Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zimowe ferie w górach - wybór odpowiedniego ubezpieczenie dla całej rodziny

Zimowe ferie w górach a ubezpieczenie

Rodzinny wyjazd na narty wymaga skrupulatnych przygotowań. Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniego ubezpieczenia. Optymalna polisa powinna zapewnić ochronę zarówno na stoku, jak i poza nim. 

Podczas wyjazdu z dziećmi powinniśmy w szczególności zadbać o bezpieczeństwo. Nie zapominajmy o odpowiedni sprzęt, przygotowanie fizyczne, ale także o odpowiednią polisę ubezpieczeniową, która w razie nieprzewidzianych okoliczności zapewni bezpieczeństwo finansowe wszystkim podróżującym. 

Rodzinny wyjazd na narty - jak się przygotować? 

Zanim wyruszymy w podróż, musimy wybrać odpowiedni kurort. Przede wszystkim w pobliżu powinny znajdować się trasy, które odpowiadać będą poziomowi zaawansowania młodych narciarzy lub snowboardzistów. Jeśli za to zależy nam, żeby dzieci nauczyły się i polubiły sporty zimowe, warto pomyśleć też o szkółce narciarskiej. Pod okiem profesjonalistów najszybciej nauczą się techniki i już niedługo będą mogły czerpać pełną przyjemność z jazdy. 

W ostatnich latach Polacy coraz częściej wybierają zagraniczne kierunki, ze względu znacznie większy wybór i jakość stoków. Dużą popularnością cieszą się włoskie kurorty. Dla przykładu alpejski kurort Florgia słynie z rodzinnej atmosfery. W regionie znajduje się 100 km tras zjazdowych i biegowych, z czego większość z nich jest idealnym wyborem dla amatorów. Tamtejsze stoki znane są ze swojej łagodności - na niektórych odcinkach zmiana wysokości wynosi zaledwie sto pięćdziesiąt metrów na kilometr trasy.  Dodatkowo w miasteczku znajduje się infrastruktura przygotowana specjalnie dla rodzin z dziećmi. Skorzystać tam możemy m.in. z toru saneczkowego, kina, czy kompleksu basenów.

Rodzinom dysponującym większym budżetem do gustu przypadną za to szwajcarskie Nendaz i Murren. Te kurorty słyną ze spokojnego klimatu, ograniczenia ruchu samochodowego, licznych szkółek narciarskich i niezwykłych atrakcji dla dzieci. Dla przykładu, 25 grudnia w Nendaz odbywa się przybycie Świętego Mikołaja na paralotni.

Oprócz wyboru miejsca równie ważny jest też odpowiedni sprzęt. Dopasowane do użytkownika, dobrej jakości narty lub snowboard gwarantują nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo. Podobnie zresztą akcesoria ochronne takie jak np. kask narciarski lub ochraniacze na kręgosłup. Nie powinniśmy na nich oszczędzać, ponieważ w razie wypadków mogą uratować życie lub zdrowie naszych pociech. Pamiętajmy również, że w niektórych państwach dzieci mają obowiązek jeżdżenia w kasku, a za jego brak grozi wysoki mandat. 

Przykład:

Marta i Wojtek wybrali się z 12-letnim synem na narty do Włoch. Przed wyjazdem zapomnieli o kasku dla dziecka, ale stwierdzili, że jeśli syn będzie jeździł ostrożnie, nic złego się nie wydarzy. Jednak pierwszego dnia na stoku otrzymali mandat w wysokości 200 euro. Przepisy we Włoszech nakazują bowiem jazdę w kasku wszystkim osobom poniżej 14-stego roku życia. 

Podczas planowania wielu z nas zapomina o bardzo istotnej sprawie - przygotowaniu fizycznym. Należy pamiętać, że jeśli w ciągu roku nie uprawiamy żadnego sportu, może okazać się, że organizm nie jest przygotowany do intensywnego, kilkudniowego wysiłku. Dłuższe spacery, czy wypady na basen kilka tygodni przed wyjazdem na narty powinny ograniczyć ryzyko kontuzji. 

    Kup Ubezpieczenie dla całej Rodziny

Ubezpieczenie dla rodziny - jak je wybrać?

Chociaż najlepiej zapobiegać wypadkom, to podczas jazdy na stoku nie wszystko da się przewidzieć. Zakup optymalnej polisy narciarskiej zagwarantuje, że w kryzysowej sytuacji nie będziemy musieli przejmować się finansami. Trzeba pamiętać jednak, że rekomendowany zakres ubezpieczenia dla osób podróżujących indywidualnie różni się w niektórych aspektach od zakresu potrzebnego rodzinie z dziećmi. W obu przypadkach natomiast nie warto zdawać się na Europejską Kartę Ubezpieczeń Zdrowotnych. Ta gwarantuje bowiem zwrot kosztów tylko tych świadczeń, które w danym kraju są refundowane. Rezygnując z dodatkowego ubezpieczenia, możemy np. zostać zmuszeni do pokrycia kosztów ratownictwa. Jeśli zaś wyjeżdżamy poza terytorium krajów członkowskich Unii Europejskiej, należy liczyć się z tym, że EKUZ nie zapewnia tam żadnej ochrony. 

Optymalna polisa w pigułce:

  • suma gwarantowana kosztów leczenia (w krajach Unii Europejskiej min. 30 000 euro)

  • ratownictwo (min. 15 000 euro) 

  • assistance i transport medyczny do kraju (bez ograniczeń)

  • NNW

  • OC w życiu prywatnym i OC sportowe

  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

Wybierając polisę, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną kosztów leczenia. Jeśli urlop spędzamy na terenie Unii Europejskiej, suma ta powinna być wyższa niż 30 000 euro. Jeśli zaś wybieramy się poza Europę, rekomenduje się wykupienie polisy na przynajmniej 60 000 euro. Wyjątkiem są tu kraje znane z bardzo wysokich kosztów leczenia. Jeśli planujemy więc wyjazd do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii lub Australli lepiej zdecydować się na polisę z sumą gwarantowaną kosztów leczenie nie mniejszą niż 120 tys. euro. 

Bardzo ważnym aspektem polisy jest też ratownictwo. Kwota przeznaczona na ten rodzaj pomocy powinna być jak najwyższa - w niektórych państwach za pomoc ratowników i transport medyczny trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Pamiętajmy też, aby ubezpieczenie pokrywało całkowicie transport medyczny do Polski, ponieważ w razie poważniejszego wypadku, może okazać się to konieczne. 

Rodziny wybierające się na wyjazd narciarski powinny zdecydować się też na Assistance w opcji premium. Większość polis z tą opcją gwarantuje to nie tylko całodobowy kontakt z centrum alarmowym ubezpieczyciela, ale zapewnienie opieki nad dzieckiem, gdy jego opiekunowie przebywają w szpitalu. Assistance powinno także gwarantować organizację noclegu i pokrycie kosztów transportu dla osoby towarzyszącej. Dokładny zakres ochrony możemy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). 

Może zdarzyć się, że skupieni na swoim dziecku, nie zauważymy innego narciarza i się z nim zderzymy. Jeśli wina będzie po naszej stronie, musimy być przygotowani na konieczność wypłaty odszkodowania dla drugiej osoby. Podczas wyjazdów rekreacyjnych najczęściej wystarczy wykupić OC w życiu prywatnym, które zabezpieczy nas finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Jednak w przypadku wyjazdu na narty lub snowboard takie rozszerzenie może okazać się niewystarczające, ponieważ większość ubezpieczycieli stosuje wyłączenie ochrony w przypadku, gdy ubezpieczony uprawia sporty zimowe. W takim przypadku powinniśmy rozszerzyć polisę o OC sportowe. Powinno być ono możliwie jak najwyższe, ponieważ na koszty związane z kolizją na stoku składają się nie tylko koszty leczenia i transportu, ale także koszty uszkodzonego sprzętu i noclegu, który wykupił wcześniej poszkodowany. 

 

Wyjazd narciarski do Czech. Najtańsza i optymalna polisa dla dwóch osób dorosłych i dziecka na 7 dni (20-26 stycznia 2020 r.)

 

Najtańsza polisa (Axa Assistance)

Optymalna polisa (Axa Assistance)

Suma gwarantowana kosztów leczenia

200 000 zł

600 000 zł

Ratownictwo

200 000 zł

600 000 zł

Assistance i transport medyczny do kraju

- assistance podstawowy - trans. med. w pełnym zakresie

- assistance rozszerzony

- trans. med. w pełnym zakresie

OC w życiu prywatnym

brak

150 000 zł (szkody w mieniu: 75 000 zł) 

OC sportowe

brak

150 000 zł 

NNW

20 000 zł

50 000 zł

ubezpieczenie sprzętu sportowego

brak

1 500 zł

Assistance samochodowy

brak

4 500 euro (ok. 19 200 zł)  

Cena polisy

69,89 zł 

160,82 zł

Źródło: rankomat.pl

Nie lekceważmy też ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Kontuzje nabyte podczas wypadku na stoku, często wymagają dalszej rehabilitacji w kraju, a ta może być kosztowna. Dzięki NNW można natomiast ubiegać się o wypłatę odszkodowania po powrocie do domu. Kwota jaką otrzymamy, zależna jest od procentowego uszczerbku na zdrowiu. Na podstawie dokumentacji medycznej określana jest utrata funkcji uszkodzonej części ciała, a także innych konsekwencji urazu (np. brak możliwości pracy). Im wyższa  jest kwota przeznaczona na NNW, tym większego zwrotu można się spodziewać. Przykładowo, złamanie prawego palca wskazującego ze znacznym ograniczeniem funkcji to ok. 8 do 12 procent uszczerbku. Przy założeniu, że ubezpieczenie NNW opiewa na 50 000 tys. zł, zwrot będzie wynosił między od 4000, a 6000 tysięcy złotych. 

Podczas wypadku na stoku sprzęt sportowy często ulega uszkodzeniu. Może się też zdarzyć, że dzieci przez nieuwagę zgubią część ekwipunku. Jeśli więc zamierzamy go wypożyczać, nie zapomnijmy upewnić się, że jest ubezpieczony. Musimy jednak pamiętać, że w warunkach wypożyczenia często zaznaczone jest, że użytkownik sprzętu ponosi część kosztów w ramach wkładu własnego. Natomiast jeżeli sprzęt nie jest ubezpieczony lub zamierzamy korzystać z własnego ekwipunku, warto pomyśleć o rozszerzeniu polisy o sprzęt sportowy. W ten sposób, za niewielką dopłatą, nie musimy się martwić o to, że zerwane wiązania lub złamana deska snowboardowa nadwyręży nasz budżet. 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Zniżki dla dzieci i assistance samochodowy?

Ubezpieczenie to dodatkowy wydatek, dlatego zwykle zależy nam na jak najniższej cenie. Na szczęście większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zniżki dla dzieci. Oferta dla najmłodszych może być nawet o kilkadziesiąt procent tańsza. Końcowa cena zależy jednak także od miejsca docelowego, polityki ubezpieczyciela, a także od dodatkowych rozszerzeń. 

Wyjazd na narty do Włoch. Porównanie kosztów ubezpieczenia dla osoby dorosłej i dziecka

 

Najtańsza polisa (cena za dzień)

Optymalna polisa (cena za dzień)

Osoba dorosła

3,70 zł 

12,22 zł 

Dziecko (13 lat)

2,59 zł (tańsza o 30%)

8,29 zł (tańsza o 32%)

Źródło: rankomat.pl

Cena nie powinna być jednak głównym wyznacznikiem dla szukających polisy. Czasami dopłacając kilkanaście złotych, zyskujemy dużo większy zakres ochrony (choć nie zawsze droższa polisa znaczy lepsza). Dodatkowo warto rozważyć wybór oddzielnych polis dla każdego podróżującego, ze względu na zapotrzebowanie. Osoby zaczynające przygodę ze sportami zimowymi, a także mało aktywne fizycznie są bardziej narażone na urazy, więc powinny zdecydować się na bogatszą ofertę. Natomiast osoby uprawiające znajdy wyczynowe, mogą rozważyć rozszerzenie polisy o sporty ekstremalne. 

Jeżeli zamierzamy dojechać na miejsce samochodem warto również rozważyć rozszerzenie polisy o Assisnance samochodowy. Zapewnia ono pomoc w razie awarii, wypadku drogowego, a także, jeśli samochód zostanie skradziony lub padnie ofiarą wandalizmu. W zależności od zakresu ochorny konkretnej polisy, możemy liczyć na zorganizowanie naprawy samochodu na miejscu lub pomocy drogowej (w tym holowania). Dodatkowo niektóre towarzystwa oferują także drobniejsze udogodnienia takie jak dostarczenie paliwa, wymianę akumulatora lub otworzenie samochodu w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków. 

Wygodnym sposobem na wybranie optymalnej polisy jest skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa