Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wypadki na nartach - najczęstsze urazy i najwyższe koszty leczenia [raport]

Wypadki na nartach

Podczas jazdy na nartach najczęściej dochodzi do kontuzji nóg – 35% kolan, a 20% kostek i stóp. Jeżeli narciarz złamie na stoku za granicą rękę lub nogę, koszty leczenia mogą przekroczyć nawet 267 000 zł. Przed tak dużymi wydatkami może uchronić polisa narciarska, która średnio kosztuje od 6 do 9 zł dziennie.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

W przygotowanym przez nas raporcie prezentujemy najczęstsze kontuzje narciarskie, a także gdzie i kiedy polscy narciarze za granicą ulegają wypadkom. Jednocześnie wyjaśniamy co sprawia, że koszty leczenia tych urazów są aż tak bardzo wysokie. Podpowiadamy również, jak w prosty sposób można ich uniknąć. Zachęcamy do pobrania pełnego raportu.

Pobierz raport

Nogi narciarzy najbardziej narażone na kontuzje
 

Aż 55% kontuzji narciarskich dotyczy nóg – 35% kolan, a 20% kostek i stóp. Rzadziej na stokach dochodzi do urazów ramion i barków (17%), rąk (7%) i pleców (6%). Często ich skutkiem są złamania kończyn. W szczycie sezonu zimowego zakopiański szpital zużywa 50 kg gipsu dziennie. Jednak ze względu na rosnącą popularność jazdy w kaskach, obrażenia głowy stanowią tylko 5% wypadków narciarskich.

Najczęściej polscy narciarze ulegają wypadkom we Włoszech (36%) oraz w Austrii (21%). Rzadziej do kontuzji z ich udziałem dochodzi we Francji (8%), w Czechach (5%) i na Słowacji (4%). Najczęściej urazy na stoku zdarzają się podczas drugiego dnia wyjazdu (12,24%), a najrzadziej w czasie 11 dnia jazdy na nartach (0,76%).

Ile narciarz może zapłacić za leczenie za granicą?
 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. Oznacza to, że dla narciarza jej zakres ochrony w razie poważnego urazu na stoku może okazać się niewystarczający. EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej czy transportu medycznego do Polski. A leczenie za granicą jest bardzo kosztowne. Doba w szpitalu zdecydowanie najwięcej kosztuje w Norwegii (4793 zł). Nocleg w placówkach medycznych jest również drogi w Szwajcarii (3151 zł), Austrii (2327 zł), Niemczech (2061 zł), Francji (2037 zł) czy we Włoszech (1737 zł).

W razie kontuzji na stoku, wysokie koszty leczenia może pokryć polisa narciarska. Coraz więcej Polaków podziela ten pogląd. Z danych towarzystwa ubezpieczeniowego Aviva wynika, że ponad 80% turystów wyjeżdżających zimą za granicę posiada ubezpieczenie. W przypadku jazdy na nartach jego zakres ochrony powinien obejmować koszty leczenia, ratownictwa górskiego czy transportu medycznego. Tego typu świadczenia mogą kosztować nawet setki tysięcy złotych, o czym przekonało się kilku polskich narciarzy.

  • Narciarka upadła na stoku w Kanadzie i uszkodziła oba nadgarstki. Została przewieziona do szpitala, w którym przeprowadzono operację. Koszty leczenia przekroczyły 267 000 zł.
  • Narciarz na stoku w Austrii doznał obrażeń głowy i złamania żeber. Został przewieziony śmigłowcem do szpitala i hospitalizowany. Następnie konieczny był transport medyczny helikopterem do Polski. Koszty leczenia przekroczyły 81 000 zł.
     

Ubezpieczenie narciarskie średnio kosztuje od 6 do 9 zł dziennie
 

Do najpopularniejszych kierunków wyjazdów narciarskich Polaków zaliczamy Austrię (26%), Czechy (25%) i Włochy (22%). Często wybierają też stoki na Słowacji (18%), a zdecydowanie rzadziej we Francji (4%) i w Szwajcarii (2%).

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Średnie ceny zakupu polisy narciarskiej do tych krajów nie są wysokie. Najtaniej można się ubezpieczyć szusując w Czechach (6,16 zł za dzień) i na Słowacji (6,36 zł). Nieco drożej we Włoszech (7,27 zł) i w Austrii (7,29 zł). Natomiast najwięcej na ubezpieczenie trzeba wydać wybierając się na narty do Francji (7,89 zł) i Szwajcarii (8,35 zł).

Pobierz raport

Raport powstał w oparciu o dane porównywarki ubezpieczeń na narty i snowboard rankomat.pl. Do analizy wykorzystano zapytania wykonane za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych w sezonie narciarskim 2017/2018 (w okresie 01.11.2017-31.03.2018 r.).

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa