne wyciągi. Ze szczytu można zjechać tu na każdą stronę góry docierając do różnych miejscowości.

Redakcja portalu:

polisa narciarska - logo

Średnia ocena: 3.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa