Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam do Szwecji - jak się przygotować?

szwecja

Wiele interesujących ośrodków narciarskich, w których panują świetne warunki do uprawiania tego sportu, znajduje się za w jednym w krajów skandynawskich, a mianowicie w Szwecji. Choć kraj ten nie cieszy się dużą popularnością wśród narciarzy i snowboardzistów, to nie jest całkiem pozbawiony turystów. Ze względu na wysokie koszty jakie będziemy musieli ponieść w Szwecji powinniśmy wyposażyć się przed wyjazdem w polisę narciarską, która uchroni nasze finanse przed zbędnymi wydatkami, będącymi konsekwencją nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń losowych.

Szwecja - podstawowe informacje 

Szwecja położona jest w północenej części Europy. Ciekawa kultura, niesaowite zabytki i spektakularne krajobrazy sprawiają, że Szwecja jest jednym z najczęściej wybieranych kierunkó przez narciarzy. Kraj na arenie międzynarodowej kojarzony jest z wysokim standardem życia, ekologii, a także markami takimi, jak IKEA, Volvo, Spotify, czyH&M. 

Klimat w Szwecji jest zróżnicowany, chłodny, a różnice klimatyczne występują w zależności od regionu i pory roku. Na południu kraju, w okolicach miast takich jak Sztokholm, Malmö i Göteborg, panuje klimat umiarkowany morski. Lata są łagodne i chłodne, a zimy są umiarkowanie zimne. Środkowa część Szwecji, obejmująca miasta takie jak Uppsala i Örebro, ma klimat umiarkowany przejściowy. Lata są cieplejsze niż na południu, a zimy są bardziej surowe. Temperatury letnie wynoszą średnio od 20°C do 25°C, podczas gdy zimy mogą być zimniejsze, z temperaturami często spadającymi poniżej -10°C. Występują tu umiarkowane opady, najwięcej deszczu jest latem. 

Walutą obowiązującą w Szwecji  jest szwedzka korona (SEK). Często jest oznaczana symbolem "kr" lub "SEK". Szwecja nie przyjęła euro i nadal używa swojej narodowej waluty.

Stolicą Szwecji jest Sztokholm. Jest to największe miasto w kraju, a także główne centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne Szwecji. Sztokholm położony jest na wschodnim wybrzeżu kraju, na archipelagu składającym się z licznych wysp i półwyspów.

Wyjazd na narty do Szwecji

Wyjazd do Szwecji - potrzebne dokumenty

Chcąc dostać się do Szwecji będziesz potrzebować ważnego dowodu osobistego lub paszortu. Polska i Szwecja, należą do tzw. strefy Schengen, w której obowiązuje ruch bezwizowy. Przygotowując dokumenty w podróż do Szwecji, pamiętaj również o odpowiednim ubepzieczeniu turystycznym, szczególnie jeśli wybierasz się na szweckie stoki. Leczenie w Szwecji jest dużo droższe niż to w Polsce, dlatego jeśli dojdzie do sytaucji, w której będziesz musiał zapłacić z własnej keiszeni - rachunek będzie bardzo wysoki. 

Odpowiednio dopasowane ubepzieczenie turystyczne zapewni pokrycie kosztów leczenia, a także ochronę w innych stresujących sytaucjach. 

EKUZ a wyjazd do Szwecji - co musisz wiedzieć?

Szwecja, będąca członkiem Unii Europejskiej od 1995 r., honoruje Europejską Kartę Ubezpieczenie Społecznego (EKUZ). Pamiętaj, że nie oznacza to jednak, że Polacy posiadający kartę EKUZ otrzymają pomoc zupełnie w pełni refundowaną przez państwo szwedzkie. Odpłatność za poszczególne usługi medyczne są z góry określone i obowiązują zarówno Szwedów, jak i ubezpieczonych turystów. Dlatego, posiadanie karty EKUZ jest przydatne, ale nie zwolni z opłat za pomoc medyczną, a dużo pełniejszym zabezpieczeniem jest polisa podróżna.

Ubezpieczenie narciarskie – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

Aby ubezpieczenie narciarskie do Szwecji zapewniło Ci odpowiednią ochronę, pamiętaj o kilku najważniejszych elemenetach:

Ubezpieczenie kosztów leczenia

To, ile zapłacimy za leczenie zależy od ubezpieczenia, jakie posiadamy. Mimo, że Szwecja należy do Unii Europejskiej, to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wystarczy, aby pokryć koszty ewentualnych świadczeń medycznych. Nawet posiadając ten dokument musimy liczyć się z wysokimi dopłatami do wizyt:

wizyta u lekarza ogólnego lub specjalisty od 44 zł do 130 zł
pomoc ambulatoryjna 110 zł
doba w szpitalu 35 zł

źródło: materiały własne

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

W Szwecji możemy korzystać zarówno z publicznych jak i prywatnych placówek, które działają w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. Niektórzy prywatni lekarze także należą do tego systemu, a informacje o nich znajdziemy w aptekach. Na podobnych zasadach pracują niektórzy stomatolodzy. Za ich poradę jednak również będziemy musieli zapłacić przynajmniej częściowo. Do pewnego limitu poniesiemy pełne koszty wizyty. Po jego przekroczeniu natomiast będziemy musieli zapłacić od 30% do 65% nadwyżki.

Pomoc Assistance

Ubezpieczenie to funkcjonuje przez całą dobę, więc bez względu na porę pomoc w ramach Assistance zostanie nam udzielona. Potrzebę skorzystania z polisy możemy zgłosić w dowolnej chwili, a potrzebne świadczenia zostaną zorganizowane w ciągu 24 godzin. Co obejmuje taka polisa?

przekazanie wiadomości na nasz wniosek ubezpieczyciel przekaże wiadomość związaną ze zdarzeniem osobie znajdującej się na terenie Polski, a wskazanej przez ubezpieczonego
wcześniejszy powrót ubezpieczonego jeśli z powodu choroby, śmierci lub zdarzenia losowego powodującego szkodę w miejscu zamieszkania ubezpieczonego, nie może on kontynuować podróży, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci transport klienta i podróżujących z nim osób do Polski
odwiedziny osoby wskazanej ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci podróż osoby bliskiej poszkodowanemu ubezpieczonemu, jeśli osoba ta znajduje się na terenie Polski i jest osobą pełnoletnią. Ubezpieczyciel udzieli pomocy tylko wtedy, gdy życie ubezpieczonego jest zagrożone, a jego stan nie pozwala na transport lub hospitalizacja będzie trwała dłużej niż 10 dni
zastępczy kierowca jeśli stan zdrowia chorego nie pozwala na prowadzenie samochodu, a towarzyszące mu osoby nie mają prawa jazdy, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci zawodowego kierowcę, który odwiezie ubezpieczonego i jego rodzinę do miejsca ich zamieszkania

źródło: materiały własne

Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Jeśli zamierzamy jeździć na nartach lub snowboardzie, nie możemy zapomnieć o ubezpieczeniu kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Nie mamy pewności, że nie będziemy potrzebowali pomocy pogotowia górskiego, a interwencja ratowników nie kosztuje mało. Rachunek wystawiony przez pogotowie może sięgać kilkudziesięciu tysięcy euro. Korzystając z uroków zimy za granicą musimy liczyć się z tym, że sami zostaniemy obciążeniu kosztami naliczonymi za udzieloną nam pomoc.
 

ubezpieczenie narciarskie do Szwecjifot: pixabay.com
 

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Wypadki chodzą po ludziach. Szczególnie narażeni są na nie narciarze, dlatego warto wyposażyć się w ubezpieczenie NNW, które chroni nas na wypadek doznania urazu podczas urlopu. Jeśli będzie on na tyle poważny, że będzie wymagał leczenia i rehabilitacji, możemy nie być w stanie zapłacić za nie sami. Posiadając polisę, koszty leczenia opłaci ubezpieczyciel. Niezwykle istotna jest tu suma ubezpieczenia. Nie może być ona zbyt niska, bo nie pokryje wszystkich wizyt, nie mówiąc już o zabiegach rehabilitacyjnych.

Polisa na wyjazd do Szwecji

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Na stoku o wypadek nie trudno. Może się również zdarzyć, że przez przypadek wyrządzimy krzywdę innej osobie, oddającej się białemu szaleństwu. Jeśli w wyniku takiego wypadku obrażenia narciarza będą wymagały dłuższego leczenia, z pewnością zostaniemy obciążeni kosztami, jakie przyniesie kuracja. Gdy zniszczeniu w tym wypadku uległ także sprzęt sportowy poszkodowanego, możemy dodatkowo ponieść odpowiedzialność i za tą szkodę i zostać zobowiązanymi do zapłacenia za naprawę lub kupno nowych nart, deski snowboardowej albo butów. Jeśli wykupimy ubezpieczenie OC, odpowiedzialność finansowa przejdzie na ubezpieczonego.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie do Szwecji?

Ubezpieczenie na narty do Szwecji, to wydatek niewielki w stosunku do kosztów leczenia w skandynawskim szpitalu. W jak najlepszym wyborze odpowiedniej polisy narciarskiej pomoże Ci kalkulator ubezpieczeń narciarskich. Dzięki narzędziu możesz skonfigurować poszczególne elementy polisy w taki sposób, aby odpwiwadała Twoim wymaganiom, oczekiwaniom i możliwościom. 

Przykładowa kalkulacja ubepzieczenia narciarskiego do Szwecji:

Towarzystwo ubezpieczeniowe 

Koszty leczenia

Ratownictwo Sporty objęte polisą NNW             OC Cena                                               
 AXA Partners 200 00 zł  200 000 zł  114 20 000 zł  -

31 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE 80 000 zł  100 000 zł  60   -   - 

37 zł 

(sprawdź cenę)

 Wiener 90 642 zł

36 249 zł

 7  15 000 zł

OC:

113 280 zł 

OC sportowe: 113 280 zł

57 zł

(sprawdź cenę)

 

SIGNAL IDUNA 90 642 zł 31 718 zł  7 20 000 zł

OC:

271 871 zł

OC sportowe: 135 936 zł

73 zł

(sprawdź cenę)

Proama 100 000 zł 100 000 zł 2 20 000 zł

OC:

100 000 zł 

OC sportowe: 100 000 zł

120 zł

(sprawdź cenę)

 Generali 200 000 zł 200 000 zł  2 50 000 zł

OC:

100 000 zł 

OC sportowe: 100 000 zł

127 zł

(sprawdź cenę)

Znajdź najlepsze dla siebie ubezpieczenie narciarskie

Gdzie na narty w Szwecji?

 • Are Ski Area – stacja narciarska znajdująca się w centrum Szwecji, niedaleko granicy z Norwegią. Dysponuje około 110 nartostradami, których łączna długość wynosi 100 km. Do dyspozycji turystów oddano 42 wyciągi oraz snowpark (prawdopodobnie najlepiej wyposażony na Półwyspie Skandynawskim).
 • Hemavan – ośrodek narciarski położony jest na północy Szwecji. Śnieg jest tu zarówno na początku, jak i na końcu sezonu. Znajduje się na wysokości od 470 m.n.p.m. do 1135 m.n.p.m. Łączna liczba tras to 57 km. Na tą długość liczy się 45 tras zjazdowych. Turyści mogą tu korzystać z 11 wyciągów orczykowych i jednego krzesełkowego.
 • Idre Fjall – ośrodek położony w centrum kraju. Znajdują się tu 35 wyciągów oraz 42 trasy o łącznej długości 29 km. Można tu także skorzystać ze snowparku. Ośrodek zapewnia naukę jazdy dla początkujących, a zaawansowani mogą próbować swoich sił na trudnych szlakach.
 • Vemdalen - ośrodek narciarski, który składa się z trzech głównych części: Vemdalen, Björnrike i Klövsjö/Storhogna. Oferuje wiele tras narciarskich, zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy, oraz przyjazną atmosferę dla rodzin.
 • Sälen - jest jeden z największych i najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Szwecji. Zapewnia narciarzom różnorodne trasy narciarskie dla wszystkich poziomów zaawansowania, liczne wyciągi, doskonałą infrastrukturę i bogaty wybór zakwaterowania.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dostać się z Polski do Szwecji?

  Najłatwiejszym i najszybszym sposobem podróży jest lot samolotem. Loty bezpośrednie są dostępne z większych polskich lotnisk, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, do różnych miast w Szwecji, w tym do Sztokholmu, Göteborga, Malmö i innych. Popularne jest również podróżowanie promem z Polski do Szwecji. Promy kursują między różnymi portami, takimi jak Gdańsk, Świnoujście lub Szczecin, a portami w Szwecji, takimi jak Trelleborg, Ystad czy Nynäshamn. Przeprawa promowa może trwać od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od trasy.

 2. Czy stoki narciarskie w Szwecji są drogie?

  Ceny na stokach narciarskich w Szwecji mogą się różnić w zależności od konkretnego ośrodka narciarskiego i lokalizacji. W większych i bardziej popularnych ośrodkach narciarskich, takich jak Sälen czy Åre, ceny mogą być nieco wyższe ze względu na większe zapotrzebowanie i rozwiniętą infrastrukturę. W mniejszych ośrodkach narciarskich ceny będą zazwyczaj bardziej przystępne.

 3. Czy ubezpieczenie narciarskie do Szwecji jest drogie?

  Ubezpieczenie narciarskie do Szwecji to zaledwie kilka złotych dziennie. Biorąc pod uwagę fakt, że leczenie w Szwecji nie należy do tanich, to cena polisy narciarskiej wypada znacznie korzystniej.

Podsumowanie

 1. Szwecja położona jest w północenej części Europy.
 2. Klimat w Szwecji jest zróżnicowany, chłodny, a różnice klimatyczne występują w zależności od regionu i pory roku.
 3. Walutą obowiązującą w Szwecji  jest szwedzka korona (SEK). Często jest oznaczana symbolem "kr" lub "SEK".
 4. Stolicą Szwecji jest Sztokholm.
 5. Ubezpieczenie turystyczne to koszt kilku złotych dziennie.
 6. EKUZ nie refunduje w 100% leczenia w Szwecji.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa