Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam na narty do Niemiec - jak się przygotować?

germany

Narty to popularna wśród polskich turystów dyscyplina, coraz częściej uprawiana poza granicami naszego kraju. Choć Niemcy nie są pierwszym skojarzeniem jeśli chodzi o zimowy wypoczynek na terenie Europy, znaleźć tam można wiele świetnie przygotowanych pod kątem narciarstwa ośrodków. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, planując aktywny wypoczynek na niemieckich stokach.

Znajdujące się w południowej części Niemiec oraz w Alpach Zachodnich stoki narciarskie to świetna destynacja dla wszystkich fanów białego szaleństwa. Ich stosunkowo niedalekie położenie względem naszego kraju sprawia, że wielu Polaków preferujących narciarstwo lub snowboarding wyjeżdża na narty właśnie do Niemiec. Każdy wyjazd jednak powinien być poprzedzony kupnem polisy turystycznej, zwłaszcza, jeśli zamierzamy uprawiać sport, który może narazić nas na różnego rodzaju kontuzje. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu oraz co zrobić, by zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych kosztów.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie do Niemiec

 

Wyjazd na narty do Niemiec

Czy Karta EKUZ na narty do Niemiec wystarczy?

EKUZ gwarantuje Polakom wyjeżdżającym na urlop narciarski do Niemiec podstawowe usługi lekarskie. Korzystanie ze świadczeń medycznych w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego odbywa się w tym przypadku na takich samych zasadach, na jakich z opieki -państwowej korzystają Niemcy.

Jak informuje polskie NFZ: „Z EKUZ otrzymasz w Niemczech niezbędną pomoc medyczną. To lekarz, który udziela pomocy, decyduje, które świadczenie jest dla Ciebie niezbędne. Bierze pod uwagę Twój stan zdrowia i planowany pobyt w Niemczech. W momencie zagrożenia zdrowia masz prawo do takich samych świadczeń w niemieckiej publicznej służbie zdrowia jak obywatele Niemiec. I na takich samych jak oni zasadach”.

EKUZ uprawnia więc polskich turystów do korzystania z usług tych placów medycznych, które przynależą do publicznego systemu opieki zdrowotnej.Nagłe zachorowania, wypadki czy nieprzewidziane urazy, a także zawał, zatrucie, złamanie czy wysoka gorączka - wszystkie objawy, które mają nagły i nieplanowany charakter, a jednocześnie przyczyniają się do znacznego pogorszenia standu zdrowia lub stanowią zagrożenie życia, mogą zostać objęte darmową opieką.

Problem może pojawić się jedynie w przypadku porodów i opieki poporodowej. Jeśli bowiem w zaawansowanej ciąży udamy się w podróż i akcja porodowa zacznie się poza granicami Polski, otrzymamy taką opiekę, jak obywatelki danego państwa. Ubezpieczenie w ramach EKUZ nie zadziała, jeśli do szpitala zgłosimy się przed porodem. Ogólnie rzecz biorąc należy pamiętać,że w większości przypadków o tym, czy leczenie i pomoc medyczna w danej sytuacji kwalifikuje się jako refundowana, decyduje lekarz.

Czego EKUZ nie refunduje w NIemczech?

Niestety, przebywając na urlopie u naszych niemieckich sąsiadów, za niektóre świadczenia - w Polsce darmowe - trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. W przypadku usług, które w Niemczech są płatne, NFZ nie zwraca bowiem wydanych pieniędzy. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że odpłatne będą na przykład:

  • Pobyt w szpitalu – 10 euro za dzień. Jeśli w ciągu roku łączna długość pobytów w szpitalu przekroczy 28 dni, pacjent zostaje zwolniony z dalszych opłat dziennych,
  • Świadczenia ponadstandardowe w szpitalu (np. pokój jednoosobowy, leczenie przez ordynatora) – pacjent ponosi w całości we własnym zakresie,
  • Opłata za leki – odpłatność za leki i materiały opatrunkowe na receptę wynosi 10% ceny, ale nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro. Odpłatność za środki lecznicze wynosi 10% ceny oraz 10 euro za wypisanie środka leczniczego. Koszty leków bez recepty, takich jak środki przeciwbólowe bądź syrop na kaszel, pacjent pokrywa w całości.      

Wspomniane opłaty nie dotyczą dzieci i młodzieży, która nie ukończyła 18 roku życia, a także kobiet w ciąży. Co więcej, osoby, które podczas leczenia w Niemczech nie przedstawią służbom medycznym odpowiedniego dokumentu, potwierdzającego ubezpieczenie w ramach EKUZ, zostaną potraktowani jak pacjenci prywatni. Aby tego uniknąć, pacjent musi dostarczyć placówce medycznej Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub zastępujący ją certyfikat. Wtedy lekarz zwróci opłacone honorarium. Trzeba jednak przestrzegać terminu 10 dni od pierwszego dnia uzyskania pomocy medycznej.

Co więcej, jeśli konieczny będzie transport medyczny na terenie Niemiec, polski turysta będzie musiał zapłacić 10% jego wartości (nie mniej niż 5 euro, ale maksymalnie  euro). Transport karetką czy helikopterem jest refundowany tylko w nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji przypadkach, takich jak zagrożenie życia. Całkowicie płatny jest również transport poszkodowanej osoby do kraju - warto mieć na uwadze, że może się to wiązać w wydatkiem rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy! 

Przykład: Pani Marta, spędzając urlop na niemieckim stoku, spowodowała wypadek podczas zjazdu na nartach. W wyniku nieszczęścia polska turystka złamała nogę, a narciarz, w którego uderzyła, doznał urazu ręki, który wymagał leczenia i rehabilitacji. Pani Marta nie wykupiła przed wyjazdem ubezpieczenia turystycznego, dlatego wszystkie powstałe w wyniku wypadku koszty będzie musiała pokryć samodzielnie. Zapłaci więc nie tylko za konieczną, nagłą i prywatną interwencję lekarską w związku ze swoim złamaniem, ale także za wszelkie usługi medyczne wynikające z leczenia poszkodowanej osoby.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty do Niemiec?

Z związku z ograniczoną ochroną gwarantowaną przez EKUZ, każdy turysta planujący narciarski wyjazd do Niemiec musi zabezpieczyć się odpowiednią polisą. Właściwe ubezpieczenie zagwarantuje ochronę w sytuacjach, które nie są objęte pomocą medyczną w ramach opieki społecznej. To szczególnie ważne w dobie pandemii COVID-19 – choć podstawowe leczenie w razie zachorowania może być refundowane, kwarantanna lub izolacja nie są objęte zwrotem kosztów.

Jakie elementy powinna zawierać kompletna, zapewniająca spokojny urlop polisa?

  1. Koszty leczenia i pokrycie kosztów ratownictwa. Jak wynika z powyższego, leczenie bez ważnego ubezpieczenia zdrowotnego jest kosztowne w każdym kraju. W Niemczech turyści mogą korzystać z usług lekarzy na podstawie EKUZ (w placówkach tamtejszej publicznej służby zdrowia) lub ubezpieczenia turystycznego wykupionego na własną rękę (w placówkach wskazanych przez ubezpieczyciela, również w przychodniach prywatnych). Ile może kosztować leczenie w Niemczech? Nawet posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zobowiązuje nas do uiszczania dopłat za każdą pierwszą wizytę u nowego lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty lub stomatologa.
    W ramach kosztów ratownictwa odbywa się także leczenie w związku z zachorowaniem na COVID-19. Ile to kosztuje?

Pierwsza wizyta u lekarza specjalisty

Około 40 PLN

Dzień pobytu w szpitalu

Około 40 PLN

Dzień rehabilitacji

Około 40 PLN

Leki wypisane na różowych receptach

10% ceny leków

Transport medyczny do szpitala na terytorium Niemiec

10% całkowitej sumy

 

  1. Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne. Górskie sporty zimowe zawsze niosą większe zagrożenie niż inne. Ponieważ są to jedne z tych dyscyplin, w których istnieje ryzyko kontuzji, powinniśmy mieć na uwadze to, że po wypadku możemy potrzebować pomocy w zajściu ze stoku. Czasem przyjdzie nam zmagać się z siłami natury, np. w postaci lawiny. W takiej sytuacji z pewnością będziemy potrzebowali pomocy ratowników górskich. Koszty takiej interwencji są spore. O ile w Polsce pokrywa je państwo, to zagraniczne służby ratunkowe obciążają nimi poszkodowanego. Wysokość rachunku, jaki wystawią ratownicy zależy od czasu akcji (jeśli nie wiadomo, gdzie znajduje się poszkodowany narciarz i konieczna jest akcja poszukiwawcza, czas pracy wyszkolonej ekipy wydłuża się), a także liczby ratowników, których trzeba zaangażować. Nie posiadając ubezpieczenia jesteśmy narażeni na wydatki sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 
    Jazda na nartach czy snowboardzie przez niektórych ubezpieczycieli bywa zaliczana do sportów ekstremalnych, dlatego warto zatroszczyć się o to, by odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Aby dowiedzieć się, jakie sporty konkretni ubezpieczyciele uznają za podwyższonego ryzyka, warto zapoznać się z Ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) danego towarzystwa.
  1. Pokrycie kosztów transportu do Polski. Jeżeli w wyniku wypadku albo innego nieszczęścia doznamy urazów, które uniemożliwią nasz samodzielny powrót do domu, konieczny będzie specjalistyczny transport medyczny do Polski, na przykład helikopterem lub karetką. Taka usługa jest jednak naprawdę droga. Jej koszt może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli nie mamy wykupionej polisy, będziemy musieli pokryć wszelkie koszty z własnej kieszeni.
    Ubezpieczenie w ramach takiej ochony zapewni Ci:

Infolinia w nagłych przypadkach

Konsultanci z infolinii wskażą adresy najbliższych placówek medycznych, w których możemy otrzymać pomoc i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze świadczoną pomocą assistance

Organizacja transportu medycznego do kraju

Powrót chorego z Niemiec do kraju drogą powietrzną w asyście pielęgniarki może wynieść nawet do 15 000 PLN

Organizacja powrotu współuczestników wyjazdu do Polski

W momencie gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu

Organizacja przyjazdu osoby bliskiej do chorego

Assistance pokryje koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu

Wsparcie tłumacza

Bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.

Pomoc prawna

Gdy staniemy się uczestnikami wypadku albo wyrządzimy szkodę innej osobie, będziemy potrzebowali prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami

  1. OC w życiu prywatnym. Na stoku możemy wyrządzić krzywdę nie tylko samemu sobie, ale również innym użytkownikom. Poszkodowany przez nas narciarz może wówczas zarządzać odszkodowania za szkody, jakie poniósł w wyniku wypadku. Wówczas będziemy zobowiązani na przykład do pokrycia kosztów naprawy sprzętu sportowego lub sfinansowania kupna nowego, jeśli straty dotyczą mienia tej osoby. Trzeba pamiętać, że naszych zagranicznych sąsiadów często stać na bardzo drogi sprzęt sportowy, co tym bardziej naraża nas na wysokie koszty.
  1. NNW. Wypadki zdarzają się wszędzie: w domu, w pracy, w szkole. Mogą mieć miejsce również podczas urlopu na nartach. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu i konieczne będzie leczenie i rehabilitacja, możemy nie być w stanie opłacić fachowej pomocy, która zostanie nam udzielona. Ubezpieczenie NNW zapewnia wypłacenie odszkodowania i pokrycie kosztów związanych z zabiegami medycznymi. W przypadku naszej śmierci pieniądze otrzymają nasi bliscy.
  2. Klauzula alkoholowa. Zabezpieczy przed finansową odpowiedzialnością za zdarzenia, do których dojdzie, jeśli podczas wypadku czy nieszczęścia będziemy znajdowali się pod wpływem alkoholu.
  3. Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. Pomoże uzyskać rekompensatę za zgubiony lub zniszczony w trakcie podróży sprzęt, głównie – choć nie tylko – sportowy, taki jak na przykład narty czy deska snowboardowa.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Niemiec?

To, ile będziemy musieli zapłacić za ubezpieczenie na narty lub snowboard w Niemczech jest uzależnione od kilku istotnych czynników. Poza ilością podlegających ubezpieczeniu turystów, miejscem docelowym oraz długością wyjazdu, wpływ na wysokość dziennej opłaty za polisę turystyczną dla miłośników sportów zimowych mają choćby sumy gwarantowane czy indywidualnie wybrane rozszerzenia.

Oto przykładowe ceny dziennego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na narty do Niemiec:

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo Zdarzenia pod wpływem alkoholu               Sporty objęte polisą

NNW 

                                     

OC Cena                                               
 AXA PARTNERS  200 00 zł  200 000 zł  ✔  114 20 000 zł  -

 4,53 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  150 000 zł  100 000 zł  ✔  71 10 000 zł  

OC sportowe: 150 000 zł

 8,47 zł 

(sprawdź cenę)

 Wiener  259 542 zł  259 542 zł  ✔   17

20 000 zł

OC: 114 477 zł

OC sportowe: 114 477 zł

10, 00 zł

(sprawdź cenę)

 

SIGNAL IDUNA  173 028 zł  

30 280 zł

 

 ✔   7 30 000 zł

432 570 zł 

OC sportowe: 216 285 zł

 10, 50 zł

(sprawdź cenę)

 Promama  100 000 zł  100 000 zł  ✔   3  20 000 zł

OC 100 000 zł

OC sportowe 100 000 zł

 11, 00 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  200 000 zł  200 000 zł  ✔  3  30 000 zł

OC 100 000 zł

OC sportowe 100 000 zł

 84, 00 zł

(sprawdź cenę)

    Znajdź najlepszą polisę

Gdzie na narty do Niemiec?

  • Willingen - jeden z największych ośrodków narciarskich w Niemczech. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na stoku znajdą tu aż 16 km nartostrad i 16 nowoczesnych wyciągów krzesłkowych. Co więcej, mogą cieszyć się niebieskimi i czerwonymi trasami. To także idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które będą mogły skorzystać z nauki jazdy i dodatkowych atrakcji.
  • Erzgebirge - to wymarzone miejsce zarówno dla doświadczonych narciarzy, jak i dla zwolenników narciarstwa biegowego. Niezapomniany krajobraz i świetnie przygotowane trasy tworzą tu jeden z najbardziej popularnych niemieckich kurortów dla narciarzy i snowboardzistów z całego świata. Warto wspomnieć, że znajduje się tu mierzący mierzący 1214 m n.p.m. Fichtelberg, czyli znany w Europie teren dla narciarzy alpejskich.
  • Garmisch Partenkirchen – ośrodek posiada 54 km tras narciarski, a w połączeniu z innymi ośrodkami znajdującymi się w promieniu około 15 km od Ga Pa mamy do dyspozycji 203 km. Stacja daje możliwość jazdy po lodowcu, jak i na wysokości poniżej 2000 m.n.p.m.
  • Oberstdorf-Nebelhorn – sam ośrodek oferuje turystom 12 km tras zjazdowych o różnej trudności, znajdujące się na wysokości między 828 a 2224 m.n.p.m. Długość tras biegowych wynosi tam 4 km. Możemy skorzystać z kilku wyciągów: orczykowego, krzesełkowego oraz wagonikowego.
  • Brauneck-Lenggries – to położony w południowej części Niemiec ośrodek narciarski oferujący turystom 34 km tras narciarskich znajdujących sie na wysokości między 700 a 1700 m.n.p.m. Na górę stoku wjedziemy wyciągiem orczykowym, krzesełkowym lub gondolą.

    Znajdź najlepszą polisę

 

Najczęściej zadawane pytania

  1. O jakich rozszerzeniach powinni pamiętać narciarze i snowboardziści podczas uprawiania zimowych sportów?

    Warto pomyśleć o ochronie bagażu i dodatkowym ubezpieczeniu sprzętu sportowego od kradzieży i zniszczenia. Dobrze zwrócić uwagę również na możliwość zwiększenia sumy kosztów ratownictwa oraz transportu medycznego. Warto również rozszerzyć tego typu polisę o tzw. klauzulę alkoholową. Przyda się ona, jeśli doznamy szkody w wyniku wypadku, do którego doszło, kiedy znajdowaliśmy się pod wpływem alkoholu.

  2. Czy snowboard i narciarstwo wymagają dodatkowego rozszerzenia ochrony w ubezpieczeniu?

    Tak. Ubezpieczenie narciarskie to polisa, która zapewnia ochronę osobom lubiącym aktywny wypoczynek na stoku. Nie tylko chroni przed finansowymi konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków podczas uprawiania sportów zimowych, ale również pokrywa koszty ratownictwa. To idealna ochrona dla tych, którzy planują spędzić wyjazd relaksując się podczas uprawiania narciarstwa i snowboardingu.

  3. Czy po spożyciu alkoholu można jeździć na nartach?

    Nie, jazda na nartach czy snowboardzie pod wpływem alkoholu jest zabroniona i może skończyć się nie tylko mandatem, ale i poważnym wypadkiem, w wyniku którego możemy ucierpieć zarówno my sami, jak i osoby trzecie lub ich mienie.

Podsumowanie

  1. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia kompleksowej ochrony dla narciarzy planujących urlop na niemieckich stokach. Aby cieszyć się kompleksową ochroną, trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty.
  2. Polisa turystyczna dla miłośników sportów zimowych powinna obejmować najważniejsze rozszerzenia, takie jak sporty ekstremalne, czy klauzula alkoholowa.
  3. Leczenie w Niemczech jest drogie i tylko częściowo refundowane, dlatego warto zadbać o to, by sumy gwarantowane polisy były odpowiednio wysokie.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa