Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty do Włoch. Jak się przygotować?

ubezpieczenie na święta w górach

Idealny urlop narciarski wymaga właściwego przygotowania. Gwarancja świetnej pogody? Nienaganne warunki do jazdy? Rozwinięta baza turystyczna? Włochy to świetne miejsce do aktywnego wypoczynku na stoku. Sprawdź, jak przygotować się do takiej podróży.

Niezależnie od poziomu przygotowania, jazda na nartach to doskonała rozrywka zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych wielbicieli białego szaleństwa na zagranicznych stokach. Zarówno narciarze jak i snowboardziści mogą obecnie wybierać z wielu doskonale przygotowanych, profesjonalnych kurortów w różnych rejonach świata. Jednym z najchętniej wybieranych przez polskich narciarzy kierunkiem są Włochy. To niezwykłe miejsce, które dzięki obecności lodowców daje gwarantuje niezapomniane przygody i wspaniałą zabawę. Z naszego poradnika dowiesz się, na co uważać podczas wyjazdu oraz jak zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych kosztów.

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty do Włoch

Dlaczego warto jechać na narty do Włoch?

Chociaż wiele osób kojarzy Italię ze słonecznymi wakacjami, ten wyjątkowy kraj europejki ma też swoje drugie oblicze. Lsniące szczyty, dosonałe trasy zjazdowe, świetnie dostosowane do potrzeb ośrodki narciarskie, bogata infrastruktura - takie właśnie są Włochy dla narciarzy. Znajdziesz tu całe mnóstwo tras o różnym poziomie trudności, zlokalizowanych w najpiękniejszych włoskich okolicach. 

Szusowanie we Włoszech to dobre rozwiązanie zarówno dla rodzin z dziećmi, początkujących narciarzy, którzy potrzebują komfortowych warunków do nauki, jak i osób wymagających, z dużym doświadczeniem. Na włoskich stokach odnajdzie się każdy miłośnik sportów zimowych. 

Włochy to również jeden z ulubionych kierunków narciarskich ze względu na nieco niższe koszty niż w przypadku Szwajcarii, czy Austrii. Wyjazd na narty do Włoch mozna zorganizować budżetowo, rezerwując wcześniej loty i noclegi. Co prawda będzie to rozwiązanie zapewne droższe niż w polskich górach, ale w zamian za wyższą cenę mamy gwarancję sprzyjającej szusowaniu pogody i wspaniałych widoków.

Dlaczego karta EKUZ na narty do Włoch nie wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dowodem ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, dającym prawo do otrzymywania bezpłatnej opieki medycznej w trakcie zagranicznego wyjazdu. EKUZ obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Ochrona zdrowotna, jaką zapewnia karta, jest jednak ograniczona i swoim zakresem obejmuje tylko najważniejsze, najczęściej jedynie podstawowe usługi medyczne.

Z nieodpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej będziemy mogli skorzystać przede wszystkim w nagłych wypadkach,  wymagających pilnej interwencji medycznej, takich jak groźna kolizja na stoku, czy  nieprzewidziana choroba. Jeśli naszemu życiu będzie zagrażało niebezpieczeństwo i konieczna okaże interwencja lekarza, w większości przypadków karta pozwoli nam uniknąć związanych z tym kosztów.

EKUZ zapewnia także dostęp do podstawowej, publicznej opieki medycznej, pod warunkiem, że zagraniczna placówka ma podpisaną umowę z lokalną kasą chorych. W ramach takiej ochrony możemy jednak liczyć na taką samą pomoc, jak obywatele Włoch. Wszystkie dodatkowe usługi, leczenie, czy hospitalizacja nie będę pokrywane w ramach Karty EKUZ. Jedynie dobrze dobrane ubezpieczenie narcairskie jest w stanie zapewnić odpowiednią ochronę. 

Pamiętaj też, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów ratownictwa. Nie zrefunduje więc:

 • akcji ratunkowych w górach z użyciem helikoptera,
 • zwiezienia ze stoku,
 • akcji poszukiwawczych na morzu,
 • akcji poszukiwawczych w jaskiniach.

Za wszystkie te interwencje trzeba zapłacić z własnej kieszeni.  

W tych sytuacjach nie licz na EKUZ podczas wyjazdu na narty do Włoch

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zadziała w kilku przypadkach. Oto najważniejsze z nich:

 • Leczenie stomatologiczne - to z kolei we Włoszech, podobnie jak w innych europejskich krajach, jest bardzo kosztowne. Najtańsza korona kosztuje w Italii około 1200-1300 zł, a proteza zębowa to wydatek rzędu 8 500 zł.
 • Koszty prywatnej opieki medycznej - a ta jest istotna podczas wypoczynku na stoku. Jeśli na stoku dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, często pomoc medyczna musi zostać udzielona natychmiastowo. W zimowych kurortach dostęp do publicznej służby zdrowia bywa natomiast utrudniony. Jeśli podczas aktywności doznamy urazu, będziemy zmuszeni udać się do najbliższego lekarza, a takie usługi wiążą się z kosztami rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset euro.
 • Koszty transportu medycznego - jeśli życie pacjenta nie było zagrożone i nie wystąpiły inne ważne wskazania, transport karetką do szpitala może okazać się sporym wydatkiem.
 • Koszty ratownictwa górskiego - jeżeli podczas pobytu na stoku narciarskim dojdzie do zdarzenia, które będzie wymagało interwencji ratownictwa górskiego, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokryje wynikających z tego kosztów.
   

Przykład: Pan Marcin wyjechał na narciarski urlop do włoskiego kurortu. Podczas zjazdu z jednego z popularnych stoków, doznał skomplikowanego złamania nogi, przez co musiał otrzymać nagłą pomoc medyczną. Aby zwieźć go ze stoku, potrzebna była medyczna interwencja z wykorzystaniem helikoptera, w celu przewiezienia poszkodowanego do szpitala. Taki transport, razem z kilkudniową hospitalizacją, kosztował w sumie ponad kilkanaście tysięcy złotych. Pan Marcin nie miał jednak wykupionej polisy narciarskiej – w związku z tym, część wysokich kosztów będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. 

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty do Włoch?

Wyjeżdżając na narty do Włoch, przede wszystkim trzeba zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych, nieszczęśliwych zdarzeń i wypadków. To szczególnie istotne, jeśli jako cel podróży wybieramy rozwinięty kraj, w którym usługi medyczne są na wysokim poziomie. Wiąże się to z wysokimi cenami leczenia i innych usług.

Kluczowe elementy, jakie powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie do Włoch, to:

 • Koszty leczenia 

Leczenie we Włoszech trochę kosztuje, a każda nieoczekiwana choroba lub nieszczęśliwy wypadek oznacza konieczność skorzystania z miejscowej opieki zdrowotnej. Przy kurortach narciarskich często znajdują się prywatne ośrodki zdrowotne, w których szybko znajdziesz pomoc, ale przyjdzie ci za nią również sporo zapłacić. Dzięki ubezpieczeniu KL rachunki za badania ambulatoryjne, leczenie szpitalne, leki czy środki opatrunkowe pokryje ubezpieczyciel.

Ile kosztuje leczenie we Włoszech?

Wizyta lekarska (nagłe przypadki)

Bezpłatnie (lub 36,15 euro w przypadku specjalisty)

Pobyt w szpitalu

Bezpłatnie

Stomatolog

100% ceny

Transport karetką

Bezpłatnie (w nagłych przypadkach)

Transport medyczny do Polski

Odpłatnie

Ratownictwo górskie

Odpłatnie

opracowanie własne

 • Ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego.

Nieubezpieczony narciarz, który zaginął we włoskich Alpach, otrzymał rachunek o wysokości 50 000 zł za kilkugodzinną akcję poszukiwawczą w górach i transport helikopterem do najbliższego szpitala.

„Ubezpieczenie kosztów ratownictwa jest ważne, ponieważ praktyczne wszędzie poza Polską, akcje ratownictwa górskiego są odpłatne, a praca ratowników jest wysoko ceniona. Sam start helikoptera lub rozpoczęcie akcji poszukiwawczej to spory wydatek, nie wspominając o sytuacjach, w których wymagana będzie dłuższa i bardziej skomplikowana interwencja” – przypomina magdalena Kajzer, nasz ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych

 • Polisa OC (ochrona cywilna w życiu prywatnym)

To wbrew pozorom nie tylko ochrona dla właścicieli samochodów. To ubezpieczenie, w które powinien się zaopatrzyć każdy narciarz i snowboardzista. Chwila nieuwagi, lekkomyślność, a nawet zwykły pech – tyle wystarczy, aby na stoku doszło do poważnego wypadku. Jeśli stanie się to z naszej winy, będziemy musieli ponieść pełną odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim lub ich mieniu. Odkupienie nowych nart to najmniejszy problem. Wypłata wielotysięcznego odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu, kalectwo lub poważną kontuzję drugiego narciarza - to może wiązać się z naprawdę ogromnymi kosztami, które bez ubezpieczenia trzeba pokryć z własnej kieszeni.

Warto pamiętać, że od tego roku we Włoszech ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich narciarzy wyjeżdżających na stok.

To również jeden z najważniejszych elementów polisy narciarskiej. W zależności od wybranego pakietu i proponowanego zakresu ochrony w ramach assistance możesz otrzymać następującą pomoc:

Organizacja transportu medycznego do Polski

Ta w przypadku nagłych chorób lub nieszczęśliwych wypadków wyniosła pewnego rekordzistę na włoskim stoku ponad 50 000 zł; zwykle transport sanitarny do Polski mieści się w kwocie 10 000 zł

Organizacja przyjazdu osoby bliskiej do chorego

Assistance może pokryć koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu, oraz koszty kilku noclegów

Organizacja powrotu innych uczestników podróży do kraju

Taka możliwość istnieje w momencie gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu

Wsparcie tłumacza

Bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.

Pomoc prawna

Jeśli będziemy uczestnikami wypadku lub sprawcami szkody na innej osobie lub jej mieniu, niezbędna może okazać pomoc prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami i procedurami

Infolinia

Konsultanci z infolinii wskażą adresy najbliższych placówek medycznych, w których można otrzymać pomoc w nagłych wypadkach. Odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze świadczoną pomocą assistance

opracowanie: polisanarciarska.pl

 • NNW (ubezpieczenie od nastepstw nieszczęśliwych wypadków)

To ubezpieczenie, które powinien wykupić każdy narciarz w ramach polisy narciarskiej. Z ubezpieczenia zostanie wypłacone świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. W przypadku tej polisy koniecznie wybierz wysoką sumę ubezpieczenia. Przy niskich sumach ubezpieczenia np. na 10-20 tys. zł, za uszczerbek na zdrowiu doznany na stoku można otrzymać kwotę, która wystarczy najwyżej na opłacenie jednej czy dwóch wizyt u specjalisty, na przykład ortopedy.

 • Ubezpieczenie bagażu

Jest to ważne element polisy narciarskiej, jeśli przewozimy sprzęt narciarski, który z reguły nie jest tani. Większość ubezpieczycieli zalicza do tej kategorii narty, wiązania i kijki. Za sprzęt sportowy uznawane są jednak również pozostałe elementy wyposażenia, takie jak odzież, obuwie czy akcesoria (np. rękawiczki, gogle). Ubezpieczenie chroni cenny sprzęt na wypadek jego uszkodzenia, zgubienia, a najczęściej także kradzieży. W razie wystąpienia któregoś z tych zdarzeń, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej określonej w (OWU).

Podstawowe, wspomniane powyżej elementy ubezpieczenia dla narciarzy, to jednak tylko część kompleksowego zabezpieczenia. Aby podczas zimowych aktywności na włoskich stokach móc czuć się w pełni bezpiecznie, warto zadbać o to, by nasza polisa zawierała w sobie dodatkowe opcje, takie jak:

 • Klauzula alkoholowa

Choć nie każdy o niej pamięta, stanowi ona bardzo ważną ochronę przed ponoszeniem odpowiedzialności finansowej za nieszczęśliwe zdarzenia i wypadki spowodowane przez nas na stoku, gdy będziemy pod wpływem alkoholu. Dlatego też nie można zapomnieć o tym rozszerzeniu planując urlop narciarski. Doprowadzenie do wypadku „pod wpływem” to bowiem jedno z podstawowych wyłączeń ubezpieczeniowych dla narciarzy. Grzane piwo w przerwie między zjazdami? Aromatyczne, rozgrzewające wino wypite na stoku? Jeśli planujemy odpoczynek z procentami, klauzula alkoholowa to podstawa.

Wykluczenia OC

opracowanie własne

Przykład: Podczas wypadu na narty we włoskie Alpy, 37-letni Pan Marcin złamał rękę na skutek zderzenia z innym narciarzem podczas pobytu na stoku. Od razu udzielono mu pomocy medycznej w najbliższej placówce, się do najbliższej placówki medycznej, ale okazało się, że w jego krwi wykryto więcej niż 1 promil alkoholu. Na szczęście Pan Marcin przed podróżą wykupił odpowiednie ubezpieczenie narciarskie, wzbogacone o klauzulę alkoholową. Dzięki temu otrzyma zwrot kosztów leczenia, a także odszkodowanie za wypadek i jego konsekwencje.

 • Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych

Stanowi zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia podczas uprawiania sportów, uznawanych za TU za ekstremalne. Najczęściej zaliczają się do nich jazda na nartach czy snowboardzie, a także inne aktywności, jakie można uprawiać na stoku. To szczególnie ważne, jeżeli podczas wyjazdu na nart do  Włoch planujemy uprawiać takie dyscypliny jak freeride, czy heliskiing. Aby dowiedzieć się, którzy ubezpieczyciele uznają narciarstwo za aktywność o podwyższonym ryzyku, trzeba jeszcze przed wykupieniem polisy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw.

Obowiązkowe ubezpieczenie na narty we Włoszech

Choć do końca 2021 roku ubezpieczenie na narty w żadnym europejskim kraju nie było obowiązkowe, od stycznia roku 2022 przepisy uległy zmianie. Miłośnicy narciarstwa, którzy planują podbić stoki na włoskich stokach, muszą bowiem posiadać obowiązkową, wykupioną ważną polisę od odpowiedzialności cywilnej. Nie można o tym zapominać, ponieważ brak takiego ubezpieczenia wiąże się z koniecznością zapłacenia wysokiej kary, której koszt wynosi od 100 do 150 euro. Co więcej, nieubezpieczeni narciarze mogą utracić wykupiony wcześniej skipass, nawet jeżeli opłacili go na dłuższy czas.

We włoskich kurortach obowiązują cykliczne kontrole trzeźwości, zarówno pośród narciarzy, jak i snowboardzistów. Za szusowanie po wpływem, zarówno alkoholu jak i innych używek, nieodpowiedzialni turyści muszą zapłacić od 250 do - uwaga - nawet 1000 euro! Co więcej, miłośnicy zimowych sportów, którzy nie przekroczyli 18 roku życia, podczas zjazdu będą musieli mieć na głowie kask.

Takie postanowienie ma uchronić miłośników nart przed bardzo dotkliwymi, finansowymi konsekwencjami wypadków, do których może dojść na stoku podczas uprawiania zimowych sportów. Dla poszkodowanych jest to natomiast zabezpieczenie, które gwarantuje ochronę w przypadku kolizji spowodowanej przez lekkomyślnych lub nieuważnych narciarzy.

Przedstawiciele branży turystycznej informują , że zarówno miejscowi narciarze jak i zagrani turyści będą mieli możliwość wykupienia dziennej lub sezonowej polisy OC już na etapie zakupu biletu wstępu na stok. Warto jednak pamiętać, że cena takiej polisy jest wyższa niż niż cena tradycyjnego ubezpieczenia na narty i snowboard, którego swoim zakresem obejmuje znacznie więcej.

PAMIĘTAJ❗ Od 1 stycznia 2022 roku każdy narciarz korzystający z włoskich stoków musi posiadać ubezpieczenie. Taka polisa obowiązkowo musi posiadać OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Brak polisy będzie skutkował mandatem w wysokości od 100 do 150 euro, a nawet odebraniem skipassu.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Włoch?

PAMIĘTAJ❗ To, ile dokładnie trzeba będzie zapłacić za polisę narciarską do Włoch, uzależnione jest od takich czynników jak choćby data wyjazdu, sumy gwarantowane ubezpieczenia, czy jego zakres.

Najprostszym i najlepszym sposobem na znalezienie idealnego ubezpieczenia narciarskiego, którego cena i zakres nam odpowiada - jest kalkulator ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl. Intuicyjne i proste w obsłudze narzędzie pozwala na dokładne przyjrzenie się ofertom ubezpieczycieli i podjęcie decyzji na spokojnie w zaciszu własnego domu. 

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny dziennego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na narty do Włoch, która wykonała porównanie can ubezpieczeń za pomoca kalkulatora:

Ubezpieczyciel

Nationale Nederlanden

Proama

Signal Iduna

Europa

Cena

7,55 PLN

SPRAWDŹ CENĘ 

10 PLN

SPRAWDŹ CENĘ 

12,99 PLN

SPRAWDŹ CENĘ 

19 PLN

SPRAWDŹ CENĘ 

COVID-19

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie chorego

150 000 PLN

100 000 PLN

40 000 Euro

300 000 Euro

Pokrycie kosztów testu

Tak, tylko gdy test jest niezbędny w przebiegu leczenia

Tak, tylko dla testów z wynikiem pozytywnym lub przed udzieleniem pomocy medycznej

Tak, tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku

Tak, tylko dla testów z wynikiem pozytywnym

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka

200 PLN dziennie (tylko powyżej 7 dni)

100 Euro dziennie (zakwaterowanie i wyżywienie max 7 dni); koszty transportu 100 000 PLN (dla niezbędnego opiekuna)

100 Euro dziennie (zakwaterowanie i wyżywienie max 7 dni); koszty transportu 40 000 Euro

2 000 Euro (łączny limit)

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja)

TAK

TAK

-

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

3 000 PLN (do 10 dni)

100 000 PLN

-

2 000 Euro (łączny limit)

Transport powrotny

500 PLN

100 000 PLN

-

2 000 Euro (łączny limit)

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna)

-

-

-

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

-

-

2 000 Euro (łączny limit)

Transport powrotny

-

-

-

2 000 Euro (łączny limit)

Koszty leczenia i assistance

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

150 000 PLN

100 000 PLN

40 000 Euro

300 000 Euro

Ratownictwo

100 000 PLN

100 000 PLN

7 000 Euro

10 000 Euro

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do kraju

TAK

TAK

TAK

TAK

Stomatolog

1 000 PLN

200 Euro

250 Euro

300 Euro

Assistance

W ramach kosztów leczenia

TAK

W ramach kosztów leczenia

Pomoc w podróży wariant The Best

OC

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

150 000 PLN

100 000 PLN

100 000 Euro

100 000 Euro

Szkody osobowe

150 000 PLN

100 000 PLN

100 000 Euro

100 000 Euro

Szkody w mieniu

150 000 PLN

100 000 PLN

100 000 Euro

20 000 Euro

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków)

10 000 PLN

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

10 000 PLN

20 000 PLN

30 000 PLN

10 000 Euro

Uszczerbek na zdrowiu

10 000 PLN

20 000 PLN

30 000 PLN

10 000 Euro

Śmierć

10 000 PLN

20 000 PLN

30 000 PLN

6 000 Euro

Ubezpieczenie dla aktywnych

TAK

TAK

TAK

TAK

OC sportowe

150 000 PLN

100 000 PLN

50 000 Euro

100 000 Euro

Sprzęt sportowy

-

-

-

TAK

Suma ubezpieczenia

-

-

-

1 000 Euro (w ramach ubezpieczenia bagażu)

Zdarzenia pod wpływem alkoholu

TAK

TAK

-

TAK

opracowanie: polisanarciarska.pl

Wybierz najtańsze ubezpieczenie na narty do Włoch

Gdzie na narty do Włoch?

 • Schnalstaler Glacier

Ośrodek zlokalizowany w Południowym Tyrolu. Idealne miejsce dla doświadczonych, szukających mocnych wrażeń narciarzy i snowboardzistów. To tu, na granicy austriacko-włoskiej, mieści się Hochjochferner - lodowiec, który sprawia że sporty zimowe można tu uprawiać przez niemal cały rok.

Główną atrakcją lokalnych stoków jest możliwość zjazdu ośmiokilometrowym szlakiem, z którego podziwiać można widoki Alp.

W skład samego kurortu wchodzi zaś aż 18 stoków: niebieskie, czerwone i czarne oraz 11 wyciągów: kolejka gondolowa Val Senales, wyciągi krzesełkowe Grawand i Gletschersee, wyciągi orczykowe Finail. Dodatkowo skorzystać można z 2-kilometrowej trasy dla narciarzy biegowych oraz toru saneczkowego. 

 • Val Fassa

Val do Fassa to położona w centralnej części dolomitów dolina, w której znajdziemy jedne z najlepszych ośrodków narciarskich w Europie.

Narciarze i snowboardziści mają tu do dyspozycji aż 9 różnych kurortów, które w sumie oferują ponad 230 kilometrów różnej trudności tras. Ci, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na stoku, mogą skorzystać z łagodnych, szerokich tras. Doświadczeni narciarze znajdą nieco adrenaliny na jednej z czarnych nartostrad.

Na terenie kurortu można poruszać się szybko i wygodnie, wybierając jeden ze 120 nowoczesnych wyciągów. To dlatego, że konkretne ośrodki są ze sobą połączone Canazei i Belevedere z trasami Passo Pordoi; Ciampac i Fedaia z Marmoladą; Vigo z Pozza di Fassa; Campitello Col Rodella z Passo Sella; Catinaccio, Aloch, Buffaure i Carezza z Nova Levante. Dodatkowo w ośrodku znajdziemy trasy do border-crossu, freeride'u oraz nocną nocną nartostradę Aloch w Pozza di Fassa.

 •  Civetta 

Civetta to jeden z największych ośrodków narciarskich w Vaneto - rozległym, typowo turystycznym regionie, w którego skład wchodzi kilka miejscowości: Alleghe, Selva di Cadore, Zoldo oraz Palafavera.

To idealne miejsce dla początkujących narciarzy i snowboardzistów oraz rodzin z dziećmi. Do dyspozycji miłośników białego szaleństwa kurort oddaje bowiem wiele szerokich tras o łagodnym nachyleniu, dobrym naśnieżeniu i gładkim zjeździe. Dodatkowo znajdziemy tam wiele szkółek narciarskich, w których pod okiem profesjonalnych instruktorów będziemy mogli rozpocząć swoją przygodę z zimowymi sportami. Ci, którzy pierwsze doświadczenia na stoku mają już za sobą, będą mogli skorzystać z czerwonych tras, aby rozwijać swoje umiejętności.

Przemieszczanie się po terenie kurortu nie stanowi większego problemu - pomiędzy miejscowościami kursują specjalne skibusy. Dla osób, które wykupiły karnet, są one darmowe. Skibusem dojedziemy nawet na słynną w całych Dolomitach Marmoladę.

Większość narciarskich stoków mieści się na wysokości od 1500 m n.p.m. do 2100 m n.p.m., co gwarantuje naturalny śnieg. Znajdują się tu także trasy do narciarstwa biegowego i pieszej turystyki.

 • Trentino:

To kolejny z najpopularniejszy regionów narciarskich we Włoszech. Miejsce to słynie przede wszystkim ze słońca i przyjemnych tras dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania. Ciekawostka: Kiedyś bywała tu cesarzowa Sissi, dziś też jest to kurort, w którym „warto się pokazać”.

 • Val di Fiemme - Predazzo

Wrota Dolomitów - tak popularnie określa się dolinę Fiemme, czyli wyjątkowo atrakcyjny dla narciarzy region we włoskich Dolomitach, znajdujący się w północno-wschodniej części Trydentu. Val di Fiemme oddaje do dyspozycji turystów ponad 100 kilometrów świetnie przygotowanych tras i kilka profesjonalnych ośrodków, takich jak Alpe Cermis-Cavalese, Ski Center Latemar, Passo Lavazé-Oclini, czy Alpe di Bellamonte-Lusia. Największym ośrodkiem jest Ski Center Latemar-Obereggen, który oferuje ponad 30 nartostrad o łącznej długości przekraczającej 50 kilometrów.

Ciekawą atrakcją dla doświadczonych narciarzy będzie wyjątkowo trudna, profesjonalna czarna trasa - Piste Angello. Początkującym  na pewno przypadnie do gustu Alpe Cermis, w którym mieści się wiele łagodnych, szerokich nartostrad. Dzieci znajdą rozrywkę na trasie Cermislandia, na której podczas zjazdu można natknąć się na postaci z bajek. Val di Fiemme to także specjalne trasy do narciarstwa biegowego.

 

Wyjazd na narty do Włoch
źródło: materiały własne

 

Porównaj oferty ubezpieczycieli, znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie

 

Najczęściej zadawane pytania

 1. O jakich rozszerzeniach powinni pamiętać narciarze wyjeżdżający do Włoch?

  Podczas urlopu na nartach warto pomyśleć choćby o ochronie sprzętu sportowego od kradzieży lub uszkodzenia. Trzeba zwrócić też uwagę na możliwość zwiększenia sumy kosztów ratownictwa i transportu medycznego. Przydatna może okazać się także klauzula alkoholowa i ubezpieczenie od sportów ekstremalnych.

 2. Czy uprawianie narciarstwa wymaga dodatkowego rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej?

  Owszem - choć ubezpieczenie turystyczne zapewnia podstawową ochronę podczas zagranicznego wyjazdu na narty, polisa dostosowana do potrzeb narciarzy, ubezpieczenie dla aktywnych chroni przed finansowymi konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków podczas uprawiania sportów zimowych, ale również pokrywa koszty ratownictwa. To idealna ochrona dla tych, którzy planują spędzić wyjazd relaksując się podczas uprawiania narciarstwa i snowboardingu.

 3. Czy ubezpieczenie na snowboard różni się od ubezpieczenia narciarskiego?

  Nie, zarówno narciarstwo jak i snowboarding wymagają wykupienia odpowiedniej polisy turystycznej o zwiększonym zakresie, ale w przypadku obydwu sportów będzie to takie samo ubezpieczenie o takich samych elementach i sumach gwarantowanych.

 4. Czy można ubezpieczyć dziecko na wyjazd narciarski?

  Nie tylko można, ale także należy to zrobić. Odpowiednia polisa narciarska dla dziecka jest niezwykle istotna i pozwoli uniknąć wysokich kosztów, jeśli w trakcie aktywności na stoku dojdzie do wypadku, czy razu. To także zabezpieczenie na wypadek COVID-19. Warto także pamiętać, że polisa dla dzieci jest zazwyczaj tańsza niż dla osób dorosłych.

Podsumowanie

 1. Od początku roku 2022, na stokach narciarskich we Włoszech ubezpieczenie OC jest obowiązkowe.
 2. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest przydatna podczas wyjazdu do Włoch, jednak nie stanowi wystarczającej ochrony podczas narciarskiego urlopu.
 3. Właściwa polisa narciarska na wyjazd zagraniczny powinna zawierać kilka najważniejszych elementów, takich jak koszty leczenia, assistance, NNW, czy OC sportowe.
 4. Planując aktywny wypoczynek na włoskim stoku, warto zatroszczyć się nie tylko o odpowiednio wysokie sumy gwarantowane polisy, lecz także o odpowiednie rozszerzenia ubezpieczenia, takie jak choćby klauzula alkoholowa czy ubezpieczenie od sportów ekstremalnych.

Średnia ocena: 3.40

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa